Τροφες σκυλων

Hercules
Full Member
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2010, 19:32

Re: Τροφες σκυλων

Δημοσίευση από Hercules »

admin έγραψε:όσοι ταϊζεται royial canis 4800 ρωτάτε κανένα γιατρό γιατί ένας παρέας μου εκατάστρεψε το συκώτι του σχίλου του με τούτι την τροφή

Η συγκεκριμενη τροφη ειναι καταλληλη για σκυλους που ασκονται επι καθημερινης βασεως και οχι 2-3 φορες την βδομαδα, μακρα χρονικα διαστηματα καταναλωσης τετοιας τροφης υψηλης σε πρωτεινες και λιπη χωρις να γινεται η απαραιτητη καυση καθημερινα απο τον οργανισμο ειναι φυσιολογικο να επιφερουν σοβαρες ηπατικες διαταραχες με οτι αυτο συνεπαγεται.
Ειναι σαν ενα ανθρωπο ο οποιος καθεται στο γραφειο ολη μερα και καταναλωνει καθημερινα πρωτεινουχα σκευασματα, συμπληρωματα διατροφης τα οποια παιρνουν ανθρωποι οι οποιοι επισκεπτονται το γυμναστηριο καθημερινα. Το αποτελεσμα στο εγγυς μελλον θα ειναι ηπατικα προβληματα.

Περα απο αυτο, η Royal Canin νομιζω ειναι η πιο ακριβη τροφη στην αγορα και κατα την προσωπικη μου αποψη απλα δεν ειναι η καλυτερη.
Άβαταρ μέλους
HarrisAce
Full Member
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 22:30

Re: Τροφες σκυλων

Δημοσίευση από HarrisAce »

όσοι από σας δίνετε στα σκυλιά σας PRO PLAN επικοινωνήστε μαζί μου με πμ να σας πω τιμές που νομίζω συμφέρουν.
αν σας ενδιαφέρει πάντα μιλούμε.
Ιβηρικός Ιχνηλάτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 09 Οκτ 2011, 14:12

Re: Τροφες σκυλων

Δημοσίευση από Ιβηρικός Ιχνηλάτης »

AU-79 έγραψε:
Ιβηρικός Ιχνηλάτης έγραψε:Συμφωνω με τον hercules. Το βασικο ειναι ο σκυλος να ειναι ικανοποιημενος με την δοσολογια που αναφερεται στην τροφη και να μην παραμενει πεινασμενος διοτι κατι τετοιο φανερωνει οτι δεν αφομοιωθηκαν πληρως βιταμινες,ιχνοστοιχεια κτλ στον οργανισμο του σκυλου με αποτελεσμα ο σκυλος να θελει περισσοτερη τροφη για να καλυψει τις αναγκες του! Ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την 4800!

Φιλε την Royal Canin 4800 που ταιζεις την high energy? η την proplan που αναφερε ο hercules?? Γιατι αν ειναι για την Royal canin που λεεις εκαμα μου την θεο και παραγγειλα 2 Χ 20κιλους σακκους απο ενα γνωστο μου που απο 90ευρω τον σακκο που πουλανε τα petshop μου τον αφινει 50ευρω. Παντος επαραξενεψε με πολλα η διαφορα τις τιμης που τις δινει απο τα petshop και αναρωθκιουμε ποσο κερδος φκαλλουν :roll: η αν εν λιγμενες οι κινεζικες οι τροφες που θα μου φερει :lol:
Τιμη κοστους ειναι στα 50 ευρο περιπου! Γινεται αισχροκερδεια εις βαρος δημοφιλων τροφων. Σιγουρα η 4800 πωλειται σε πολυ ψηλη τιμη. Εγω την παιρνω απο ενα φιλο πλασιε κτηνιατρων και μου την φερνει 55 ευρο. Ο σκυλος πρεπει να εργαζεται 3-4 φορες εβδομαδιαιος για να του χορηγησεις 4800 διαφορετικα βασανιζεις το ζωο αν το αφησεις στο κλουβι
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: Τροφες σκυλων

Δημοσίευση από nature »

Ο άνθρωπος είναι παμφάγο ο σκύλος είναι σαρκοφάγο ζώο μην τα μπλέκουμε Άλλος οργανισμός ο ένας άλλος οργανισμός ο άλλος συνεπώς διαφορετικό πεπτικό σύστημα διαφορετικές ανάγκες.

Τώρα όσο αφορά τις τροφές ενέργειας όπως λέγονται, αν και το πιο σωστό είναι τροφές με μεγαλύτερο ποσοστό πρωτεΐνης. Ποιος ο λόγος χρήσης τους αν όντως η τροφή που του δίνω έχει υψηλό ποσοστό πρωτεΐνης; Έτσι θα αυξάνω απλά την ποσότητα. Λογικό δεν σας ακούγεται; Οι κορυφαίες τροφές (βραβευμένες σε έγκυρους διαγωνισμούς) στο χώρο είναι με ποσοστά πρωτεΐνης πάνω από 35% και προτείνουν αυτό που έγραψα παραπάνω αφού δεν έχουν τροφές "ενέργειας". Τυχαίο!

Πλέον είναι μύθος ότι υψηλή ποσότητα πρωτεΐνης είναι επιβλαβής στα σκυλιά (νεφροπάθειες κτλ). Να σας πω κάτι άλλο μόλις πεις σε κάποιο εισαγωγέα ότι η τροφή που εμπορεύεται έχει χαμηλό ποσοστό πρωτεΐνης ο αντίλογος του είναι ότι υψηλό ποσοστό προκαλεί βλάβες. Μήπως λέω εγώ ο πραγματικός λόγος είναι το κόστος; Το συστατικό που έχει κόστος στις εταιρίες παραγωγής σκυλοτροφών είναι οι πρωτεΐνες (κρέας) άρα πως θα αυξήσουν το κέρδος τους; Μειώνοντας το κόστος παραγωγής με τροφές χαμηλών ποσοστών πρωτεΐνης ή φυτικής προέλευσης. Λογικότατο δεν είναι αυτό που λέω;

Επίσης, μια τροφή γράφει 30% πρωτεΐνες, αυτές οι πρωτεΐνες από που προέρχονται; Μήπως από καλαμπόκι σόγια και άλλες φυτικές πηγές άρα πολύ χαμηλής βιολογικής αξίας. Το κρέας προέρχεται από πραγματικό κρέας ή από κρεατάλευρα; Εν μεγάλη ιστορία οι σκυλοτροφές και κατά την γνώμη μου (σαν αναρχικό πνεύμα πάντα :D :D :D ) ούτε το κτηνίατρο εν πρέπει να ακούς αφού και αυτή προωθούν ότι τους λένε. Κάτι σαν τους γιατρούς με τις φαρμακευτικές. Ας ψαχτούμε όλοι μόνοι μας ας ανοίξουμε ένα βιβλίο ας μπούμε σε ένα έγκυρο site να διαβάσουμε 5 πράγματα, ας αρχίσουμε να αμφισβητούμε επιτέλους και να μην περιμένουμε πάντα μασημένη τροφή.

Όσο για τα συμπληρώματα, άλλο φρούτο τώρα. Είχαμε για τους ανθρώπους τώρα έχουμε και για τα ζώα. Δεν είναι καλύτερα να δώσω 10 ευρώ παραπάνω να πιάσω μια πλήρη τροφή και να μην ασχολούμαι με συμπληρώματα καθόλου;

Επίσης, ας μην ξεχνάμε ότι οι σκυλοτροφές έγιναν για να μειώσουν το κόστος αλλά και για να διευκολύνουν εμάς τους ιδιοκτήτες στην διατροφή των σκύλων. Μακάρι να μπορούσαμε και να είχαμε το χρόνο να δίνουμε όλοι μαγειρευτό φαγητό στους φίλους μας. Προσοχή συγκεκριμένο φαγητό με κύριο συστατικό το κρέας όχι αποφάγια.

Έτσι κλείνοντας γιατί έψαξα αρκετά το θέμα κατ' εμένα υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ ευρωπαϊκών και αμερικάνικων σκυλοτροφών υπέρ των αμερικάνικων.

Φίλε lagomania
Χαίρομαι που κατάλαβες τις προθέσεις μου και μου απαντάς κατάλληλα χωρίς κόμπλεξ, ειρωνίες κτλ. Το κακό είναι ότι οι επιδράσεις μιας κακής τροφής θα φανούν σε βάθος χρόνου και όχι άμεσα. Ευαίσθητα σε αρρώστιες, θάνατοι σε κουτάβια, διαβήτης κτλ. Σίγουρα εσύ είσαι αυτός που βλέπεις τη υγεία των σκυλιών σου και κρίνεις. Αλλά η αλήθεια εν λίγο δύσκολο σε έτσι φτηνές τροφές να βρεις ποιότητα. Λογικά θα προέρχονται σε μεγάλο ποσοστό από κρεατάλευρα και η κύρια πηγή πρωτεϊνών (ήδη σε χαμηλό ποσοστό φαντάζομαι) θα είναι φυτικής προέλευσης. Μην νομίζεις τώρα ότι οι τροφές των 60 ευρώ εν όλες ok φίλε. Σε κάθε περίπτωση αφού σε ικανοποιεί η τροφή σου δεν έχεις κανένα λόγο να αλλάξεις τροφή.
Demetris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 01:19

Re: Τροφες σκυλων

Δημοσίευση από Demetris »

Φίλε nature εσυ οιαν τροφη χρησιμοποιας και ποσες εξοδους εχουν οι σκυλοι σου?
dangerous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 12 Μαρ 2010, 16:35

Re: Τροφες σκυλων

Δημοσίευση από dangerous »

kai gw eimai tis apopsis oti h trofi pou kathete kalitera sto skili auti na dineis.kai oxi tin pio akribi.proswpika eipa na dokimasw gia tous 2 mines tou kinigiou tin working endurance ths eukanuba tin opia brika 40euro 15.kg
Hercules
Full Member
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2010, 19:32

Re: Τροφες σκυλων

Δημοσίευση από Hercules »

nature έγραψε:Ο άνθρωπος είναι παμφάγο ο σκύλος είναι σαρκοφάγο ζώο μην τα μπλέκουμε Άλλος οργανισμός ο ένας άλλος οργανισμός ο άλλος συνεπώς διαφορετικό πεπτικό σύστημα διαφορετικές ανάγκες.

Τώρα όσο αφορά τις τροφές ενέργειας όπως λέγονται, αν και το πιο σωστό είναι τροφές με μεγαλύτερο ποσοστό πρωτεΐνης. Ποιος ο λόγος χρήσης τους αν όντως η τροφή που του δίνω έχει υψηλό ποσοστό πρωτεΐνης; Έτσι θα αυξάνω απλά την ποσότητα. Λογικό δεν σας ακούγεται; Οι κορυφαίες τροφές (βραβευμένες σε έγκυρους διαγωνισμούς) στο χώρο είναι με ποσοστά πρωτεΐνης πάνω από 35% και προτείνουν αυτό που έγραψα παραπάνω αφού δεν έχουν τροφές "ενέργειας". Τυχαίο!

Πλέον είναι μύθος ότι υψηλή ποσότητα πρωτεΐνης είναι επιβλαβής στα σκυλιά (νεφροπάθειες κτλ). Να σας πω κάτι άλλο μόλις πεις σε κάποιο εισαγωγέα ότι η τροφή που εμπορεύεται έχει χαμηλό ποσοστό πρωτεΐνης ο αντίλογος του είναι ότι υψηλό ποσοστό προκαλεί βλάβες. Μήπως λέω εγώ ο πραγματικός λόγος είναι το κόστος; Το συστατικό που έχει κόστος στις εταιρίες παραγωγής σκυλοτροφών είναι οι πρωτεΐνες (κρέας) άρα πως θα αυξήσουν το κέρδος τους; Μειώνοντας το κόστος παραγωγής με τροφές χαμηλών ποσοστών πρωτεΐνης ή φυτικής προέλευσης. Λογικότατο δεν είναι αυτό που λέω;

Επίσης, μια τροφή γράφει 30% πρωτεΐνες, αυτές οι πρωτεΐνες από που προέρχονται; Μήπως από καλαμπόκι σόγια και άλλες φυτικές πηγές άρα πολύ χαμηλής βιολογικής αξίας. Το κρέας προέρχεται από πραγματικό κρέας ή από κρεατάλευρα; Εν μεγάλη ιστορία οι σκυλοτροφές και κατά την γνώμη μου (σαν αναρχικό πνεύμα πάντα :D :D :D ) ούτε το κτηνίατρο εν πρέπει να ακούς αφού και αυτή προωθούν ότι τους λένε. Κάτι σαν τους γιατρούς με τις φαρμακευτικές. Ας ψαχτούμε όλοι μόνοι μας ας ανοίξουμε ένα βιβλίο ας μπούμε σε ένα έγκυρο site να διαβάσουμε 5 πράγματα, ας αρχίσουμε να αμφισβητούμε επιτέλους και να μην περιμένουμε πάντα μασημένη τροφή.

Όσο για τα συμπληρώματα, άλλο φρούτο τώρα. Είχαμε για τους ανθρώπους τώρα έχουμε και για τα ζώα. Δεν είναι καλύτερα να δώσω 10 ευρώ παραπάνω να πιάσω μια πλήρη τροφή και να μην ασχολούμαι με συμπληρώματα καθόλου;

Επίσης, ας μην ξεχνάμε ότι οι σκυλοτροφές έγιναν για να μειώσουν το κόστος αλλά και για να διευκολύνουν εμάς τους ιδιοκτήτες στην διατροφή των σκύλων. Μακάρι να μπορούσαμε και να είχαμε το χρόνο να δίνουμε όλοι μαγειρευτό φαγητό στους φίλους μας. Προσοχή συγκεκριμένο φαγητό με κύριο συστατικό το κρέας όχι αποφάγια.

Έτσι κλείνοντας γιατί έψαξα αρκετά το θέμα κατ' εμένα υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ ευρωπαϊκών και αμερικάνικων σκυλοτροφών υπέρ των αμερικάνικων.

Φίλε lagomania
Χαίρομαι που κατάλαβες τις προθέσεις μου και μου απαντάς κατάλληλα χωρίς κόμπλεξ, ειρωνίες κτλ. Το κακό είναι ότι οι επιδράσεις μιας κακής τροφής θα φανούν σε βάθος χρόνου και όχι άμεσα. Ευαίσθητα σε αρρώστιες, θάνατοι σε κουτάβια, διαβήτης κτλ. Σίγουρα εσύ είσαι αυτός που βλέπεις τη υγεία των σκυλιών σου και κρίνεις. Αλλά η αλήθεια εν λίγο δύσκολο σε έτσι φτηνές τροφές να βρεις ποιότητα. Λογικά θα προέρχονται σε μεγάλο ποσοστό από κρεατάλευρα και η κύρια πηγή πρωτεϊνών (ήδη σε χαμηλό ποσοστό φαντάζομαι) θα είναι φυτικής προέλευσης. Μην νομίζεις τώρα ότι οι τροφές των 60 ευρώ εν όλες ok φίλε. Σε κάθε περίπτωση αφού σε ικανοποιεί η τροφή σου δεν έχεις κανένα λόγο να αλλάξεις τροφή.
Φιλε Nature αλλο ο ανθρωπος και αλλο ο σκυλος σιγουρα.
Θα πρεπει να γνωριζεις ομως οτι κατα την περιοδο θεραπειας των περισσοτερων ηπατικων ασθενειων στα σκυλια απαιτειται να χορηγουνται τροφες οσο πιο χαμηλες γινεται σε πρωτεινες. Μαλλον ομως δε θα σου ετυχαν τετοια περιστατικα. Το ιδιο ακριβως συμβαινει και για τον ανθρωπο. Προσοχη, οταν λεμε χαμηλες σε πρωτεινη εννοουμε οση πρωτεινη χρειαζεται ο οργανισμος και ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος ακομα και απο φυλη σε φυλη.

Η Royal Canin βγαζει συγκεκριμενη τροφη για τα Labrador, μπορεις να ψαξεις ποσες πρωτεινες και λιπη περιεχει και γιατι ειναι διαφορετικη απο αυτη που βγαζει για αλλα μικροσωμα σκυλια.
Η ασκηση ειναι αλληλενδετη με την ποσοτητα της πρωτεινης που θα χρειαστει για την καυση της ο καθε οργανισμος, αλλιως ο οργανισμος θα τη αποβαλλει μεσω των ουρων, των περιττωματων, καποια ποσοτητα θα την στοιβαζει ως βαρος και εαν εχει προδιαθεση σιγουρα θα προκυψει ηπατικη ή νεφρικη δυσλειτουργια.

Βεβαια ο καθενας κανει οτι νομιζει οτι ειναι σωστο κρινοντας με τα δικα του κριτηρια. Γνωριζω αρκετα ατομα τα οποια χρησιμοποιουν τροφες υψηλες σε πρωτεινη στα σκυλια τους τα οποια δεν ασκουνται σχεδον καθολου με μοναδικο γνωμονα το οικονομικο ωφελος αφου υποστηριζουν οτι χρησιμοποιουν μικροτερη ποσοτητα καθημερινα, ρυθμιζοντας ετσι το βαρος των σκυλιων χωρις να απαιτειται να δινουν τα διπλασια χρηματα για να τα ταισουν κανονικα. Το ενα θεμα εδω ειναι οτι η πρωτεινη δεν ειναι το μοναδικο συστατικο που ειναι σημαντικο σε ενα κυνηγετικο σκυλο, αλλα υπαρχουν και αλλα ιχνοστοιχεια εξισου σημαντικα τα οποια ο σκυλος τα παιρνει με τη σωστη δοσολογια τροφης στο γευμα του. Το δευτερο θεμα ειναι οτι οι περισσοτεροι νοιαζονται για την τσεπη τους παρα για την μακροπροθεσμη υγεια των σκυλων τους.

Ταιζω τροφες puppy οι οποιες ειναι παρα πολυ υψηλες σε πρωτεινες μονο οταν τα σκυλια εχουν εντονο προγραμμα με καθημερινες εξοδους ή οταν υπαρχει τραυματισμος αφου η υψηλη πρωτεινη αυξανει τα ερυθρα αιμοσφαιρια στον οργανισμο τα οποια βοηθουν στην επουλωση τραυματων εσωτερικων ή εξωτερικων.

Κατα τη γνωμη μου κανενα κυνηγοσκυλο δε χρειαζεται τρελα νουμερα σε πρωτεινες κατι σε 40% εχω ακουσει προσφατα... οταν ο λυκος που ζει σε αγριο περιβαλλον και εχει σχεδον 2 φορες το μεγεθος ενος Κουρτσχααρ χρειαζεται 53% περιπου σε καθε γευμα, μην ξεχναμε ομως οτι μπορει να μεινει για μερες χωρις τροφη στο αγριο περιβαλλον του και κανοντας και αρκετα χιλιομετρα καθημερινα επιζει και οχι μονο αυτο αλλα κυνηγα κιολας, τοτε νομιζω οτι ενα σκυλι το οποιο βγαινει 2-3 φορες τη βδομαδα εξω για 3-4 ωρες καθε φορα μπορει να τα καταφερει με πολυ λιγοτερα.

Οσον αφορα τα συμπληρωματα, πρεπει να πω οτι υπαρχουν εξαιρετικα δειγματα στην αγορα και καλο θα ηταν να εκφεραμε αποψη μονο εαν ειχαμε πρακτικη εμπειρια επ αυτου.
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: Τροφες σκυλων

Δημοσίευση από nature »

Γεια σου φίλε Δημήτρη. Έπρεπε να το γράψω παραπάνω ότι δεν έχω εμπειρία με εκτροφή σκύλων για να ξεκαθαρίσω την θέση μου. Πρόσφατα αφού επέστρεψα Κύπρο μόνιμα πήρα ένα κουτάβι beagle. Έτσι έψαξα αρκετά τα περί τροφής σε βάθος αφού μου αρέσει γενικά να διαβάζω και να ψάχνομαι. Οι σπουδές μου έχουν σχέση με την επίδραση διαφόρων συμπληρωμάτων διατροφής στην σωματική υγεία και απόδοση στον άνθρωπο άρα έχω μια ιδέα και αρκετή δουλειά και εμπειρία επιστημονικά να κρίνω κάποιες έρευνες.

Στην παρέα που κυνηγάμε λαγό (5 παιδικοί φίλοι) έχουμε 6 σκύλους. Βέβαια οι 2 είναι οι πραγματικοί ιδιοκτήτες αλλά επειδή είμαστε πολύ δεμένη σαν παρέα έχουμε τους όλοι σαν μωρά μας. Οι φίλοι μου ειλικρινά έχουν δοκιμάσει όλες τις τροφές που υπάρχουν.......είπαμε έχουν τους σαν τα μωρά. Τώρα μου διαφεύγει το όνομα αυτής που δίνουν αν και θυμάμαι ότι είναι στη Γερμανία που παράγεται. Είναι μια μέτρια οικονομική τροφή (νομίζω 40κάτι τα 15 kg). Πάντως η μια η σκύλα είναι 14 προς 15 χρονών με 3 γέννες και ακόμα κυνηγά κανονικά. Αυτό μπορεί να είναι και τυχαίο γεγονός βέβαια. Οι σκύλοι βγαίνουν έξω 2 φορές τουλάχιστον την εβδομάδα την νεκρή περίοδο και με τα ολοήμερα κυνήγια με ένα διάλειμμα 2-3 ωρών το μεσημέρι εν τους είδα ποτέ να σταματήσουν να κυνηγούν αδιάκοπα.

Με την τροφή που δίνω εγώ τώρα δεν είμαι ευχαριστημένος και θέλω να την αλλάξω μιας χέζει πολύ ο σκύλος, μυρίζουν και είναι ασχημάτιστα. Επίσης σαν δεύτερο συστατικό έχει το καλαμπόκι που δεν είναι και ότι καλύτερο. Γύρω στο 50% μεταβολίζετε το υπόλοιπο απλά αποβάλλεται. Κατά τα άλλα κανένα πρόβλημα. Έτσι να μου επιτρέψεις να μην αναφέρω όνομα γιατί επειδή εν μου κάνει εμένα εν σημαίνει ενεν καλή τροφή. Πάντως είναι μια επώνυμη μάρκα την οποία παίρνω 55 ευρώ τα 15 την puppy. Να σου πω όμως σε ποια τροφή κατέληξα να δίνω μόλις έρθει Κύπρο επίσημα έτσι να ξέρω ότι θα είναι πάντα διαθέσιμη και όχι περιστασιακά. Είναι η acana ή η orijen made in canada οι οποίες παρασκευάζονται από την ίδια εταιρία http://www.championpetfoods.com/. Για τις συγκεκριμένες τροφές έχω πάρει και τις καλύτερες συστάσεις από φίλους μου (όχι Κύπριους) άρρωστα κυνόφιλους και πολύ ψαγμένους με το θέμα και αντι-κυνηγούς :D .
Η acana εν πιο οικονομική. Μίλησα με ένα εισαγωγέα το καλοκαίρι μου είπε Σεπτέμβρη θα είναι διαθέσιμη, προχθές που του έστειλα ξανά mail έγινε τέλος Οκτωβρίου.

Ξεκαθαρίζω ότι καμία σχέση δεν έχω με σκυλοτροφές. Άπλα διάβασα λίγο περισσότερο επιστημονικά το θέμα και διατύπωσα μερικές σκέψεις μου συμπεράσματα και προβληματισμούς μου στο προηγούμενο post.

Καληνύχτα 18 ΚΠΨ

YΣ: Φίλε hercules τώρα είδα το post έχουμε εντελώς διαφορετικές αντιλήψεις επί του θέματος και με χαροποιεί ιδιαίτερα αφού δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα από αυτό για να μαθαίνομε νέα πράγματα. Να τα πούμε εντός ημερών όμως γιατί εν να ξημερωθούμε στο τέλος. Κάτι στα γρήγορα, ποια η διαφορά να δώσω 100gr τροφής με περιεκτικότητα 45% από το να δώσω 150gr μιας τροφής με ποσοστό 30%;
Demetris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 01:19

Re: Τροφες σκυλων

Δημοσίευση από Demetris »

Χρησιμοποια κανενας την caldor? βαλω του σκυλου μου του μιτσι την puppy ειναι superpremium.
Μπορει κανεις να μας εξηγησει τι περιλαμβανει η τροφη για να ειναι superpremium.?
Άβαταρ μέλους
kyriakos304
Δημοσιεύσεις: 1044
Εγγραφή: 17 Αύγ 2011, 06:52

Re: Τροφες σκυλων

Δημοσίευση από kyriakos304 »

nature έγραψε: Επίσης, μια τροφή γράφει 30% πρωτεΐνες, αυτές οι πρωτεΐνες από που προέρχονται; Μήπως από καλαμπόκι σόγια και άλλες φυτικές πηγές άρα πολύ χαμηλής βιολογικής αξίας. Το κρέας προέρχεται από πραγματικό κρέας ή από κρεατάλευρα; Εν μεγάλη ιστορία οι σκυλοτροφές και κατά την γνώμη μου (σαν αναρχικό πνεύμα πάντα :D :D :D ) ούτε το κτηνίατρο εν πρέπει να ακούς αφού και αυτή προωθούν ότι τους λένε. Κάτι σαν τους γιατρούς με τις φαρμακευτικές. Ας ψαχτούμε όλοι μόνοι μας ας ανοίξουμε ένα βιβλίο ας μπούμε σε ένα έγκυρο site να διαβάσουμε 5 πράγματα, ας αρχίσουμε να αμφισβητούμε επιτέλους και να μην περιμένουμε πάντα μασημένη τροφή.

Φίλοι μου απλά θα ήθελα να επισημάνω ότι στις τροφές δεν πρέπει να γράφει μόνο πάνω το ποσοστό των πρωτεϊνών για παράδειγμα αλλά επίσης και από το που προέρχεται η πρωτεΐνη. Από σιτηρά ή από κρέας; Ακόμα η βραβευμένες τροφές γράφουν το είδος του κρέατος που χρησιμοποιείται.

Δείτε το παρακάτω βίντεο και θα καταλάβετε τι εννοώ. Και αυτό κρέας είναι….

http://www.youtube.com/watch?v=g9DTzDfY ... re=related
Καλύτερα ένα θήραμα λιγότερο παρά ένας φίλος….
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”