ΦΕΡΜΑΣ Η' ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ

Απάντηση
AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2010, 11:13

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η' ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ

Δημοσίευση από AU-79 »

Anthimos έγραψε:
Ιβηρικός Ιχνηλάτης έγραψε:Καποιοι ειδαν ιχνηλατες να κυνηγουν φτερωτο η αγρινα και αμεσως καταδικασαν τους ιχνηλατες ανα το παγκοσμιο. Εαν ο χειριστης ειναι ασχετος δεν φταινε τα σκυλια. Ειδα και εγω πουλοσκυλα και λαγοσκυλα που δεν εργαζονταν σωστα αλλα δεν καταδικασα τα σκυλια αλλα τους ιδιοκτητες τους! Να σημειωσω οτι ελαχιστες φορες ο ιχνηλατης θα εξαφανιστει κατα την καταδιωξη διοτι στα πυκνα ο λαγος πηγαινοερχεται για να μην γινει αντιληπτος απο τους διωκτες του. Τουλαχιστον οι μισοι λαγοι που κτυπω ειναι κατα την διωξη. Πολλοι λενε οτι ειναι σαν να σκοτωνεις κουνελι και δεν αξιζει τον κοπο...τους διαβεβαιω οτι αξιζει πολυ τον κοπο! Δεν ειναι το πιο ευκολο πραγμα να περιμενεις μεχρι και 1 ωρα μεχρι να τον δεις να παιρνα μεσα απο τις λατζιες και να δινει μερικα δευτερολεπτα για να τον κτυπησεις και πανω απο ολα νιωθεις ικανοποιημενος απο το σκυλι σου που μπορει και πιεζει τοσο πολυ ωρα το λαγο χωρις να χασει το ιχνος του λαγου. Παρα να παραδειγματιζεστε απο τους 20 μπασταρτοιχνηλατες πανω στο βουνο καλητερα ενημερωθειτε απο καταλληλοτερες πηγες!

Φιλε στη Κυπρο εκει που κυνηγας θα βρεις μπροστα σου, δεξια , αριστερα 2 και τρεις κυνηγετικες παρεες....ποια διωξη ? αφου ο λαγος θα περασει απο 20 ντουφεκια σε 5 λεπτα απο οταν βγει απο το γιατακι.....Ωραια οσα λες και ειμαι συμφωνος με ολα...απλα εδω δυσκολευει το πραμα για τους ιδιοκτητες ιχνηλατων κι εχουμε καβγαδες και εντασεις μες τα βουνα!!!

Φιλε Ανθημε εως τωρα παντος εκει που κυνηγω το ποιο κοντινο ατομο που ειδα πρεπει να ηταν τουλαχιστον 2χιλιο. μακρια μου περιοχες υπαρχουν παρα πολλες για λαγο και μονο λαγο. Εαν θα παω σε περιοχη που υπαρχει ποικιλια θηραματων σιγουρα χωρις να σε προσβαλλω θα ηβρω 20 Ανθιμους που τους αρεσει να κυνηγουν ποικιλια μπροστα μου.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η' ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ

Δημοσίευση από Anthimos »

AU-79 έγραψε:
Anthimos έγραψε:
Ιβηρικός Ιχνηλάτης έγραψε:Καποιοι ειδαν ιχνηλατες να κυνηγουν φτερωτο η αγρινα και αμεσως καταδικασαν τους ιχνηλατες ανα το παγκοσμιο. Εαν ο χειριστης ειναι ασχετος δεν φταινε τα σκυλια. Ειδα και εγω πουλοσκυλα και λαγοσκυλα που δεν εργαζονταν σωστα αλλα δεν καταδικασα τα σκυλια αλλα τους ιδιοκτητες τους! Να σημειωσω οτι ελαχιστες φορες ο ιχνηλατης θα εξαφανιστει κατα την καταδιωξη διοτι στα πυκνα ο λαγος πηγαινοερχεται για να μην γινει αντιληπτος απο τους διωκτες του. Τουλαχιστον οι μισοι λαγοι που κτυπω ειναι κατα την διωξη. Πολλοι λενε οτι ειναι σαν να σκοτωνεις κουνελι και δεν αξιζει τον κοπο...τους διαβεβαιω οτι αξιζει πολυ τον κοπο! Δεν ειναι το πιο ευκολο πραγμα να περιμενεις μεχρι και 1 ωρα μεχρι να τον δεις να παιρνα μεσα απο τις λατζιες και να δινει μερικα δευτερολεπτα για να τον κτυπησεις και πανω απο ολα νιωθεις ικανοποιημενος απο το σκυλι σου που μπορει και πιεζει τοσο πολυ ωρα το λαγο χωρις να χασει το ιχνος του λαγου. Παρα να παραδειγματιζεστε απο τους 20 μπασταρτοιχνηλατες πανω στο βουνο καλητερα ενημερωθειτε απο καταλληλοτερες πηγες!

Φιλε στη Κυπρο εκει που κυνηγας θα βρεις μπροστα σου, δεξια , αριστερα 2 και τρεις κυνηγετικες παρεες....ποια διωξη ? αφου ο λαγος θα περασει απο 20 ντουφεκια σε 5 λεπτα απο οταν βγει απο το γιατακι.....Ωραια οσα λες και ειμαι συμφωνος με ολα...απλα εδω δυσκολευει το πραμα για τους ιδιοκτητες ιχνηλατων κι εχουμε καβγαδες και εντασεις μες τα βουνα!!!

Φιλε Ανθημε εως τωρα παντος εκει που κυνηγω το ποιο κοντινο ατομο που ειδα πρεπει να ηταν τουλαχιστον 2χιλιο. μακρια μου περιοχες υπαρχουν παρα πολλες για λαγο και μονο λαγο. Εαν θα παω σε περιοχη που υπαρχει ποικιλια θηραματων σιγουρα χωρις να σε προσβαλλω θα ηβρω 20 Ανθιμους που τους αρεσει να κυνηγουν ποικιλια μπροστα μου.

Καλε μου φιλε τι να πω εισαι απο τους προνομιουχους, απολαυσε την ησυχια σου στο κυνηγι και τους Ιχνηλάτες σου τοτε . Φιλε για να εξηγουμε δεν καταδικαζω τους Ιχνηλατες και οσους κυνηγουν μ αυτους.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2010, 11:13

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η' ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ

Δημοσίευση από AU-79 »

Φιλε Ανθημε δεν θεωρω τον εαυτο μου προνομιοχο γιατι δεν κυνηγω σε καμια φαρμα :lol: παρα πολλοι μπορουν να πηγαινουν σε απομακρυσμενες και ακυνηγητες περιοχες μπορω να πω αυτο που δεν καταλαβω ειναι γιατι παν και κουλιαζουν οι παραπανω σε 5-10 ταχα καλες περιοχες που υπαρχουν στην Κυπρο σαν να και κα8ε εξορμηση θα βλαστουν λαοι και περτιτσοι επηδει ακουσαμε οτι επαιξε ο Γιαννης και ο Κωστης.

Και επηδει πολλοι συναφερνουν τον Ακαμα για να καταλαβεις και το σκεπτικο μου ειναι ακριβως 10 λεπτα απο το σπιτι μου οι σκυλλοι μου φκενουν τουλαχιστον 3-4 φορες την εβδομαδα ολοχρονα και σχεδον ολα τα εκπαιδεφτικα ειναι σε περιοχες του ακαμα μπορω να πω απολυτα πως τον ξερο παθκια παθκια και ομως δεν μπορω να κυνηγησω για την ποικιλια θηραματων που προαναφεραμε που συνεπαγεται πολλους κυνηγους αλλα και ενα πολλα ποιο σημαντικο λογο θεμα ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ φιλε για εμενα την παρεα μου και τα σκυλλια μου. Γιαφτο προτιμω στο κυνηγι να τρωω καθε εξορμηση 40-50 ευρω πεζινες να πηγαινω στου "Θκιαολου το κουτσατσι" 2-3 ωρες στρατα σαν οι λαοι εν εσσο μου αλλα φιλε μου ξερω οτι υπαρχει ασφαλεια και κυνηγω με τον τροπο που μου αρεσει πεξω εν πεξω παω καθε φορα κυνηγι και επιστρεφω χωρις καφκαες,αγχος γιατι εκαταντησαμε να αγχωνουμαστε για το χομπυ μας που ολος ο κοσμος εχει ενα χομπυ για ξεχνα τις σκοτουρες τις δουλειας τα προβηματα το στρες,καθως και ενα σωρο κινδυνους που ειναι το ποιο σημαντικο η ασφαλεια.
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η' ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Anthimos έγραψε:Θα ηθελα να κάμω μια ιστορικη αναδρομη για το τι επιβαλλουν οι διάφορες κυνηγετικές "μοδες" σε ρατσες στο κυνηγι.....
Δεν ξερω αν ειναι κυπριακο φαινομενο , μαλλον οχι, η συνεχης αλλαγη σε ολα οσον αφορα το κυνηγι και οπου φυσα ο ανεμος παμε, εκαλλικωσαμεν εναν λαγον φταιει η χαρτουτσια, αν την επομενη ημερα καλλικωσουμε 2 περτικους φταιει το κοντακι του οπλου και γενικα μια ανασφαλεια και ενα γενικο ψαξιμο συνεχεια στο τι μας φταιει και ποτε δεν σκεφτομαστε οτι απλα μπορει να φταιμε εμεις.

Απο όλο αυτο το παρε-φερε και αναποφαστηκοτητα, τις ανασφαλειες τα κομπλεξ φυσικα δεν εγλυτωσαν τα κυνηγοσκυλα....Ξεκινησαμε απο τα ζαρκα και διασταυρωσεις λαμπραντορ με λυκοσκυλα σε σπανιολους, ποιντερς , λαμπραντορ με ποιντερ και οτι αλλο επεβαλε αυτη η ανασφαλεια μας....μετα σιγα σιγα ορισμενοι μερακληδες εφεραν καθαροαιμα σκυλια , θυμαμαι δεικτες κυριως IRISH Setters, English Pointers και για καμποσο καιρο ηταν τρατες με περγαμηνες τζαι εφκαλαν λαγους και ηταν οι καλλυτεροι!! Μετα τους εσκαρταραμεν και επιαμεν στα Επανιελ στα Κουρζχαρρ και τα Ντρατχααρ , μετα οι απαιτησεις για τους μονοθηρες και του λαγου εβαλαν στο παιχνιδι τους ιχνηλάτες και καλως τους εβαλαν και καποιοι μερακληδες φεραν καθαροαιμους ιχνηλατες και φτου απο την αρχη με γκεκας, σεκουτσι, μπικλ, αριεγης, Μπλε της Γασκωνης και τα λοιπα και τα λοιπα.....αλλα μετα αντι να δουλεψουν ιχνηλατες στο λαγο βαλε και ενα δεικτη στην αγελη να καλυφκει τα κενα των ιχνηλατων τζαι να τελιωνει, και ενα σπανιολουδι να τρυπωνει μες τους βατους τζαι ξανα απο την αρχη διασταυρωσεις ιχνηλατες με δεικτες και ιχνηλατες με σπανιολους τζαι το ενα ξινιζει τ αλλο βρωμει....
......................... Εγω για να ειμαι ειλικρινης ψυχραιμα με δεος να περιμενω το τι ερχετε.Τι αλλο θα δουν τα μαθκια μου μες τα βουνα.......
Καλοι οι ιχνηλάτες αμα δουλευτουν για αυτο που ειναι πλασμενοι καλοι και οι δεικτες καλα και τα ημιαιμα ρε παιθκια... αλλα ελεος..... θα σταθεροποιηθουμε επιτελους ν αποφασισουμε τι θελουμε σε τουτο τον τοπο !!! :shock: ................ οξα οτι χορευκω παιζε μου?? :D
Ειναι τοσες πολλες οι επιλογες και σε σχεση με τη ψυχολογια, οταν ενας κυνηγος δεν ειναι σταθερος σαν χαρακτηρας με την πρωτη αποτυχια μπενει σε σκεψεις και στο τελος χανεται!!
Εγω πιστευκω ειναι κοινωνικο φαινομενο αυτο το πραμα. ΑΚουμε πολλα και πρεπει να πιστευκουμε λια να μελετουμε και να αποφασιζουμε με βαση ποιο ειναι το καλυτερο για μας.

Για παραδειγμα ενας κυνηγος ας πουμε λαγοκυνηγος κυνηγα με φερμας. Ειναι καλος σταθερος ξερει τι θελει και γνωριζει τις σκοπευτικες του ικανοτητες και τις δυνατοτητες των σκυλιων του. Τη μια χρονια φκαλουν του 15 λαους πεζει τους 8 και ειναι happy! Την επομενη χρονια τυγχενει και φκαλουν του μονο 7 τζιαι πιανει 2 τζιαι καλλικωνει τζιαι κανενα. Ε τοτε και αυτος ο κυνηγος μπενει σε σκεψεις. "Μα εν μου εφκαλανν λαους τι εγινε, δεν ειναι πολλα καλοι οι σκυλοι? Αμπα τζιαι οι ιχνηλατες εν καλυτεροι? κλπ" Νομιζω ολοι μας επερασαμε απο ετσι φασεις και θα περασουμε.... Αν δεν ειναι στους σκυλους θα ειναι στα φυσιγγια. Οσο και να ξερουμε τι θελουμε και να γνωριζουμε οτι δεν φταιει το φυσιγγιο αλλα εμεις και η σκοπευση μας Παλε με μια παταγωδη αποτυχια θα καμουμε καποιες σκεψεις... Ακουμε τζιαι καμια κουβεντα του καφενε..π.χ τουτη η χαρτουτσια εν εκαλη φετος! τζιαι αν τυχει με τζεινη τη χαρτουτσια να μας εφυαν κανενας λαος που εφυαν μαλια τζιαι κανενας περτικος ξιφτερισμενος, και ενω ξερουμε οτι εν κουβεντα του καφενε αρκευκουμε τζιαι πιστευκουμε την!!!
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
isimerinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 04 Απρ 2011, 10:05

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η' ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ

Δημοσίευση από isimerinos »

παιδκια νομιζωοτι οπως αρεσκει του μερακλι του περτικαρι να παλλουκωσει ο σκυλλος πασ τον περτικο και να μεν τον πεκσει στο σταμα ετσι αρεσκει και του μερακλη του λαγοκυνηγου να ξεδιπλωσει ο σκυλλος του την μαλαη σταδιακα που την αρχη ως το τελος και αν του περασει να τον φκαλει και να τον πεκσει. αν δεν τον πεκσει απολαυσεν τον σκυλλο του ,την αλλην στρατα παλε.
VALENTINOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 652
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2011, 15:05

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η' ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ

Δημοσίευση από VALENTINOS »

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΕΝΝΟΙΑ ΚΥΝΗΓΟΣ ΣΥΜΑΙΝΕΙ ΚΥΝΗΓΑΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΗΡΑΜΑ. ΔΛΔ ΟΠΩΣ ΕΚΑΜΝΑΝ ΟΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΓΕΝΙΕΣ ΕΠΑΙΖΑΝ Κ ΛΑΟΥΣ Κ ΠΕΚΑΤΣΕΣ Κ ΠΕΡΤΙΚΟΥΣ Κ ΦΑΣΣΕΣ Κ ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΕΣ Κ ΦΑΣΙΑΝΟΥΣ Κ ΟΡΤΥΚΙΑ. ΕΝ ΓΙΑ ΥΤΟ ΠΟΥ ΕΠΙΑΣΑ ΤΑ ΜΠΡΑΚ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΥΝΗΓΩ ΟΛΑ ΤΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ. ΕΝΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ ΕΝ ΠΑΕΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΣ ΤΠΤ ΑΛΛΟ ΕΚΤΟΣ ΠΟΥ ΛΑΓΟ. ΠΑΛΙΑ ΠΟΥ ΕΝ ΕΙΧΑ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΕΠΗΕΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΠΑ ΜΟΥ ΒΟΥΡΚΑΤΩΡΑΣ ΚΑΙ ΕΠΑΙΖΕΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΗ ΦΑΣΗ. ΠΟΥ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ ΜΕ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΜΟΝΟ ΛΑΟΥΣ ΚΑΙ ΕΠΑΙΖΑ 5-6 ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΕΠΗΕΝΑΝ ΠΕΡΤΙΚΟΙ ΑΠΑΙΧΤΟΙ, ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΕΣ ΚΤΠ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑ ΚΥΝΗΓΩ ΟΛΑ. ΚΑΙ ΕΠΕΛΕΞΑ ΜΠΡΑΚ ΔΙΟΤΙ ΕΝ ΣΚΥΛΙΑ ΠΑΝΤΩΣ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΥ ΑΡΕΣΚΟΥΝ ΣΑΝ ΡΑΤΣΑ. ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΗ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΕΝΝΟΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ.......
ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ..... [/color]
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η' ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ

Δημοσίευση από miky55 »

VALENTINOS έγραψε:ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΕΝΝΟΙΑ ΚΥΝΗΓΟΣ ΣΥΜΑΙΝΕΙ ΚΥΝΗΓΑΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΗΡΑΜΑ. ΔΛΔ ΟΠΩΣ ΕΚΑΜΝΑΝ ΟΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΓΕΝΙΕΣ ΕΠΑΙΖΑΝ Κ ΛΑΟΥΣ Κ ΠΕΚΑΤΣΕΣ Κ ΠΕΡΤΙΚΟΥΣ Κ ΦΑΣΣΕΣ Κ ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΕΣ Κ ΦΑΣΙΑΝΟΥΣ Κ ΟΡΤΥΚΙΑ. ΕΝ ΓΙΑ ΥΤΟ ΠΟΥ ΕΠΙΑΣΑ ΤΑ ΜΠΡΑΚ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΥΝΗΓΩ ΟΛΑ ΤΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ. ΕΝΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ ΕΝ ΠΑΕΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΣ ΤΠΤ ΑΛΛΟ ΕΚΤΟΣ ΠΟΥ ΛΑΓΟ. ΠΑΛΙΑ ΠΟΥ ΕΝ ΕΙΧΑ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΕΠΗΕΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΠΑ ΜΟΥ ΒΟΥΡΚΑΤΩΡΑΣ ΚΑΙ ΕΠΑΙΖΕΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΗ ΦΑΣΗ. ΠΟΥ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ ΜΕ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΜΟΝΟ ΛΑΟΥΣ ΚΑΙ ΕΠΑΙΖΑ 5-6 ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΕΠΗΕΝΑΝ ΠΕΡΤΙΚΟΙ ΑΠΑΙΧΤΟΙ, ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΕΣ ΚΤΠ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑ ΚΥΝΗΓΩ ΟΛΑ. ΚΑΙ ΕΠΕΛΕΞΑ ΜΠΡΑΚ ΔΙΟΤΙ ΕΝ ΣΚΥΛΙΑ ΠΑΝΤΩΣ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΥ ΑΡΕΣΚΟΥΝ ΣΑΝ ΡΑΤΣΑ. ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΗ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΕΝΝΟΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ.......
10000+ ΟΤΙ ΣΟΥ ΦΕΡΜΑΡΟΥΝ ΚΥΝΗΓΑ ΤΟ ΦΙΛΕ
lagomania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 14:16

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η' ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ

Δημοσίευση από lagomania »

σωστος ο φιλος οτι γεμιζει το καθε ενα σαν κυνηγο εμενα πρωσοπικα στην πανια μου μονο λαγο και μπεκατσες( οχι πως βρισκουμε και πολλες δλδ 1-2 την χρονια) πεζουμε τα αλλα αφηνουμεν τα και φευκουν γιατι απλα δεν μας γεμιζουν :)
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η' ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ

Δημοσίευση από virtualgreek »

Περί ορέξεως ουκ έστι φιλονικία.

Ο καθένας κυνηγά ότι θήραμα γουστάρει και με ότι σκύλους γουστάρει.

Να σας παρακαλέσω όμως πάρα πολύ, ή αν θέλετε σαν συμβουλή μην παρατάτε τα σκυλιά σας στα βουνά.
Τις τελευταίες δύο εξορμήσεις είδα 6-8 σκυλιά παρατημένα και στεναχωρήθηκα.

Κοινό σημείο ήταν ότι όλα όσα είδα παρατημένα ήταν όλα ημίαιμα. Δεν μπορώ καν να ξεχωρίσω τι ράτσας ήταν. Είχαν μέσα Μπήγκλ, Αγγλικό ποίντερ, Ιταλικό ιχνηλάτη κλπ κλπ.

Παρά να πειραματιστείτε με κάποια φυλή που ακούσατε σε κάποιο καφενείο ότι τάχα ιχνηλατούν και φερμάρουν και κάνουν και επαναφορά και δεν απομακρύνοντε και πιάνουν τους λαγούς στην κούτση και οτιδήποτε άλλο αναφέρει ο κάθε άσχετος, πάρτε μια ράτσα που ανταποκρίνεται στην ομάδα και στον τρόπο κυνηγιού σας και δουλέψτε τα σκυλιά σας.

Εκείνο που μπορώ να σας εγγυηθώ είναι ότι ο κάθε σκύλος, ότι του μάθεις ξέρει. Εάν δεν τον μάθεις δεν θα ξέρει ούτε τι ζητάς, ούτε συν-κυνηγός θα γίνει.

Κρίμα.

Σ. Μακρής
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
VALENTINOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 652
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2011, 15:05

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η' ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ

Δημοσίευση από VALENTINOS »

ΑΝ ΕΒΡΕΤΕ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑ ΜΠΡΑΚ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟ ΞΑΠΟΛΥΤΟ ΦΕΡΤΕ ΤΟ ΚΑΙ ΠΙΑΝΩ ΤΟ :D
ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ..... [/color]
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”