Πρόληψη για Ψύλλους-Τσιμπούρια

Απάντηση
VALENTINOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 652
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2011, 15:05

Re: Πρόληψη για Ψύλλους-Τσιμπούρια

Δημοσίευση από VALENTINOS »

Εδω και δυο χρονια βαζω το scalibor και εν εχω ουτε ψυλλους ουτε τσιβιτσια. Επισης γραφει οτι παρεχει προστασια για 5 μηνες απο την φλεβοτομο σκινα που μεταφερει την λεισμανιαση. Για υτο το βαζω κυριως. Αλλα εδω και 2 μηνες ειναι ελλειψη και δεν το βρισκω πουθενα.....
ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ..... [/color]
Άβαταρ μέλους
Browning Ultra plus
Full Member
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: 27 Αύγ 2010, 09:56

Re: Πρόληψη για Ψύλλους-Τσιμπούρια

Δημοσίευση από Browning Ultra plus »

Anthimos έγραψε:
Browning Ultra plus έγραψε:Χαιρετιζω τη παρεα,
Παιδια εγω εγορασα του σκυλλου το νεο κολλαρο τησ Bayer (Ενα Γκριζο)
Ο κτηνιατροσ ειπε μου οτι εν η τελευτεα τεχνολογια τζαι οτι εν Πολλα Δυνατο τζαι παει για 7-8 μηνεσ,
Εβαλα το του σκυλλου τζαι ωσ τωρα ουλλα Μια χαρα (με ψυλλουσ με τσιβιτζια ηβρα)
Εν Ακριβο ομωσ. 35 Ευρο το μεγαλο (για πιο μικρουσ σκυλλουσ ηταν 28 αν θυμουμε καλα)
για το κλουβι Καθαριζω τουσ καθημερινα με νερο τζαι σκουπισμα τζαι μια φορα την εφτομαδα με τριψιμο με Dettol (Φυσικα οι σκυλλοι ειναι εκτοσ κλουβιου μεχρι να στεγνωσει το πατωμα τουσ). Στην Αρχη ημουν σκεφτικοσ με το Dettol αλλα παλε ειπε μου ο κτηνιατροσ οτι εν εσιει προβλημα,
αυτα απο μενα
εν το Kiltix που εννοεις φιλε? Παρα πολλα καλο δοκιμασμένο χρονια κι απο εμενα για 6 -8 μηνες εν φκαινει τιποτε πανω τους αν και προσφατα μου εφερε ενας φιλος αμπουλα - κολανακι που ασχολειτε με μονο 20 ευρω κι εν εξισου καλο,
Ελα ρε Ανθιμε μου
το Kiltix ειναι Κιτρινο τζαι καμνει παραπανω για τσιβιτζια. Το Scalibor Καμνει παραπανω για τσιμπιματα (κουνουπια, σκνιπεσ κτλ).
τουτο που λεω εγω ειναι Γκριζο Χρωμα το κολανακι. εν το καινουργιο τησ Bayer και πριν 1-2 μηνεσ το εφεραν Κυπρο (τουλαχιστον ετσι θυμουμε να μου ειπε ο κτηνιατροσ)
Άβαταρ μέλους
GRIGORIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 361
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 18:32

Re: Πρόληψη για Ψύλλους-Τσιμπούρια

Δημοσίευση από GRIGORIS »

Εχει δοκιμασει κανεις το ticoff ?? Αραιώνετε και αυτό σε νερό!! Μου το έχει συστήσει ενας κτηνιατρος!!
Λαγός χωρίς σκύλο, Αρσενικός χωρίς β@@ο!!!
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Πρόληψη για Ψύλλους-Τσιμπούρια

Δημοσίευση από marinos.a »

Browning Ultra plus έγραψε:Εν Ακριβο ομωσ. 35 Ευρο το μεγαλο (για πιο μικρουσ σκυλλουσ ηταν 28 αν θυμουμε καλα)
Απαναία μου :o
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
Browning Ultra plus
Full Member
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: 27 Αύγ 2010, 09:56

Re: Πρόληψη για Ψύλλους-Τσιμπούρια

Δημοσίευση από Browning Ultra plus »

marinos.a έγραψε:
Browning Ultra plus έγραψε:Εν Ακριβο ομωσ. 35 Ευρο το μεγαλο (για πιο μικρουσ σκυλλουσ ηταν 28 αν θυμουμε καλα)
Απαναία μου :o
Ελα ρε Μαρινο μου,
Επιαστικεσ ρε? :lol: Εν το Φουρνι που φτεει αλοποσ
Ρε φιλε αν τα λογαριασεισ ερκετε σου πανω / κατω το ιδιο. Εγω ειχα Scalibor kai Kiltix του σκυλλου (οποτε 12 Ευρω + 12 Ευρω αν θυμουμε καλα) και επιενναν 4 μηνεσ (τουλαχιστον εγω καθε 4 μηνεσ αλλάσα τα). Οποτε 24 Ευρα καθε 4 μηνεσ
τωρα ομωσ 35 Ευρα και παν για 7-8 μηνεσ οποτε αν τα λογαριασεισ ερκετε πιο Φτινο.
Σε περιπτωση που εννα μου τη δωκει παλε τζαι αλλασω τουσ τα στουσ 4 μηνεσ τοτε εννα πληρωνεισ πραπανω. Η Διαφορα ειναι 22 ευρω ( τι ειναι 22 Ευρα για το παιδι σου)
Ετσι το βλεπω εγω αλλα περι ορεξεοσ....
:D
vti-chris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 13:29

Re: Πρόληψη για Ψύλλους-Τσιμπούρια

Δημοσίευση από vti-chris »

Για νεαρά σκυλιά(2-4μηνών) μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τα προαναφερθέντα κολάρα??
-"Δύο πράγματα δεν έχουν όρια:το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος"
-"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις. Η περιέργεια έχει τον λόγο της που υπάρχει"
Alb. Einstein
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κτηνιατρικά”