Παρέα για εκπαίδευση σκύλων φερμας.

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Παρέα για εκπαίδευση σκύλων φερμας.

Δημοσίευση από marinos.a »

Ψάχνω κάποιο πρόθυμο συνάδελφο να οργανώσουμε κανένα εκπαιδευτικό τα Σάββατα για σκυλιά φερμας.
Δηλαδή να βοηθά ο ένας τον άλλον να κρύβει τα θηράματα, να αλληλοβοηθούμαστε στην οργάνωση (αγορά πουλιών, κατασκευή καταπέλτη) κτλ.

Και μιας και το ανέφερα, ξέρετε από πού μπορώ να προμηθευτώ ορτύκια στην Λευκωσία?

ΥΓ: το σκυλί μου είναι english setter
Si vis pacem, para bellum
antros30
Full Member
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 25 Οκτ 2011, 14:56

Re: Παρέα για εκπαίδευση σκύλων φερμας.

Δημοσίευση από antros30 »

απο το παντοπωλειο του αγ αντωνη
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Παρέα για εκπαίδευση σκύλων φερμας.

Δημοσίευση από marinos.a »

antros30 έγραψε:απο το παντοπωλειο του αγ αντωνη
ευχαριστώ
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Παρέα για εκπαίδευση σκύλων φερμας.

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Yπαρχει και στα Περα το εκτροφειο ορτυκιων Πετριδης που βαζει αυγα ορτυκιων στις υπεραγορες. Εκει μπορεις να βρεις και τα ορτυκια Bob quails. Εν πιο ακριβα νομιζω πας τα 8 ευρω το ενα. Αλλα τουτα πετουν και καλα μαλιστα και μπορεις και να τα πεξεις χωρις να τα πιασει ο σκυλος.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: Παρέα για εκπαίδευση σκύλων φερμας.

Δημοσίευση από Nikos »

marinos.a έγραψε:Ψάχνω κάποιο πρόθυμο συνάδελφο να οργανώσουμε κανένα εκπαιδευτικό τα Σάββατα για σκυλιά φερμας.
Δηλαδή να βοηθά ο ένας τον άλλον να κρύβει τα θηράματα, να αλληλοβοηθούμαστε στην οργάνωση (αγορά πουλιών, κατασκευή καταπέλτη) κτλ.

Και μιας και το ανέφερα, ξέρετε από πού μπορώ να προμηθευτώ ορτύκια στην Λευκωσία?

ΥΓ: το σκυλί μου είναι english setter
Φίλε Μαρίνο

Ωραια πρόταση...Εμένα το σκυλί μου, εναιναι 1 ετους, είναι όμως διασταύρωση και δεν ξέρω αν φερμάρει... Το δουλεψα χωρίς να έχω οποιδήποτε αποτέλεσμα...παντα με τισ οδηγίες άλλου φίλου απο το φοροθμ που είναι γνώστης για τα σκυλιά φέρμας...Θέλω να προσπαθήσω ξανά ομως, μένω όμως Λεμεσό...

ευχαριστώ
Νίκος
lusso
Full Member
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 10:52

Re: Παρέα για εκπαίδευση σκύλων φερμας.

Δημοσίευση από lusso »

Breda Pegaso έγραψε:Yπαρχει και στα Περα το εκτροφειο ορτυκιων Πετριδης που βαζει αυγα ορτυκιων στις υπεραγορες. Εκει μπορεις να βρεις και τα ορτυκια Bob quails. Εν πιο ακριβα νομιζω πας τα 8 ευρω το ενα. Αλλα τουτα πετουν και καλα μαλιστα και μπορεις και να τα πεξεις χωρις να τα πιασει ο σκυλος.
φιλε μου αμα λες "Bob quails" μηπος εννοεις "bob white"??? γιατι αν δεν καμνω λαθος εν ετσι η συγκεκριμενη ποικιλια. παντος εγο επιασα 3 φορες που το συγκεκριμενο και εν ετυχε να δω "bob white" ορτυκια στο εκτροφειο.
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Παρέα για εκπαίδευση σκύλων φερμας.

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

lusso έγραψε:
Breda Pegaso έγραψε:Yπαρχει και στα Περα το εκτροφειο ορτυκιων Πετριδης που βαζει αυγα ορτυκιων στις υπεραγορες. Εκει μπορεις να βρεις και τα ορτυκια Bob quails. Εν πιο ακριβα νομιζω πας τα 8 ευρω το ενα. Αλλα τουτα πετουν και καλα μαλιστα και μπορεις και να τα πεξεις χωρις να τα πιασει ο σκυλος.
φιλε μου αμα λες "Bob quails" μηπος εννοεις "bob white"??? γιατι αν δεν καμνω λαθος εν ετσι η συγκεκριμενη ποικιλια. παντος εγο επιασα 3 φορες που το συγκεκριμενο και εν ετυχε να δω "bob white" ορτυκια στο εκτροφειο.
Ναι φιλε μου εν εκεινα που εννοω τα white. Επιασα το τελος Αυγουστου. Ερωτησες τον και ειπε σου δεν εχει?
Η μηπως εθεωρησε οτι εν που τα αλλα που θελεις που εν πιο φτηνα επειδη εν για εκπειδευση σκυλου...?
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
lusso
Full Member
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 10:52

Re: Παρέα για εκπαίδευση σκύλων φερμας.

Δημοσίευση από lusso »

Breda Pegaso έγραψε:
lusso έγραψε:
Breda Pegaso έγραψε:Yπαρχει και στα Περα το εκτροφειο ορτυκιων Πετριδης που βαζει αυγα ορτυκιων στις υπεραγορες. Εκει μπορεις να βρεις και τα ορτυκια Bob quails. Εν πιο ακριβα νομιζω πας τα 8 ευρω το ενα. Αλλα τουτα πετουν και καλα μαλιστα και μπορεις και να τα πεξεις χωρις να τα πιασει ο σκυλος.
φιλε μου αμα λες "Bob quails" μηπος εννοεις "bob white"??? γιατι αν δεν καμνω λαθος εν ετσι η συγκεκριμενη ποικιλια. παντος εγο επιασα 3 φορες που το συγκεκριμενο και εν ετυχε να δω "bob white" ορτυκια στο εκτροφειο.
Ναι φιλε μου εν εκεινα που εννοω τα white. Επιασα το τελος Αυγουστου. Ερωτησες τον και ειπε σου δεν εχει?
Η μηπως εθεωρησε οτι εν που τα αλλα που θελεις που εν πιο φτηνα επειδη εν για εκπειδευση σκυλου...?
ε μαλλον ετσι επεχτηκε γιατι και γω εν εγυρεψα καμια αλλη ποικιλια.
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Παρέα για εκπαίδευση σκύλων φερμας.

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

english setter έγραψε:
Nikos έγραψε: Φίλε Μαρίνο
Ωραια πρόταση...Εμένα το σκυλί μου, εναιναι 1 ετους, είναι όμως διασταύρωση και δεν ξέρω αν φερμάρει... Το δουλεψα χωρίς να έχω οποιδήποτε αποτέλεσμα...παντα με τισ οδηγίες άλλου φίλου απο το φοροθμ που είναι γνώστης για τα σκυλιά φέρμας...Θέλω να προσπαθήσω ξανά ομως, μένω όμως Λεμεσό...

ευχαριστώ
Νίκος
φιλε Nίκο , θέλω να σου πω κάτι χωρίς να θέλω να σε προσβάλω και να σε θίξω , πάρτο απλά σαν συμβουλή :D
μας λες για το σκυλί σου που είναι ημίαιμο που δεν ξέρεις αν φερμάρει αν και το δούλεψες χωρίς αποτέλεσμα και θέλεις να ξαναπροσπαθήσεις
και σε ρωτώ , δεν λυπάσαι τους κόπους και τα έξοδα που κανεις προσπαθώντας να ξυπνήσεις το ένστικτο που λέγεται φερμα σε ένα σκύλο διασταυρωμένο που τα γεμάτα του μπορεί να μην έχουν καμια σχέση με σκύλους φέρμας ?
φιλε μου είναι σαν να προσπαθείς να βγείς ένα βουνό με ένα αυτοκίνητο σαλούν χωρίς αποτέλεσμα ενώ μπορείς να το κανεις άνετα με ένα αυτοκίνητο 4x4
αν είσαι λάτρεις του σκύλου φέρμας γιατί δεν παίρνεις ένα καθαρόαιμο σκυλί που δοξάσει ο θεός βρίσκεις ένα σορό φυλές στη χωρα μας , και τώρα όπως είναι η κατάσταση βρίσκεις νεαρά σκυλιά όλον τον φυλων σε πολύ καλές τιμές
περνώντας ένα καθαρόαιμο σκύλο ξέρεις με τι έχεις να κανεις , δεν προχωράς στα τυφλά όπως κανεις τώρα και είσαι σίγουρος για το αποτέλεσμα

αυτά που έγραψα δεν αφορούν μονο εσένα προσωπικά αλλα και πόλους άλλους που περνώντας ένα ημίαιμο σκύλο δωρεάν από κάποιο συγγενή η με 50 - 100 ευρω από κάποιο γνωστό νομίζουν ότι εξοικονομούν λεφτά, ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει
αν σκεφτεί κανεις το χρόνο που σπαταλά κάποιος για να εκπαίδευση ένα ημίαιμο σκύλο τάχα φέρμας , έξοδα συντήρησης σκύλου , καύσιμα και φθορά αυτοκινητου με τελικό αποτέλεσμα 0
η αγορά ενός καθαρόαιμου σκύλου είναι πολύ πιο οικονομική

αν διαφωνεί κάποιος με αυτά που έγραψα παρακαλώ να μου πει και τους λόγους , αρεσκουν μου πολλά τούτες η συζητήσεις :D
+1000 ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΚΡΙΒΩΣ
EPANIEL POWER
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: Παρέα για εκπαίδευση σκύλων φερμας.

Δημοσίευση από Nikos »

φιλε Nίκο , θέλω να σου πω κάτι χωρίς να θέλω να σε προσβάλω και να σε θίξω , πάρτο απλά σαν συμβουλή :D
μας λες για το σκυλί σου που είναι ημίαιμο που δεν ξέρεις αν φερμάρει αν και το δούλεψες χωρίς αποτέλεσμα και θέλεις να ξαναπροσπαθήσεις
και σε ρωτώ , δεν λυπάσαι τους κόπους και τα έξοδα που κανεις προσπαθώντας να ξυπνήσεις το ένστικτο που λέγεται φερμα σε ένα σκύλο διασταυρωμένο που τα γεμάτα του μπορεί να μην έχουν καμια σχέση με σκύλους φέρμας ?
φιλε μου είναι σαν να προσπαθείς να βγείς ένα βουνό με ένα αυτοκίνητο σαλούν χωρίς αποτέλεσμα ενώ μπορείς να το κανεις άνετα με ένα αυτοκίνητο 4x4
αν είσαι λάτρεις του σκύλου φέρμας γιατί δεν παίρνεις ένα καθαρόαιμο σκυλί που δοξάσει ο θεός βρίσκεις ένα σορό φυλές στη χωρα μας , και τώρα όπως είναι η κατάσταση βρίσκεις νεαρά σκυλιά όλον τον φυλων σε πολύ καλές τιμές
περνώντας ένα καθαρόαιμο σκύλο ξέρεις με τι έχεις να κανεις , δεν προχωράς στα τυφλά όπως κανεις τώρα και είσαι σίγουρος για το αποτέλεσμα

αυτά που έγραψα δεν αφορούν μονο εσένα προσωπικά αλλα και πόλους άλλους που περνώντας ένα ημίαιμο σκύλο δωρεάν από κάποιο συγγενή η με 50 - 100 ευρω από κάποιο γνωστό νομίζουν ότι εξοικονομούν λεφτά, ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει
αν σκεφτεί κανεις το χρόνο που σπαταλά κάποιος για να εκπαίδευση ένα ημίαιμο σκύλο τάχα φέρμας , έξοδα συντήρησης σκύλου , καύσιμα και φθορά αυτοκινητου με τελικό αποτέλεσμα 0
η αγορά ενός καθαρόαιμου σκύλου είναι πολύ πιο οικονομική

αν διαφωνεί κάποιος με αυτά που έγραψα παρακαλώ να μου πει και τους λόγους , αρεσκουν μου πολλά τούτες η συζητήσεις :D[/quote]

Φίλε english setter

Καταρχήν ουτε προσβάλομαι αλλά ουτε και παρεξηγώ....Δεχτή και σεβαστή η άποψη σου...

Ποτέ δεν είχα κυνηγήσει ξανα με σκύλο εκτος απο μερικες εξορμήσεις με φίλους που είχαν σκυλιά.
Πάντα μέσα μου σιγόβραζα και ήθελα ενα σκυλί φέρμας και επαναφοράς αλλά δεν είχα τον χώρο.Το σκυλί αυτό κατάληξε στα χέρια μου εντελώς τυχαία, και κάπως χωρις να είμαι ετοιμος, απο σπόντα κάποιου τρίτου προσώπου.... Αφού το μεγάλωσα έχω δεθεί μαζί του και κυνηγάμε παρέα... Οχι, δεν λυπάμαι ούτε τα έξοδα ουτε τους κόπους μου...Το επόμενο στάδιο είναι αυτό που ανάφερες, να πάρω ενα καθαρόαιμο σκύλο φέρμας αλλά θέλω όταν το πράξω αυτό να έχω περισσότερο χρόνο να διαθέσω για την εκπαίδευση του αλλά και τον κατάλληλο χώρο.

Ευχαριστώ
Νίκος
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”