Ο κυνηγος με σκυλι φερμας....

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Ο κυνηγος με σκυλι φερμας....

Δημοσίευση από Anthimos »

Παραθετω ενα αρθρο απο ελληνικο περιοδικο που για εμενα αποτυπωνει στο 100% το τροπο που βλεπω το κυνηγι...οι λατρεις της φερμας και των σκυλιων και θηραματων που δεχονται φερμα ειμαι σιγουρος οτι θα συμφωνησουν

[bΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ ΣΚΥΛΙ ΦΕΡΜΑΣ
ΜΙΑ ΠΑΡΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ

Ο κυνηγός με σκυλί φέρμας είναι ένας μοναχικός τύπος

Του αρέσει να κυνηγά μόνος, στη μέση του κάμπου ή στο βάθος του δάσους, φυσικά με το σκυλί του, και ίσως-ίσως, μ' ένα φίλο.

Ο Νεμρώδ μας, βρίσκει την ευχαρίστη­ση κυρίως στην εργασία του συντρόφου του, του σκύλου.

Είναι μια χαρά μοναδική, που δύσκολα μοιράzεται.Όπως η μεγάλη ευτυχία, είναι κάτι εσωτερικό, δεν περιγράφεται και δεν μοιράΖεται παρά με δυσκολία ή από φόβο μήπως δεν γίνει κατανοητή ή ίσως και από εγωισμό. Ο σκύλος του, συχνά, είναι η καθημερινή του συντροφιά. .Τον έπλασε με τα χέρια του και τον βρίσκει τέλειο. Τον αγαπάει όπως είναι και προτιμάει να τον κάνει συνένοχο του αθόρυβα και μέσα στην σκιά.

Ο κυνηγός με σκυλί φέρμας είναι ένας μοναχικός τύπος. Δεν του αρέσει ο θόρυβος. Η ησυχία της εξοχής τον ξεκουράζει, η ομορφιά της τον χαροποιεί. Σπανίως περνάει από πίνακες που περιγράφουν εξοχικό τοπίο χωρίς να τους θαυμάσει. Ένα μικρό χωριό φωτισμένο απ' τον ήλιο, σκαλωμένο πάνω σ' ένα λουλουδιασμένο λόφο, με χίλια χρώματα φθινοπώρου, ή με τόνους παστέλ, χειμωνιάτικους, ξεθωριασμένους.

Αυτός ο άνθρωπος ακόμα και την άνοιξη γυρίζει να θαυμάσει το πράσινο που γεννιέται απ' πρώτα βλαστάρια ανακατεμένα με σιτάρι που φυτρώνει στολισμένα με λαμπερό κίτρινο από αγριολούλουδα . με άσπρες κηλίδες γης οργωμένες απ' το Μάη που έρχεται. Αλλά ερωτευμένος με την εξοχή και τον σκύλο η ευτυχία του φτάνει. Την κρατάει για εκείνον δεν θέλει να την μοιραστεί φοβούμενος μήπως δεν γίνεται κατανοητός ακόμη και απ' τον ίδιο του τον εαυτό. Ατομιστής και μοναχικός δεν κάνει καθόλου θόρυβο. Αλλά παραμένει άγνωστος και συχνά ακατανόητος.

Παρ' όλ' αυτά ένας αληθινός κυνηγός, μπορεί να είναι περήφανος για το πάθος του

Ο εξαίρετος κυνηγός, που χάρη στο σκυλί του μπορεί να έχει το θήραμα στη διάθεση του, δεν μιλάει καθόλου για το πάθος του. Είναι από ντροπαλότητα ή από ακούσιες τύψεις; Είναι από ταπεινότητα και για ν' αφήσει στο σκυλί του την δόξα της εργασίας του; Αναμφίβολα λίγο απ' όλα. Μερικές φορές, αλλά μόνο στην αρχή και μόνο σποραδικά αφήνει να φανούν κάποια ίχνη του συμπλέγματος του.

Στους αγώνες μπεκάτσας, συμβαίνει συχνά 10, 20 θε­ατές ν' ακολουθούν τη διαδρομή των διαγωνιζόμενων, μέσα στην απόλυτη ησυχία όλη μέρα για χιλιόμετρα και χιλιόμετρα. Και έτσι, όταν τους βλέπω πίσω μου στη μέση ενός τεράστιου δάσους, περιμένοντας ανήσυχα, μερικές φορές για ώρες, την μυστηριώδη σιωπή από ένα καμπα­νάκι που κουδουνίζει ακούραστα, φτάνω πολλές φορές να λυπηθώ για την απουσία των αντικυνηγών.

Αν μπορούσαν να μας δουν και να μας ακολουθήσουν στην εξερεύνηση υποθετικών μπεκατσών, θα μας περνούσαν για παρασυρμένους σε μια μυστηριώδη τελετουργία, όπου ο κυνηγός με το σκύλο φέρμας παίρνει το ρόλο του πρωτόγονου κυνηγού, που ακολουθεί το θήραμα του εφοδιασμένος μόνο με ακόντιο και όχι το ρόλο του δήμιου που αναδεικνύεται μέσω της σκοπευτικής ικανότητας.

Η ευχαρίστηση μας δεν είναι καθόλου ο θάνατος που φέρνει η τουφεκιά αλλά η διαδικασία που προηγήθηκε. Ο σκύλος είναι η ευτυχία μας, η ησυχία, η ατμόσφαιρα μας, η μοναξιά, ο σύντροφος μας.
Και μπορούμε να είμαστε περήφανοι με το να είμαστε τέτοιοι κυνηγοί.


][/b]
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: Ο κυνηγος με σκυλι φερμας....

Δημοσίευση από miky55 »

ΑΝΘΙΜΕ ΕΙΣΑΙ ΜΕΣ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ.ΜΟΝΟ ΑΜΑ ΚΥΝΗΓΗΣΗΣ ΜΕ ΣΚΥΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΗΣ. :!: :!: :!: :!:
Demetris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 01:19

Re: Ο κυνηγος με σκυλι φερμας....

Δημοσίευση από Demetris »

Καποια λογα του κειμενου που παρεθεσες Ανθιμε υπαρχουν και σε μια ταινια του Γ.Χριστογιαννη. Εξεραιτικο αρθρο!!
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Ο κυνηγος με σκυλι φερμας....

Δημοσίευση από marinos.a »

ΕΞΑΙΡΕΤΟ ΑΡΘΡΟ, περιγράφει πολλούς απο εμας. Σήμερα το απόγευμα ελεγα σε ενα δικο μου πόσο άτυχο θεωρώ κάποιον που δεν ειναι κυνηγός.
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
LOUIS SETTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 583
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 13:08

Re: Ο κυνηγος με σκυλι φερμας....

Δημοσίευση από LOUIS SETTER »

ΜΠΡΑΒΟ ΦΙΛΑΡΑΚΟ
ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΗ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
sotiris!129

Re: Ο κυνηγος με σκυλι φερμας....

Δημοσίευση από sotiris!129 »

μπραβο ρε Ανθημε ... απλα δεν μενει κατι για να συνπλιροσει καποιος σε αυτο το αθρο ολλα τα αλλα δεν περιγραφοντε με λογια!!!
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Ο κυνηγος με σκυλι φερμας....

Δημοσίευση από admin »

Δυστηχώς όμως στο νησί μας αυτή την μαγεία το μεγαλείο που νομάζεται κυνήγι με σκύλους φέρμας κάποιοι αληθινοί κυνηγοί το βιώνουν και κάποιοι περιστασιακοί κυνηγί δέν ξέρουν να το ζήσουν.Κάποιοι γίνονται κυνηγοί απο ζήλια, απο εγωισμό γιατί είανι και ο παρέας τους ο σύντροφος τους.. Παίρνουν σκυλιά και δέν ξέρουν ούτε πώς να τα χειριστούν ούτε πώς να τα κυνηγήσουν. Να βλέπεις κοπάδια με σκύλους και μέσα Αγγλικά Ποιντερ που τα ενσωμάτωσαν στο κοπάδι για να φερμαρουν τους λαγούς απο τον αέρα όταν δυσκολεύονται οι ιχνηλάτες :x :x Παιδεία και πάλι παιδεία η μόνη μας λύση. Ό Άνθιμος ο κός Μιχάλης και αρκετοί άλλοι φίλοι πραγματικοί κυνηγοί βιώνουν αυτό το μεγαλείο κάθε εξόρμηση. Μία φέρμα , μία στιγμή μεγαλείου, άψογης συνεργασίας χειριστή και ζώου όλη η κούραση της μέρα εξαφανίζεται η μεγαλύτερη επιβράβευση για κυνηγό και σκύλο πώς; μπορείς να το εξηγήσεις αυτό σε ένα άνθρωπο χωρίς την στοιχιώδες παιδεία. Χθές πήγα σε ένα τηλεοπτικό σταθμό για να συζητήσουμε το ενδεχώμενο να μεταφερθεί εκεί η εκπομπή. Τους είπα τις απόψεις μου και πω΄ς αυτή η εκπομή μπορεί να αποτελαίσει τηναφετηρία για να καλλιεργήσουμε σωστή κυνηγετική ακι αλιευτική παιδεία στον τόπο μας. Αυτή μου είπαν εμείς θέλουμε να έρχεται κόσμος δαμέ να τσακώνουνται να δημιουργείτε πανικός στο στούντιο και να λέμε του κόσμου που έχει θήραμα να πηγαίνει να κυνηγάει. Έφυγα απο εκεί πολύ απαγοητευμένος ........
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
christosth
Full Member
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 31 Ιαν 2011, 11:19
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Ο κυνηγος με σκυλι φερμας....

Δημοσίευση από christosth »

;)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος christosth την 28 Σεπ 2012, 13:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ολοι οι κυνηγοι ειναι λαγοκυνηγοι και το θηραμα πρεπει ολοι να κατανοησουμε οτι ανηκει σε ολους και σε κανενα. Ολοι το εχουμε δανειστει απο τα παιδια μας.
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Ο κυνηγος με σκυλι φερμας....

Δημοσίευση από marinos.a »

τη πρώτη φορά που είδα σκυλί να φερμάρει πάνω σε πέρδικες (σε εκπαιδευτικό το καλοκαίρι που μας πέρασε) έπαθα σοκ. Ενθουσιάστηκα τόσο πολύ με το όλο σκηνικό και από εκεί που αμφιταλαντευόμουν για το τι ράτσα σκυλιού να πάρω -μιας και θα ήταν το πρώτο μου κυνηγητικό- κατέληξα στο ότι θα ήταν δείκτης.

Ο φίλος που με πήρε μαζί του μου έκανε ένα μεγάλο δώρο αποκαλύπτοντας μου τη μαγεία αυτού του κυνηγιού και από τότε μου δίνει απίστευτη καθοδήγηση στην εκπαίδευση και στη μόρφωση κυνηγητικού χαρακτήρα για τη σκυλίτσα μου αλλά και για μένα.

Δεν μπορώ να περιγράψω την ευχαρίστηση που μου προσφέρει να εκπαιδεύω ‘το μωρό’.
Το Σάββατο που μας πέρασε πήγαμε για εκπαιδευτικό με ορτύκια και όταν το μωρό εντόπισε και φέρμαρε το πρώτο, εγώ… εφυρτικα
Si vis pacem, para bellum
AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2010, 11:13

Re: Ο κυνηγος με σκυλι φερμας....

Δημοσίευση από AU-79 »

Aν και λατρεις τους ιχνηλατες το κειμενο ειναι υπεροχο!!!

Αυτο που εχει σημασια ειτε κυνηγας με φερμας ειτε με ιχνηλατες ειτε με ημιαιμα η φασσα τσιχλα κ.τ.λ σημασια ομως εχει ο τροπος που κυνηγας και καρπωνεσαι το θηραμα η αγαπη και ο σεβασμος στο θηραμα και γενικα στην πανιδα μας και στη φυση. Αυτος ο ρομαντισμος στο κυνηγι η αφομοιωση με τη φυση η κοπωση στο να καρπωθεις μια περδικα με φερμα μετα απο πεζοπορεια 2-3 ωρων σε κακοτραχαλλα βουνα η επιμονη και η επιμονη εσενα και των σκυλλιων σου στο να παρεις παρεις ενα λαγο μετα απο 2 ωρες μαλαι το να περιμενεις σε μια βουνοκορφη για ωρες στο να παρεις 1-2 φασσες! Αυτη ειναι η ΜΑΓΕΙΑ του κυνηγιου, αλλα οσα και να πουμε ειναι περισσοτερο αυτο το συναισθημα κατι που οσα και να πεις αν θελεις γραψε τομους απο ωρεα βιβλια παλι θα νιωθεις οτι δεν χωρουν αυτο το συναισθημα ειναι κατι το απεριγραπτο!

Για μενα η μαγεια δεν ειναι η καρπωση ειναι ο τροπος της καρπωσης.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”