Αντιδοτα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Retrever
Full Member
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 19 Απρ 2012, 12:56

Αντιδοτα

Δημοσίευση από Retrever »

Ρε κοπελια εσεις ηντα που χρισιμοποιατε οταν περνετε τους σκυλους σας σε μια εξορμισει η σε θκιανεμα? (ενοο τι ειδους εμβολια περνετε μαζι σας? αν περνετε γαζες μαζι σας επιδεσμους και αλαρμι? κ.τ.λ)
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: Αντιδοτα

Δημοσίευση από giorgos80 »

Την αλαρμη εν για να βαλλεις το καππαρι την ιδια ωρα???εννε καλυτερα μες το ξυδι??? :shock:
Εκαμαμεν το μ@@τσι@ επιστημη
Άβαταρ μέλους
ΜΑΡΚΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 26 Ιαν 2012, 08:25
Τοποθεσία: Λευκωσια
Επικοινωνία:

Re: Αντιδοτα

Δημοσίευση από ΜΑΡΚΟΣ »

Ατροπίνες : Αντίδοτο για κάποια δηλητήρια.
Άλας : Για να προκαλέσεις εμετό.
Κορτιζόνη : Για τα αλλεργικά σοκ σε περίπτωση δαγκώματος από φίδι.
Λάστιχο : Για δέσιμο σε περίπτωση δαγκώματος από φίδι.

Δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και ελπίζω να μην χρειαστεί.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ANTREAS KURTSXAAR
Full Member
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 10 Μαρ 2012, 22:51

Re: Αντιδοτα

Δημοσίευση από ANTREAS KURTSXAAR »

ΦΙΛΕ ΜΑΡΚΟ ΕΝΑ ΣΕΤ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΚΟ ΚΑΙ ΑΧΡΙΣΤΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ
Άβαταρ μέλους
Warrior
Full Member
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 23:14

Re: Αντιδοτα

Δημοσίευση από Warrior »

Αντρεα δεν στοιχιζει πολλα εξαρταται και απο που θα τα παρεις, για ενα σκυλο κοστιζει περιπου 15 ευρω και μιλω για ατροπινη, κορτιζονη (μπουκαλακι), αντι αλας υπαρχουν χαπια που προκαλουν εμετο, συριγγες, λαστιχο.
Αλλα πιστεψε με ειναι ισως τα πιο χρησιμα λεφτα που δινουμε για το σπορ μας αφου με αυτα μπορει αν χρειαστει να σωσουμε τη ζωη του πιστου μας κυνηγετικου συντροφου. Οταν νιωσεις τι σημαινει να χανεις το ζωο σου απο φολα θα καταλαβεις, και αν το χασεις επειδη δεν εδωσες 15 ευρω για να εχεις μαζι σου αυτα που θα τον εσωζαν θα νιωθεις πραγματικα πολυ ασχημα.
Γιαυτο πρεπει ΠΑΝΤΑ να εχουμε ΟΛΟΙ μαζι μας ενα μικρο φαρμακειο για τους πιστους μασ συντροφους και ας μην χρειαστει να το χρησιμοποιησουμε ΠΟΤΕ.
Εγω καθε φορα που λειγουν τα φαρμακα τα πετασσω και αγοραζω καινουργια ευχομενος παντα και τα καινουργια να τα πεταξω στον καλαθο αχρησιμοποιητα και χαλαλι των σκυλλων μου.
Ειναι το λιγοτερο που μπορουμε να δωσουμε για τις αξεχαστες στιγμες που μας χαριζουν.
ANTREAS KURTSXAAR
Full Member
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 10 Μαρ 2012, 22:51

Re: Αντιδοτα

Δημοσίευση από ANTREAS KURTSXAAR »

ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ 15 ΕΥΡΩ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΣΕΤ ΜΕ ΟΛΑ ΟΣΑ ΔΕΙΧΝΕΙ Ο ΜΑΡΚΟΣ?
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Αντιδοτα

Δημοσίευση από Laurona »

Ναι περιπου τζιαμε, με 15-20 Ευρω εχεις πληρες μικρο φαρκαμειο.

Εγω για βαλιτσακι εχω παρει ενα μικρο υφασματινο φαρμακειο που εχει τα απαραιτητα και για εμας και εχω βαλει μεσα και τα φαρμακα οπως τα λεει ο μαρκος.

Για τον εμετο υπαρχει εμετικος ορος, αντι του αλατος η του χαπιου που δρα αμεσα.

Δεν αρκει ομως να τα εχουμε μαζι μας, πρεπει να ξερουμε ακι να τα χρησιμοποιουμε.

Εαν το σκυλι φαει φολα και εχει προλαβει να πεσει σε σπασμους ΔΕΝ κανουμε εμετικο ορο γιατι θα το ποσπασουμεν εμεις , πριν προλαβει να πεθανει απο την φολα.

Εαν ξερουμε οτι η φολα ειναι με καποιο οξυ, η περιειχε αιχμηρα αντικειμενα, παλι δεν δινουμε εμετικο γιατι κατα τον εμετο, οτι δεν καταστρεψε με την καταποση, θα το διαλυσει βγαινοντας.

Την ατροπινη δεν την δινουμε ασυναισθητα. Μπαινουν 2 +2 +1 με διαστηματα μεταξυ τους, και δεν κανουμε παραπανω απο 5. Ελπιζω να θυμιθω να σας πω και τον χρονο των διαστηματων.

Εαν δηλαδη δεν δουμε το σκυλι να ''στηνει'' στο πρωτο διαστημα κανουμε τις επομενες και παει λεγοντας, και εννοειτε οτι παμε ΑΜΕΣΩς κτηνιατρο.

Ο λογος ειναι οτι εαν το σκυλι δεν δηλητηριαστηκε , αλλα επαθε κατι που μοιαζει με την δηλητηριασει οπως την υπογλυκαιμια, τοτε με το να δωσουμε πολλες ατροπινες, θα του κανουμε μεγαλυτερο κακο.

Η ατροπινη μπαινει υποδορια.

Για την κουφη, δινουμε κορτιζονη και παμε ΑΜΕΣΩς κτηνιατρο.
Η κορτιζονη δρα καλυτερα εαν δωθει ενδοιφλεβια, και ευκολο σημειο να το κανεις ειναι στο μερι.
Ειναι ομως αρκετα δυσκολο απο καποιον που δεν ξερει. Εγω , οταν ετυχε σε φιλο την εβαλα υποδορια και δουλεψε, μετα που μιλησα, ευτυχως αμεσα με το γιατρο.

Ζητηστε απο το γιατρο να σας δειξει πως να γεμιζετε την συριγγα και πως να βαζετε τες ενεσεις.
Τους περισσοτερους τους τρομαζει η ιδεα, μα πρεπει να ειμαστε εξοικοιωμενοι.
Παρτε μια φλουδα απο πορτοκαλι, αφηστες το ασπρο μερος και καμετε πανω της πρακτικη.

Εγω δυστυχως εμαθα με ασχημο τροπο πως να τις βαλλω.........εβαλα παρα πολλες σε μια θεραπεια που επρεπε να κανω στην σκυλα.

Ελπιζω να μπορεσω να μπω πιο μετα να σας πω και της δοσολογιες με ακριβεια.

Το λαστιχο δεν το εχω μαζι μου εγω, το φοβαμαι καπως, γιατι δεν ξερω ποσο σφικτα πρεπει να σφιξω.....πρεπει να κανουεμ και σε αυτο πρακτικη πιστευω.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
ixnilatris paou paou
Full Member
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 30 Απρ 2014, 18:53

Re: Αντιδοτα

Δημοσίευση από ixnilatris paou paou »

ρε κοπελια εγω κατι εδιαβασα κατι για ενεργο αθρακα...ενα βαλω το ποστ και αν καποιος ξερει αν καμνει καλο να μας πει και που μπορουμε να βρουμε...


Τι μπορεί να κάνει
Η διαδικασία της απανθράκωσης του ξύλου ιτιάς δημιουργεί ένα υψηλό απορροφητικό σύνθετο μίγμα ένωσης. Η μόνη διαφορά μεταξύ της απορρόφησης και προσρόφησης είναι ότι με την απορρόφηση, η ουσία απορροφάτε και διεισδύει μέσα στην άλλη ουσία.
Με την προσρόφηση, η ουσία προσελκύεται και συγκρατείτε πάνω στην άλλη ουσία, σαν μαγνήτης. Όχι ότι αυτό κάνει πραγματικά οποιαδήποτε διαφορά για σας, αλλά έτσι είναι πως λειτουργεί αυτό.
Ο ενεργός άνθρακας έχει μια εξαιρετικά μεγάλη επιφάνεια. Αυτό σημαίνει ότι μόνο ένα μικρό γραμμάριο ενεργού άνθρακα ιτιάς, έχει επιφάνεια ικανότητα απορρόφησης άνω των 5.000 τετραγωνικών ποδιών, καθιστώντας το ένα υπερ-αποτοξινωτικό για το σώμα. Έχει την μοναδική ικανότητα να αφαιρέσει τις χημικές ουσίες που δεν ανήκουν στο σώμα και να αφήσει τα ευεργετικά θρεπτικά συστατικά άθικτα. Ο ενεργός άνθρακας ιτιάς μπορεί να προσελκύσει και να προσκολλήσει μεγάλες ποσότητες τοξινών, καθιστώντας σήμερα τη θεραπεία, επιλογή, από τα περισσότερα κέντρα δηλητηριάσεων.


Το πείραμα
Στις αρχές της δεκαετίας του 1800, ο παράτολμος Γάλλος, γιατρός Michel Bertrand, αποφάσισε να λάβει 150 φορές τη θανατηφόρο δόση του αρσενικού, αναμιγμένη με κάρβουνο. Ανέφερε μόνο μικρές ενοχλήσεις.

Μερικές δεκαετίες αργότερα, ο Γάλλος φαρμακοποιός Pierre Touéry κατάπιε 10 φορές τη θανατηφόρα δόση στρυχνίνης με 15 γραμμάρια κάρβουνο μπροστά από το σύνολο της Γαλλικής Ακαδημίας, και επέζησε σώος και αβλαβής κατά την κρίση της ιατρικής επιστήμης.

Ποτέ δεν έχω δοκιμάσει καμία από αυτές τις επικίνδυνες επιδείξεις, αλλά σίγουρα τράβηξα πολλές δηλητηριώδης τοξικές ουσίες από τους ασθενείς μου με αυτό το κάρβουνο, από δηλητήρια κροταλία μέχρι κατάλοιπα φαρμάκων χημειοθεραπείας.



Το συμπέρασμα είναι ότι πάντοτε στο σπίτι πρέπει να υπάρχει ενεργός άνθρακας.
Δεν είναι δύσκολος στη χορήγηση ακόμη και στα παιδιά.
Αποτελεί την καλύτερη άμεση αντιμετώπιση για τοξικές ή δηλητηριώδεις ουσίες που λαμβάνονται από το στόμα.
Η αποτελεσματικότητα του φαρμάκου αυτού είναι καλύτερη εάν χορηγηθεί μέσα στην πρώτη ώρα από τη στιγμή της απορρόφησης της νοσηρής ουσίας.

ΠΡΟΦΥΛΑΞΕΙΣ
Πάντα χρησιμοποιείτε τα βότανα ή φυσικά σκευάσματα υπό την επίβλεψη ενός ειδικού ιατρού και ποτέ μόνοι σας.
Μην χρησιμοποιείτε ποτέ βότανα κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης μόνα τους ή σε συνδυασμό με άλλα φάρμακα, ακόμα και συμπληρώματα χωρίς την ειδική γνώμη ιατρού.
Οι πληροφορίες που παρέχονται είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικό σκοπό. Η σελίδα δεν φέρει καμία ευθύνη. Διαβάστε τους όρους χρήσης.
Marinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: 20 Οκτ 2011, 15:35
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Αντιδοτα

Δημοσίευση από Marinos »

Μια παράθεση, το αλατόνερο και λάδια για εμετό καλύτερα να αποφεύγονται
Φορούμε ΠΟΡΤΟΚΑΛΊ πάντα. Γιατί κάμνουμε το χόμπι μας, ΔΕΝ πάμε στον ανταρτοπόλεμο!!!!! Πίσω στες οικογένειες μας σόι και αβλαβείς!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κτηνιατρικά”