ΦΕΡΜΑΣ Η' ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ

Απάντηση
sotiris!129

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η' ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

christosth έγραψε:Ρε παιδία πάντα μα πάντα είναι η ιδία ερώτηση τη σκυλιά η τη ράτσα είναι η καλύτεροι. Εγώ έχω και ασχολούμαι μόνο με κουρτσχααρ. Γιατί έτσι μου την έδωκε έτσι μου αρέσκει. Όπως του καθενός μας δαμέσα. Όλοι μας μα όλοι μας ξεχνούμε ένα βασικό και το πιο σοβαρό λόγο εκπαίδευση και μόνο εκπαίδευση ότι θέλει ας είναι ο σκύλος. Ότι εκπαίδευσης αυτό θα πάρεις τίποτε θα πάρεις τίποτε λαγό θα πάρεις λαγό περτικο περτικο και πάει λέγοντας . :| :| :|
Στο πια ράτσα κάμνει για την Κύπρο και αυτό είναι στα γούστα του καθενός μας. :?: :?: :?:
δοξαση ο θεος ειπεν 1ς ζινο που εκαρτερουν να ακουσω! :)
ομως συνφονω και με τον φιλο hunter, φιλε Βαλεντινω δεν σε ξερω προσοπικα αλλα πρην αλαξεις φιλη δες εσυ ως κυνηγος ΑΝ εκανες καποια λαθοι, γιατι αν τα εκανες με τους ηχνηλατες τοτε θα τα καμεις και με τα σκυλια φερμας!
οσον για την αποφαση σου να αλαξεις φυλη και εγω στην θεση σου ετσι θα εκανα, σκυλια φερμας! οχι γιατι ειναι καλιτερα απο τα σκυλια ηχνηλατες αλλα γιατι ειναι καλιτερα για τον τροπο&τοπο που κυνηγο και στο τελος της μερας αυτο εχει συνμασια!
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η' ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ

Δημοσίευση από nature »

Παλιά είχα κουρτσχααρ και τώρα έχω beagle. Αγαπούσα υπερβολικά το ένα τώρα λατρεύω παθολογικά το άλλο. Είναι ο φίλος μου, η παρέα μου ο σύντροφος μου στο κυνήγι είναι ο ΣΚΥΛΛΟΣ μου, ούτε κουρτσχααρ ούτε beagle ούτε επανιέλ ούτε σπρινγκερ ούτε γιούρα.......είναι ο σκύλος μου που ποτέ δεν θα μιλήσω άσχημα για αυτόν και ποτέ δεν θα τον πουλήσω.

Καληνύχτα
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η' ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

kypros έγραψε:File breda pegaso, ναι εαν θελεις να παιζεις μονο λαους στο κυνηγι πρεπει να τον δουλευκεις μονο στο λαο και να μεν παιζεις αλλα θηραματα. Φυσικα αυτο ειναι αλλο θεμα που για καποιους θεωριτε αυτονοητο και για αλλους το ακρον αοτον του παραλογου... Για μενα το μεικτο κυνηγι ειναι η παραδοση μας, ετσι κυνηγουσαν οι πατεραδες μας οι παππουδες μας και η ποικηλια ειναι η μαγεια του κυνηγιου.
Kαι γω συμφωνω με το μεικτο κυνηγι ετσι εμαθα.

Επισης να πω τη γνωμη μου οσον αφορα την καρπωση στους λαγοκυνηγους. Αφου αυτο ειναι το ζητουμενο και η ολοκληρωση του κυνηγιου περα απο το να μας αρεσει το κυνηγι η φυση κλπ.
Μια παρεα 4 ατομων με 3-4 σκυλια για παραδειγμα που ειναι αποκλειστικα λαγοκυνηγοι με 2 εξοδους την εβδομαδα ολοχρονα περιπου Στο κυνηγι για να ειναι επιτυχημενοι σε μια σεζον θεωρω οτι πρεπει τουλαχιστον να καρπωθουν 12-15 λαγους συνολο.(που να ειναι μονο με εκεινα τα σκυλια). και να φκαλουν αλλο τοσους.

Επισης σκυλοι του λαγου που θεωρουνται πολυ καλοι πρεπει καθε φορα να βγαζουν λαγους ή να προσικοστηκε ή εκαλλικωσαν τον, απαικτος κτλ. ΟΚ καποιες φορες λογω καιρικων συνθηκων εν να δυσκολευκουνται και μπορει να μην καμουν τιποτε. Αυτα εννοειτε οτι οι λαγοκυνηγοι ειναι μελετημενοι ξερουν την περιοχη πως να σταθουν και που τον πιανει.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
lagomania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 14:16

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η' ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ

Δημοσίευση από lagomania »

VALENTINOS έγραψε:ΔΛΔ ΠΡΩΤΕΣ ΕΞΟΡΜΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΟΣΜΟ ΠΟΛΥ ΕΝ ΕΒΡΙΣΚΕΤΕ ΤΟΠΟ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙΤΕ. ΚΑΙ ΑΜΑ ΠΙΑΣΕΙΣ ΙΧΝΗΛΑΤΗ ΚΑΙ ΚΑΜΕΙΣ ΤΟΝ ΜΕ ΤΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΤΑΧΑ ΝΑ ΜΕΝ ΠΗΕΝΕΙ ΔΙΩΞΗ ΚΑΙ ΤΑΧΑ ΜΟΛΙΣ ΤΟΥ ΦΩΝΑΞΕΙΣ ΝΑ ΕΡΚΕΤΑΙ ΠΑΡΕΤΑ ΚΑΙ ΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΤΣΙ. ΕΝΕΝ ΣΤΗ ΦΥΣΗ ΤΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ ΤΟΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΜΑΤΑ. ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΣΗΚΩΝΟΥΝ ΛΑΓΟΥΣ ΠΟΥ ΤΣΙΑΜΕ ΠΟΥ ΠΕΡΝΟΥΝ ΤΗΣ ΦΕΡΜΑΣ ΚΑΙ ΗΜΙΑΙΜΑ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΚΑΙ ΤΙ ΣΚΥΛΟΙ ΗΤΑΝ ΤΣΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΕΠΕΡΑΣΑΝ. ΕΤΥΧΕ Μ ΚΑΤΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΜΕ 20 ΙΧΗΛΑΤΕΣ ΝΑ ΓΥΡΕΥΚΟΥΝ ΕΝΑ ΛΑΟ ΚΑΙ ΝΑ ΡΕΞΕΙ ΕΝΑΣ ΓΕΡΟΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΟΙΝΤΕΡ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΛΛΟΥΚΩΣΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ. ΓΙΑ ΥΤΟ ΜΕΝ ΛΑΛΕΙΤΕ ΠΕΛΛΑΡΕΣ. ΚΑΙ ΝΕ ΜΕΝ ΑΚΟΥΩ ΠΑΛΕ ΤΑΧΑ ΡΕ ΦΙΛΕ ΒΚΑΛΩ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΛΑΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΗΤΑΝ ΑΛΛΟΣ Κ ΕΠΑΙΞΕΝ ΤΟΝ , ΟΙ ΗΤΑΝ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΟΙ ΗΤΑΝ ΑΡΣΕΝΙΚΟΣ Κ ΕΝ ΕΡΚΕΤΟΥΝ ΠΙΣΩ, ΟΙ ΕΝ ΕΒΚΑΙΝΕ ΠΟΥ ΤΟ ΠΥΚΝΟ ΚΤΠ ΚΤΠ. ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΘΟΥΝ ΛΑΛΟΥΝ ΤΑΧΑ ΦΤΑΝΕΙ ΝΑ ΒΚΑΛΟΥΝ ΟΙ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΙΞΟΥΝ. Ε ΤΙ ΒΚΑΛΟΥΝ ΑΔΕΙΑ ΚΑΛΟ? ΑΣ ΠΗΕΝΟΥΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΤΣΟΥΚΑ ΜΟΝΟ. :P
γινετε να τον καμεις να με καμνει διοωξη απλα πατας τους την πουρου που το ρευμα και για να μεν τους κοψεις να μεν καμνωουν διωξη μολις ερτουν χαιδευτκεις τους κτλ κτλ ο ιχνηλατης μπορει να παει σε αλλουπο σε περτικο σε αγρινα κτλ οπως και ο φερμας απλα εσυ ο ιδιος οσο περιοσοτερο χρονο εισαι με τα σκυλια σου καταλαβαινεις αμαν κρατουν μαλαη του λαου του περτικου του αγρινου κτλ και αν εισαι εμπειρο κυνηγος και μελετημενος εν να δεις πως κατευθυνετε η μαλαη αν εν γλιορη κλτ και θα δεις αν ειναι λαος αγρινο κτλ
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η' ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ

Δημοσίευση από Anthimos »

kypros έγραψε:File breda pegaso, ναι εαν θελεις να παιζεις μονο λαους στο κυνηγι πρεπει να τον δουλευκεις μονο στο λαο και να μεν παιζεις αλλα θηραματα. Φυσικα αυτο ειναι αλλο θεμα που για καποιους θεωριτε αυτονοητο και για αλλους το ακρον αοτον του παραλογου... Για μενα το μεικτο κυνηγι ειναι η παραδοση μας, ετσι κυνηγουσαν οι πατεραδες μας οι παππουδες μας και η ποικηλια ειναι η μαγεια του κυνηγιου.

ΕΤΣΙ !!! :!: Αυτα ειναι.... ;)
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
VALENTINOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 652
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2011, 15:05

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η' ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ

Δημοσίευση από VALENTINOS »

ΦΙΛΕ HUNTER ΠΟΥ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΝ ΣΕ ΠΡΟΣΒΑΛΛΟΥΝ ΝΑ ΜΕΝ ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙΣ. ΔΙΟΤΙ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΕΝ ΜΕ ΞΕΡΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ. ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΙ ΠΟΛΛΑ ΤΟΝ ΚΥΝΗΓΟ ΟΥΤΕ ΣΤΡΟΥΦΟ ΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ...... :lol:
ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ..... [/color]
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η' ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ

Δημοσίευση από admin »

Βασικά υπάρχουν δύο εκδοχές με τα γραφώμενα σας προσωπικά στο μυαλό μου την έχω ξεκαθαρίσει ώς εξείς.

1)Κυνηγάω μόνο ένα θήραμα -άρα εξιδίκευση είτε αυτό ονομάζεται λαγός είτε πέρδικα είτε φάσσα είτε τσίκλα είτε φραγκολίνα
2)Πάω και προσπαθώ να βρώ θήραμα-ότι και να είναι κα΄ποιοι με σκύλο κάποιοι χωρίς

Στην πρώτη περίπτωση τα πράγματα είναι πιο δύσκολα και χρειάζεται κόπος να φτάσεις στο επιθυμητό αποτέλαισμα. Ένας καλός λαγοκυνηγος ο οποίος βγάζει 30-40 λαγούς και πιάνει 10-20 λαγούς και κυνηγάει με τον τρόπο που τον ευχαριστεί τότε δέν έχει ανάγκη να παίξει άλλο θήραμα. Το ίδιο και ένας καλός περικοκυνηγός ο οποίος παίρνει φέρμες και χτυπάει 40-50 πουλιά κάθε σεζόν. Ούτε αυτός συγκινήτε εάν θα παίξει λαγούς ή όχι
Στην δεύτερη περίπτωση υπάρχουν αυτοί που εάν έχουν ένα καλό σκυλί και εξορμούν όλο και κάποιο θήραμα θα βρούν και συνήθως και ποικιλία, έχουν πιό λίγο άγχος πιστεύω και είανι πιο εναλλακτικοί στο κυνήγι τους. Φυσικά όμως μπορεί εάν δέν είναι τυχεροί ή αν τα σκυλιά δέν είανι καλά να μην καρπωθούν κάτι.

Με όλες τις δυσκολίες που έχει το κυνήγι του σήμερα 2011-12 δρόμους παντού -παρανομίες-επιβλαβείς-μείωση αγροτικής ανάπτυξης και καλλιεργειών ο καθένας μπορεί να επιλέξει τον δρόμο που θέλει να ακολουθήσει. Αλλά δουλειές μισοτέλειωτες συνήθως καταλήγουν σε αποτυχία. Εάν για παράδειγμα έχω ένα καλό ιχνηλάτη και θέλω να απολαμβάνω ιχνηλασία λαγού και παίζω πέρτικους είμαι εγκληματίας . Εάν πάλι αγοράσω ένα καθαρόαιμο ιχνηλάτη και δέν ξέρω να τον εκαπιδεύσω ή δέν τον εκπαιδεύσω σωστά πάλι θα αποτύχω και δέν αθ απαολαμβάνω το κυνήγι. Το ίδιο ισχύει και με τον σκύλο φέρμας. Εγώ προσωπικά πέρασα απο το στάδιο του περτικάρι(άρρωστος) μετά το στάδιο του ανάμεικτου κυνηγίου (πήγαινα για λαγό και έπαιζα απο όλα) και κατέληξα στο στάδιο της ιχνηλασίας με ένα σκύλο. Μετά παο μερικα΄χρόνια εάν αλλάξω ίσως επιλέξω την φέρμα . Είναι γούστα αυτά και ο καθένας πρέπει να διαλέγει τον τρόπο κυνηγίου που τον ικανοποιεί.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η' ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ

Δημοσίευση από Anthimos »

Θα ηθελα να κάμω μια ιστορικη αναδρομη για το τι επιβαλλουν οι διάφορες κυνηγετικές "μοδες" σε ρατσες στο κυνηγι.....
Δεν ξερω αν ειναι κυπριακο φαινομενο , μαλλον οχι, η συνεχης αλλαγη σε ολα οσον αφορα το κυνηγι και οπου φυσα ο ανεμος παμε, εκαλλικωσαμεν εναν λαγον φταιει η χαρτουτσια, αν την επομενη ημερα καλλικωσουμε 2 περτικους φταιει το κοντακι του οπλου και γενικα μια ανασφαλεια και ενα γενικο ψαξιμο συνεχεια στο τι μας φταιει και ποτε δεν σκεφτομαστε οτι απλα μπορει να φταιμε εμεις.

Απο όλο αυτο το παρε-φερε και αναποφαστηκοτητα, τις ανασφαλειες τα κομπλεξ φυσικα δεν εγλυτωσαν τα κυνηγοσκυλα....Ξεκινησαμε απο τα ζαρκα και διασταυρωσεις λαμπραντορ με λυκοσκυλα σε σπανιολους, ποιντερς , λαμπραντορ με ποιντερ και οτι αλλο επεβαλε αυτη η ανασφαλεια μας....μετα σιγα σιγα ορισμενοι μερακληδες εφεραν καθαροαιμα σκυλια , θυμαμαι δεικτες κυριως IRISH Setters, English Pointers και για καμποσο καιρο ηταν τρατες με περγαμηνες τζαι εφκαλαν λαγους και ηταν οι καλλυτεροι!! Μετα τους εσκαρταραμεν και επιαμεν στα Επανιελ στα Κουρζχαρρ και τα Ντρατχααρ , μετα οι απαιτησεις για τους μονοθηρες και του λαγου εβαλαν στο παιχνιδι τους ιχνηλάτες και καλως τους εβαλαν και καποιοι μερακληδες φεραν καθαροαιμους ιχνηλατες και φτου απο την αρχη με γκεκας, σεκουτσι, μπικλ, αριεγης, Μπλε της Γασκωνης και τα λοιπα και τα λοιπα.....αλλα μετα αντι να δουλεψουν ιχνηλατες στο λαγο βαλε και ενα δεικτη στην αγελη να καλυφκει τα κενα των ιχνηλατων τζαι να τελιωνει, και ενα σπανιολουδι να τρυπωνει μες τους βατους τζαι ξανα απο την αρχη διασταυρωσεις ιχνηλατες με δεικτες και ιχνηλατες με σπανιολους τζαι το ενα ξινιζει τ αλλο βρωμει....
......................... Εγω για να ειμαι ειλικρινης ψυχραιμα με δεος να περιμενω το τι ερχετε.Τι αλλο θα δουν τα μαθκια μου μες τα βουνα.......
Καλοι οι ιχνηλάτες αμα δουλευτουν για αυτο που ειναι πλασμενοι καλοι και οι δεικτες καλα και τα ημιαιμα ρε παιθκια... αλλα ελεος..... θα σταθεροποιηθουμε επιτελους ν αποφασισουμε τι θελουμε σε τουτο τον τοπο !!! :shock: ................ οξα οτι χορευκω παιζε μου?? :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Anthimos την 22 Νοέμ 2011, 14:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Ιβηρικός Ιχνηλάτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 09 Οκτ 2011, 14:12

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η' ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ

Δημοσίευση από Ιβηρικός Ιχνηλάτης »

Καποιοι ειδαν ιχνηλατες να κυνηγουν φτερωτο η αγρινα και αμεσως καταδικασαν τους ιχνηλατες ανα το παγκοσμιο. Εαν ο χειριστης ειναι ασχετος δεν φταινε τα σκυλια. Ειδα και εγω πουλοσκυλα και λαγοσκυλα που δεν εργαζονταν σωστα αλλα δεν καταδικασα τα σκυλια αλλα τους ιδιοκτητες τους! Να σημειωσω οτι ελαχιστες φορες ο ιχνηλατης θα εξαφανιστει κατα την καταδιωξη διοτι στα πυκνα ο λαγος πηγαινοερχεται για να μην γινει αντιληπτος απο τους διωκτες του. Τουλαχιστον οι μισοι λαγοι που κτυπω ειναι κατα την διωξη. Πολλοι λενε οτι ειναι σαν να σκοτωνεις κουνελι και δεν αξιζει τον κοπο...τους διαβεβαιω οτι αξιζει πολυ τον κοπο! Δεν ειναι το πιο ευκολο πραγμα να περιμενεις μεχρι και 1 ωρα μεχρι να τον δεις να παιρνα μεσα απο τις λατζιες και να δινει μερικα δευτερολεπτα για να τον κτυπησεις και πανω απο ολα νιωθεις ικανοποιημενος απο το σκυλι σου που μπορει και πιεζει τοσο πολυ ωρα το λαγο χωρις να χασει το ιχνος του λαγου. Παρα να παραδειγματιζεστε απο τους 20 μπασταρτοιχνηλατες πανω στο βουνο καλητερα ενημερωθειτε απο καταλληλοτερες πηγες!
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η' ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ

Δημοσίευση από Anthimos »

Ιβηρικός Ιχνηλάτης έγραψε:Καποιοι ειδαν ιχνηλατες να κυνηγουν φτερωτο η αγρινα και αμεσως καταδικασαν τους ιχνηλατες ανα το παγκοσμιο. Εαν ο χειριστης ειναι ασχετος δεν φταινε τα σκυλια. Ειδα και εγω πουλοσκυλα και λαγοσκυλα που δεν εργαζονταν σωστα αλλα δεν καταδικασα τα σκυλια αλλα τους ιδιοκτητες τους! Να σημειωσω οτι ελαχιστες φορες ο ιχνηλατης θα εξαφανιστει κατα την καταδιωξη διοτι στα πυκνα ο λαγος πηγαινοερχεται για να μην γινει αντιληπτος απο τους διωκτες του. Τουλαχιστον οι μισοι λαγοι που κτυπω ειναι κατα την διωξη. Πολλοι λενε οτι ειναι σαν να σκοτωνεις κουνελι και δεν αξιζει τον κοπο...τους διαβεβαιω οτι αξιζει πολυ τον κοπο! Δεν ειναι το πιο ευκολο πραγμα να περιμενεις μεχρι και 1 ωρα μεχρι να τον δεις να παιρνα μεσα απο τις λατζιες και να δινει μερικα δευτερολεπτα για να τον κτυπησεις και πανω απο ολα νιωθεις ικανοποιημενος απο το σκυλι σου που μπορει και πιεζει τοσο πολυ ωρα το λαγο χωρις να χασει το ιχνος του λαγου. Παρα να παραδειγματιζεστε απο τους 20 μπασταρτοιχνηλατες πανω στο βουνο καλητερα ενημερωθειτε απο καταλληλοτερες πηγες!

Φιλε στη Κυπρο εκει που κυνηγας θα βρεις μπροστα σου, δεξια , αριστερα 2 και τρεις κυνηγετικες παρεες....ποια διωξη ? αφου ο λαγος θα περασει απο 20 ντουφεκια σε 5 λεπτα απο οταν βγει απο το γιατακι.....Ωραια οσα λες και ειμαι συμφωνος με ολα...απλα εδω δυσκολευει το πραμα για τους ιδιοκτητες ιχνηλατων κι εχουμε καβγαδες και εντασεις μες τα βουνα!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”