Απαγόρευσαν πλήρως την έξοδο σκύλων

Απάντηση
sotiris!129

Re: Απαγόρευσαν πλήρως την έξοδο σκύλων

Δημοσίευση από sotiris!129 »

nik έγραψε:Και καλά ρε παιδιά αν δηλαδή έχουμε κάποια σκυλιά που πρέπει να βελτιωσουμε κάποια στοιχεία τους όπως πχ ξεφώλιασμα κλπ ή κάποια σκυλιά που βρίσκονται σε κρίσιμη ηλικία για την εκπάιδευση και πρόοδο τους θα τα αφήσουμε στο κλουβί 2 μήνες?
Λέτε για εκπαιδευτήρια...Αλήθεια ποιά εκπαιδευτήρια είναι νόμιμα? Ποιά πληρούν τα βασικά για την βελτίωση του κυνηγόσκυλου? ( μιλώ αποκλειστικά για λαγό). Δεν μπορείς να πέρνεις ένα σκυλί σε κρίσιμη ηλικία που πρέπει να εξελιχθεί στα τελιασμένα και να λες ότι βελτιώνεται. Βελτιώνεται στο βουνό σε κάποιους ¨εύκολους λαγούς¨ που το βοηθάς να ιχνηλατίσει και να ξεφωλιάσει... Πάντα βεβαίως μόνο του.
Και γιατί εγώ που βγαίνω για εκπαιδευτικό και πέρνω μόνο τα κουτάβια ( ένα ή δύο το πολύ ) να μου το απαγορεύσει? Την ζημιά , όση γίνεται βέβαια απο τα εκπαιδευτικά την κάνουν αυτοί που βγάζουν 5-10-15 και βάλε σκύλους. Αλλά η νομοθεσία υπάρχει είναι εκεί... Επειδή δεν μπορούν να την εφαρμόσουν γιατί να πληρώνω εγώ και τα σκυλιά μου αυτή τους την αδυναμία...
Προσωπικά εμένα μου αρέσουν πολύ και απολαμβάνω τα εκπαιδευτικά ολόχρονα... Γιατί να μου το στερήσουν.... Γιατί να μου στερήσουν 2 πολύ σημαντικούς μήνες για την εξέλιξη και ολοκλήρωση του σκύλου μου. Και δεν μιλώ για ολοκληρωμένα σκυλιά.
φιλε sry εξεχασα τελεια την εκπαιδευση νεον σκυλον απολογουμε εχεις δικαιο!
axerkwtis

Re: Απαγόρευσαν πλήρως την έξοδο σκύλων

Δημοσίευση από axerkwtis »

φιλε σωτηρη..
ενας λογος που εγραψα οσα εγραψα ειναι επειδη εχω και πρεπει να ξεκινησω ενα νεαρο σκυλλι..εχτος που κεινο υπαρχουν αλλα 2 που με το 1 φετος κυνηγισα και το αλλο το εχω 1 μηνα..εν αναγκαιο για ατομα που θεωρουντε κυνηγοι να φροντιζουν τα σκυλλια τους και τα θεωρουν μελος της οικογενειας να τα εκπαιδευουν..αλλωστε αυτο που θελουν να γινει ειναι λογος που καποιοι με χαμηλη νοημοσυνη και αγαπη για το αθλημα αφηνουν σκυλλους στο βουνο αμαν 1 2 φορες δεν δουλεψουν..εν πολλοι παραγοντες που επηρεαζουν αρνητικα με τουτη την αποφαση..θεωρουν προστασια της αναπαραγωγης?οπως ειπες αναπαραγωγη στον λαγο γινεται ολοχρονα κ πολυ σωστο..θελουν να προστατεψουν την εκκολαψη αυγων περδικας και φραγγολινας?εν ο σκυλλος που θα την καταστρεψει η μηπως τα κορακοειδη?υπαρχουν 1000 ατομα και υπαρχουν κ αλλοι 49000..ετσι κ αλλιως τους 1000 δεν θα τους σταματησει τπτ..γτ να την πληρωσω εγω εσυ ο αλλος που ειμαστε ενταξη σε ολα?το κυνηγι στην χωρα μας θελει να περασει σε μια αλλη εποχη..πρεπει να γινει εμπλουτισμος και σωστες μελετες..εμαθαμεν αμαν θελει λεφτα το κρατος να μας βαζουν φορους και η θηρα απαφορευσεις..εν παει ετσι..
lusso
Full Member
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 10:52

Re: Απαγόρευσαν πλήρως την έξοδο σκύλων

Δημοσίευση από lusso »

αρα κοπελια μια μεση λυση οπως το να δω8ουν οι οικιστικες σε συνδιασμο με την νεκρα ζωνη θα ηταν οτι καλητερο, αλλα θα αδικιθουν λεμασιανοι και παφιτες που εν λιγο μακρια...
εχω και εγω 2 κουταβια που πρεπει να εκπεδευτουν γιατι εν στη καλητερη ηλικια και εν σοβαρο προβλημα να απαγορευτουν οι εξοδοι...
canis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 10:11

Re: Απαγόρευσαν πλήρως την έξοδο σκύλων

Δημοσίευση από canis »

Κοπέλια καλημέρα,
πρέπει να το καταλάβουμε όλοι ότι οι σκύλοι προκαλούν μεγάλη ζημιά και στο λαγό καί στο φτερωτό.
Τα θηράματα την περίωδο της αναπαραγωγής χρειάζονται ΗΣΥΧΙΑ!!!! Μόνο και μόνο η παρουσία του σκύλου σε μια περιοχή προκαλεί μεγάλο στρες και υπάρχουν στο διαδύκτιο πάρα πολλες επιστημονικές μελέτες που το αποδυκνύνουν και όσοι πιστεύουν διαφορετικά ας κάνουν λίγη έρευνα πριν εκ΄φράσουν τις απόψεις τους.
Δυστηχώς όσο αφορά το λαγό, είναι οι ίδιοι οι κυνηγοί του που ευθήνονται για τη μείωση του και ας ΄μην θέλουν να το παραδεκτούν.
Βρίσκουμε δικαιολογία τα μικρά σκυλιά. Πως γίνεται όλοι κάθε χρόνο να έχουν νεαρά σκυλιά????? 1,2,3 σκύλοι δεν είναι αρκετοί? πρέπει να έχουμε 15 και 20 και να έχουμε πάντα μικρά που χρειάζονται εκπέδευσή?
πολλοί κυνηγοί έχουν 3-5 σκυλιά τελειωμένα, έμπειρα και παρόλα αυτά κάθε χρόνο έχουν και 2-3 μικρά για τα οποία επιβάλλεται η εκπέδευση κατά την άποψή τους.....
Και τα ίδια άτομα απαιτουν κάθε χρόνο να τα πηγαίνουν καλύτερα από το προηγούμενο όσο αφορά τη κάρπωση για να είναι ευχαριστιμένοι αλλιώς δεν ησυχάζουν.... Δεν καταλαμβαίνουν ότι το κυνήγι χρόνο με το χρόνο μειώνεται? το να εκπεδεύεις περισσότερους σκύλους [ερισσότερες μέρες για να έχεις καλύτερα αποτελέσματα, δεν σε κάνει καλύτερο κυνηγό σήμερα. Σήμερα το κυνήγι μας χρειάζεται πάνω από όλα προστασία για να ανακάμψει αλλά δυστηχώς ο κάθε ένας το βιολί του.....
Όσο αφορά τη εισαγωγή θηραμάτων, όπου ψάξεται σχετικά με τη διαχείριση άγριας ζωής, σε όποιο καλλο βιβλίο ή μανουαλ, θα διαπιστώσεται ότι πρίν τις εισαγωγές νέων είδων ή και ιθαγενών σε μια περιοχή, ο πρώτος και κυριότερος κανόνας είναι η απομάκρυνση των περιοριστικών παράγωντων αλλιώς δεν αξιζει να γίνει η οποιαδήποτε προσπάθεια.....
όταν τα δικά μας τα είδη τα οποία εξελιχτίκαν εδώ και χιλιάδες χρόνια στις συνθήκες της κύπρου αντιμετοπίζουν πρόβλήματα σοβαρά, νομίζεται ότι τα άλλα που προτείνεται να εισάγουμε θα βρεθούν στον παράδεισο?
δεν θα εκφράσω προσωπική άποψη για το αν είναι σωστό ή όχι να δίνουμε περιοχές για τους σκύλους ή όχι και πότε, αλλά για το ότι οι σκύλλοι προκαλούν μεγάλη ζημεία και φέρουν μεγάλη ευθήνη για τη μείωση των θηραμάτων είμαι 100% σίγουρος......
καλά κυνήγια......
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Απαγόρευσαν πλήρως την έξοδο σκύλων

Δημοσίευση από Anthimos »

nik έγραψε:Και καλά ρε παιδιά αν δηλαδή έχουμε κάποια σκυλιά που πρέπει να βελτιωσουμε κάποια στοιχεία τους όπως πχ ξεφώλιασμα κλπ ή κάποια σκυλιά που βρίσκονται σε κρίσιμη ηλικία για την εκπάιδευση και πρόοδο τους θα τα αφήσουμε στο κλουβί 2 μήνες?
Λέτε για εκπαιδευτήρια...Αλήθεια ποιά εκπαιδευτήρια είναι νόμιμα? Ποιά πληρούν τα βασικά για την βελτίωση του κυνηγόσκυλου? ( μιλώ αποκλειστικά για λαγό). Δεν μπορείς να πέρνεις ένα σκυλί σε κρίσιμη ηλικία που πρέπει να εξελιχθεί στα τελιασμένα και να λες ότι βελτιώνεται. Βελτιώνεται στο βουνό σε κάποιους ¨εύκολους λαγούς¨ που το βοηθάς να ιχνηλατίσει και να ξεφωλιάσει... Πάντα βεβαίως μόνο του.
Και γιατί εγώ που βγαίνω για εκπαιδευτικό και πέρνω μόνο τα κουτάβια ( ένα ή δύο το πολύ ) να μου το απαγορεύσει? Την ζημιά , όση γίνεται βέβαια απο τα εκπαιδευτικά την κάνουν αυτοί που βγάζουν 5-10-15 και βάλε σκύλους. Αλλά η νομοθεσία υπάρχει είναι εκεί... Επειδή δεν μπορούν να την εφαρμόσουν γιατί να πληρώνω εγώ και τα σκυλιά μου αυτή τους την αδυναμία...
Προσωπικά εμένα μου αρέσουν πολύ και απολαμβάνω τα εκπαιδευτικά ολόχρονα... Γιατί να μου το στερήσουν.... Γιατί να μου στερήσουν 2 πολύ σημαντικούς μήνες για την εξέλιξη και ολοκλήρωση του σκύλου μου. Και δεν μιλώ για ολοκληρωμένα σκυλιά.

Φιλε μιλαμε για την περιοδο Μαρτιο με Ιουλιο , αν θελεις να δουλεψεις τα σκυλακια σου δουλεψε τα με κουνελλι και βγαλε τα με τους εμπειρους απο Ιουλιο και μετά.
Τωρα μονο ζημια θα γινει και οχληρια επειδη ειναι δυο εσυ δυο ο αλλος και παει η κουβεντα!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
lagomania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 14:16

Re: Απαγόρευσαν πλήρως την έξοδο σκύλων

Δημοσίευση από lagomania »

ενα λεπτο τα εμπειρα σκυλια εν πρεπει να βγαινουν στο βουνο εν να μεινουν μες το κλουβι θελουν εκγυμναση και καθε τοσο και κανενα ξεφωλιασμα
sotiris!129

Re: Απαγόρευσαν πλήρως την έξοδο σκύλων

Δημοσίευση από sotiris!129 »

lagomania έγραψε:ενα λεπτο τα εμπειρα σκυλια εν πρεπει να βγαινουν στο βουνο εν να μεινουν μες το κλουβι θελουν εκγυμναση και καθε τοσο και κανενα ξεφωλιασμα
για να τελειονει τουτι η κουβεντα εγω για εκγιμναση εγραπσα τον σε πυσινα να πιενει 1 φορα την εφτομα να γυμναζεται! εν να ξεφολιαζι ζε καμια τιτσιροβιζαν! :lol: :lol: :lol:

οικιστικες ζονες κοπελια η μονι λυση για να φκενει ο σκυλος λιο εξω να γυμναζεται ... που ξερεις μπορει να εβρεις και κανενα λαο μεσα μεσα 2 μηνες που ενει εν να περασουμεν ετσι για την δοκιμη να δουμε αν αλαξει τιποτε του χρονου!
Άβαταρ μέλους
nik
Full Member
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 03 Φεβ 2011, 17:54

Re: Απαγόρευσαν πλήρως την έξοδο σκύλων

Δημοσίευση από nik »

Anthimos έγραψε:
nik έγραψε:Και καλά ρε παιδιά αν δηλαδή έχουμε κάποια σκυλιά που πρέπει να βελτιωσουμε κάποια στοιχεία τους όπως πχ ξεφώλιασμα κλπ ή κάποια σκυλιά που βρίσκονται σε κρίσιμη ηλικία για την εκπάιδευση και πρόοδο τους θα τα αφήσουμε στο κλουβί 2 μήνες?
Λέτε για εκπαιδευτήρια...Αλήθεια ποιά εκπαιδευτήρια είναι νόμιμα? Ποιά πληρούν τα βασικά για την βελτίωση του κυνηγόσκυλου? ( μιλώ αποκλειστικά για λαγό). Δεν μπορείς να πέρνεις ένα σκυλί σε κρίσιμη ηλικία που πρέπει να εξελιχθεί στα τελιασμένα και να λες ότι βελτιώνεται. Βελτιώνεται στο βουνό σε κάποιους ¨εύκολους λαγούς¨ που το βοηθάς να ιχνηλατίσει και να ξεφωλιάσει... Πάντα βεβαίως μόνο του.
Και γιατί εγώ που βγαίνω για εκπαιδευτικό και πέρνω μόνο τα κουτάβια ( ένα ή δύο το πολύ ) να μου το απαγορεύσει? Την ζημιά , όση γίνεται βέβαια απο τα εκπαιδευτικά την κάνουν αυτοί που βγάζουν 5-10-15 και βάλε σκύλους. Αλλά η νομοθεσία υπάρχει είναι εκεί... Επειδή δεν μπορούν να την εφαρμόσουν γιατί να πληρώνω εγώ και τα σκυλιά μου αυτή τους την αδυναμία...
Προσωπικά εμένα μου αρέσουν πολύ και απολαμβάνω τα εκπαιδευτικά ολόχρονα... Γιατί να μου το στερήσουν.... Γιατί να μου στερήσουν 2 πολύ σημαντικούς μήνες για την εξέλιξη και ολοκλήρωση του σκύλου μου. Και δεν μιλώ για ολοκληρωμένα σκυλιά.

Φιλε μιλαμε για την περιοδο Μαρτιο με Ιουλιο , αν θελεις να δουλεψεις τα σκυλακια σου δουλεψε τα με κουνελλι και βγαλε τα με τους εμπειρους απο Ιουλιο και μετά.
Τωρα μονο ζημια θα γινει και οχληρια επειδη ειναι δυο εσυ δυο ο αλλος και παει η κουβεντα!
Φίλε αν δουλέψω μονο με κουνέλι σκυλάκια 10-15 μηνών για 5 μήνες μετά δυσκολεύουν τα πράγματα...

Εσύ φίλε υποστηρίζεις φανατικά να δοθεί κυνήγι μπεκάτσας Ιανουάριο-Φεβρουάριο ( και συμφωνώ και εγώ μαζί σου) λες και τους 2 αυτούς μήνες δεν αναπαράγονται οι λαγοί ή λες και τα σκυλιά δεν θα ενοχλούν τους λαγούς.

Όπως είπες φίλε σε άλλο ποστ όλα μπορούν να γίνουν φτάνει να γίνει προσεκτική μελέτη έρευνα και όχι απλά να λέμε δεν γίνεται. Μπορούν πχ να δοθούν μέχρι τον Ιούλιο κάποιες περιοχές ( απαγορευμένες - νεκρά κλπ ) που έχουν θήραμα αλλά από Ιούλιο και μετά να απαγορευτούν. Έτσι οι περιοχές αυτές θα ησυχάζουν και θα μπορούν οι λαγοί να αναπαράγονται κι να πληθαίνουν. Την επόμενη χρονιά ( μετά από καταμέτρηση πληθυσμών οι ίδιες ή άλλες περιοχές κοκ.

Λύσεις υπάρχουν φτάνει να θέλουμε. Μην γινόμαστε εμείς υπαίτιοι να γίνονται απαγορεύσεις σε αυτό που αγαπάμε και που μας γεμίζει τις ώρες.
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Απαγόρευσαν πλήρως την έξοδο σκύλων

Δημοσίευση από kypros »

canis έγραψε:Κοπέλια καλημέρα,
πρέπει να το καταλάβουμε όλοι ότι οι σκύλοι προκαλούν μεγάλη ζημιά και στο λαγό καί στο φτερωτό.
Τα θηράματα την περίωδο της αναπαραγωγής χρειάζονται ΗΣΥΧΙΑ!!!! Μόνο και μόνο η παρουσία του σκύλου σε μια περιοχή προκαλεί μεγάλο στρες και υπάρχουν στο διαδύκτιο πάρα πολλες επιστημονικές μελέτες που το αποδυκνύνουν και όσοι πιστεύουν διαφορετικά ας κάνουν λίγη έρευνα πριν εκ΄φράσουν τις απόψεις τους.
Δυστηχώς όσο αφορά το λαγό, είναι οι ίδιοι οι κυνηγοί του που ευθήνονται για τη μείωση του...
....αλλά για το ότι οι σκύλλοι προκαλούν μεγάλη ζημεία και φέρουν μεγάλη ευθήνη για τη μείωση των θηραμάτων είμαι 100% σίγουρος......
καλά κυνήγια......
Συμφωνω απολυτα και πρεπει να το βλεπουμε και να μαθαινουμε ειδικα οταν ερχεται απο ατομα που ειναι επαγγελματιες στο συγκεκριμενο τομεα
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
sotiris!129

Re: Απαγόρευσαν πλήρως την έξοδο σκύλων

Δημοσίευση από sotiris!129 »

Τωρα ρε κοπελια καπιος που ξερει ...
που/ποτε/και μεχρι ποτε επιτρεπεται να φκαλουμε τους σκυλους μας εξω?
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”