Καταδιωξη λαγου και χαμενα σκυλια

lagomania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 14:16

Re: Καταδιωξη λαγου και χαμενα σκυλια

Δημοσίευση από lagomania »

Τα σκυλια ειναι φερμενα απο Ελβετια απο γονεις πρωταθλητες στο κυνηγι του λαγου εφερα 4. Τα 2 αδερφια και τα αλλα 2 παλι αδερφια ο ανθρωπος που μου τα πωλησε μου ειπε πως κυνηγανε λαγο που ξερει σιγουρα απο 4 γενιες πισω τωρα μου εμεινα 3 αφου εχασα την σκυλα μου απο φολο πριν απο λιγο καιρο :( Φιλε κατα την γνωμη μου δεν υπαρχουν σκυλια ιχνηλατες που δεν θα καταδιωξουν αγρινα ειναι τοσο εντονη η μυρωδια και το οτι τα βλεπουν με το ματι δεν ειναι οπως το λαγο που τον βλεπει ο σκυλος 30 δευτερολεπτα και μετα το καταδιωκη με την μυρωδια και ειναι πολυ δυσκολο να σταματησεις το σκυλο με το ρευμα πατας τους το και ακομα προσπαθουν να καμουν διωξη :o Τα σκυλια μου ειπαν οτι οι γενιες τους κυνηγουσαν αποκλειστικα λαγο και τα επιασα και ενα σωρο λεφτα δεν ξερω αν με κοροιδεψαν παντος τα σκυλια ειναι αστερια στο λαγο πτου μην τα ματιασω :lol:

καλα κυνηγια και πανω απο ολα με ασφαλεια ευχαριστω φιλε Μαρινο :)
AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2010, 11:13

Re: Καταδιωξη λαγου και χαμενα σκυλια

Δημοσίευση από AU-79 »

[quote="lagomania"] Φιλε κατα την γνωμη μου δεν υπαρχουν σκυλια ιχνηλατες που δεν θα καταδιωξουν αγρινα ειναι τοσο εντονη η μυρωδια και το οτι τα βλεπουν με το ματι δεν ειναι οπως το λαγο που τον βλεπει ο σκυλος 30 δευτερολεπτα και μετα το καταδιωκη με την μυρωδια και ειναι πολυ δυσκολο να σταματησεις το σκυλο με το ρευμα πατας τους το και ακομα προσπαθουν να καμουν διωξη :o


Εγω φιλε διαφωνω το οτι ολοι οι ιχνηλατες πανε πισω αγρινα και γενικα σε αλλα τριχωτα θηραματα εχει πολλους που το λενε ειναι αφτο για τα αιγοπροβατα η για την αλεπου. Επισης διαφωνω και με τον ιβηρικο ιχνηλατη οτι για να πηγαινουν σε αγρινο το ειχαν απο τους προγονους τους και οτι φταινε τα αιματα τους για το τι θηραμα κυνηγουν.

Οπως τον μαθεις τον σκυλλο ελεγαν οι παλιοι και ετσι ειναι.Για μενα ενας σκυλλος ειδικα ιχνηλατης που θελουν ιδιαιτερη μεθοδικοτητα στα σταδια της εκπαιδευσης τους αρχιζωντας απο την υπακοη που ειναι το πρωτιστο και το πιο κυριο σταδιο για την μετεπειτα πορεια του προς την μεγιστη εξελιξη του εως την ηλικια των 4+ χρονων τον θεωρω κουταβι οχι σωματικα αλλα σε θεμα εμπειριας και σταθεροτητας.Πολλοι θα εχουμε ακουσει και εχουμε δει σκυλλια που απο 1,5 χρονου εβγαζαν αζινες και λεγαμε σκεφτου αυτο το σκυλλι οταν θα γινει 4-5 θα αφησει εποχη και ενω εφτανε στην ηλικια των 4 και το ξαναβλεπαμε ειχε περισσοτερο παθος στην νυφιτσα παρα στον λαγο!!!

Και μετα αναρωτιομαστε...Αφου τα αιματα του ειναι απο τα καλητερα τι εκανα λαθος? Μηπως σε ολα τα σκυλλια τους αρεσει η νυφιτσα? Μηπως οι προγονοι τους κυνηγουσαν νυφιτσες και ο ελβετος η ο ιταλος μου την εφεραν? Ασφαλως τιποτα απο αυτα το λαθος ηταν ο χειριστης τους που αντι να τους θυμωνει να τους αποθαρυνει στο σφαλμα που επεφταν τα σκυλλια αφτος τους αππωννε και τους ενθαρυνε, προσωπικα εχω δει φιλο μου να φερμαρει ο σκυλλος του κατσοσχοιρο να του λεει "πιαστον γιε μου" και στον τελος να του δια και τσοκκολατουα γιατι του ακανε και "απορτ¨" λαλω του παρεα παρετα και θα τον καταστρεψεις και αφτος να μου λεει με καμαρι και να επιμενει οτι ο κατσοσχοιρος εχει την ιδια μαλαι με του λαου και οτι ο σκυλλος του εν θα αφηνε λαο στο μελλον πισω το αποτελεσμα απο τα κυνηγια του παρεα ηταν πολλοι κατσοσχοιροι,αλιζαυρες,κουρκουταες,νυφιτσες κ.τ.λ στην βουρκα!!

Εγω προσωπικα απο την 7-8 μηνων που αρχιζω να τους βγαζω στο βουνο προτιμω να τους παρω σε τοπο που υπαρχουν 1-2 λαγοι δυσκολοι ευκολοι δεν εχει σημασια αλλα που γνωριζω οτι δεν θα ερθουν σε οπτικη επαφη η με οζμες οποιοδηποτε αλλου ζωου. Αυτος πιστευω κατα την γνωμη μου ειναι κανονας εως την ηλικια τουλαχιστον 3 χρονων.

Φιλε λαγομανια και ιβηρικος ιχνηλατης ξεκαθαριζω ειναι η ταπινη μου γνωμη σε οτι αναφερα.
sotiris!129

Re: Καταδιωξη λαγου και χαμενα σκυλια

Δημοσίευση από sotiris!129 »

AU-79 έγραψε:
lagomania έγραψε:

Εγω προσωπικα απο την 7-8 μηνων που αρχιζω να τους βγαζω στο βουνο προτιμω να τους παρω σε τοπο που υπαρχουν 1-2 λαγοι δυσκολοι ευκολοι δεν εχει σημασια αλλα που γνωριζω οτι δεν θα ερθουν σε οπτικη επαφη η με οζμες οποιοδηποτε αλλου ζωου. Αυτος πιστευω κατα την γνωμη μου ειναι κανονας εως την ηλικια τουλαχιστον 3 χρονων.

Φιλε λαγομανια και ιβηρικος ιχνηλατης ξεκαθαριζω ειναι η ταπινη μου γνωμη σε οτι αναφερα.
ε φιλε οπως σε βλεπω και γραφις πρεπει να εισαι πολλα τσιακουι πας το κυνηγι! :)
εγω εν ασχολουμε με τον λαγο, παρολο που ο σκυλος μου ειναι ημιαιμος ιχνηλατις κυνηγω περδικια-φραγκολινες
ο σκυλος μου κλινει τωρα 3 χρονον βγαζει στα εκπαιδεφτικα σχεδον παντα λαγο, τουλαχιστο τες μισες φορες που τον περνω.
Ομως... πχ σημερα το απογευμα επιρα τον ενα τοπο σχετικα εφκολο βλεπω τον πως πιανει μαλαι και μαλιστα καλι στεκουμε πανω σε μια πετρα πουπανω του στα 5-6 μετρα , περνα μπροστα που μια παλουρα παι που την πισω μερκα της ζε βλεπω τον λαο να πετασεται που την μπροστα μερκα να φεφκει αζινα ζε μετα που 5 δευτερολεπτα να πια ο σκυλος μες την παλουρα που την πισω μερκα ζε να τον γιρεφκει, ελαξεν ετραβισεν να παει ποζι που επιεν ο λαος ζε ελασεν παρολο που δεν τον ειδε αλλα στα 10 μετρα εσταματισε ζε εστραφικε πισο ζε ελασε μου! (εγω που την αρκι εκαταλαβα τον πως εν λαο που εγιρεφκε που τον τροπο που εδουλεφκε την μαλαι)
εχτες το ιδιο εφκαλεν τον εβουρισεν τον 10-20 μετρα ζε εχασεν τον ζε εστραφικε πισω ζε ελασε μας!
καμω κατι λα8ος? γιατι εν τραβα την μαλαι μετα που φεφκει ο λαος? ζε γιατι μου λασει που στρεφετε πισω?
Άβαταρ μέλους
Vasilis-beagle
Full Member
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 12 Οκτ 2011, 10:40

Re: Καταδιωξη λαγου και χαμενα σκυλια

Δημοσίευση από Vasilis-beagle »

Αλοπως γυρευκει τ οπλο σου φιλε μου τζαι παραπονιετε σου που εν τον πεζεις! :lol: μην ανησηχεις και εν παει τιποτε λαθος αφου που τις 30 του μηνα στα 20 μετρα ενναν μακαριτες οι λαοι :lol:
sotiris!129

Re: Καταδιωξη λαγου και χαμενα σκυλια

Δημοσίευση από sotiris!129 »

λαλεις? μακαρι!!! :D :D :D
Άβαταρ μέλους
Vasilis-beagle
Full Member
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 12 Οκτ 2011, 10:40

Re: Καταδιωξη λαγου και χαμενα σκυλια

Δημοσίευση από Vasilis-beagle »

οντως μακαρι να μην καλλικονουμε οπως περσι :D και να ερουμε σπιτια μας υγιεις και εμεις και τα σκυλια μας :)
sotiris!129

Re: Καταδιωξη λαγου και χαμενα σκυλια

Δημοσίευση από sotiris!129 »

ΑΑΑΑ σημερα την ωρα που επιενα να παρω περιπατο το σκυλο επερνουσα που τες χαλεπιανες-προς τσερι λιο πρην τα φοτα που βρισκεις σαν παεις τσερι εδιασταβροσαν τον δρομο 1 pointer ασπρο με καφε ματι και ενα setter(νομιζω)καφε με ασπρο, ο ποιντερ ειχε και αλισιδα για κολαρο.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Καταδιωξη λαγου και χαμενα σκυλια

Δημοσίευση από Anthimos »

sotiris!129 έγραψε:
AU-79 έγραψε:
lagomania έγραψε:

Εγω προσωπικα απο την 7-8 μηνων που αρχιζω να τους βγαζω στο βουνο προτιμω να τους παρω σε τοπο που υπαρχουν 1-2 λαγοι δυσκολοι ευκολοι δεν εχει σημασια αλλα που γνωριζω οτι δεν θα ερθουν σε οπτικη επαφη η με οζμες οποιοδηποτε αλλου ζωου. Αυτος πιστευω κατα την γνωμη μου ειναι κανονας εως την ηλικια τουλαχιστον 3 χρονων.

Φιλε λαγομανια και ιβηρικος ιχνηλατης ξεκαθαριζω ειναι η ταπινη μου γνωμη σε οτι αναφερα.
ε φιλε οπως σε βλεπω και γραφις πρεπει να εισαι πολλα τσιακουι πας το κυνηγι! :)
εγω εν ασχολουμε με τον λαγο, παρολο που ο σκυλος μου ειναι ημιαιμος ιχνηλατις κυνηγω περδικια-φραγκολινες
ο σκυλος μου κλινει τωρα 3 χρονον βγαζει στα εκπαιδεφτικα σχεδον παντα λαγο, τουλαχιστο τες μισες φορες που τον περνω.
Ομως... πχ σημερα το απογευμα επιρα τον ενα τοπο σχετικα εφκολο βλεπω τον πως πιανει μαλαι και μαλιστα καλι στεκουμε πανω σε μια πετρα πουπανω του στα 5-6 μετρα , περνα μπροστα που μια παλουρα παι που την πισω μερκα της ζε βλεπω τον λαο να πετασεται που την μπροστα μερκα να φεφκει αζινα ζε μετα που 5 δευτερολεπτα να πια ο σκυλος μες την παλουρα που την πισω μερκα ζε να τον γιρεφκει, ελαξεν ετραβισεν να παει ποζι που επιεν ο λαος ζε ελασεν παρολο που δεν τον ειδε αλλα στα 10 μετρα εσταματισε ζε εστραφικε πισο ζε ελασε μου! (εγω που την αρκι εκαταλαβα τον πως εν λαο που εγιρεφκε που τον τροπο που εδουλεφκε την μαλαι)
εχτες το ιδιο εφκαλεν τον εβουρισεν τον 10-20 μετρα ζε εχασεν τον ζε εστραφικε πισω ζε ελασε μας!
καμω κατι λα8ος? γιατι εν τραβα την μαλαι μετα που φεφκει ο λαος? ζε γιατι μου λασει που στρεφετε πισω?
εν κάμνεις τιποτε λάθος, αν γινει το ιδιο μες το κυνηγι εν να παιξεις τον λαγο , διωξη γιατι να κάμει????αμα σου τον φκαλει τζαι παιξεις τον τζαι φερει σου τον ...κανει ως τζαμε....αν τον καλλικωσεις τζαι πάει ποιος ο λογος να τον βουρα ο σκυλος ανωφελα
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
sotiris!129

Re: Καταδιωξη λαγου και χαμενα σκυλια

Δημοσίευση από sotiris!129 »

εχεις 1 δικαιο! :lol:
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”