Παρέα για εκπαίδευση σκύλων φερμας.

Απάντηση
sotiris!129

Re: Παρέα για εκπαίδευση σκύλων φερμας.

Δημοσίευση από sotiris!129 »

[/quote]

Φίλε english setter

Καταρχήν ουτε προσβάλομαι αλλά ουτε και παρεξηγώ....Δεχτή και σεβαστή η άποψη σου...

Ποτέ δεν είχα κυνηγήσει ξανα με σκύλο εκτος απο μερικες εξορμήσεις με φίλους που είχαν σκυλιά.
Πάντα μέσα μου σιγόβραζα και ήθελα ενα σκυλί φέρμας και επαναφοράς αλλά δεν είχα τον χώρο.Το σκυλί αυτό κατάληξε στα χέρια μου εντελώς τυχαία, και κάπως χωρις να είμαι ετοιμος, απο σπόντα κάποιου τρίτου προσώπου.... Αφού το μεγάλωσα έχω δεθεί μαζί του και κυνηγάμε παρέα... Οχι, δεν λυπάμαι ούτε τα έξοδα ουτε τους κόπους μου...Το επόμενο στάδιο είναι αυτό που ανάφερες, να πάρω ενα καθαρόαιμο σκύλο φέρμας αλλά θέλω όταν το πράξω αυτό να έχω περισσότερο χρόνο να διαθέσω για την εκπαίδευση του αλλά και τον κατάλληλο χώρο.

Ευχαριστώ
Νίκος[/quote]

ακριβος το ιδιο επα8α και εγω! παντα ηθελα ενα σκυλο και οταν ειχε γεννα ενας φιλος μου εδοσε ενα σκυλι, η γεννα εγινε καταλαθος και τα σκυλια βγικαν ημιαιμα!
το σκυλο το μεγαλοσα το αγαπησα και δε8ικα μαζι του! να το εγκαταλιψω ΔΕΝ εχει περιπτωση, και γιατι το αγαπω παρα πολι αλλα και γιατι καμει πολλακαλα την δουλεια του!
Ξερω πως δεν πρεπει να καμω γεννα με τουτο το σκυλο, παρολο που με στεναχωρει το γεγονος πως δεν θα εχω απογονους απο αυτον για να κυνηγω μαζι τους και να θυμουμε στο μελον κυνηγια απο τον πρωτο μου κυνηγετικο σκυλο!
του χρονου φεφκω που την κυπρο για να συνεχισω τες σπουδες μου στο εξωτερικο και επιδη εν master που θα καμω θα λιπω ακριβος 12 μηνες...παρολο που αυτο θα γινει σε 8 μηνες ειδη εχει 3-4 μηνες που με ανησιχει το γεγονος με το τη θα απογινει! του πατερα μου δεν του εχω εμπιστοσινη γιατι εν να τον περνει ζε να παιζει τρασιλες μαζι του! σε αλλο παρεα σκεφτουμε τον 1000 φορες γιατι με τες ψαζιες ζε τουτα ουλλα φοουμε να μεν με πιαει μια μερα ζε να μου πει ρε μλκ εφαε ψαζι ο σκυλος! στο τελος βλεπω τον να ερκετε μαζι μου εξωτερικο ζε να πλερωνω τα μανοζεφαλα μου στα αεροδρομια :lol:
το μονο συγουρο ειναι οτι ο επομενος σκυλος μου θα ειναι ενας καθαροαιμος ΜΠΡΑΚ τερας!!!
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: Παρέα για εκπαίδευση σκύλων φερμας.

Δημοσίευση από Nikos »

english setter έγραψε:φιλε Nίκο , τουλάχιστο εσύ δέθηκες με τον σκύλο σου και όπως μου τα λες καταλαβαίνω ότι δεν πρόκειται να τον αφήσεις αδέσποτο όπως συνήθως κάνουν ορισμένη , ώρα καλή όπως ένας γνωστός μου που κάθε χρόνο αλλάσει τους ημίαιμους σκύλους του όπως τα πουκάμισα γιατί εν κάμνουν όπως λαλεί
και κάθομαι συνεχεια όπως το βλάκα να του εξηγώ 5 πράματα μπας και κόψη ο νους του ότι δεν είναι σωστό αυτό που κάνει τουλάχιστο να μεν μένουν αδέσποτη κάθε χρόνο 3-4 σκύλοι αλλα τίποτα ,
στου κουφού την πόρτα, όσο θέλεις βρόντα , οποιος ομοϊδεάτης του του δώσει ένα σκύλο δικης του κατασκευής , πιάνει τον και κάθε χρόνο τα ίδια
φιλε Νίκο , όσα έγραψα πριν ήταν εντελώς συμβουλευτικά , αν θέλεις να πάμε και κανένα κυνήγι μαζί κόπιασε

Φίλε english setter

Καταλαμβαίνω το σκεπτικό σου αλλα σωστά κατάλαβες πως δεν υπάρχει περίπτωση να τον αφήσω αδέσποτο... Εδώ βρήκα ενα κουταβάκι αδέσποτο και το λυπήθηκα και το πήρα μεχρι να βρώ κάποιον να το δώσω αλλα δυστυχως δεν βρήκα καποιον ακόμη.
Να κανονίσουμε και για κυνήγι φίλε δεν τίθεται θέμα, απο ποια επαρχία εισαι; Εγω απο Λεμεσό...

Φίλε Σωτήρη έτσι είναι όταν δεθείς καλά με το σκυλί σου, κάνεις και διαθέτεις τα πάντα για να το έχεις μαζί σου...Εγω επειδη η γυναίκα μου είναι απο ΄πάφο και όποτε παμε , τον παίρνω μαζί μου...

Καλή σας μέρα
Νίκος
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Παρέα για εκπαίδευση σκύλων φερμας.

Δημοσίευση από marinos.a »

επιστρέφοντας πίσω στο θέμα...

πηγα τελικα σημερα με καποιο συνάδελφο κυνηγό και περάσαμε φοβερα...

πηγαμε και στον Πετριδη και πηραμε Βobwhite ορτύκια για μόλις ΤΡΙΑ ευρω το ενα.

απο 8 ευρω τα εβαλε 3 για να τα πουλισει γρήγορα. Τα πουλια ειναι σε πολυ καλη κατάσταση και απόλαυση να τα δουλέψεις με το σκυλι σου...

Εικόνα
Si vis pacem, para bellum
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”