Ποσότητα τροφής

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
peanut5020
Full Member
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2011, 20:36
Τοποθεσία: Λάρνακα

Ποσότητα τροφής

Δημοσίευση από peanut5020 »

Πόσο πρέπει να ταίζω το σκύλλο μου?? Πάει με το βάρος του? με τη φυλή? με το τρόπο που κυνηγά?
κάθε τέλος της σαιζόν ο σκύλλος μου αδυνατίζει ενώ τρέφεται αρκετά καλά? Ποσο ποσοστό σε λίπος πρέπει να έχει μέσα η τροφή????
Ώτα έχει όνου, μύστακα γαλής, εριφίου νώτα, πόδας ασφαλείς.
beaglemania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2012, 16:49

Re: Ποσότητα τροφής

Δημοσίευση από beaglemania »

ε φιλε χωρις να εχω και ιδιαιτερη εμπειρια στους σκυλους ακομα 2 εχω και ειναι οι πρωτοι μου βαζω τους την ρoyal canon αφου βγαζω τους σχεδον καθημερινα δεν ειναι αδυνατοι μονο ο γασκωνης αδυνατισε λογω μαλλον τις πολυωρης καταδιωξης που καμνει. Βαζω τους ενα τενεκακι του FARI LACTE μια μερα πριν απο το κυνηγι το μεσημερι βαζω τους 1μιση ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΧΩΝΕΨΟΥΝ .Επεισης κοιταξε εαν εχει ο σκυλος σου αρμιγκους βαλε του ενα χαπακι για καλο και για κακο
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: Ποσότητα τροφής

Δημοσίευση από AndreasDr »

Καλησπέρα φίλε,

η κάθε τροφή στην συσκευασία της αναγράφει αναλόγος της ράτσας και των κιλών του σκύλλου την ποσότητα που πρέπει να τρώει καθημερινά. Κάποιες τροφές γράφουν ακόμα και αναλόγος του χρόνου άσκησης κατά μέσο όρο την ημέρα. Σίγουρα την περίοδο κυνηγίου ο σκύλλος χρειάζεται περισσότερη ποσότητα, είδικά -για την Κύπρο- ο Δεκέμβρης οπότε και ξεκινούν οι κρυάδες και ο οργανισμός τους καίει παραπάνο λίπος για να ζεσταθεί. Δυστηχός πολλές φορές βλέπουμε σκυλιά να τρέφονται με πανάκριβες τροφές και να χρειάζεται την διπλάσια ποσότητα καθημερινά για να "στήσει", πολύ απλά επιδή δέν του "κάθεται" η τροφή. Μπορεί κάποιος άλλος με μιά άλλη τροφή πιό φτηνή να ταίζει την μισή ποσότητα και ο σκύλλος του να είναι πάντα στα κιλά του. Μεγάλο ρόλο παίζει η ώρα που τρώει ο σκύλλος, 1 φορά ή 2 ή 3 την μέρα, το νερό να είναι καλής ποιότητας, χωρίς άλατα και συστατικά (διάτρηση) ακόμα και κατα πόσο βλέπει το κλουβί ήλιος ή όχι ειδικά τωρά τον χειμώνα. Σε ένα δικό μου πείραμα πιό παλία, είχα ένα σκύλλο σε κλουβί δίπλα απο ακόμα 2 σκυλιά, του έβαζα 600 γραμμάρια την μέρα, κάθε μέρα έκαμνε "χαμνό" κόπρι και δέν έβαζε καθόλου βάρος. Μετά απο άλλες δοκιμές που έκαμα και δέν άλλαξε κάτι, σκέφτηκα ότι μπορεί να στρεσάρετε, του άλλαξα κλουβί κια τον έβαλα κάπου που είναι μόνος του, χωρίς άλλα κλουβία γυρό του, αποτέλεσμα τους τελευταίους 6 μήνες τρώει 400-450 γραμμάρια, το βάρος του είναι ιδανικό και το κόπρι σφιχτό. Τούτο ήταν ένα θέμα αποκλειστικά στον χαρακτήρα του σκύλλου, το στρέςς.
Υπάρχουν και άλλα πολλά που μπορεί να παίξουν ρόλο αλλά θα γεμώσουμε σελίδες :) Ψάξε τα πιό πάνω, και αν δέν δείς αποτέλεσμα ξαναμιλούμε!

φιλικά.
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κτηνιατρικά”