Τροφες σκυλων

Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: Τροφες σκυλων

Δημοσίευση από Nikos »

ok φιλε ευχαριστώ..
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: Τροφες σκυλων

Δημοσίευση από nature »

Εγώ πάντως τροφή 17 ευρώ τα 20 kg εν την δίνω με τίποτα στο σκύλο μου. Σκεφτείτε το και λογικά εν γίνεται έτσι πράμα. Χωρίς παρεξήγηση φίλοι μου είμαι της άποψης ότι καλύτερα να έχεις 2 σκύλους που θα του ταΐζεις αξιοπρεπώς παρά 4 και να υποσιτίζονται γιατί αποκλείεται τροφή τόσο χαμηλού κόστους να είναι και ποιοτική. Μεν μου αρχίσετε τωρά οι παππουές μας κυνηγούσαν με σκύλους που ετρώαν ένα κομμάτι ψωμί κτλ ας βλέπουμε μπροστά και όχι πίσω. Σε καμία περίπτωση δεν υποστηρίζω ότι πρέπει να αγοράζουμε τις πιο ακριβές τροφές άλλωστε στη Κύπρο δεν έχουμε και τις καλύτερες γενικότερα.
Επίσης αυτό με το κιμά απο κόκαλα δεν το έπιασα τι στο καλό είναι αυτό.

P.S: Παιδιά από την διαχείριση κάμετε ένα ξεχωριστό section κυνηγόσκυλά, αρχίσαμε να χανόμαστε στο forum. Το είχα προτείνει και παλαιότερα.
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: Τροφες σκυλων

Δημοσίευση από nature »

Επίσης, εν έτη 2011 εν νομίζω κυνηγοί άνθρωποι να συζητούμε ακόμα για οποιασδήποτε προέλευσης κόκαλα στη διατροφή των σκύλων.
Hercules
Full Member
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2010, 19:32

Re: Τροφες σκυλων

Δημοσίευση από Hercules »

Η τροφη αποτελει ενα πολυ σοβαρο θεμα οσον αφορα την γενικοτερη αποδοση και συμπεριφορα του σκυλου.
Προσωπικα εστιαζω την προσοχη μου και διαλεγω με κριτηρια τα οποια απορρεουν απο τη συμπεριφορα του σκυλου μετα την καταναλωση της τροφης και οχι απο το τι λεει η ετικετα της και οι διαφημισεις.

Σοβαρα σημεια τα οποια παντα προσεχω ειναι το μεγεθος της καταναλωσης νερου μετα απο καθε γευμα, οι τυχον στομαχικες διαταραχες που φαινονται μεσα απο τα περιττωματα του σκυλου, η καλη λειτουργια των εντερων αλλα και η συχνοτητα των εκκενωσεων απο την οποια διαφενεται και ποση απο την τροφη αποβαλλει ο οργανισμος, η υγεια στο τριχωμα, αλλα και η ενεργεια καθ ολη τη διαρκεια της εργασιας του σκυλου.

Εχω δοκιμασει παρα πολλες τροφες. Οπως και αρκετες απο τις προαναφερθεισες. Κατα τη γνωμη μου η καλυτερη με μεγαλη διαφορα απο τις υπολοιπες ειναι η Pro-plan μια δοκιμη για μια βδομαδα ειναι υπεραρκετη για να φανερωσει τις διαφορες στους πιο πανω τομεις για το σκυλο. Μεγαλο αρνητικο σημειο αποτελει το κοστος της αφου ειναι 50-55 ευρω τα 15κιλα, που αποτελει μεγαλο ανασταλτικο παραγοντα για καποιον που εχει 4-5 σκυλια.

Απο εκει και περα υπαρχουν και καποια συμπληρωματα διατροφης που δινουν εξαιρετικα αποτελεσματα...
Οσον αφορα τη σωματικη διαπλαση εμενα δε μου λεει τιποτα, απεναντιας οταν βλεπω σκυλια καλοαναθρεμμενα και "παλλικαρια" φαινομενικα οπως εχει αναφερθει πιο πανω, σχεδον παντα πασχουν απο αντοχες. Απο την αλλη αυτα τα κοκκαλιαρικα, που φαινομενικα ειναι με το ενα ποδι μεσα στον ταφο, αλλα εχουν μια σωστη διατροφη με καποιες "χ" ωρες στον κυνηγοτοπο δε θα πρεπει να τα υποτιμουμε... Η σωματικη διαπλαση ειναι για του αγωνες μορφολογιας και οχι για σκυλια που γεννιονται και πεθαινουν στα βουνα...
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Τροφες σκυλων

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

ΚΥΡΙΑΚΟΣ έγραψε:ΤΗΝ ΑRION PERFORMANSE ΔΟΥΛΕΥΚΕΙ ΤΗΝ ΚΑΚΕΝΑΣ ΣΑΣ ΡΕ ΚΟΠΕΛΙΑ ? ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΥΚΕΙ ΑΣ ΜΑΣ ΠΕΙ ΤΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ .
Φιλε Κυριακο εγω εταιζα μια φτηνη τροφη (δε λεω ονομα) συντηρησης απο το Γεναρη μεχρι τον Αυγουστο. Εχει 2 μηνες τωρα που κοντευκει και το κυνηγι που τους δινω ARION PERFORMANCE.
Οι 2 τροφες δεν συγκρινονται μεταξυ τους, η ARION εν πιο ποιοτικη. Οταν την συνηθισουν οι σκύλοι τα κοπρανα εν σε πιο μικρες ποσοτητες και σφιxτα. Το τριχωμα εν πιο γυαλιστο. Επισης αντεχουν και πιο πολλα αλλα σε σχεση με τις πιο πολλες εξοδους τελευταία.

Δεν εδοκίμασα αλλη μαρκα της ιδιας κατηγορίας τωρα τελευταία για να συγκρίνω (εταιζα φτηνη τροφη αλλα την δυνατη τους...) , αλλα νομίζω η ΑRION εν ικανοποιητική τροφή.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Ιβηρικός Ιχνηλάτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 09 Οκτ 2011, 14:12

Re: Τροφες σκυλων

Δημοσίευση από Ιβηρικός Ιχνηλάτης »

Συμφωνω με τον hercules. Το βασικο ειναι ο σκυλος να ειναι ικανοποιημενος με την δοσολογια που αναφερεται στην τροφη και να μην παραμενει πεινασμενος διοτι κατι τετοιο φανερωνει οτι δεν αφομοιωθηκαν πληρως βιταμινες,ιχνοστοιχεια κτλ στον οργανισμο του σκυλου με αποτελεσμα ο σκυλος να θελει περισσοτερη τροφη για να καλυψει τις αναγκες του! Ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την 4800!
Άβαταρ μέλους
christosth
Full Member
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 31 Ιαν 2011, 11:19
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Τροφες σκυλων

Δημοσίευση από christosth »

;)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος christosth την 28 Σεπ 2012, 13:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ολοι οι κυνηγοι ειναι λαγοκυνηγοι και το θηραμα πρεπει ολοι να κατανοησουμε οτι ανηκει σε ολους και σε κανενα. Ολοι το εχουμε δανειστει απο τα παιδια μας.
AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2010, 11:13

Re: Τροφες σκυλων

Δημοσίευση από AU-79 »

Ιβηρικός Ιχνηλάτης έγραψε:Συμφωνω με τον hercules. Το βασικο ειναι ο σκυλος να ειναι ικανοποιημενος με την δοσολογια που αναφερεται στην τροφη και να μην παραμενει πεινασμενος διοτι κατι τετοιο φανερωνει οτι δεν αφομοιωθηκαν πληρως βιταμινες,ιχνοστοιχεια κτλ στον οργανισμο του σκυλου με αποτελεσμα ο σκυλος να θελει περισσοτερη τροφη για να καλυψει τις αναγκες του! Ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την 4800!

Φιλε την Royal Canin 4800 που ταιζεις την high energy? η την proplan που αναφερε ο hercules?? Γιατι αν ειναι για την Royal canin που λεεις εκαμα μου την θεο και παραγγειλα 2 Χ 20κιλους σακκους απο ενα γνωστο μου που απο 90ευρω τον σακκο που πουλανε τα petshop μου τον αφινει 50ευρω. Παντος επαραξενεψε με πολλα η διαφορα τις τιμης που τις δινει απο τα petshop και αναρωθκιουμε ποσο κερδος φκαλλουν :roll: η αν εν λιγμενες οι κινεζικες οι τροφες που θα μου φερει :lol:
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Τροφες σκυλων

Δημοσίευση από admin »

όσοι ταϊζεται royial canis 4800 ρωτάτε κανένα γιατρό γιατί ένας παρέας μου εκατάστρεψε το συκώτι του σχίλου του με τούτι την τροφή
Προσέχουμε...για να έχουμε
lagomania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 14:16

Re: Τροφες σκυλων

Δημοσίευση από lagomania »

nature έγραψε:Εγώ πάντως τροφή 17 ευρώ τα 20 kg εν την δίνω με τίποτα στο σκύλο μου. Σκεφτείτε το και λογικά εν γίνεται έτσι πράμα. Χωρίς παρεξήγηση φίλοι μου είμαι της άποψης ότι καλύτερα να έχεις 2 σκύλους που θα του ταΐζεις αξιοπρεπώς παρά 4 και να υποσιτίζονται γιατί αποκλείεται τροφή τόσο χαμηλού κόστους να είναι και ποιοτική. Μεν μου αρχίσετε τωρά οι παππουές μας κυνηγούσαν με σκύλους που ετρώαν ένα κομμάτι ψωμί κτλ ας βλέπουμε μπροστά και όχι πίσω. Σε καμία περίπτωση δεν υποστηρίζω ότι πρέπει να αγοράζουμε τις πιο ακριβές τροφές άλλωστε στη Κύπρο δεν έχουμε και τις καλύτερες γενικότερα.
Επίσης αυτό με το κιμά απο κόκαλα δεν το έπιασα τι στο καλό είναι αυτό.

P.S: Παιδιά από την διαχείριση κάμετε ένα ξεχωριστό section κυνηγόσκυλά, αρχίσαμε να χανόμαστε στο forum. Το είχα προτείνει και παλαιότερα.

φιλε εξαρτατε εγω δοκιαμσα παρα πολλες τροφες και με την συγκεκριμενη 17 ευρο 20 κιλα ειμαι πολυ ευχαριστημενος και τα σκυλια βγαινουν βουνο 3-4 φορες το πιο λιγο την βδομαδα εχουν τριχωμα γιαλιστο δεν ειναι πολυ πασχηες αφου ετσι τους ιθελω ειμαι την αντιθετης αποψης οτι ο σκυλος πρεπει να ειναι παχυ δλδ αν εχει διπλη ραχη κτλ αντεχου καταδιωξη κυνηγανε ανετα ολη την μερα δεν ειδα διαφορα καθολου περσι στο κυνηγι τους εδινα τροφη 70 ευρο τα 20 κιλα και δεν ειδα και καμια μεγαλη διαφορα μην υποτιματε τις φθηνες
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”