ΦΕΡΜΑΣ Η' ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η' ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ

Δημοσίευση από virtualgreek »

VALENTINOS έγραψε:ΑΝ ΕΒΡΕΤΕ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑ ΜΠΡΑΚ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟ ΞΑΠΟΛΥΤΟ ΦΕΡΤΕ ΤΟ ΚΑΙ ΠΙΑΝΩ ΤΟ :D
Μπρακ και καθαρόαιμο μόνο του πάνω στο βουνό δεν θα βρεις ποτέ.

Ποιός είναι εκείνος που θα έχει καθαρόαιμο σκύλο και θα τον αφήσει ?

Σ. Μακρής
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
koursaros21
Full Member
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 10 Οκτ 2011, 14:55

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η' ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ

Δημοσίευση από koursaros21 »

ρε παιθκια τζιε εγω ειδα ενα εξω που το χοραφι καποιου συγγενη τζιε ειπεν μας εν συνεχεια τζιαμε γυρο..μικροσωμος σκυλλος ημιαιμος, παρα πολλα φιλικος τζιε εχει ορεξη για παιχνιδι πολλην...για κυνηγι εν τον θορω να καμνει αν τον θελει κανενας για σπιτι παντως νομιζω εν να εν φοβερος...αν ενδιαφερεται κανενας να μου στιλει πμ να του πω που ενι..
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η' ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ

Δημοσίευση από kypros »

Θυμουμαι οταν ημουν 10 χρονων και κυνηγουσαμε με δυο σπανιολους θκιαολους ενα ντουπλε... Ο ενας σκυλος αριστερα ξεπετασσει ενα περτικο και ο αλλος δεξια ενα λαο... Ντουπλε και τα δυο ο πατερας μου. Εκρεμασα τα και τα δκιο πας το παντελονι και επεφτε μου το παντελονι!!!
Θυμουμαι τους ιδιους σκυλλους σε ενα ποταμο πριν χρονια που ειχε σαρσελλια...ηταν οταν ππωτοπηρα οπλο...επεξα 6,7 μεσα στο νερο οι σκυλλοι εφερναν μας τα...καταπληκτικες στιγμες...
Θυμουμαι πιο προσφατα πριν 4 χρονια τελευταιες εξορμησεις δυο λαουππες φερμαριστες 50 μετρα η μια απο την αλλη με τα ποιντερ... Την ιδια μερα μια καταπληκτικη φερμα σε μια αρσενικη φραγγολινα καιμ2 περτικους... Φοβερη καρπωση σε λιγη ωρα συνοδευομενη απο αναμνησεις μοναδικες...
Θυμουμαι ενα χοραφι με μπαμιες...γεματο ορτικια...επεξα 7 φερμαριστα σε 10 λεπτα... Εκεινο που λαλεις που εν η καμερα....
Θυμουμαι τις πρωτες μου μπεκατσες με τα σπανιολουθκια μου... Συναντησεις σε παγανιες μεικτου κυνηγιου...φοβερες φασεις και αναμνησεις
Γιατι να στερηθουμε οτιδηποτε απο ολα αυτα τα εκλεκτα θηραματα? για να σηκωσω 4,5 λαους το χρονο παραπανω?? εχει πολλα φοβερα θηραματα που σου αφηνουν φοβερες εμπειριες
Η εξειδικευση δεν ειναι παντα η θεραπεια του συνδρομου της στερησης και της ελειψης που νιωθουμε....

Και για τον φιλο που ειπε οτι ο κυνηγος που κυνηγα μεικτα εξαρτατε απο τον αν θα ειναι τυχερος να βρει κατι...αυτο που πιστευω ειναι οτι την καρπωση την φερνει η γνωση , το μερακκι και το παθος και οχι η αποκλειστικη αφοσιοση σε ενα και μονο θηραμα...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kypros την 23 Νοέμ 2011, 07:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
lagomania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 14:16

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η' ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ

Δημοσίευση από lagomania »

ρε κοπελια καταλαβεται ενα πραμα ο καθε ενας απο εμας ειναι διαφορετικα τα θηραματα που του αρεσουν να κυνηγα αλλος πελανικσιε για τις τζικλες αλλος για τα περδικια και παει λεγοντας εμενα μου αρεσει ο λαγος και η μπεκατσα ΜΟΝΟ μονο αυτα με γεμιζουν σαν κυνηγο για μενα η διαδικασια που κανει το σκυλι να ξεδιαλυνει τα ιχνη του λαγου μεχρι να τον συκωσει και αν το καρπωθεις ζω για αυτες τις στιγμες ιχνηλασιες στα δυσκολα βλεπεις τα κολπα που κανει ο λαγος μεχρι το γιατακι και πρεπει να σκεφτεις ποθεν εν να φυει ο λαγος που πρεπει να σταθω κτλ γιατι αυτες οι στιγμες με γεμιζουν προτιμο μια πολυωρη ιχνηλασια σε πετροτοπο παρα 500 περτικους
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η' ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ

Δημοσίευση από 'petros' »

isimerinos έγραψε:παιδκια νομιζωοτι οπως αρεσκει του μερακλι του περτικαρι να παλλουκωσει ο σκυλλος πασ τον περτικο και να μεν τον πεκσει στο σταμα ετσι αρεσκει και του μερακλη του λαγοκυνηγου να ξεδιπλωσει ο σκυλλος του την μαλαη σταδιακα που την αρχη ως το τελος και αν του περασει να τον φκαλει και να τον πεκσει. αν δεν τον πεκσει απολαυσεν τον σκυλλο του ,την αλλην στρατα παλε.
+10000
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Marinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: 20 Οκτ 2011, 15:35
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η' ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ

Δημοσίευση από Marinos »

Καλησπερίζω.
Κοπελια βρέθηκα σε μια κατάσταση που δεν ξέρω τι να κάμω. Πριν λίγο καιρό έπιασα ένα γκέκα, τώρα 5 μηνών, και ο τζίρης μου, ολίγον ξεροτζεφαλος, επήεν και δίχως να μου το πει έπιασε ένα Drahthaar αναμισι χρόνου (πληροφοριακά, όχι πως με ενοχλεί η ηλικία), με την προϋπόθεση ότι έννα τους παίρνουμε και τους 2 μαζί στο κυνήγι. Είναι σκύλος ξεκινημένος στο κυνήγι με φετινές επιτυχίες σε λαγό και περδίκι, απότι μου είπε.
Έχει chance να κυνηγήσουν σωστά τούτα τα 2 σκυλιά μαζί?
Τι άλλο πρέπει να ξέρω?
Είναι και οι 2 αρσενικοί, σε διαφορετικά κλουβιά.
Που την πρώτη στιγμή εγώ ήμουν εναντίον, και του είπα να σκεφτεί και επιλογή να τον δώσουμε πίσω.
Τι να κάμω? Βοήθεια!!!! :)
Ευχαριστώ
Φορούμε ΠΟΡΤΟΚΑΛΊ πάντα. Γιατί κάμνουμε το χόμπι μας, ΔΕΝ πάμε στον ανταρτοπόλεμο!!!!! Πίσω στες οικογένειες μας σόι και αβλαβείς!
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η' ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ

Δημοσίευση από AndreasDr »

Φίλε η γνώμη μου, με τίποτε ή πολλά πολλά δύσκολα θα συνδιαστούν. Το επιχείρησα πιο παλιά και το μόνο που έβλεπα ήταν να αδικείται ένα απο τα δύο σκυλιά ή ακόμα και τα 2.
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
Marinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: 20 Οκτ 2011, 15:35
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η' ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ

Δημοσίευση από Marinos »

AndreasDr έγραψε:Φίλε η γνώμη μου, με τίποτε ή πολλά πολλά δύσκολα θα συνδιαστούν. Το επιχείρησα πιο παλιά και το μόνο που έβλεπα ήταν να αδικείται ένα απο τα δύο σκυλιά ή ακόμα και τα 2.
ευχαριστώ για την πληροφορία Αντρέα.
Φορούμε ΠΟΡΤΟΚΑΛΊ πάντα. Γιατί κάμνουμε το χόμπι μας, ΔΕΝ πάμε στον ανταρτοπόλεμο!!!!! Πίσω στες οικογένειες μας σόι και αβλαβείς!
isimerinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 04 Απρ 2011, 10:05

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η' ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ

Δημοσίευση από isimerinos »

Marinos έγραψε:Καλησπερίζω.
Κοπελια βρέθηκα σε μια κατάσταση που δεν ξέρω τι να κάμω. Πριν λίγο καιρό έπιασα ένα γκέκα, τώρα 5 μηνών, και ο τζίρης μου, ολίγον ξεροτζεφαλος, επήεν και δίχως να μου το πει έπιασε ένα Drahthaar αναμισι χρόνου (πληροφοριακά, όχι πως με ενοχλεί η ηλικία), με την προϋπόθεση ότι έννα τους παίρνουμε και τους 2 μαζί στο κυνήγι. Είναι σκύλος ξεκινημένος στο κυνήγι με φετινές επιτυχίες σε λαγό και περδίκι, απότι μου είπε.
Έχει chance να κυνηγήσουν σωστά τούτα τα 2 σκυλιά μαζί?
Τι άλλο πρέπει να ξέρω?
Είναι και οι 2 αρσενικοί, σε διαφορετικά κλουβιά.
Που την πρώτη στιγμή εγώ ήμουν εναντίον, και του είπα να σκεφτεί και επιλογή να τον δώσουμε πίσω.
Τι να κάμω? Βοήθεια!!!! :)
Ευχαριστώ
φιλε η γνωμη μου δουλευκε τους ξεχωριστα και κυνηγα τους ξεχωριστα επισης. για να δουλεπσουν μαζι εν δυσκολο. ουτος η αλλος με εναν σκυλλο εν δυσκολο να φκαλεις ουλλη μερα. και με το draahtaar εννα πεζεις και κανενα περτικουι φερμαριστο που ουλλοι πεθυμουμε το
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η' ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ

Δημοσίευση από miky55 »

ΦΙΛΕ ΜΑΡΙΝΟ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΚΑΤΑΝΤΗΣΗ ΤΟ ΝΤΡΑΤΧΑΑΡ ΝΑ ΜΗΝ ΦΕΡΜΑΡΗ Η ΜΟΛΙΣ ΑΚΟΥΗ ΤΟ ΛΑΞΙΜΟ ΤΗΣ ΜΑΛΑΗΣ ΤΟΥ ΓΚΕΚΑ ΘΑ ΤΑ ΞΑΠΟΛΑ ΑΝ ΒΑΣΤΑ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΜΑΛΑΗ ΚΑΙ ΘΑ ΒΟΥΡΑ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ.ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”