Πρόληψη για Ψύλλους-Τσιμπούρια

Άβαταρ μέλους
GRIGORIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 361
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 18:32

Re: Πρόληψη για Ψύλλους-Τσιμπούρια

Δημοσίευση από GRIGORIS »

marios10 έγραψε:ε κοπελια ο γερος μ πιανει μια σκονη που ενα φυτοριο λουνει τους σκυλους και βαλει παντου μες στο σπιτουι και παπαλα εν εσει τιποτε ξανα.... :D


ρε φιλε εψεκαζα τους και εγω με μια σκόνι, δεν ξέρω αν είναι η ιδια που λέμε αλλα πρόσφατα έμαθα ότι η σκόνη αυτή τους καταστρέφει την όσφρηση. Μπορεί κάποιος φίλος να μας πει πιο φαρμακο χρησιμοποια και ειναι αποτελεσματικό??
Λαγός χωρίς σκύλο, Αρσενικός χωρίς β@@ο!!!
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Πρόληψη για Ψύλλους-Τσιμπούρια

Δημοσίευση από πανικος »

fendona 6sc ειναι φαρμακο οπως το γαλα βαζεις 10μλ στο λιτρο νερο και ψεκαζεις .κανει για ψυλλουσ,κατσαριδες,κουνουπια μυγες και ολα τα εντομα.λειτουργει και στο σπιτι κατευθεια στο πατωμα ταβανια πισω απο ηλεκτρ.συσκευες αοσμο με εξαιρετικα αποτελεσματα.μιλουμε βγαινει η κατσαριδα και σε 5 λεπτα την βρισκεις ανασκελα ακινητη ;) δεν ξερω αν κανει και για τζικλα ομως :lol:
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
beaglemania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2012, 16:49

Re: Πρόληψη για Ψύλλους-Τσιμπούρια

Δημοσίευση από beaglemania »

ρε φιλε τζινο το φαρμακο οπω το γαλα εψεκασα ενα μικρο σκυλο που ειχα πουτολ του σπιτιου και την αλλη μερα εψοφησεν..
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Πρόληψη για Ψύλλους-Τσιμπούρια

Δημοσίευση από πανικος »

beaglemania έγραψε:ρε φιλε τζινο το φαρμακο οπω το γαλα εψεκασα ενα μικρο σκυλο που ειχα πουτολ του σπιτιου και την αλλη μερα εψοφησεν..
ειναι αλλο αυτο που λες εκεινο εξω γραφει οτι ειναι για βοοειδη και προβατα και την επαθαν πολλοι με αυτο.η δοσολογια του ηταν 1μλ το λιτρο ξεχασα το ονομα του.
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Πρόληψη για Ψύλλους-Τσιμπούρια

Δημοσίευση από Laurona »

Η καλυτερη προληψη κατ εμεναν ειναι κολλαρο και αμπουλα.

Και πλυσιμο του κλουβιου εβδομαδιαια με αοσμο φαρμακο, απολυμαντικο, αλλα οχι εντομοκτονο η φυτοφαρμακο.

Με αφορμην κιολας το θεμα, επροσεξετε οτι τα κολλαρα σκαλιμπορ εχουν χαθει απο την αγορα?
Εφαμεν τους τοπους.......απλα δεν υπαρχουν πλεον.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Browning Ultra plus
Full Member
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: 27 Αύγ 2010, 09:56

Re: Πρόληψη για Ψύλλους-Τσιμπούρια

Δημοσίευση από Browning Ultra plus »

Χαιρετιζω τη παρεα,
Παιδια εγω εγορασα του σκυλλου το νεο κολλαρο τησ Bayer (Ενα Γκριζο)
Ο κτηνιατροσ ειπε μου οτι εν η τελευτεα τεχνολογια τζαι οτι εν Πολλα Δυνατο τζαι παει για 7-8 μηνεσ,
Εβαλα το του σκυλλου τζαι ωσ τωρα ουλλα Μια χαρα (με ψυλλουσ με τσιβιτζια ηβρα)
Εν Ακριβο ομωσ. 35 Ευρο το μεγαλο (για πιο μικρουσ σκυλλουσ ηταν 28 αν θυμουμε καλα)
για το κλουβι Καθαριζω τουσ καθημερινα με νερο τζαι σκουπισμα τζαι μια φορα την εφτομαδα με τριψιμο με Dettol (Φυσικα οι σκυλλοι ειναι εκτοσ κλουβιου μεχρι να στεγνωσει το πατωμα τουσ). Στην Αρχη ημουν σκεφτικοσ με το Dettol αλλα παλε ειπε μου ο κτηνιατροσ οτι εν εσιει προβλημα,
αυτα απο μενα
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Πρόληψη για Ψύλλους-Τσιμπούρια

Δημοσίευση από Anthimos »

Browning Ultra plus έγραψε:Χαιρετιζω τη παρεα,
Παιδια εγω εγορασα του σκυλλου το νεο κολλαρο τησ Bayer (Ενα Γκριζο)
Ο κτηνιατροσ ειπε μου οτι εν η τελευτεα τεχνολογια τζαι οτι εν Πολλα Δυνατο τζαι παει για 7-8 μηνεσ,
Εβαλα το του σκυλλου τζαι ωσ τωρα ουλλα Μια χαρα (με ψυλλουσ με τσιβιτζια ηβρα)
Εν Ακριβο ομωσ. 35 Ευρο το μεγαλο (για πιο μικρουσ σκυλλουσ ηταν 28 αν θυμουμε καλα)
για το κλουβι Καθαριζω τουσ καθημερινα με νερο τζαι σκουπισμα τζαι μια φορα την εφτομαδα με τριψιμο με Dettol (Φυσικα οι σκυλλοι ειναι εκτοσ κλουβιου μεχρι να στεγνωσει το πατωμα τουσ). Στην Αρχη ημουν σκεφτικοσ με το Dettol αλλα παλε ειπε μου ο κτηνιατροσ οτι εν εσιει προβλημα,
αυτα απο μενα
εν το Kiltix που εννοεις φιλε? Παρα πολλα καλο δοκιμασμένο χρονια κι απο εμενα για 6 -8 μηνες εν φκαινει τιποτε πανω τους αν και προσφατα μου εφερε ενας φιλος αμπουλα - κολανακι που ασχολειτε με μονο 20 ευρω κι εν εξισου καλο,
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
kyriakos304
Δημοσιεύσεις: 1044
Εγγραφή: 17 Αύγ 2011, 06:52

Re: Πρόληψη για Ψύλλους-Τσιμπούρια

Δημοσίευση από kyriakos304 »

Για σκύλους που εν στην αυλή στο χώμα τι συνιστάται;
Καλύτερα ένα θήραμα λιγότερο παρά ένας φίλος….
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Πρόληψη για Ψύλλους-Τσιμπούρια

Δημοσίευση από Anthimos »

kyriakos304 έγραψε:Για σκύλους που εν στην αυλή στο χώμα τι συνιστάται;

φιλε εμενα εν μες το χωμα!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
andreas78

Re: Πρόληψη για Ψύλλους-Τσιμπούρια

Δημοσίευση από andreas78 »

Και το Φλισκούνι, σε αποξυραμένη μορφή και εντός του κλουβιού, κάνει θαύματα!!!!!!!!
Το kiltix βέβαια το βάζω εδώ και 5 χρονια και το θεωρώ το ανώτερο όλων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κτηνιατρικά”