ΚΟΨΙΜΟ ΟΥΡΑΣ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

ΚΟΨΙΜΟ ΟΥΡΑΣ

Δημοσίευση από giorgos80 »

γεια σας,εχω ενα κουταβι 40 ημερων και θελω να του κοψω την ουρα,ειναι ασφαλες?
πως γινεται ακριβως?.οι κτηνιατροι κοβουν την ουρα?αν ναι ποσα χρεωνουν περιπου??
Εκαμαμεν το μ@@τσι@ επιστημη
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: ΚΟΨΙΜΟ ΟΥΡΑΣ

Δημοσίευση από miky55 »

giorgos80 έγραψε:γεια σας,εχω ενα κουταβι 40 ημερων και θελω να του κοψω την ουρα,ειναι ασφαλες?
πως γινεται ακριβως?.οι κτηνιατροι κοβουν την ουρα?αν ναι ποσα χρεωνουν περιπου??
ΓΙΩΡΓΟ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΡΓΗΣΕΣ ΚΟΒΟΝΤΕ 3-5 ΗΜΕΡΩΝ.ΕΓΩ ΤΗΣ ΚΟΒΩ ΣΕ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΚΥΡΙΩΣ ΛΟΓΟΥΣ.ΚΟΒΟΝΤΕ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΩΔΥΝΟ ΚΑΙ ΘΑ ΘΕΛΕΙ ΤΟΠΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ.ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΑ.ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΠΑΙΡΝΕ 5 ΕΥΡΟ ΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΤΑΚΤΙΚΟΣ ΠΕΛΑΤΗΣ.
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: ΚΟΨΙΜΟ ΟΥΡΑΣ

Δημοσίευση από giorgos80 »

φιλε μικυ σε ευχαριστω για την απαντηση σου.πηγα χτες σε κτηνιατρο και ρωτησα.μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα
και μου εδωσε λαστιχακι και μου εξηγησε που να μπει και οτι η ουρα θα πεσει σε μια εβδομαδα.το εβαλα χτες και ηδη φαινεται να κανει δουλεια.οταν σηκωνει την ουρα του απο το λαστιχακι και μετα κρεμεται προσ τα κατω.ενα το βασανισω λιο αλλα θα ειναι καλλοπιστικα αριστος.τωρα μορφολογικα και κυνηγετικα ενηξερω :lol: :lol: :lol:
Εκαμαμεν το μ@@τσι@ επιστημη
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: ΚΟΨΙΜΟ ΟΥΡΑΣ

Δημοσίευση από Phinix »

δηλαδή δεν είναι ηθικά λάθος να γίνει?
επειδή πήραμε ένα μικρό πριν 3 μέρες και προβληματίζομαι εάν θα τις την κόψω

το ότι βοηθα στο να μην πληγώνεται και να τρέχει αίμα είναι γεγονός αλλα υπάρχει κάποιου είδους άλλο πρόβλημα?
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: ΚΟΨΙΜΟ ΟΥΡΑΣ

Δημοσίευση από miky55 »

ΦΙΛΕ ΦΟΙΝΙΞ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΚΑ ΠΟΥ ΚΟΒΕΤΕ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΚΟΠΟΥΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ.ΕΠΕΙΔΗ ΤΡΥΠΩΝΟΥΝ ΣΕ ΠΥΚΝΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΤΑΣΗ ΝΑ ΚΟΥΝΟΥΝ ΤΗΝ ΟΥΡΑ ΤΟΥΣ ΘΑ ΠΛΗΓΩΝΩΝΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΤΩΝΟΥΝ.ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ Η ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΥΠΩΝΟΥΝ Η ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΤΟΥΝ.
ΕΙΔΑ ΣΚΥΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΕ ΚΑΙ ΓΥΡΙΣΕ ΚΑΙ ΔΑΓΚΑΣΕ ΤΗΝ ΟΥΡΑ ΤΟΥ ΜΟΝΟ ΤΟΥ.
ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΜΟΥ ΚΟΨΕ ΤΗΝ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΥΠΟΦΕΡΗ,ΑΝ ΥΠΟΦΕΡΗ ΛΙΓΟ, ΠΑΡΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕΤΑ. :)
Άβαταρ μέλους
peanut5020
Full Member
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2011, 20:36
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΚΟΨΙΜΟ ΟΥΡΑΣ

Δημοσίευση από peanut5020 »

Εγώ όσα κουρσχααρ έχω τους τα έκοψα με λαστιχακι όταν ηταν ημερων τα σκυλλακια. Κατα εμένα επιβάλλεται να κοπούν γιατί είναι χειρότερα μετά που θα τρυπώνουν και θα πληγώνονται. Απλά βάζε λίγο betatin μέχρι να πέσει το κομμάτι της ουράς.
Ώτα έχει όνου, μύστακα γαλής, εριφίου νώτα, πόδας ασφαλείς.
beaglemania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2012, 16:49

Re: ΚΟΨΙΜΟ ΟΥΡΑΣ

Δημοσίευση από beaglemania »

παντος για τους ιχνηλατες ειναι εξστασιακο να τους βλεπεις αιματομενους που το βαγκλισμα ειδικα αμαν στρεφουνται που καταδιωξη και αιματομενο ουλο τους το σωμα :roll: αλλα λογικα εν επωδυνο για τους σκυλους
AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2010, 11:13

Re: ΚΟΨΙΜΟ ΟΥΡΑΣ

Δημοσίευση από AU-79 »

beaglemania έγραψε:παντος για τους ιχνηλατες ειναι εξστασιακο να τους βλεπεις αιματομενους που το βαγκλισμα ειδικα αμαν στρεφουνται που καταδιωξη και αιματομενο ουλο τους το σωμα :roll: αλλα λογικα εν επωδυνο για τους σκυλους


Εχεις δικιο φιλε λαγομανια!!!
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΚΟΨΙΜΟ ΟΥΡΑΣ

Δημοσίευση από Anthimos »

Phinix έγραψε:δηλαδή δεν είναι ηθικά λάθος να γίνει?
επειδή πήραμε ένα μικρό πριν 3 μέρες και προβληματίζομαι εάν θα τις την κόψω

το ότι βοηθα στο να μην πληγώνεται και να τρέχει αίμα είναι γεγονός αλλα υπάρχει κάποιου είδους άλλο πρόβλημα?

Φίλε η " μοδα " της απαγορευσης του κοψιματος ουρας και αυτιων προερχεται απο το μεγαλο ενδιαφέρον για αποκτηση καθαροαιμων κυνηγετικων σκυλιων στην Αμερική και Ευρωπη, οπου τα σκυλια αυτα ειναι καθαρα κατοικιδια , του καναπε..
Αν το σκυλι δέν εχει τριχωμα στην ουρα να το προστατευει , το κοψιμο της ουρας για τους κυνηγοτοπους της Κύπρου ειναι επιβεβλημενη αναγκη για να προστατευτει το σκυλι .
Εγω ειχα English Pointer και απο το μεγαλο του κυνηγετικο παθος σε κάποια φαση οι πληγες στην ακρια της ουρας ηταν τοσο εντονες που φανηκε το κοκκαλο της τελευταιας αρθρωσης και βασανιζετουν πολλα το σκυλι
Για πρακτικους λόγους νομιζω στα σκυλια που επιτρεπεται πρεπει να κοβεται απο πολυ μικρη ηλικία ...
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: ΚΟΨΙΜΟ ΟΥΡΑΣ

Δημοσίευση από Phinix »

Anthimos έγραψε:
Phinix έγραψε:δηλαδή δεν είναι ηθικά λάθος να γίνει?
επειδή πήραμε ένα μικρό πριν 3 μέρες και προβληματίζομαι εάν θα τις την κόψω

το ότι βοηθα στο να μην πληγώνεται και να τρέχει αίμα είναι γεγονός αλλα υπάρχει κάποιου είδους άλλο πρόβλημα?

Φίλε η " μοδα " της απαγορευσης του κοψιματος ουρας και αυτιων προερχεται απο το μεγαλο ενδιαφέρον για αποκτηση καθαροαιμων κυνηγετικων σκυλιων στην Αμερική και Ευρωπη, οπου τα σκυλια αυτα ειναι καθαρα κατοικιδια , του καναπε..
Αν το σκυλι δέν εχει τριχωμα στην ουρα να το προστατευει , το κοψιμο της ουρας για τους κυνηγοτοπους της Κύπρου ειναι επιβεβλημενη αναγκη για να προστατευτει το σκυλι .
Εγω ειχα English Pointer και απο το μεγαλο του κυνηγετικο παθος σε κάποια φαση οι πληγες στην ακρια της ουρας ηταν τοσο εντονες που φανηκε το κοκκαλο της τελευταιας αρθρωσης και βασανιζετουν πολλα το σκυλι
Για πρακτικους λόγους νομιζω στα σκυλια που επιτρεπεται πρεπει να κοβεται απο πολυ μικρη ηλικία ...
και εγώ έτσι πιστεύω
η ερώτηση ήταν περισσότερο για συζήτηση στο γεγονός ότι μπορεί να είναι λάθος να γίνετε
μπορεί να υπάρχει κάτι που δεν ξέρω
ας πούμε να επηρεάζει το σκύλο σε κάτι
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κτηνιατρικά”