οιστρος

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
pai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 13 Φεβ 2011, 10:53

οιστρος

Δημοσίευση από pai »

παιδεια σας χαιρετω! πανω κατω ο πρωτος οιστρος μια σκυλιτσας στους ποσους μηνες γινεται?
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: οιστρος

Δημοσίευση από Anthimos »

pai έγραψε:παιδεια σας χαιρετω! πανω κατω ο πρωτος οιστρος μια σκυλιτσας στους ποσους μηνες γινεται?
Μετα τον 6ο μήνα περιπου κάθε 6μηνο και διαρκει απο 18 εως 20 μέρες περιπου !!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
troll
Full Member
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2011, 22:10

Re: οιστρος

Δημοσίευση από troll »

Ο πρώτος οίστρος εμφανίζεται σε ηλικία από 4 μέχρι 22 μηνών, συνήθως 6-7 μηνών. H πρώτη φορά τις δικής μου ήταν 14 μηνών. Ψάξε το λίγο, σκυλιά που ανήκουν στις μικρόσωμες φυλές, έχουν την τάση να παρουσιάζουν τον πρώτο οίστρο νωρίτερα (6-10 μηνών), σε σχέση με αυτά των μεγαλόσωμων φυλών, στα οποία ο πρώτος οίστρος μπορεί να καθυστερήσει φυσιολογικά ακόμη και μέχρι την ηλικία των 18-20 μηνών.
Άβαταρ μέλους
pai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 13 Φεβ 2011, 10:53

Re: οιστρος

Δημοσίευση από pai »

troll έγραψε:Ο πρώτος οίστρος εμφανίζεται σε ηλικία από 4 μέχρι 22 μηνών, συνήθως 6-7 μηνών. H πρώτη φορά τις δικής μου ήταν 14 μηνών. Ψάξε το λίγο, σκυλιά που ανήκουν στις μικρόσωμες φυλές, έχουν την τάση να παρουσιάζουν τον πρώτο οίστρο νωρίτερα (6-10 μηνών), σε σχέση με αυτά των μεγαλόσωμων φυλών, στα οποία ο πρώτος οίστρος μπορεί να καθυστερήσει φυσιολογικά ακόμη και μέχρι την ηλικία των 18-20 μηνών.
οκ παιδεια σας εθχαριστω! :D
pavlos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 15:12
Τοποθεσία: Λευκωσια
Επικοινωνία:

Re: οιστρος

Δημοσίευση από pavlos »

ποιες ειναι οι καταλληλοτερες μερες για ζευγαρωμα?
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: οιστρος

Δημοσίευση από admin »

Επι ευκαιρίας αυτού του θέματος θέλω να επιστήσω την προσοχή σας σε μια δύσκολη πάθηση που παρατηρήτε είτε μετά τον οίστρο είτε μετά παο γέννα. Ενδομητρίαση. Βασικά πρόκειτια για μόλυνση του ενδομητρίου με αποτέλαισμα ο σκύλος να γεμίζει με αίμα και μόλυνση , να ανεβάζει πυρετούς, να χάνει την όρεξη του για φαγητό μπορεί αν του γυρίσει ανεμία ή αφυδάτωση και στο τέλος να πεθάνει. Λόγω του ότι το τελευταίο διάστημα λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων δέν φρόντιζα εγώ τα σκυλιά μου , η μια η σκύλα μου έπαθε ενδομητρίωση και το ανακάλυψα μετά απο 20 μέρες που πήγα να την δώ. Τώρα προσπαθούμε πολύ σκληρά με τον κτηνίατρο μου να σώσουμε το σκυλί καθώς είναι και μεγάλο σε ηλικία και δέν σθνίστατε να εγχειρηστή. Έχετε έννοια , τα σημάδια είναι φούσκωμα στην κοιλιά, εμετοί, σημάδια απο αίμα μαύρο , αδιαθεσία, έλειψη όρεξης για να φάει.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: οιστρος

Δημοσίευση από Rai »

pavlos έγραψε:ποιες ειναι οι καταλληλοτερες μερες για ζευγαρωμα?
Δές εδώ Pavlo...
http://www.labradors.gr/zevgaroma.htm
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Άβαταρ μέλους
kyriakos304
Δημοσιεύσεις: 1044
Εγγραφή: 17 Αύγ 2011, 06:52

Re: οιστρος

Δημοσίευση από kyriakos304 »

pavlos έγραψε:ποιες ειναι οι καταλληλοτερες μερες για ζευγαρωμα?

Να έχεις κωλόχαρτο μαζί σου φίλε μου τις μέρες που νομίζεις εννα τρεχτεί η σκύλα σου.
Να την σλουπίζεις καθημερινά και μόλις δεις αίμα στο χαρτί μέτρα 11 μέρες και βάλε την με τον αρσενικό. Και βάλε την και την 13η ημέρα.
Καλύτερα ένα θήραμα λιγότερο παρά ένας φίλος….
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κτηνιατρικά”