Καταδιωξη λαγου και χαμενα σκυλια

Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: Καταδιωξη λαγου και χαμενα σκυλια

Δημοσίευση από Nikos »

Φιλε λαγομανια και ιβηρικος ιχνηλατης ξεκαθαριζω ειναι η ταπινη μου γνωμη σε οτι αναφερα.[/quote][/quote]

ε φιλε οπως σε βλεπω και γραφις πρεπει να εισαι πολλα τσιακουι πας το κυνηγι! :)
εγω εν ασχολουμε με τον λαγο, παρολο που ο σκυλος μου ειναι ημιαιμος ιχνηλατις κυνηγω περδικια-φραγκολινες
ο σκυλος μου κλινει τωρα 3 χρονον βγαζει στα εκπαιδεφτικα σχεδον παντα λαγο, τουλαχιστο τες μισες φορες που τον περνω.
Ομως... πχ σημερα το απογευμα επιρα τον ενα τοπο σχετικα εφκολο βλεπω τον πως πιανει μαλαι και μαλιστα καλι στεκουμε πανω σε μια πετρα πουπανω του στα 5-6 μετρα , περνα μπροστα που μια παλουρα παι που την πισω μερκα της ζε βλεπω τον λαο να πετασεται που την μπροστα μερκα να φεφκει αζινα ζε μετα που 5 δευτερολεπτα να πια ο σκυλος μες την παλουρα που την πισω μερκα ζε να τον γιρεφκει, ελαξεν ετραβισεν να παει ποζι που επιεν ο λαος ζε ελασεν παρολο που δεν τον ειδε αλλα στα 10 μετρα εσταματισε ζε εστραφικε πισο ζε ελασε μου! (εγω που την αρκι εκαταλαβα τον πως εν λαο που εγιρεφκε που τον τροπο που εδουλεφκε την μαλαι)
εχτες το ιδιο εφκαλεν τον εβουρισεν τον 10-20 μετρα ζε εχασεν τον ζε εστραφικε πισω ζε ελασε μας!
καμω κατι λα8ος? γιατι εν τραβα την μαλαι μετα που φεφκει ο λαος? ζε γιατι μου λασει που στρεφετε πισω?[/quote]
εν κάμνεις τιποτε λάθος, αν γινει το ιδιο μες το κυνηγι εν να παιξεις τον λαγο , διωξη γιατι να κάμει????αμα σου τον φκαλει τζαι παιξεις τον τζαι φερει σου τον ...κανει ως τζαμε....αν τον καλλικωσεις τζαι πάει ποιος ο λογος να τον βουρα ο σκυλος ανωφελα[/quote]

+10000 :D
AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2010, 11:13

Re: Καταδιωξη λαγου και χαμενα σκυλια

Δημοσίευση από AU-79 »

ε φιλε οπως σε βλεπω και γραφις πρεπει να εισαι πολλα τσιακουι πας το κυνηγι! :)
εγω εν ασχολουμε με τον λαγο, παρολο που ο σκυλος μου ειναι ημιαιμος ιχνηλατις κυνηγω περδικια-φραγκολινες
ο σκυλος μου κλινει τωρα 3 χρονον βγαζει στα εκπαιδεφτικα σχεδον παντα λαγο, τουλαχιστο τες μισες φορες που τον περνω.
Ομως... πχ σημερα το απογευμα επιρα τον ενα τοπο σχετικα εφκολο βλεπω τον πως πιανει μαλαι και μαλιστα καλι στεκουμε πανω σε μια πετρα πουπανω του στα 5-6 μετρα , περνα μπροστα που μια παλουρα παι που την πισω μερκα της ζε βλεπω τον λαο να πετασεται που την μπροστα μερκα να φεφκει αζινα ζε μετα που 5 δευτερολεπτα να πια ο σκυλος μες την παλουρα που την πισω μερκα ζε να τον γιρεφκει, ελαξεν ετραβισεν να παει ποζι που επιεν ο λαος ζε ελασεν παρολο που δεν τον ειδε αλλα στα 10 μετρα εσταματισε ζε εστραφικε πισο ζε ελασε μου! (εγω που την αρκι εκαταλαβα τον πως εν λαο που εγιρεφκε που τον τροπο που εδουλεφκε την μαλαι)
εχτες το ιδιο εφκαλεν τον εβουρισεν τον 10-20 μετρα ζε εχασεν τον ζε εστραφικε πισω ζε ελασε μας!
καμω κατι λα8ος? γιατι εν τραβα την μαλαι μετα που φεφκει ο λαος? ζε γιατι μου λασει που στρεφετε πισω?[/quote]

Φιλε Σωτηρη αν εννοεις γιατι δεν τραβα τη μαλαι την ωρα που φευκει ο λαος που την μονη του ειναι γιατι η μαλαι που αφηνει ενας λαος κατα την διαρκεια της νυχτας τα παιχνιδια που καμνει,τα παρακατσηματα του,διπλα τριπλα πατηματα τσιλισματα του ειναι εντελος διαφορετικα απο την μαλαι που αφηνει οταν φευκει που την μονη. Η μαλαι που αφηνει την νυχτα ειναι ποιο ηπια πιο σιγανη την ωρα της βοσκης εκτος απο τα μεγαλα σαλτα που καμνει και τα τρεξιματα που καμνει σε καποιο μονοπατι που αν εχεις δει σκυλλους ιχνηλατες 3-4 μαζι ειδικα σε τετοιο σημειο θα λασοκοπουν με μεγαλυτερη ενταση και πηγαινουν με ποιο πολλυ ταχυτητα σε πορεια, εντυπωσιακη φαση που πολλες φορες μας δινουν την εντυπωση οτι εν προσικομενος. Η μαλαι που αφηνει τη νυχτα ειναι ποιο ευκολα δουλεψιμη απο τους σκυλλους (τωρα αν θα την τραβισει να τον φκαλει αλλου παπα ευαγγελιο εξαρταται που τα προσοντα του σκυλλου) για τον λογω οτι συνεχως αφηνει οσμες στα ποδια του λογω του οτι τα γλυφει η σαν να καθαριζει τα μουτρα του ενω την ωρα που φεφκει που την μονη δεν το κανει, μονο οταν αφηκει πολλα πισω τα σκυλλια και παρακαθεται να "κροστει" που βρισκονται οι διωκτες του σε αυτο το σημειο μερικες φορες το κανει.

Σε αυτο το σημειο ειναι το μονο που μπορει ενας σκυλλος σαν τον δικο σου( που απο οτι καταλαβα απο τα λεγομενα σου ειναι διασταυρωση φερμας με ιχνηλατη αλλα "βαρυπατη" η ερευνα του η εργασια του στα αιματα του φερμας) να μπορει να σου ξανατραβισει λιγη μαλαι ομως απο οτι καταλαβαινεις. Μην εχεις την εντυπωση επηδει φευγει εκεινη την ωρα ο λαγος επηδει ειναι φρεσκα τις στιγμης τα ιχνη του οτι απαραιτητος ενας σκυλλος με τα εργασιακα χαρακτηριστικα του δικου σου μπορει να σου τραβισει μαλαι και να κανει διωξη.

Εκει που λες " ζε βλεπω τον λαο να πετασεται που την μπροστα μερκα να φεφκει αζινα ζε μετα που 5 δευτερολεπτα να πια ο σκυλος μες την παλουρα που την πισω μερκα ζε να τον γιρεφκει" ειναι γιατι ο σκυλλλος ενοσε τον επηδει με το που πετασσεται ο λαος ειναι σαν να αφηνει ενα "ττοζι" μαλαις γυρω που τον τοπο γιαφτο και εντοπιζεται παρα πολυ ευκολα η μονη του απο τον σκυλλο. Το ιδιο συμβαινει οταν οι σκυλλοι ειναι παρα πολλα κοντα του και ο λαος αντι να πεταχτει που τον φοβο του καμνει και το μεγαλυτερο σφαλμα κατα την αποψη μου τραβα πισω και σουρωνει αν εχεις δει ποτε στην μονη του. Λαγος απο 3 κιλα σουρωνει τοσο πολλα που φενεται σαν να ειναι βερκολαουδο που του σουρομα του τα ματια ειναι σαν να και πετασονται εξω. Την ωρα που καμνει τουτη την κινηση αμεσως αφηνει και ενα σωρο μαλαι γυρω του γιαφτο και εντοπιζεται πιο ευκολα.

Σε ενα κυπριακο dvd που εχω δει με beagle βλεπουμε το σκυλλο που εντοπιζει το λαγο σχεδον απο τα 10 μετρα και παει καρφοτος πανω του και ο αφηγητης λεει οτι "τον εντοπισε σε στυλ φερμας που πολλοι κυνηγοι λατρεις των σκυλλιων φερμας θα ζηλευαν την φαση αυτη" ο λογος που τον εντοπισε ειναι γιατι εκανε το πιο πανω και οχι γιατι εχει τοσο οξια οσφρηση οχι το συγκεκριμενο σκυλλι αλλα γεννικα ολες οι φυλες ιχνηλατων, οσες ετυχε να δω βεβαια. Χωρις να λεω οτι ειναι σκαρτο προς θεου ειναι απο τα καλητερα δειγματα της φυλης του που εχω δει προσωπικα αλλα απιθανο να παει τοσο καρφωτο απο τετοια αποσταση πανω του. Καθως και σε σκυλλια φερμας εχω δει κουρτσχαρ να προσηκωνεται λαγος και οταν καταλαβε τι εγινε αρχισε να λασει και να τρεχει στην πορεια που εφυγε ο λαγος, σε αφτη την φαση θα πουμε εχω κουρτσχαρ που κλεει στην μαλαι του προσηκομενου??? Ασφαλως οχι απλα το σκυλλι απο την μανια, το παθος , το αχι του λασει σε τετοια φαση η και σε στιγμη με περτικους...παρομοιο παθος που εχει ο σκυλλος σου στρεφεται πισω και που το αχτι του βλεπει σε και κλαιει ειναι σαν να σου λεει " γιατι εν τον επαιζες? γιατι να μας φυει?" η οπως το διερμηνευσει ο καθενας γιατι τι γλωσσα τους προσπαθω αλλα ακομα εν την εμαθα!!!!

Φιλε Σωτηρη αφου εχεις ενα σκυλλο και κυνηγας και περτικο και λαγο να παρακαλας που εν παει πισω του να χανεις την ημερα σου να παρακαλεις να μεινει ετσι.
sotiris!129

Re: Καταδιωξη λαγου και χαμενα σκυλια

Δημοσίευση από sotiris!129 »

ε φιλε ειναι beagle με spaniolo!
νε εχεις δικαιο μπορει να ζε καλο τουτο!
ο σκυλος ειναι 3ον χρονον σχεδον, εγεννη8ηκε την πρωτη εβδομαδα του κυνηγιου λαγου περδικου, δηλαδη καθε φορα που αρκεφκει το κυνηγι βαλει ακομα ενα χρονο πανω στην πλατη του!
αρσενικος και εν ξεροζεφαλος οπως τα beagle...
αλλα οκ οπως λαλουν και οι μεγαλιτεροι τωρα εν να αρκεπσει να κυνηγα κανονικα
Ιβηρικός Ιχνηλάτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 09 Οκτ 2011, 14:12

Re: Καταδιωξη λαγου και χαμενα σκυλια

Δημοσίευση από Ιβηρικός Ιχνηλάτης »

Φιλε AU-79 την αποψη σου την συμμεριζομουν για πολλα χρονια μεχρι που ειδα καποια περιστατικα και αλλαξα την αποψη μου. Συγκεκριμενα πριν μερικα χρονια πηγα για εκπαιδευτικο στην περιοχη Τροοδιτισα με ενα φιλο και ηρθε καποιος γνωστος του μαζι μας ο οποιος ειχε 1 καθαροαιμο γιουρα. Εμεις ειχαμε 2 γερμανικα ποιντερ. Το γιουρα ξεκινησε μια πολυ ωραια ιχνηλασια και μετα απο 20 λεπτα περιπου και αφου περπατησαμε περιπου 300 μετρα ξεπετεχτηκαν 3 αγρινα μεσα απο τις λατζιες μπροστα απο τα σκυλια. Τα μπρακ ξεκινησαν καταδιωξη και ενω περiμεναμε να καταδιωξei και το γιουρα, εκεινο απλα σηκωσε το κεφαλι του και εβλεπε με περιεργια την ολη φαση, μετα εσκυψε κατω και συνεχισε την ιχνηλασια οπου και μετα απο μιση ωρα περιπου ξεφωλιασε μια λααατσα οπου και τις εκανε πολυωρη καταδιωξη! Τοτε ξεκινησαν οι πρωτες αμφιβολιες περι αποκλειστικεις ευθυνης του χειρισμου του σκυλου! Μετα απο λιγους μηνες κυνηγουσα μονος μου με το μπρακ μου στη περιοχη Γερακιες. Κατω απο μενα κυνηγουσε καποιος κυριος με 1 σεγκουτσι. Το σκυλι εκανε μια πολυ ωραια και μεθοδικη ιχνηλασια με λιγοστα λαθη ενω προχωρουσε αργα και σταθερα προς τον λαγο. Ενω παρακαλουθουσα για περιπου 10 λεπτα το σκυλι ειδα τον λαγο να ξεπεταγεται λιγα μετρα μπροστα απο το σκυλο και ο κυνηγος να τον κτυπα και να τον παιρνει. Ο σκυλος ετρεξε προς το λαγο αφου ακουσε τον πυροβολισμο τον μυριστικε και επεστρεψε πισω συνεχιζοντας να ιχνηλατει. Εγω πιστεψα οτι ο σκυλος ειναι εκτος τοπου και χρονου και οτι κυναγαει κατι αλλο. Ο κυνηγος πηρε βιαστικα το λαγο και ακολουθησε τον σκυλο οπου στα επομενα 5 λεπτα του ξεφωλιασε μια λαααατσα και την χτυπησε και αυτη. Ο σκυλος πραγματικα ξεσκισε τον λαγο απο την μανια του! Το συμπερασμα ειναι οτι ο σκυλος δεν παρασυρθηκε απο τα φρεσκα ιχνη αλλου λαγου και συνεχισε μεχρι να ξεφωλιασει τον λαγο που κυνηγουσε.
Αυτο ακουγεται υπερβολικο αλλα ειναι πραγματικοτητα. Απο τοτε ασχοληθηκα με ιχνηλατες απο κυνηγετικα αιματα λαγου και συνανταω και εγω τετοια περιστατικα! Επομενως εκτος απο τον χειρισμο του σκυλου βασικο ρολο παιζει και οι γραμμες του σκυλου!
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Καταδιωξη λαγου και χαμενα σκυλια

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

sotiris!129 έγραψε:ε φιλε ειναι beagle με spaniolo!
νε εχεις δικαιο μπορει να ζε καλο τουτο!
ο σκυλος ειναι 3ον χρονον σχεδον, εγεννη8ηκε την πρωτη εβδομαδα του κυνηγιου λαγου περδικου, δηλαδη καθε φορα που αρκεφκει το κυνηγι βαλει ακομα ενα χρονο πανω στην πλατη του!
αρσενικος και εν ξεροζεφαλος οπως τα beagle...
αλλα οκ οπως λαλουν και οι μεγαλιτεροι τωρα εν να αρκεπσει να κυνηγα κανονικα
Φιλε μου Σωτηρη καποιες ερωτησεις για να μαθαινουμε...

Απ οτι ξερω κυνηγας φτερωτο τζιαι επαιξες του πολλα πουλια ως τωρα του σκυλου. Αλλα απ οτι φαινεται τραβα και πας το λαο που μονος του. ( εν καλο τουτο!). Οταν πας κυνηγι σε περιοχη που εσιει τζιαι που τα δυο, τι καμνει? πελλανισκει πας τους περτικους? λαγους φκαλει μες το κυνηγι? ή επειδη αρκευκεις τζιαι παιζεις περτικους τραβουν του την προσοχη του τζεινοι. την μαλαη του λαου τραβα την? (πιανει που μακρια ή τα τελευταια πατηματα?).

Ρωτω για τι τωρα εχω σχετικα απειρους 2 σκυλους ημιαιμους (κυνηγουν με στυλ φερμας) και καθαροαιμο κουρτσχααρ...και θα κυνηγω τζιαι γω περτικο, λαο , φραγκολινα. Στα εκπαιδευτικα παιρνω τους παραπανω σε λαο. Ας πουμε θελω να ξερουν το λαο... αλλα οχι μολις τους παιξω πουλια να μεν ξαναφκαλουν λαο!
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2010, 11:13

Re: Καταδιωξη λαγου και χαμενα σκυλια

Δημοσίευση από AU-79 »

Ιβηρικός Ιχνηλάτης έγραψε:Φιλε AU-79 την αποψη σου την συμμεριζομουν για πολλα χρονια μεχρι που ειδα καποια περιστατικα και αλλαξα την αποψη μου. Συγκεκριμενα πριν μερικα χρονια πηγα για εκπαιδευτικο στην περιοχη Τροοδιτισα με ενα φιλο και ηρθε καποιος γνωστος του μαζι μας ο οποιος ειχε 1 καθαροαιμο γιουρα. Εμεις ειχαμε 2 γερμανικα ποιντερ. Το γιουρα ξεκινησε μια πολυ ωραια ιχνηλασια και μετα απο 20 λεπτα περιπου και αφου περπατησαμε περιπου 300 μετρα ξεπετεχτηκαν 3 αγρινα μεσα απο τις λατζιες μπροστα απο τα σκυλια. Τα μπρακ ξεκινησαν καταδιωξη και ενω περiμεναμε να καταδιωξei και το γιουρα, εκεινο απλα σηκωσε το κεφαλι του και εβλεπε με περιεργια την ολη φαση, μετα εσκυψε κατω και συνεχισε την ιχνηλασια οπου και μετα απο μιση ωρα περιπου ξεφωλιασε μια λααατσα οπου και τις εκανε πολυωρη καταδιωξη! Τοτε ξεκινησαν οι πρωτες αμφιβολιες περι αποκλειστικεις ευθυνης του χειρισμου του σκυλου! Μετα απο λιγους μηνες κυνηγουσα μονος μου με το μπρακ μου στη περιοχη Γερακιες. Κατω απο μενα κυνηγουσε καποιος κυριος με 1 σεγκουτσι. Το σκυλι εκανε μια πολυ ωραια και μεθοδικη ιχνηλασια με λιγοστα λαθη ενω προχωρουσε αργα και σταθερα προς τον λαγο. Ενω παρακαλουθουσα για περιπου 10 λεπτα το σκυλι ειδα τον λαγο να ξεπεταγεται λιγα μετρα μπροστα απο το σκυλο και ο κυνηγος να τον κτυπα και να τον παιρνει. Ο σκυλος ετρεξε προς το λαγο αφου ακουσε τον πυροβολισμο τον μυριστικε και επεστρεψε πισω συνεχιζοντας να ιχνηλατει. Εγω πιστεψα οτι ο σκυλος ειναι εκτος τοπου και χρονου και οτι κυναγαει κατι αλλο. Ο κυνηγος πηρε βιαστικα το λαγο και ακολουθησε τον σκυλο οπου στα επομενα 5 λεπτα του ξεφωλιασε μια λαααατσα και την χτυπησε και αυτη. Ο σκυλος πραγματικα ξεσκισε τον λαγο απο την μανια του! Το συμπερασμα ειναι οτι ο σκυλος δεν παρασυρθηκε απο τα φρεσκα ιχνη αλλου λαγου και συνεχισε μεχρι να ξεφωλιασει τον λαγο που κυνηγουσε.
Αυτο ακουγεται υπερβολικο αλλα ειναι πραγματικοτητα. Απο τοτε ασχοληθηκα με ιχνηλατες απο κυνηγετικα αιματα λαγου και συνανταω και εγω τετοια περιστατικα! Επομενως εκτος απο τον χειρισμο του σκυλου βασικο ρολο παιζει και οι γραμμες του σκυλου!

Φιλε μου συμφωνω απολυτα με το οτι ρολο παιζουν οι γραμμες τα αιματα του σκυλλου σε αυτο που διαφωνησα μαζι σου ειναι στο οτι --> π.χ σε μια γεννα απο καθαροαιμους γονεις beagle παρεις ενα κουταβι και τους προγονους του τους ειχαν στην Αγγλια για να κυνηγαν αλεπου δεν σημαινει οτι και ο σκυλλος που πηρες απο αυτη την γεννα θα σου κυνηγα αλεπου επηδει τους ειχαν για αυτο το ειδος κυνηγιου. Προσεξε "τους ειχαν για να κυνηγανε αλεπου" δεν σημαινει οτι "το εχουν στο αιμα τους να κυνηγανε αλεπου". Η καθε κυνηγετικη ρατσα σκυλλου εχει στο αιμα της το κυνηγετικο ενστικτο ανεξαρτητος αν στον Α απο τον Β σκυλλο της ιδιας φυλης ειναι ποιο ανεπτυγμενο αυτο το ενστικτο κ.τ.λ προσοντα. Απο εκει και περα ειναι δουλεια του εκπαιδευτη σε τι θα το μαθει να κυνηγα.... και οπως γνωριζουμε πολλα καλα σκυλλια βγηκαν σκαρτα απο κακους χειριστες!
Ιβηρικός Ιχνηλάτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 09 Οκτ 2011, 14:12

Re: Καταδιωξη λαγου και χαμενα σκυλια

Δημοσίευση από Ιβηρικός Ιχνηλάτης »

Δεν ειναι κανονας οτι θα κυνηγησει αλεπου αλλα υπαρχει μεγαλυτερη πιθανοτητα να την κυνηγησει παρα απο ενα σκυλο απο διαφορετικες γραμμες. Εντομεταξυ κυνηγετικες γραμμες δεν εννοω ενα σκυλο που κυνηγησε λαγο σημαινει οτι οι γραμμες του ειναι για κυνηγι λαγου. Κυνηγετικες γραμμες δημιουργουνται μετα απο χρονια επιλεκτης εκτροφης καθαροαιμων σκυλων που πρεπει να γνωριζουμε το παρελθον τους. Εαν θα ταξιδεψω Ελβετια για να φερω γιουρα δεν θα παω στον ομιλο και να παρω κουταβι απο γονεις που κυνηγουν γουρουνι και το ιδιο εκαναν οι προγονοι τους, οχι πως το κουταβι δεν θα κυνηγησει λαγο αλλα θα υπαρχει πιθανοτητα να παρασυρθει απο χοντρο θηραμα, οποταν θα παρω κουταβι απο γονεις οι οποιοι ειναι προσαρμοσμενοι στο κυνηγι λαγου απο προγουνους κυνηγετικων γραμμων στο λαγο απλως για να μειωσω την πιθανοτητα να εχω προβληματα με αλλα θηραματα.
sotiris!129

Re: Καταδιωξη λαγου και χαμενα σκυλια

Δημοσίευση από sotiris!129 »

Breda Pegaso έγραψε:
sotiris!129 έγραψε:ε φιλε ειναι beagle με spaniolo!
νε εχεις δικαιο μπορει να ζε καλο τουτο!
ο σκυλος ειναι 3ον χρονον σχεδον, εγεννη8ηκε την πρωτη εβδομαδα του κυνηγιου λαγου περδικου, δηλαδη καθε φορα που αρκεφκει το κυνηγι βαλει ακομα ενα χρονο πανω στην πλατη του!
αρσενικος και εν ξεροζεφαλος οπως τα beagle...
αλλα οκ οπως λαλουν και οι μεγαλιτεροι τωρα εν να αρκεπσει να κυνηγα κανονικα
Φιλε μου Σωτηρη καποιες ερωτησεις για να μαθαινουμε...

Απ οτι ξερω κυνηγας φτερωτο τζιαι επαιξες του πολλα πουλια ως τωρα του σκυλου. Αλλα απ οτι φαινεται τραβα και πας το λαο που μονος του. ( εν καλο τουτο!). Οταν πας κυνηγι σε περιοχη που εσιει τζιαι που τα δυο, τι καμνει? πελλανισκει πας τους περτικους? λαγους φκαλει μες το κυνηγι? ή επειδη αρκευκεις τζιαι παιζεις περτικους τραβουν του την προσοχη του τζεινοι. την μαλαη του λαου τραβα την? (πιανει που μακρια ή τα τελευταια πατηματα?).

Ρωτω για τι τωρα εχω σχετικα απειρους 2 σκυλους ημιαιμους (κυνηγουν με στυλ φερμας) και καθαροαιμο κουρτσχααρ...και θα κυνηγω τζιαι γω περτικο, λαο , φραγκολινα. Στα εκπαιδευτικα παιρνω τους παραπανω σε λαο. Ας πουμε θελω να ξερουν το λαο... αλλα οχι μολις τους παιξω πουλια να μεν ξαναφκαλουν λαο!
φιλε μου θελω να σου τονισω πως ο σκυλος μου ειναι ενας μετριος σκυλος! ΔΕΝ εχω τον super σκυλο που φκαλει και λαους και περτιζια!
Στο μιαλο του σκυλου ο 1ος στοχος ειναι ο περτικος (φτερωτο γενικα)...τωρα αν μες την διαδρομη μου εν να καθεται ενας λαος εν να εβρει τα τελευτεα του βηματα ζε να τον φκαλει κατα ενα 80%... αποκλιεται ομως να δεις το σκυλο μου να πιασει ζινι την μαλαι που να παϊ 800 μετρα για να τον φκαλει...αναλογα με το ποσο φρεσκα εν η μαλαϊ πανω κατω εν να τον φκαλει φτανει να εν κοντα...αν που την αλλη ομως κρατα μια καλη μαλαϊ του λαου και μες την μεση διασταβρονει την ενας περτικος εν να τα αφικει ουλλα για τον περτικο!!!
οπως ενας λααρης καταλαβει αμαν ο σκυλος του εν μαλαι τον περτιζιον που κρατα ζεγω που ειμαι περτικαρης καταλαβω πως εν μαλαι του λαου που κρατα ο σκυλος μου... ζε πολλες φορες στο κυνηγι ειδικα βλεπω τον πως πιανει την μαλαι ζε εν ξερει να την τελειοσει, και το χιροτερω ειναι πως ουτε εγω ξερω για να τον βοηθησω να την τελειοσει!
sotiris!129

Re: Καταδιωξη λαγου και χαμενα σκυλια

Δημοσίευση από sotiris!129 »

Breda Pegaso έγραψε:
Ρωτω για τι τωρα εχω σχετικα απειρους 2 σκυλους ημιαιμους (κυνηγουν με στυλ φερμας) και καθαροαιμο κουρτσχααρ...και θα κυνηγω τζιαι γω περτικο, λαο , φραγκολινα. Στα εκπαιδευτικα παιρνω τους παραπανω σε λαο. Ας πουμε θελω να ξερουν το λαο... αλλα οχι μολις τους παιξω πουλια να μεν ξαναφκαλουν λαο!
φιλε μου πρεπει να θκιαλεξεις 1 που τα 2 κατα την αποψη μου!
εχει μια παριμια που λαλει "παπας που λιτουρκα 2 εκλισιες της μιας γελα της" ενε κουτουρου που οι Λααριες εν παιζουν περτιζια ζε ακουις τους που λαλουν μανοπερτικους!!! αν παιξουν το περτιζι μετα ο σκυλος εν να πει ΑΑΑ θελουμεν τα ζε τουτα!!!
απλα πρεπει να αποφασισης εσυ τη θελεις ...που ζιαμε ζε ζι αν δεν μπορεις να σταματισης να παιζεις περτιζια εν να σου φκαλουν 2-3 λαους το χρονο ζε να εισαι happy οπως ειμαι ζε εγω ζε αν δεν σου φκαλει παλε εν να εισαι happy γιατι εν να παιζεις τα περτικου8κια σου!!! :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Καταδιωξη λαγου και χαμενα σκυλια

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

ναι μαλλον εν να παιζουμε οτι σηκωνουν τα σκυλια...

Εγω οταν εφυαν οι μεγαλοι σκυλοι τζαι εξεκινουν τους νεους...εμαχουμου μονο πανω στο λαο και οι σκυλοι που μονοι τους εσηκωναν τζιαι περτικους. Ε που δαμε εξαρταται που μενα αν θα πεζω αλλα εν μπορω αρεσκουν μου ούλλα! Γενικο κυνηγι αν πεξουμε και απο 1-2-3 λαους εν ωραια!

Αφου για αποκλειστικο λαγοκυνηγι και να αξιζει πρεπει να εχεις πολλα καλους σκυλους τζιαι να μεν πεζεις τιποτε αλλο. Εκτος αν σου αρεσκει μονο ο λαγος που τζιαι 2-3 να πεξεις να εισαι ευχαριστημενος.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”