ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΤΡΟΦΕΣ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ

Απάντηση
stelios---
Full Member
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 19 Φεβ 2011, 13:11

Re: ΠΡΟΤΙΝΕΤΑΙ ΤΡΟΦΕΣ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από stelios--- »

pai έγραψε:γεια σας παιδια!εγω προσωπικα προσπαθω να κανω τα δικα μου συμπληρωματα τροφης!δεν ειναι φυσικα τοσο περιεχτικα σε βιταμινες και αλλες ουσιες αλλα προσφερουν αρκετη ενεργεια στα σκυλια μου χωρις κανενα προβλημα!Ακομα για μενα ειναι και μια ποιο φτηνη λυση(εχω 4 σκυλια στην κατοχη μου και ειναι δυσκολη η συντηρηση τους με τροφη)!τα δυο υλικα που χρησημοποιω ειναι κρεας(κοτοπουλο)και μακαρονια η και ρυζι!
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΛΙΓΟ??
Ο ΛΑΘΡΟΘΗΡΑΣ ΕΙΝΑΙ
ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ…

Κλέβει το χόµπι και την πανίδα του τόπου, του
δικού σου τόπου και των παιδιών σου. Είσαι το
θύµα του στον ίδιο βαθµό όπως και να σου
έκλεβε το σπίτι........!!
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: ΠΡΟΤΙΝΕΤΑΙ ΤΡΟΦΕΣ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από nature »

pai έγραψε:γεια σας παιδια!εγω προσωπικα προσπαθω να κανω τα δικα μου συμπληρωματα τροφης!δεν ειναι φυσικα τοσο περιεχτικα σε βιταμινες και αλλες ουσιες αλλα προσφερουν αρκετη ενεργεια στα σκυλια μου χωρις κανενα προβλημα!Ακομα για μενα ειναι και μια ποιο φτηνη λυση(εχω 4 σκυλια στην κατοχη μου και ειναι δυσκολη η συντηρηση τους με τροφη)!τα δυο υλικα που χρησημοποιω ειναι κρεας(κοτοπουλο)και μακαρονια η και ρυζι!
Φίλε το πιο σωστό και ιδανικό είναι να δίνεις κανονικό φαγητό στο σκύλο όπως κάνεις ήδη και όχι ξηρή τροφή. Άρα μην νιώθεις τύψεις. Προσοχή, δεν μιλώ για αποφάγια και κόκαλα. Η ξηρή τροφή είναι η λύση ευκολίας αφού σήμερα δεν έχουμε χρόνο να φάμε εμείς σωστά πόσο τα σκυλιά μας. Επιπλέον, η τροφή είναι και η πιο οικονομική λύση (εκτός αν έχεις κολλητό κρεοπώλη ή εσύ πρόσβαση στα βασικά υλικά). Το καλό με τις τροφές είναι ότι αν βρεις μια πλήρης σε θρεπτικά στοιχεία τροφή είσαι σίγουρος ότι παρέχεις τα απαραίτητα θρεπτικά στοιχεία στο σκύλο σου και ησύχασες. Το καλύτερο για το σκύλο όμως είναι το κανονικό φαγητό το οποίο όμως θέλει λίγο ψάξιμο ως προς τις αναλογίες και προσοχή ως προς τα υλικά (πχ χοιρινό).

Στο φαγητό που δίνεις τώρα μπορείς να προσθέσεις και μερικά λαχανικά πχ κολοκύθι κόκκινο που είναι και φτηνό με φρούτα (10-15% περίπου όλα μαζί). Απλά βράσε το καλά και κόψε το σε μικρά μέρη ή πολτοποίησε το αν θα το δώσεις έτσι αφού το πεπτικό σύστημα των σαρκοφάγων δεν έχει τη δυνατότητα να διασπάσει τη κυτταρίνη. Ψάχτου στο google και θα βρεις πολλές συνταγές μιας και έχεις το βασικό υλικό που είναι το κοτόπουλο.
Άβαταρ μέλους
pai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 13 Φεβ 2011, 10:53

Re: ΠΡΟΤΙΝΕΤΑΙ ΤΡΟΦΕΣ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από pai »

stelios--- έγραψε:
pai έγραψε:γεια σας παιδια!εγω προσωπικα προσπαθω να κανω τα δικα μου συμπληρωματα τροφης!δεν ειναι φυσικα τοσο περιεχτικα σε βιταμινες και αλλες ουσιες αλλα προσφερουν αρκετη ενεργεια στα σκυλια μου χωρις κανενα προβλημα!Ακομα για μενα ειναι και μια ποιο φτηνη λυση(εχω 4 σκυλια στην κατοχη μου και ειναι δυσκολη η συντηρηση τους με τροφη)!τα δυο υλικα που χρησημοποιω ειναι κρεας(κοτοπουλο)και μακαρονια η και ρυζι!
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΛΙΓΟ??
φιλε στελιο επειδη δεν ειμαι και καποιος που εχω ψαχτει και τοσο πολυ θα σου πω απλα οτι γνωριζω οτι τα πιο σημαντικα συστατικα ειναι η πρωτεινη(κοτοπουλο)και το αμυλλο(ρυζι μακαρονια κ.α)σιγουρα δεν περιεχουν ολα τα συστατικα μια καλης και ακρηβεις τροφης αλλα ειναι μια πολυ καλη και φθηνη λυση! Τωρα ειναι και καποια αλλα συστατικα που αναφερε ο φιλος nature για κολοκυθι κ.α θα το ψαξω!
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΠΡΟΤΙΝΕΤΑΙ ΤΡΟΦΕΣ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από Anthimos »

Προσφατα παρακολουθόντας το Discovery Channel- " How's made '' με εκπληξη ανακαλυψα ότι δεν χρησιμοποιηται κρεας στη ξηρα τροφή

Η τροφη αποτελειται απο μειγμα δημητριακων ( καλαμποκι, ρυζι, σιταρι, βρωμη) τα οποια αλεθονται σε σκονη , αναμυγνειονται σε πολτο με νερο και μετα σχηματιζονται και ψηνονται σε φουρνο....οσο ειναι ζεστα τα ψεκαζουν με λιπος, ελαια και αρωμα/γευση τα στεγνωνουν ακομα μια φορα και τα πακεταρουν

Η αναφορά σε κοτοπουλο σε μια τροφη για παραδειγμα αφορα το λαδι με το οποιο ψεκαζουν τα πελλετς που ισως ειναι λιπος/ζωμος κοτοπουλο και η γευση που μπαινει μέσα
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Γιατρός

Re: ΠΡΟΤΙΝΕΤΑΙ ΤΡΟΦΕΣ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από Γιατρός »

Ακούω πολλά το κοτόπουλλο και να σας πω πρόσφατο περιστατικό
Πήγαμε σε μεγάλη φάρμα κοτόπουλλων για μια δουλειά και είδαμε σε μια γωνιά κοτόπουλλα ξεχωριστά από τα άλλα και ρωτήσαμε τι είναι
Αυτά μας είπαν είναι για δική μας κατανάλωση και δεν τρώμε τα άλλα :roll: τα ταίζουμε άλλα πράματα
Ένας εργάτης έσουζε την κκελέ του και κατάλαβα πολλά
Επομένως ίσως τα 70-75 ευρώ την σακούλα για φαγητό σκύλλου που 'έσιη ότι τρώμε τζαι εμείς ' ίσως να πρέπει να μας προβληματίσει ;
απλώς μία άποψη γενικά
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΠΡΟΤΙΝΕΤΑΙ ΤΡΟΦΕΣ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από 'petros' »

Kαρες κοτοπουλων χρησιμοποιω εδω και πολλα χρονια και ειναι οι πιο οικονομικες και πιο αποδοτικες.
Ο λαιμος ειναι ολοκληρος και στις καρες εχει αρκετο κρεας ακομα απλα λοιπουν το στηθος φτερουγες και ζαμπες
3 καρες την μια μερα του καθε σκυλου και την επομενη το ζουμι με λιγο ψωμι και λιγη τροφη.
ΦΑΟΥΛ πρωτεινες
Γυαλιζει το τριχωμα τους , και δυναμωνουν σωματικα
κοτοπουλα βραστα.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: ΠΡΟΤΙΝΕΤΑΙ ΤΡΟΦΕΣ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από nature »

Άνθιμε, όντως αυτό συμβαίνει με τις φθηνές τροφές, το είχα δει και εγώ το ντοκιμαντέρ αλλά είναι και κοινό μυστικό. Μέχρι και ροκανίδια των ξύλων βάλλουν μέσα. Καλύτερα αποφάγια κατ' εμένα παρά μια φθηνή αγνώστου συστατικών τροφή που σου λέι απλά πρωτεΐνες τόσα. Κάτι προσφορές 20 ευρώ, 2 σάκοι 20kg που υπάρχουν αντιλαμβάνεσαι τι θα έχει μέσα.

Όπως λέι και ο louisll εδώ εμείς τρώμε ένα σωρό σκουπίδια, σκεφτείτε τι θα υπάρχει μέσα στις σκυλοτροφές. Βέβαια υπάρχουν εταιρίες σκυλοτροφών που είναι πιστοποιημένες ως προς την χρήση πρώτων υλικών που απευθύνονται για ανθρώπινη κατανάλωση, απλά είναι πιο ακριβές. Στην Αμερική (που το pet είναι σαν μέλος της οικογένειας) έχουν και το στενό pressing από τις φιλοζωικές και πιο αυστηρό έλεγχο/προδιαγραφές και ποινές.

Είμαστε διατεθειμένοι να έχουμε τους μισούς σκύλους από αυτούς που έχουμε τώρα και να τους δίνουμε πιο καλή ποιοτικά τροφή συνεπώς και ένα καλύτερο επίπεδο διαβίωσης;
Marinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: 20 Οκτ 2011, 15:35
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΠΡΟΤΙΝΕΤΑΙ ΤΡΟΦΕΣ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από Marinos »

Anthimos έγραψε:Προσφατα παρακολουθόντας το Discovery Channel- " How's made '' με εκπληξη ανακαλυψα ότι δεν χρησιμοποιηται κρεας στη ξηρα τροφή

Η τροφη αποτελειται απο μειγμα δημητριακων ( καλαμποκι, ρυζι, σιταρι, βρωμη) τα οποια αλεθονται σε σκονη , αναμυγνειονται σε πολτο με νερο και μετα σχηματιζονται και ψηνονται σε φουρνο....οσο ειναι ζεστα τα ψεκαζουν με λιπος, ελαια και αρωμα/γευση τα στεγνωνουν ακομα μια φορα και τα πακεταρουν

Η αναφορά σε κοτοπουλο σε μια τροφη για παραδειγμα αφορα το λαδι με το οποιο ψεκαζουν τα πελλετς που ισως ειναι λιπος/ζωμος κοτοπουλο και η γευση που μπαινει μέσα
Ανθιμε! Αυτή την ποιότητα τροφής παρασκευάζει η συγκεκριμένη εταιρία που δείχνει στο video του discovery. Τούτο είναι ένα παράδειγμα τροφής που πρέπει να αποφεύγετε. Σίγουρα θα την τρώει ο σκύλος... αλλα το να επιβιώνει ένα ζώο και να κινδυνεύει να αναπτύξει αλλεργιες είναι ένα... και το να έχεις ένα απόλυτα υγιές ζώο είναι άλλο.

Κάτι που φκαλλει μάτι είναι το καλαμπόκι... συστατικό που συνδέεται με πολλές αλλεργιες και παθήσεις στους σκύλους τουλάχιστον. γιαυτο και δεν θα το δεις σε ακριβές τροφές. Γιατί το βάλλουν στές φτηνές???... απλούστατα είναι σε αφθονία και είναι παφτίνο, αλλα σχεδόν μηδαμινής διατροφικής αξιας και το παραπάνω αποβάλλεται ακατέργαστο στα κόπρανα μιας και είναι δυσκολοχώνευτο για τους σκύλους.

Προς θεού δεν θέλω να υποστηρίξω καμια εταιρία τροφών, απλά λέω και εγώ την άποψη μου.

Η συγκεκριμένη τροφή για παράδειγμα που δείχνει το How it's made του discovery έχει ως βάση υλικών τα δημητριακά. Παράδειγμα τα 4 πρώτα υλικά θα καθορίσουν τη βάση τις τροφής. Όταν αναφέρει πρώτο το κοτόπουλο και μετά έχει 3 δημητριακά δεν σημαίνει ότι βάση τις τροφής είναι το κοτόπουλο και τα δημητριακά είναι συμπληρωματικά. Είναι το αντίθετο. Και ρολο παίζει το να αναφέρει ονομαστικά το είδος κρέατος, και όχι γενικά "κρέας" γιατί τότε ένας θεός ξέρει τι έχει μέσα. Και πως τρεφετουν το κοτόπουλο... και πάει λέγοντας...

Σίγουρα το καλύτερο είναι μετά που μια ερευνα να κάμνεις το δικό σου φαΐ σπίτι, αλλα...
Φορούμε ΠΟΡΤΟΚΑΛΊ πάντα. Γιατί κάμνουμε το χόμπι μας, ΔΕΝ πάμε στον ανταρτοπόλεμο!!!!! Πίσω στες οικογένειες μας σόι και αβλαβείς!
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: ΠΡΟΤΙΝΕΤΑΙ ΤΡΟΦΕΣ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από miky55 »

'petros' έγραψε:Kαρες κοτοπουλων χρησιμοποιω εδω και πολλα χρονια και ειναι οι πιο οικονομικες και πιο αποδοτικες.
Ο λαιμος ειναι ολοκληρος και στις καρες εχει αρκετο κρεας ακομα απλα λοιπουν το στηθος φτερουγες και ζαμπες
3 καρες την μια μερα του καθε σκυλου και την επομενη το ζουμι με λιγο ψωμι και λιγη τροφη.
ΦΑΟΥΛ πρωτεινες
Γυαλιζει το τριχωμα τους , και δυναμωνουν σωματικα
κοτοπουλα βραστα.jpg
ΠΕΤΡΟ ΒΑΖΕ ΚΑΙ ΡΥΖΙ ΚΑΡΟΤΟ ΣΠΑΝΑΧΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ.
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΠΡΟΤΙΝΕΤΑΙ ΤΡΟΦΕΣ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από 'petros' »

miky55 έγραψε:
'petros' έγραψε:Kαρες κοτοπουλων χρησιμοποιω εδω και πολλα χρονια και ειναι οι πιο οικονομικες και πιο αποδοτικες.
Ο λαιμος ειναι ολοκληρος και στις καρες εχει αρκετο κρεας ακομα απλα λοιπουν το στηθος φτερουγες και ζαμπες
3 καρες την μια μερα του καθε σκυλου και την επομενη το ζουμι με λιγο ψωμι και λιγη τροφη.
ΦΑΟΥΛ πρωτεινες
Γυαλιζει το τριχωμα τους , και δυναμωνουν σωματικα
κοτοπουλα βραστα.jpg
ΠΕΤΡΟ ΒΑΖΕ ΚΑΙ ΡΥΖΙ ΚΑΡΟΤΟ ΣΠΑΝΑΧΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ.
Στο τελος θα μενουν νηστικοι γιατι νομιζω θα καθομαι στο φαι εγω
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κτηνιατρικά”