ΚΥΠΡΙΑΚΟ ΖΑΡΙ

Απάντηση
VALENTINOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 652
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2011, 15:05

ΚΥΠΡΙΑΚΟ ΖΑΡΙ

Δημοσίευση από VALENTINOS »

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΥΠΡΙΑΚΑ ΖΑΡΚΑ? ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΜΩ ΔΩΡΟ ΣΕ ΕΝΑ ΑΝΙΨΙΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙΡΟ.
ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ..... [/color]
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΚΥΠΡΙΑΚΟ ΖΑΡΙ

Δημοσίευση από Anthimos »

VALENTINOS έγραψε:ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΥΠΡΙΑΚΑ ΖΑΡΚΑ? ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΜΩ ΔΩΡΟ ΣΕ ΕΝΑ ΑΝΙΨΙΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙΡΟ.

Ρε Βαλεντινο αν εβρεις θελουμεν ουλλοι :D

Zaristand-435x342-135x95-158x128-135x101.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2010, 11:13

Re: ΚΥΠΡΙΑΚΟ ΖΑΡΙ

Δημοσίευση από AU-79 »

Εσχι ενας στην Παφο κραταει τα αιματα εδω και χρονια παντος. Προσωπικα δεν τα ειδα αλλα οσα ακουσα με ενθουσιασαν ακριβως οπως τα περιγραφουν οι πιο παλλιοι κυνηγοι.
axerkwtis

Re: ΚΥΠΡΙΑΚΟ ΖΑΡΙ

Δημοσίευση από axerkwtis »

αν κ νεαρος σχετικα ειμαι 27 κυνηγησα μια σεζον με ετσι σκυλλο..βασικα ηρτε που τα κατεχομενα ενα ζευγαρι 8υληκο κ αρσενικο κοντα στην μαντρα του θειου μου..καταφερε κ επιασε το θυληκο που ηταν πιο σημαντικο για αναπαραγωγη το αρσενικο εφυε του..εκαμε πολυ καιρο να την μερωσει επειδη κυνηγουσε μονη της ηταν πολλα αγρια κ επιθετικη..στο κυνηγι ηξερε μονο ενα μαστρο κ αν της μιλουσες πχ πουντο μανα μ ακκανε σε κ ουτε δεχοταν αλλο σκυλλο κοντα της..εφααμε πολλους λαους που κεινην κ πολλους ετσιλλουσε μασ τους..εν νομιζω να ξαναδω ετσι σκυλλο..δυστυχως μια χρονια μονο μπορεσαμε να κυνηγησουμε μαζι της..πεθανε στην γεννα π εβαλαμε να καμει αποτι ειπε ο κτηνιατρος εν ειχε καμει ξανα γεννα αποτι καταλαβα ηταν "στενη" και δυσκολευτηκε πολλα..πεθανε κ κεινη και τα κουταβια..
vti-chris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 13:29

Re: ΚΥΠΡΙΑΚΟ ΖΑΡΙ

Δημοσίευση από vti-chris »

Αν κάποιος κρατά και διατηρεί αίματα αυτής της "ράτσας" δεν θα έπρεπε να είχαν εξαπλωθεί ανα το παγκύπριο μέσα σε ελάχιστο χρόνο???
Έχω ακούσει και εγώ για την Πάφο αλλά άκουσα επίσης ότι δεν δίνει τέτοια σκυλιά κάτι που με προβληματίζει.
Αυτό βέβαια θα εξηγούσε το ότι δεν διαδόθηκαν τα σκυλιά αυτά αλλά και πάλι έχει πολύ νερό το κρασί μου!!!

Μπορεί κάποιος να διασταυρώση την πληροφορία ότι μοιάζουν με τα Γαλλίκά Μπράκ ως ένα βαθμό??
-"Δύο πράγματα δεν έχουν όρια:το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος"
-"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις. Η περιέργεια έχει τον λόγο της που υπάρχει"
Alb. Einstein
AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2010, 11:13

Re: ΚΥΠΡΙΑΚΟ ΖΑΡΙ

Δημοσίευση από AU-79 »

vti-chris έγραψε:Αν κάποιος κρατά και διατηρεί αίματα αυτής της "ράτσας" δεν θα έπρεπε να είχαν εξαπλωθεί ανα το παγκύπριο μέσα σε ελάχιστο χρόνο???
Έχω ακούσει και εγώ για την Πάφο αλλά άκουσα επίσης ότι δεν δίνει τέτοια σκυλιά κάτι που με προβληματίζει.
Αυτό βέβαια θα εξηγούσε το ότι δεν διαδόθηκαν τα σκυλιά αυτά αλλά και πάλι έχει πολύ νερό το κρασί μου!!!

Μπορεί κάποιος να διασταυρώση την πληροφορία ότι μοιάζουν με τα Γαλλίκά Μπράκ ως ένα βαθμό??

Γιατι ρε Chris ξερεις πολλους κυνηγους οχι εκτροφεις που κρατουν οποιασδηποτε φυλης καλα αιματα ακομα και ημιαιμα και να τα διουν ετσι ευκολα του οποιουδηποτε και θα γεμιζε και το παγκυπριο??
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΚΥΠΡΙΑΚΟ ΖΑΡΙ

Δημοσίευση από 'petros' »

Ρε παιδκια δικη μου αποψη το κυπριακο ζαρι το λεγομενο ειναι διαφορες ρατσες διασταβρωμενες με διαφορους χρωματισμους (ασπρα με μαυρο ,ασπρα με καφε,μαυρα ,καφε,)δεν ειναι συγκεκριμενη ρατσα που μπορεις να βρεις. Εαν παρεις 1 Ποιντερ και 1 Μπρακ και τα διασταυρωσεις και μετα τους απογονους με καποιο αλλο διασταυρωμενο Λυκοσκυλο με Μπρακ η Ποιντερ η καποιο ξερω και εγω τι διασταυρωσεις ειχαν πανω τους αποτελεσμα το ''κυπριακο Ζαρι'' αλλοιως Μπασταρτοσκυλο.
Συνηθως ειχαν οι βοσκοι που τα επερναν μαζι τους στο κοπαδι και ειχαν διαφορες ρατσες με αποτελεσμα να γινονται διαφορες διασταυρωσεις.
Καθως εβγαιναν ολη μερα εξω και ηταν και ελευθερα γυρω απο την μαντρα στα περισσοτερα χωρια πανω στα βουνα γινονταν τελεια κυνηγοσκυλα απο τους λαγους που εβγαζε ο βοσκος με το κοπαδι και μαθαιναν να κυνηγουν και απο μονα τους.
Αποτελεσμα οταν παρετε οποιοδηποτε σκυλι ακομα και πουτολ που πολλοι τα βλεπουμε και γελαμε και το βγαζετε εξω στο βουνο καθε μερα θα εχετε αυτο που θελετε πανω απο ολα η εκπαιδευση του (πουτολ ειδα να κυνηγα πριν 2 χρονια και γελουσαμε και στο τελος μειναμε και οι 3 μας με το στομα ανοικτο ηταν οπως την χουβερ που τζαμε που περνουσε)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
demetris-demetriou
Full Member
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: 09 Ιαν 2011, 20:48
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΚΥΠΡΙΑΚΟ ΖΑΡΙ

Δημοσίευση από demetris-demetriou »

ΤΑ ΠΟΥΝΤΟΛ ΦΙΛΕ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΕΞΥΠΝΑ ΣΚΥΛΙΑ. ΣΚΕΥΤΟΥ ΣΕ 5-6 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΜΟΔΑ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΓΕΜΑΤΑ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΜΕ ΠΟΥΝΤΟΛ :o :o
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΚΥΠΡΙΑΚΟ ΖΑΡΙ

Δημοσίευση από 'petros' »

Δεν ειναι παραξενο ρε φιλε :lol: :lol:
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΚΥΠΡΙΑΚΟ ΖΑΡΙ

Δημοσίευση από 'petros' »

να δεις κανενα ποτουτο πανω σε κανενα πλευρο :lol: :lol: :lol: :lol: τζαι παλε αυλατζια να φκαλει εγω εν να γελω
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”