Απαγόρευσαν πλήρως την έξοδο σκύλων

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Απαγόρευσαν πλήρως την έξοδο σκύλων

Δημοσίευση από Anthimos »

kypros έγραψε:Καλημερα,προσωπικα παντα πιστευα οτι τα εκπεδευτηκα μαρτη απριλι μαι στις απαγορευμενες οπου λογικα αναπαραγεται ο μητρικος πληθυσμος ειναι εγκλημα. Κανιβαλιζουμε τα κυνηγια μας προσπαθοντας να εκπεδευσουμε σκυλια σε ενα μερος οτι οποιο πρεπει να ανακαμψει και να μας προσφερει την επομενη σεζον θηραμα.

Πρεπει να υπαρχουν μονο συγκεκριμενες περιοχες οποως τα τελιασμενα και χωροι απελευθερωσεις θηραματων για εκπεδευση για την νεκρη περιοδο, ισως και λιγο η νεκρη ζωνη αλλα οχι απαγορευμενεσ κτλ.Τα υπολοιπα πρεπει να αφεθουν στην ηρεμια της φυσης αν θελουμε να υπαρχει θηραμα.

Σωστοτατος!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
KINIGOSS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2011, 20:47

Re: Απαγόρευσαν πλήρως την έξοδο σκύλων

Δημοσίευση από KINIGOSS »

kypros έγραψε:Καλημερα,προσωπικα παντα πιστευα οτι τα εκπεδευτηκα μαρτη απριλι μαι στις απαγορευμενες οπου λογικα αναπαραγεται ο μητρικος πληθυσμος ειναι εγκλημα. Κανιβαλιζουμε τα κυνηγια μας προσπαθοντας να εκπεδευσουμε σκυλια σε ενα μερος οτι οποιο πρεπει να ανακαμψει και να μας προσφερει την επομενη σεζον θηραμα.

Πρεπει να υπαρχουν μονο συγκεκριμενες περιοχες οποως τα τελιασμενα και χωροι απελευθερωσεις θηραματων για εκπεδευση για την νεκρη περιοδο, ισως και λιγο η νεκρη ζωνη αλλα οχι απαγορευμενεσ κτλ.Τα υπολοιπα πρεπει να αφεθουν στην ηρεμια της φυσης αν θελουμε να υπαρχει θηραμα.
+1000000000
οσοι ειναι αντιθετοι θα αλλαξουν γνωμη οταν δουν τα θετικα αποτελεσματα του μετρου αυτου στο θηραμα
635marios
Full Member
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010, 00:25

Re: Απαγόρευσαν πλήρως την έξοδο σκύλων

Δημοσίευση από 635marios »

εξωσον γνωριζω ποτε δεν επιτρεπετουν η εκπεδευση των σκυλων απο τον ιανουαριο μεχρι τον ιουνιο εκτοσ απο καποιεσ περιοχεσ που διουν για το θεμα αυτο .μετα τον ιουνιο επιτρεπετουν σε ολεσ τισ περιοχεσ και μεχρι 15μερεσ πριν το ενδημικο .αλλαξε τιποτα τωρα?
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Απαγόρευσαν πλήρως την έξοδο σκύλων

Δημοσίευση από Anthimos »

Οχι δεν αλλαξε τιποτε φιλε!!!

Απλα οι εχων μιαν μαντρα σκυλους και ασχολουνται με το εμποριο σκυλιων δεν σταματουν τις εξοδους. Γινονται πιο εντονοι την περιοδο της τσιχλας και συνεχιζουν κανονικα και απο Μαρτιο μεχρι και την εναρξη του ενδημικου!!!

Μεγαλη ζημια...Καλυτερα θα ηταν να δινονται ουδετερες περιοχες που γειτνιαζουν σε πολεις απλα ια εκπαιδευση με απελευθερωμενο θηραμα
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Απαγόρευσαν πλήρως την έξοδο σκύλων

Δημοσίευση από kypros »

Anthimos έγραψε:Οχι δεν αλλαξε τιποτε φιλε!!!

Απλα οι εχων μιαν μαντρα σκυλους και ασχολουνται με το εμποριο σκυλιων δεν σταματουν τις εξοδους. Γινονται πιο εντονοι την περιοδο της τσιχλας και συνεχιζουν κανονικα και απο Μαρτιο μεχρι και την εναρξη του ενδημικου!!!

Μεγαλη ζημια...Καλυτερα θα ηταν να δινονται ουδετερες περιοχες που γειτνιαζουν σε πολεις απλα ια εκπαιδευση με απελευθερωμενο θηραμα
Ετσι ειναι φιλε οπως τα λες...εγω ακουω ατομα που περιμενουν να τελιοωσει το κυνηγι για να αρχισουν τους ´´σχιλουσ´´ οπως λενε σαν να και θα τους εκπεδευουν στη κυπρο που ειναι το training place και μετα θα κυνηγησουν στη Σκωτια.
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
axerkwtis

Re: Απαγόρευσαν πλήρως την έξοδο σκύλων

Δημοσίευση από axerkwtis »

συναδελφοι εμενα το θεμα με βρισκει εντελως αντιθετο..γτ να μην μπορω να παω να εκπαιδευτουν τα σκυλλια μου να βελτιωσω την κατασταση τους και να διατηρησω την φυσικη τους κατασταση?εν σαν τα μωρα..μπορεις να πεις του μωρου παιζε τωρα αλλα μετα να μεινεις μεσα σε ενα δωματιο κλειδωμενο?κ δεν νομιζω να επηρεαζει την αναπαραγωγη..δλδ εσασαμε την κατασταση με αλεπουδες την λαθροθηρια που εμειναν τα εκπαιδευτικα για να βελτιω8ει η κατασταση?θεωρω πως ΜΟΝΟ αν υπαρχει κυνηγος πανω στο βουνο μπορει να βελτιω8ει η κατασταση κ εννοω τους ευσθνηδητους..ασ μην ξεχναμε κ εμεις και οι αρμοδιοι πως ΠΑΝΤΑ υποθεσεις λαθροθηριας αλλα και φωτιας γινονται αντιληπτα απο καποιο κυνηγο που ειδοποια..
η περιοδος εκπαιδευσης το καλοκαιρι με τις θερμοκρασιες στα υψη και την εξαρση δαγγωματων απο φιδια και τις βεντετες δηλητιριασμων δεν ειναι ιδανικες..πιστευω πως πολλοι απο σας ειδικα καλοκαιρι αν βγειτε βουνο ειναι με πολυ φοβο που πολλες φορες σας οδηγει στο να πειτε αυτο το μηνα δεν το ρισκαρω θα μεινετε μεσα..τωρα που οι συνθηκες ειναι ιδανικες να τους αφησουμε παλι μεσα?
υπαρχουν ατομα που ξοδευουν αρκετα λεφτα για να δημιουργησουν ενα καλο κυνηγοσκυλλο και ελπιζουν να γινει καποτε εξαιρετο..δεν εχουν την πολυτελεια του χωρου εκπαιδευσης και μονη τους ελπιδα κ χωρος ειναι το βουνο..δεν ειναι δυνατο σε μια δημοκρατικη χωρα με δικαιωματα κ ελευθεριες ναι γινεται αυτο..ειμαστε κυπρος με περιορισμενες εκτασεις ελευθερες και με ενα κλιμα που με δυσκολια μπορουν να αντεξουν σκυλλοι εντουτοις τα εχουμε τα αγαπουμε και προσπαθουμε για το καλυτερο..εν νομιζω κανενας να μπορει να στερησει απο κανενα αυτο το δικαιωμα..ηδη με στερησαν και μας στερουν αρκετα οσο αφορα το θεμα κυνηγι..δηλαδη ωσ ποτε θα σταματησει???
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: Απαγόρευσαν πλήρως την έξοδο σκύλων

Δημοσίευση από AndreasDr »

Εγώ λαλώ οκ να απαγορευτεί η έξοδος των σκύλλων, έτσι για να δούν όλοι ότι τα αποτελέσματα θα είναι τα αντίθετα και να κλείσουν πολλά στόματα για τα επόμενα χρόνια.
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
lusso
Full Member
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 10:52

Re: Απαγόρευσαν πλήρως την έξοδο σκύλων

Δημοσίευση από lusso »

αποψη μου ειναι οτι μετα το κυνηγι ελαχιστες ειναι οι περιοχες που κρατουν θηραμα και κυριος εν απαγορευμενες που εν τες πολλοπειραζουν. πρωσοπικα το προγραμμα μετα το κυνηγι ειναι ως τον μα'ι' που εν καλες οι θερμοκρασιες εκπεδευτικα 90% στη νεκρα ζωνη καθε σαββατοκυριακο και το καλοκαιρι σπιτι να ξεκουραστουν, εννε μηχανες οι σκυλοι... οση φυσικη κατασταση κ να καμουν, ενα μινα να κατσουν σπιτι χαννουν την οποταν οτι και να τους κανουμε τα εκπεδευτικα καμνουμε τα σε τοπουσ που κρατουν αφθονο θηραμα για να μαθει ο σκυλος να τα κυνηγα και οχι να καμει φυσικη κατασταση. για φυσικη κατασταση αμα ξεκινησει ο σκυλος 2 μηνες πριν το κυνηγι για αναγνορισεις και οχι εκπεδευτικα οσο το δινατο πιο πολλες φορες την εβδομαδα και με καθημερινη γυμναστικη αποκτα την και με το παραπανο.
οποταν το καλλητερο πραμα που μπορει να γινει ειναι να διουν μονο τη νεκρα και να αδικουντε οσοι εν μενουν κοντα και θελουν 1-2 ωρες να παν και να ανοιγουν τες περιοχες τον ιουλη οπως παντα, 'η να το απαγορευσουν και κανει, στο βωμο της αναπαραγογης....
οπως και να γινει θα αδικιθουν οσοι εν εφτεξαν σε τιποτε μονο και μονο για εκεινους τους λιγους τους "σιλλαριες" που κουβαλουν μια μαντρα σκυλους και εν αφινουν λαγο με να ζευγαρωσει με να γεννισει...
sotiris!129

Re: Απαγόρευσαν πλήρως την έξοδο σκύλων

Δημοσίευση από sotiris!129 »

φιλε αχερκωτη
με βρισκεις λιγο αντυθετο με την αποψη σου, ομως εστο 1-2 μηνες θα ηταν καλο ΟΧΙ να απαγορευσουν την εξοδο τον σκυλον αλλα να την περιορισουν στες οικιστηκες ζονες μονο να επιτρεπεται η ασκηση τον σκυλον, που ειναι ετσι και αλιος απαγορευμενες και το θηραμα ειναι ελαχιστο! αφτο για την αναπαραγογικη περιοδο τον φραγκολινον και περδικιον...
οσο αφορα τον λαγο ειναι λιγο δυσκολο να μην συναντισεις λαγουδακια αφου αναπαραγεται και τους 12 μηνες αρα δεν κανει σχεδον καμια διαφορα!
με το να αφισουμε 4 μηνες τα ζωα σπιτι δεν ειναι η λυση, ο σκυλος εστο και σοματικα πρεπει να γυμναζεται γιαυτο οι οικιστικες ζονες ειναι οτι καλιτερο για εμενα!
για τους πουλαριες μερακλιες και οικονομικα εφκαταστατους θα μπορουσαν να αγοραζουν θηραμα εκτροφιου η να αρκεστουν σε καμια φραγκολινα η κανενα περδικι που μπορει να τους χαμογελαση η τυχη και να συναντισουν εκει...
οσο αφορα τους λαγαριες μπορουν να εξασκυσουν τα ζωα τους σοματικα εκει και να τους περνουν εστο 1 φορα το μηνα σε ενα τελιασμενο απλα μεχρι να περασουν ζινοι οι 2 μηνες!

οσο αφορα το θεμα λαθορθηρια και επιβλαβον λιγα πραγματα μπορουμε να κανουμε εμεις για αυτο αρα ας το αφισουμε καλιτερα στους αρμοδειους και να καμουμε το σταυρο μας να τα καταφερουν...
Άβαταρ μέλους
nik
Full Member
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 03 Φεβ 2011, 17:54

Re: Απαγόρευσαν πλήρως την έξοδο σκύλων

Δημοσίευση από nik »

Και καλά ρε παιδιά αν δηλαδή έχουμε κάποια σκυλιά που πρέπει να βελτιωσουμε κάποια στοιχεία τους όπως πχ ξεφώλιασμα κλπ ή κάποια σκυλιά που βρίσκονται σε κρίσιμη ηλικία για την εκπάιδευση και πρόοδο τους θα τα αφήσουμε στο κλουβί 2 μήνες?
Λέτε για εκπαιδευτήρια...Αλήθεια ποιά εκπαιδευτήρια είναι νόμιμα? Ποιά πληρούν τα βασικά για την βελτίωση του κυνηγόσκυλου? ( μιλώ αποκλειστικά για λαγό). Δεν μπορείς να πέρνεις ένα σκυλί σε κρίσιμη ηλικία που πρέπει να εξελιχθεί στα τελιασμένα και να λες ότι βελτιώνεται. Βελτιώνεται στο βουνό σε κάποιους ¨εύκολους λαγούς¨ που το βοηθάς να ιχνηλατίσει και να ξεφωλιάσει... Πάντα βεβαίως μόνο του.
Και γιατί εγώ που βγαίνω για εκπαιδευτικό και πέρνω μόνο τα κουτάβια ( ένα ή δύο το πολύ ) να μου το απαγορεύσει? Την ζημιά , όση γίνεται βέβαια απο τα εκπαιδευτικά την κάνουν αυτοί που βγάζουν 5-10-15 και βάλε σκύλους. Αλλά η νομοθεσία υπάρχει είναι εκεί... Επειδή δεν μπορούν να την εφαρμόσουν γιατί να πληρώνω εγώ και τα σκυλιά μου αυτή τους την αδυναμία...
Προσωπικά εμένα μου αρέσουν πολύ και απολαμβάνω τα εκπαιδευτικά ολόχρονα... Γιατί να μου το στερήσουν.... Γιατί να μου στερήσουν 2 πολύ σημαντικούς μήνες για την εξέλιξη και ολοκλήρωση του σκύλου μου. Και δεν μιλώ για ολοκληρωμένα σκυλιά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”