Κολλαρο για τσιβιτζια

ANTREAS KURTSXAAR
Full Member
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 10 Μαρ 2012, 22:51

Re: Κολλαρο για τσιβιτζια

Δημοσίευση από ANTREAS KURTSXAAR »

Συμφωνω και εγω απο περσι που εκανα καινουργια κλουβια μεμπετον πατωμα και αποχετευση εχει 8-9 μηνεσ τιποτα ενω πριν καθε καλοκαιρι μονο frotline τουs βαζω
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Κολλαρο για τσιβιτζια

Δημοσίευση από marinos.a »

ναι ρε παιδια σίγουρα το πάτωμα ειναι καλο για τα παράσιτα αλλα δεν υπάρχει πρόβλημα με τα πόδια των σκυλιών?
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: Κολλαρο για τσιβιτζια

Δημοσίευση από Rai »

AndreasDr έγραψε:Κολλάρο Scalibor για τσιβίτσια και φλεβητόμο σκνίπα(λεισμανίαση), αμπουλα fronline και απολυμαντκό κλουβιού Pelito. Επιτυχημένη συνταγή.
Εγώ spray frontline και πνάζεις....
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Κολλαρο για τσιβιτζια

Δημοσίευση από Laurona »

Εαν εχει στο κλουβι δικο του σπιτακι εσσωτερικο για να κοιματε πλαστικο, χειμωνα καλοκαιρι, και χωρο για να τρεχει καθε μερα κανενα τεταρτο, οχι Μαρινο δεν υπαρχει προβλημα.

Για μενα το πιο ιδανικο ειναι το κεραμικο εξωτερικου χωρου, αλλα ειναι πολλα τα κοστα, για ετσι κλουβες, οποταν και εγω στο κλουβι εχω πατωμα απο μπετον μονο.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: Κολλαρο για τσιβιτζια

Δημοσίευση από Phinix »

marinos.a έγραψε:ναι ρε παιδια σίγουρα το πάτωμα ειναι καλο για τα παράσιτα αλλα δεν υπάρχει πρόβλημα με τα πόδια των σκυλιών?
όταν κάνανε πάτωμα στο κλουβί του δικού μας πρόσεξα ότι τα νύχια του μεγάλωναν πολύ πιο γρόγορα και ενοχλούσαν το ζώο.

χρειάζεται περισσότερη περιποίηση στα πόδια τους εάν έχει πάτωμα, και ο λόγος νομίζω είναι ότι συνεχώς πατούν σε σκληρή επιφάνεια για μεγάλα διαστήματα

όταν το κλουβί ήταν χώμα, δεν είχαμε έτσι πρόβλημα
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
ANTREAS KURTSXAAR
Full Member
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 10 Μαρ 2012, 22:51

Re: Κολλαρο για τσιβιτζια

Δημοσίευση από ANTREAS KURTSXAAR »

ΦΙΛΈ ΜΑΡΙΝΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΠΑΤΩΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΓΛΙΑΖΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ,ΜΑΤ
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: Κολλαρο για τσιβιτζια

Δημοσίευση από miky55 »

marinos.a έγραψε:ναι ρε παιδια σίγουρα το πάτωμα ειναι καλο για τα παράσιτα αλλα δεν υπάρχει πρόβλημα με τα πόδια των σκυλιών?
ΜΑΡΙΝΟ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΣΩΣΤΑ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΛΑΟΥΡΟΝΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΣΥΝ ΤΑ ΕΚΠΕΔΕΥΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
ΕΞΑΛΛΟΥ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΑΓΩΝΕΣ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΚΟΥΣ.ΑΝ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΧΑΛΙΚΙΑ ΤΟΤΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΠΑΤΟΥΝ ΜΟΝΟ ΣΤΗΣ ΜΥΤΕΣ,ΕΤΣΙ ΤΑ ΘΕΛΟΥΝ,ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΑΤΑ ΟΛΗ Η ΠΑΤΟΥΣΑ.
ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΕΡΑΜΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΑΘΑΡΑ ΔΕΝ ΜΥΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΕΧΩ Η ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΑΓΩΝΕΣ ΟΥΤΕ ΣΕ ΚΥΝΗΓΙ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΝΥΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΗΣ ΕΞΟΔΟΥΣ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΠΟΥ ΤΡΩΝΤΕ.ΣΤΟ ΚΛΟΥΒΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΧΩΜΑ ΚΑΙ ΣΤΡΑΚΩΘΗ ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΚΕΡΑΜΙΚΟ.
aantoni
Full Member
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011, 12:05

Re: Κολλαρο για τσιβιτζια

Δημοσίευση από aantoni »

Μήπως παρατηρήσατε κι εσείς να έχει πολού μεγάλη έξαρση σε τζιβίτζια φέτος? Νομίζω ότι αυτό που γίνεται τις τελευταίες μέρες λογω των ψηλών θερμοκρασιών δεν ξανάγινε... Ο σκύλος μου επειδή είναι κοντός και τριχωτός έχει τεράστιο πρόβλημα.

Μετά απο μια έξοδο πριν καμια βδομάδα βρήκα, την επόμενη μέρα πάνω της πάνω απο 40 και φανταστείται ότι είχε και κολλάρο bayer και αμπούλα. Την ψέκασα, την έλουσα με ειδικό σαμπουάν, της τα έβγαλα όλα, της έβαλα καινούρια αμπούλα και κολλάρο και όταν την ξαναέβγαλα βρήκα πάνω της 10. Πραγματικά ελυπήθηκα την επειδή υπέφερε.

Μήπως υπάρχει κάτι άλλο για να προσέξω? Μήπως υπάρχει κανένα πιο αποτελεσματικό κολλάρο απο το bayer? Ποια είναι η καλύτερη αμπούλα?
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: Κολλαρο για τσιβιτζια

Δημοσίευση από giorgos80 »

ρε φιλε αν δεν βαρκεσαι να λουνεις το σκυλο πιασε το sebacil να φκαλεις το κτηνο που την ταλαιπωρια.μια φορα την
εβδομαδα μετα την εξοδο και θα ειναι σιονι.η πιο οικονομικη και πιο αποτελεσματικη λυση.τα κολανουθκια και οι αμπουλες εν περιπαιξιμο
Εκαμαμεν το μ@@τσι@ επιστημη
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Κολλαρο για τσιβιτζια

Δημοσίευση από πανικος »

φιλε να παρεις την αμπουλα fronline απο φαρμακειο.εμενα ο σκυλλος ειναι λαμπρατορ και αν και μεγαλοσωμος οταν του βαλω εξαφανιζονται ολα και ψυλλοι και τσιβικια.ζητα την αναλογα με τα κιλα του σκυλλου σου.
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κτηνιατρικά”