φέρμα και ξεφολιασμα θηραμάτων

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Hunter25
Full Member
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 06 Οκτ 2010, 22:20

φέρμα και ξεφολιασμα θηραμάτων

Δημοσίευση από Hunter25 »

φίλοι μου ανοίγω αυτό το θέμα λόγο τις επικείμενης έναρξης του ενδημικού
για να ανταλλάξουμε απόψεις και να συζητήσουμε για τον αν
τα θηράματα (λαγός - πέρδικα) δέχονται φέρμα και ξεφολιασμα αναλόγος τον σκυλιών που έχουμε ή προσηκώνονται

σίγουρα μετά τις πρώτες τουφεκιες δεν ξέρουμε πια θα είναι η συμπεριφορά τον θηραμάτων αλλα είναι καλο να πούμε τα συμπεράσματα που βγάλαμε μέχρι τώρα από τα εκπαιδευτικά μας

εγώ έχω σκυλιά φέρμας και διαπίστωσα ότι τα περδίκια στέκονται καλύτερα από πέρσι και δεν σηκώνονται από τα 100 μετρα , σε μια περίπτωση είχα και φερμά σε λαγό μέσα στη κούτση
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: φέρμα και ξεφολιασμα θηραμάτων

Δημοσίευση από Anthimos »

Φιλε ανοιξες ωραιο θεμα.

Εχω διαπιστωσει οτι εδω και χρονια τα περδικια σπανια δέχονται φερμα εκτος αυτα της κλουβας που συναντουμε στην εναρξη. Τα αγρια περδικια με καποιο τροπο σταμάτησαν ή σπανια "δεχονται" τη φερμα με αποτέλεσμα και οι σκυλλοι να γινονται πιο νευρικοι αλλα και η καρπωση σε αγριο θηραμα να ειναι μειωμενη.

Επιπλέον τα αγρια περδικια προσηκωνονται ΟΛΑ μαζι και μπαινουν σε απαγορευμένες και πρεπει να σκεφτεις χιλια δυό τεχνάσματα για να τα μπλοκαρεις και να παρεις κανενα.

Ευτυχως η φραγκολινα αποζημιωνει σε αυτον τον τομεα αφου αμα την μπλοκαρει ο σκυλλος να σταματησει να προβουρά ειναι ΠΟΛΥ δεκτικη στη φερμα .
Στο λαγο δεν ξερω 100% τους λιγους που βρισκω σχεδον πάντα φερμαριστους οποταν παιρνω ως δεδομενο οτι στεκουν πιο καλα παρα τα φτερωτα αλλα ακουω απο φιλους με ιχνηλατες οτι και αυτοι προβουρουν παρα πολυ τα τελευταια χρονια.

Σαν γενικο συμπερασμα φιλε τα τελευταια δεκα χρονια τα αγρια περδικια της Κυπρου ειναι πιο νευρικα και πρεπει να καταφερεις να τα πιεσεις πολυ να σταθουν στη φερμα κι αυτο εξυπακουει πολυ περπατημα και γερα νευρα και αντοχες και απο σκυλια και κυνηγους αλλα φυσικα αυτο κανει το κυνηγι της περδικας τοσο ομορφο!!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: φέρμα και ξεφολιασμα θηραμάτων

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Ειδικα τωρα στην αρχη και στα εκπαιδευτικα με ψηλες θερμοκρασιες το μεγαλυτερο ποσοστο των φτερωτων θηραματων περπατα.

οι φραγκολινες εν πιο καλες κοντευκουνται αλλα και εκεινες προβουρουν πολλα τωρα.
Στα εκπαιδευτικα του καλοκαιριου μεχρι τωρα ειδα πολλες φορές τα σκυλια να πιανουν μαλαή περτικους-φραγκολινες και εβλεπα τα πουλια να βουρουν 50-70 μετρα μπροστα απο τα σκυλια.( και εννοειται χαντακονουνται και οι σκυλοι και οταν ειναι και απειροι...καμνουμε και εμεις λαθη) Οι περτιτζιοι μολις τους εκοντευκαν λιο οι σκυλοι εσηκωνουνταν. Υπηρχαν ομως και περιπτωσεις που εμεινησκε κανενας περτικος αλλα μονος του. Οι φραγκολινες καποες φορές εσηκωστικαν και που μακρια αλλα τις πιο πολλές εκρυφαν.

Οσον αφορα τους λαους γενικα το καλοκαιρι και στην εναρξη προσηκωνουνται καποιοι...αλλα πεζει ρολο και ο τοπος . Εχει τοπους προσηκωνουνται πολλοι εχει αλλους τοπους που οι παραπανω στεκουν. Και εξαρταται ποση πιεση δεχετε η περιοχη που τους σκυλους. Εξαρταται και απο το λαο φυσικα. Αν ειναι ενας παλιος λαος σε ενα δυσκολο τοπο, εν δυσκολο να τον πιασεις.

Τωρα αν καποιος εχει ιχνηλατες εν πιο ευκολα να καταλαβει τη συμπεριφορά του λαου.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
Hunter25
Full Member
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 06 Οκτ 2010, 22:20

Re: φέρμα και ξεφολιασμα θηραμάτων

Δημοσίευση από Hunter25 »

συγγνώμη , μου διέφυγε να προσθέσω και τι φραγολινα στα προαναφερθέντα θηράματα , δυστυχώς στις περιοχές που κυνηγώ δεν υπάρχει αυτό το θήραμα και δεν μπορώ να έχω γνώμη .
για το περδίκι ( εννοώ πάντα άγριο) διαπίστωσα ακόμα ότι όσο πιο πυκνή είναι η βλάστηση τόσο μεγαλύτερες πιθανότητες έχεις να δεκτή φέρμα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hunter25 την 17 Οκτ 2011, 13:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
lagomania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 14:16

Re: φέρμα και ξεφολιασμα θηραμάτων

Δημοσίευση από lagomania »

φιλε το καλοκαιρι στα εκπαιδευτικα οι λαγοι προσηκωνονταν το 90% που εσηκωσα και μιλουμε για αρκετους λαγοσς αφου εχω καλα σκυλια και εμπειρα τωρα τον τελευταιο μηνα σηκωνονται απο την κουτση μια χαρα διχως να προβουρισουν :) μακαρι μες το κυνηγι να μεν προσυκονονται :) κυνηγω με ιχνηλατες και κλαιουν στο ντορο καλα γιουρα
lagomania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 14:16

Re: φέρμα και ξεφολιασμα θηραμάτων

Δημοσίευση από lagomania »

lagomania έγραψε:φιλε το καλοκαιρι στα εκπαιδευτικα οι λαγοι προσηκωνονταν το 90% που εσηκωσα και μιλουμε για αρκετους λαγοσς αφου εχω σκυλια εμπειρα ετσι θελω να πιστευκω δλδ :lol: τωρα τον τελευταιο μηνα σηκωνονται απο την κουτση μια χαρα διχως να προβουρισουν :) μακαρι μες το κυνηγι να μεν προσυκονονται :) κυνηγω με ιχνηλατες και κλαιουν στο ντορο καλα γιουρα
sotiris!129

Re: φέρμα και ξεφολιασμα θηραμάτων

Δημοσίευση από sotiris!129 »

επια εχτες σε ενα βουνο για λαγο! αρκετα δυσκολο και με μεγαλες απετισεις που οφιλο να παραδεχτω πως ο σκυλος μου φανικε ανεπαρκης! τα περτιζια εσικοστικαν ουλλα που τα 400-500 μετρα χωρις υπερβολη μολις εκατεβικα που το αυτοκινητο ειδα τα που εφιαν που την μουτι και επιαν στο απεναντη βουνο! ενο οι λαγοι απο τα σιμαδια που βρικα πρεπει να ηταν τουλαχιστο 3-4+ πανω στο βουνο, πολλα κοτσιρολαουρα διαφορετικα, πολλα σκαματα. εφκαλα 1 εμινε να τον φκαλη ο σκυλος ομως απο τα πικνα εχασεν τον στα 15-20 μετρα! γενικα ομως το 4/5 τον λαγον που εφκαλα εγω φετος εμιναν να τους φκαλει ο σκυλος!
περτιζια τουλαχιστο εμενα ποτε εν εμιναν αγρια να τα φκαλει ο σκυλος! (εχτος της κλουβας που ok οπως ξερετε πιανουν τα οι σκυλοι) εχτος στες πρωτες εξορμισεις που τα πουλια εν φοβιτσιασμενα-κουρασμενα που τους αλλους και τσουφονουν! μετα που παν οι αλλοι στες ζικλες πρεπει να τα βουρας ουλοι μερα για να τσουφοσουν!
επισης συνφονα με δικες μου παρατιρισεις σε καθε βουνο εχει 1 σημιο που αμαν κουντισεις τα περτιζια να παν ζιαμε μετα τσουφονουν! αλλα μονο σε εκινο το συνκεκριμενο σημιο! δεν ξερω αν το παρατιρισε κανενας αλλος!
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: φέρμα και ξεφολιασμα θηραμάτων

Δημοσίευση από Anthimos »

sotiris!129 έγραψε:επια εχτες σε ενα βουνο για λαγο! αρκετα δυσκολο και με μεγαλες απετισεις που οφιλο να παραδεχτω πως ο σκυλος μου φανικε ανεπαρκης! τα περτιζια εσικοστικαν ουλλα που τα 400-500 μετρα χωρις υπερβολη μολις εκατεβικα που το αυτοκινητο ειδα τα που εφιαν που την μουτι και επιαν στο απεναντη βουνο! ενο οι λαγοι απο τα σιμαδια που βρικα πρεπει να ηταν τουλαχιστο 3-4+ πανω στο βουνο, πολλα κοτσιρολαουρα διαφορετικα, πολλα σκαματα. εφκαλα 1 εμινε να τον φκαλη ο σκυλος ομως απο τα πικνα εχασεν τον στα 15-20 μετρα! γενικα ομως το 4/5 τον λαγον που εφκαλα εγω φετος εμιναν να τους φκαλει ο σκυλος!
περτιζια τουλαχιστο εμενα ποτε εν εμιναν αγρια να τα φκαλει ο σκυλος! (εχτος της κλουβας που ok οπως ξερετε πιανουν τα οι σκυλοι) εχτος στες πρωτες εξορμισεις που τα πουλια εν φοβιτσιασμενα-κουρασμενα που τους αλλους και τσουφονουν! μετα που παν οι αλλοι στες ζικλες πρεπει να τα βουρας ουλοι μερα για να τσουφοσουν!
επισης συνφονα με δικες μου παρατιρισεις σε καθε βουνο εχει 1 σημιο που αμαν κουντισεις τα περτιζια να παν ζιαμε μετα τσουφονουν! αλλα μονο σε εκινο το συνκεκριμενο σημιο! δεν ξερω αν το παρατιρισε κανενας αλλος!
Σωτήρη μου παλια κατα κανονα, ναι επερναμεν σ εναν σημειο και σχεδον πάντα εκρυφαν τζαι εφκαλαμεν τα φερμαριστα εναν εναν , συνηθως αμα εσηκωνουνταν που το σημειο που αναφερεις εκαμναν πισω δηλαδη να παν πισω στους τοπους που τα εσηκωσες και κατα κανονα αμα τα σηκωνες πρωτη φορα απο το τσιηταστρο τους επετουσαν 150 μετρα και εκαθουνταν.......τωρα φιλε οχι μονο την μιαν εξορμηση σηκωνεις τα τζαι παν δεξια και την αλλη εξορμηση αριστερα καμνουν κατι ελευθερες πτησεις του χιλιομετρου τζαι στεκεις τζαι θωρεις τζαι ποθαυμαζεις....μπαινουν πανω σε αλλες παγανιες και game over ...Φυσικα τουτα εν κουσουρια που τους εξασφαλιζουν την επιβιωση και καλά καμνουν αλλα εμεις μινησκουμεν με θκυο σιειλη καμενα και κυνηγουμε που το πρωι ως την νυκτα για να πιασουμε ενα ζευφκαρι....αλλα ειπαμε αυτα εν τα ωραια!!!!!! :D
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: φέρμα και ξεφολιασμα θηραμάτων

Δημοσίευση από 'petros' »

Anthimos έγραψε:
sotiris!129 έγραψε:επια εχτες σε ενα βουνο για λαγο! αρκετα δυσκολο και με μεγαλες απετισεις που οφιλο να παραδεχτω πως ο σκυλος μου φανικε ανεπαρκης! τα περτιζια εσικοστικαν ουλλα που τα 400-500 μετρα χωρις υπερβολη μολις εκατεβικα που το αυτοκινητο ειδα τα που εφιαν που την μουτι και επιαν στο απεναντη βουνο! ενο οι λαγοι απο τα σιμαδια που βρικα πρεπει να ηταν τουλαχιστο 3-4+ πανω στο βουνο, πολλα κοτσιρολαουρα διαφορετικα, πολλα σκαματα. εφκαλα 1 εμινε να τον φκαλη ο σκυλος ομως απο τα πικνα εχασεν τον στα 15-20 μετρα! γενικα ομως το 4/5 τον λαγον που εφκαλα εγω φετος εμιναν να τους φκαλει ο σκυλος!
περτιζια τουλαχιστο εμενα ποτε εν εμιναν αγρια να τα φκαλει ο σκυλος! (εχτος της κλουβας που ok οπως ξερετε πιανουν τα οι σκυλοι) εχτος στες πρωτες εξορμισεις που τα πουλια εν φοβιτσιασμενα-κουρασμενα που τους αλλους και τσουφονουν! μετα που παν οι αλλοι στες ζικλες πρεπει να τα βουρας ουλοι μερα για να τσουφοσουν!
επισης συνφονα με δικες μου παρατιρισεις σε καθε βουνο εχει 1 σημιο που αμαν κουντισεις τα περτιζια να παν ζιαμε μετα τσουφονουν! αλλα μονο σε εκινο το συνκεκριμενο σημιο! δεν ξερω αν το παρατιρισε κανενας αλλος!
Σωτήρη μου παλια κατα κανονα, ναι επερναμεν σ εναν σημειο και σχεδον πάντα εκρυφαν τζαι εφκαλαμεν τα φερμαριστα εναν εναν , συνηθως αμα εσηκωνουνταν που το σημειο που αναφερεις εκαμναν πισω δηλαδη να παν πισω στους τοπους που τα εσηκωσες και κατα κανονα αμα τα σηκωνες πρωτη φορα απο το τσιηταστρο τους επετουσαν 150 μετρα και εκαθουνταν.......τωρα φιλε οχι μονο την μιαν εξορμηση σηκωνεις τα τζαι παν δεξια και την αλλη εξορμηση αριστερα καμνουν κατι ελευθερες πτησεις του χιλιομετρου τζαι στεκεις τζαι θωρεις τζαι ποθαυμαζεις....μπαινουν πανω σε αλλες παγανιες και game over ...Φυσικα τουτα εν κουσουρια που τους εξασφαλιζουν την επιβιωση και καλά καμνουν αλλα εμεις μινησκουμεν με θκυο σιειλη καμενα και κυνηγουμε που το πρωι ως την νυκτα για να πιασουμε ενα ζευφκαρι....αλλα ειπαμε αυτα εν τα ωραια!!!!!! :D
Αυτα ειναι τα κολπα που εμαθαν τα τελευταια χρονια :lol: :lol: :lol:
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
dimitris savva

Re: φέρμα και ξεφολιασμα θηραμάτων

Δημοσίευση από dimitris savva »

e toso kala pou ama piasoun malai xanounte :D tzai men tous pollo xoumizis tzai ene kala pou kamnis
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”