Τροφες σκυλων

Απάντηση
stakis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 13 Μαρ 2012, 08:47

Re: Τροφες σκυλων

Δημοσίευση από stakis »

Θα πω και εγω την αποψη μου, χωρις να χρησιμοποιησω ονοματα για ευνοητους λογους. Κατα αρχην σαν εκτροφεας, ειναι ενα θεμα που το εψαξα και συνεχιζω να το ψαχνω πολυ. Δογματικος δεν μπορει και δεν πρεπει να ειναι κανενας απο την στιγμη που διατροφολογοι για ζωα, εχουν πολλες φορες διαφορετικες αποψεις. Συμφωνω απολυτα με οτι εχει γραφτει πιο πανω, οτι μοναδικος κριτης των σκυλιων του ειναι ο ιδιοκτητης του χωρις αυτο να σημαινει οτι μια δευτερη σοβαρη γνωμη βλαφτει.
Εχω στο αρχειο του υπολογιστη μου ενα μεγαλο αρθρο σχετικα με την διατροφη των σκυλιων που μου εχει αλλαξει, αρκετα τις αποψεις μου. Το αρθρο καταπιανεται πολυ με την αγρια μορφη του σκυλου, και με το γεγονος οτι ειναι σαρκοβορο ζωο και οχι φυτοφαγο ουτε παμφαγο οπως ειναι ο ανθρωπος. Το γεγονος οτι εχει αναγκη για φυτικες ινες ειναι αδιαμφισβητητο. Στην πρωτογωνη του κατασταση, δεν ετρωγε χορτα αλλα τα εβρισκε στα σπλαχνα των ζωων που ετρωγε. Οσο αφορα το θεμα πρωτεινη, ειναι μια πολλη παρεξηγημενη "λεξη". Πρωτεινη μπορει να βγει απο το κρεας, την ιδια στιγμη ομως υπαρχει και πρωτεινη που μπορει να βγει απο φυτικα συστατικα, πχ, ρυζι, καλαμποκι κλπ. Σιγουρα οι ποιοτητα της μιας πρωτεινης απο την αλλη εχουν τοση σχεση, οση εγω με το διαστημα. Η ποιοτικη πρωτεινη πρεπει να ειναι το βασικο συστατικο διατροφης ενος σκυλου. Μια διατροφη με ψηλης ποιοτητας και ικανοποιητικης ποσοτητας πρωτεινη δεν θα δωσει ιδιαιτερο βαρος σε ενα σκυλο, αλλα με σωστη εκγυμναση του αναπτυσει πληρως το μυικο συστημα του. Βαρος σε ενα σκυλο διδει το λιπος, το οποιο ειναι επισης απαραιτητο, ιδιαιτερα κατα τους χειμερινους μηνες και ακομα περισσοτερο σε πιο ψηλα υψομετρα. Ενα προβλημα που αντιμετωπισα προσωπικα, κατα τα πρωτα χρονια που ασχοληθηκα συστηματικα με την εκτροφη, ακριβως λογω υψομετρου. Οσο αφορα τα συμπληρωματα, υπαρχουν αρκετα συμπληρωματα που μπορει να βοηθησουν σημαντικα τα ζωα μας, ιδιαιτερα κατα την περιοδο αναπτυξης τους απο 2ον μηνα μεχρι την ηλικια των 10 μηνων. Σε βαρια σκυλια, ενα συμπληρωμα που συνιστω ανεπιφυλακτα ειναι η χονδροειτινη- γλουκοζαμινη, αν και αρκετες πραγματικα καλες τροφες το εχουν σαν συστατικο. Λογω των σκληρων εδαφων που κυνηγουμε το εν λογω συστατικο ειναι καλο να διδεται και σε πιο ελαφρυας κατασκευης ζωα. Προφυλασει αρκετα τις κλειδωσεις των σκυλιων μας. Σε ενα σεμιναριο καποιος εκτροφεας- εκπαιδευτης μας συνεστισε ανεπιφυλακτα, σε μικρα κουταβια ενα κουταλακι μαρμαροσκονη (τζιοννη). Το εχω δωσει πολλες φορες σε κουταβια, δεν στοιχιζει σχεδον τιποτε, αλλα μπορει να βοηθα πολυ. Προσοχη στο ασβεστιο, οπως η ελειψη μπορει να προκαλεσει μυοσκελετικα προβληματα, η υπερβολικη χορηγηση μπορει να φερει αλλα ανεπιθυμητα αποτελεσματα.
Επειδη καποιοι θα διερωτουνται τι ταιζω εγω σαν εκτροφεας, θα σας πω χωρις να αναφερω ονοματα. Το κοτοπουλο ειναι μια πολυ καλη διατροφη. Εκει οπου πρεπει καποιος να ειναι προσεκτικος, ειναι μονο στα κοκκαλα της "ζαμπας" του κοτοπουλου και ιδιαιτερα σε νεαρα σκυλια. Εχω φτιαξει ενα μιξερ το οποιο κοστισε 2.000 ευρω στο οποιο βαζω, αφου τα βρασω πρηγουμενως πολυ καλα, κοκκαλαρκες απο κοτοπουλα, λαιμους, καροττα, και σπαναχι. Ολα μαζι γινονται ενα χυλος σαν παιδικη τροφη. Καποιες φορες μαγειρευω καφαλια χοιρινα που αφου βγουν τα κοκκαλα και παλι μπαινουν στο μιξερ. Το μαγειρευτο το διδω 2-4 φορες εβδομαδιαιως και τις υπολοιπες μερες ταιζω τροφη με ψηλες ποσοτητες σε καθαρο κρεας για ανθρωπινη καταναλωση. Εχω δοκιμασει σχεδον ολες τις γνωστες μαρκες τροφων. Πολλες απο αυτες ειναι ακριβες γιατι ειναι μεν καλες, αλλα οχι στην αξια των λεφτων που πουλιουνται στην αγορα. Καποιες αλλες, αξιζουν περισσοτερο απο οσο εκτιμουνται απο τους καταναλωτες, αλλα δεν ειχαν την σωστη προωθηση.
Κατι πολυ αποδοτικο που δεν στοιχιζει ιδιαιτερα και αποτελει πολυ καλο συμπληρωμα ειναι το God Liver. Το γνωστο μουρουνελαιο. Ενα κουταλακι την ημερα βοηθα τοσο στην αναπτυξη οσο και σε πιο μεγαλα ζωα. Το τριχωμα σιγουρα θα γυαλιζει.
Η διατροφη ειναι πολυ σημαντικη, αλλα χωρις σωστη αποπαρασιτωση, πιθανον να ταιζει καποιος τα παρασιτα αντι τον σκυλο του με τροφη των 3 και 4 ευρω το κιλο. Για αυτο η σωστη και συστηματικη αποπαρασιτωση ειναι πολυ βασικος παραγοντας στην σωστη διατροφη.
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: Τροφες σκυλων

Δημοσίευση από AndreasDr »

stakis έγραψε:Θα πω και εγω την αποψη μου, χωρις να χρησιμοποιησω ονοματα για ευνοητους λογους. Κατα αρχην σαν εκτροφεας, ειναι ενα θεμα που το εψαξα και συνεχιζω να το ψαχνω πολυ. Δογματικος δεν μπορει και δεν πρεπει να ειναι κανενας απο την στιγμη που διατροφολογοι για ζωα, εχουν πολλες φορες διαφορετικες αποψεις. Συμφωνω απολυτα με οτι εχει γραφτει πιο πανω, οτι μοναδικος κριτης των σκυλιων του ειναι ο ιδιοκτητης του χωρις αυτο να σημαινει οτι μια δευτερη σοβαρη γνωμη βλαφτει.
Εχω στο αρχειο του υπολογιστη μου ενα μεγαλο αρθρο σχετικα με την διατροφη των σκυλιων που μου εχει αλλαξει, αρκετα τις αποψεις μου. Το αρθρο καταπιανεται πολυ με την αγρια μορφη του σκυλου, και με το γεγονος οτι ειναι σαρκοβορο ζωο και οχι φυτοφαγο ουτε παμφαγο οπως ειναι ο ανθρωπος. Το γεγονος οτι εχει αναγκη για φυτικες ινες ειναι αδιαμφισβητητο. Στην πρωτογωνη του κατασταση, δεν ετρωγε χορτα αλλα τα εβρισκε στα σπλαχνα των ζωων που ετρωγε. Οσο αφορα το θεμα πρωτεινη, ειναι μια πολλη παρεξηγημενη "λεξη". Πρωτεινη μπορει να βγει απο το κρεας, την ιδια στιγμη ομως υπαρχει και πρωτεινη που μπορει να βγει απο φυτικα συστατικα, πχ, ρυζι, καλαμποκι κλπ. Σιγουρα οι ποιοτητα της μιας πρωτεινης απο την αλλη εχουν τοση σχεση, οση εγω με το διαστημα. Η ποιοτικη πρωτεινη πρεπει να ειναι το βασικο συστατικο διατροφης ενος σκυλου. Μια διατροφη με ψηλης ποιοτητας και ικανοποιητικης ποσοτητας πρωτεινη δεν θα δωσει ιδιαιτερο βαρος σε ενα σκυλο, αλλα με σωστη εκγυμναση του αναπτυσει πληρως το μυικο συστημα του. Βαρος σε ενα σκυλο διδει το λιπος, το οποιο ειναι επισης απαραιτητο, ιδιαιτερα κατα τους χειμερινους μηνες και ακομα περισσοτερο σε πιο ψηλα υψομετρα. Ενα προβλημα που αντιμετωπισα προσωπικα, κατα τα πρωτα χρονια που ασχοληθηκα συστηματικα με την εκτροφη, ακριβως λογω υψομετρου. Οσο αφορα τα συμπληρωματα, υπαρχουν αρκετα συμπληρωματα που μπορει να βοηθησουν σημαντικα τα ζωα μας, ιδιαιτερα κατα την περιοδο αναπτυξης τους απο 2ον μηνα μεχρι την ηλικια των 10 μηνων. Σε βαρια σκυλια, ενα συμπληρωμα που συνιστω ανεπιφυλακτα ειναι η χονδροειτινη- γλουκοζαμινη, αν και αρκετες πραγματικα καλες τροφες το εχουν σαν συστατικο. Λογω των σκληρων εδαφων που κυνηγουμε το εν λογω συστατικο ειναι καλο να διδεται και σε πιο ελαφρυας κατασκευης ζωα. Προφυλασει αρκετα τις κλειδωσεις των σκυλιων μας. Σε ενα σεμιναριο καποιος εκτροφεας- εκπαιδευτης μας συνεστισε ανεπιφυλακτα, σε μικρα κουταβια ενα κουταλακι μαρμαροσκονη (τζιοννη). Το εχω δωσει πολλες φορες σε κουταβια, δεν στοιχιζει σχεδον τιποτε, αλλα μπορει να βοηθα πολυ. Προσοχη στο ασβεστιο, οπως η ελειψη μπορει να προκαλεσει μυοσκελετικα προβληματα, η υπερβολικη χορηγηση μπορει να φερει αλλα ανεπιθυμητα αποτελεσματα.
Επειδη καποιοι θα διερωτουνται τι ταιζω εγω σαν εκτροφεας, θα σας πω χωρις να αναφερω ονοματα. Το κοτοπουλο ειναι μια πολυ καλη διατροφη. Εκει οπου πρεπει καποιος να ειναι προσεκτικος, ειναι μονο στα κοκκαλα της "ζαμπας" του κοτοπουλου και ιδιαιτερα σε νεαρα σκυλια. Εχω φτιαξει ενα μιξερ το οποιο κοστισε 2.000 ευρω στο οποιο βαζω, αφου τα βρασω πρηγουμενως πολυ καλα, κοκκαλαρκες απο κοτοπουλα, λαιμους, καροττα, και σπαναχι. Ολα μαζι γινονται ενα χυλος σαν παιδικη τροφη. Καποιες φορες μαγειρευω καφαλια χοιρινα που αφου βγουν τα κοκκαλα και παλι μπαινουν στο μιξερ. Το μαγειρευτο το διδω 2-4 φορες εβδομαδιαιως και τις υπολοιπες μερες ταιζω τροφη με ψηλες ποσοτητες σε καθαρο κρεας για ανθρωπινη καταναλωση. Εχω δοκιμασει σχεδον ολες τις γνωστες μαρκες τροφων. Πολλες απο αυτες ειναι ακριβες γιατι ειναι μεν καλες, αλλα οχι στην αξια των λεφτων που πουλιουνται στην αγορα. Καποιες αλλες, αξιζουν περισσοτερο απο οσο εκτιμουνται απο τους καταναλωτες, αλλα δεν ειχαν την σωστη προωθηση.
Κατι πολυ αποδοτικο που δεν στοιχιζει ιδιαιτερα και αποτελει πολυ καλο συμπληρωμα ειναι το God Liver. Το γνωστο μουρουνελαιο. Ενα κουταλακι την ημερα βοηθα τοσο στην αναπτυξη οσο και σε πιο μεγαλα ζωα. Το τριχωμα σιγουρα θα γυαλιζει.
Η διατροφη ειναι πολυ σημαντικη, αλλα χωρις σωστη αποπαρασιτωση, πιθανον να ταιζει καποιος τα παρασιτα αντι τον σκυλο του με τροφη των 3 και 4 ευρω το κιλο. Για αυτο η σωστη και συστηματικη αποπαρασιτωση ειναι πολυ βασικος παραγοντας στην σωστη διατροφη.
Πολύ καλό άρθρο-κείμενο-άποψη :)
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Τροφες σκυλων

Δημοσίευση από marinos.a »

ωραιο αρθρο.

Μουρουνέλαιο από το φαρμακείο;
Si vis pacem, para bellum
stakis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 13 Μαρ 2012, 08:47

Re: Τροφες σκυλων

Δημοσίευση από stakis »

Απο το Φαρμακειο και ειναι μονο 10-12 ευρω. Για ενα σκυλο μπορει να παει και 2-3 μηνες. Το υλικο αυτο περιεχεται πολλες φορες σε πολυβιταμινες για σκυλλους. Μπορει να το βρεις και σε χαπια, αλλα το υγρο-λαδι πιστευω προσωπικα αποδιδει καλυτερα. Προερχεται απο το συκωτι συγκεκριμενου ψαριου, που μου διαφευγει αυτη την στιγμη το ονομα στα Ελληνικα.
sportsman
Full Member
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 13 Αύγ 2012, 08:26

Re: Τροφες σκυλων

Δημοσίευση από sportsman »

Το μουρουνέλαιο είναι ένα ιχθυέλαιο που έχει χρώμα ανοιχτό κίτρινο και εξάγεται από το ΣΥΚΩΤΙ της ΜΟΥΡΟΥΝΑΣ ή άλλων συγγενικών ψαριών όπως ο ΜΠΑΚΑΛΙΑΡΟΣ ή ο ΙΠΠΟΓΛΩΣΣΟΣ...
πηγή : google
Άβαταρ μέλους
Warrior
Full Member
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 23:14

Re: Τροφες σκυλων

Δημοσίευση από Warrior »

Κοπελια δοκιμασε κανενας την τροφη την imagine? επελλανε με ενας παρεας που τις χρησιμοποιει εδω και κανενα εξαμηνο οτι ειδε αρκετη διαφορα πανω στα σκυλια του. Εχει κανενα που την χρησιμοποια να μας πει εντυπωσεις? Εννεν γνωστες αλλα απο οτι μου ειπε ο παρεας και τα συστατικα της ειναι αρκετα καλα και εχει και αρκετα ψηλο ποσοστο κρεατος
Άβαταρ μέλους
Warrior
Full Member
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 23:14

Re: Τροφες σκυλων

Δημοσίευση από Warrior »

Warrior έγραψε:Κοπελια δοκιμασε κανενας την τροφη την imagine? επελλανε με ενας παρεας που τις χρησιμοποιει εδω και κανενα εξαμηνο οτι ειδε αρκετη διαφορα πανω στα σκυλια του. Εχει κανενα που την χρησιμοποια να μας πει εντυπωσεις? Εννεν γνωστες αλλα απο οτι μου ειπε ο παρεας και τα συστατικα της ειναι αρκετα καλα και εχει και αρκετα ψηλο ποσοστο κρεατος
Κανενας ρε παιδια;
ANTREAS KURTSXAAR
Full Member
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 10 Μαρ 2012, 22:51

Re: Τροφες σκυλων

Δημοσίευση από ANTREAS KURTSXAAR »

Φιλε ρωτα σε τουτο το θεμα που ηταν πιο προσφατο http://www.cyprushuntingmagazine.com/fo ... =34&t=2937
Yiannis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 13 Μάιος 2010, 21:34

Re: Τροφες σκυλων

Δημοσίευση από Yiannis »

Warrior έγραψε:Κοπελια δοκιμασε κανενας την τροφη την imagine? επελλανε με ενας παρεας που τις χρησιμοποιει εδω και κανενα εξαμηνο οτι ειδε αρκετη διαφορα πανω στα σκυλια του. Εχει κανενα που την χρησιμοποια να μας πει εντυπωσεις? Εννεν γνωστες αλλα απο οτι μου ειπε ο παρεας και τα συστατικα της ειναι αρκετα καλα και εχει και αρκετα ψηλο ποσοστο κρεατος
Φιλε δοκιμασα την πιο κατω τροφη και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος. Τη δοκιμασα σε ενα σκυλο που ειχε το μαυρο του το χαλι και ειδα παρα πολυ μεγαλη διαφορα

http://www.visan.es/index.php?option=co ... 21&lang=en

Δεν δοκιμασα αλλη απο τη σειρα αυτη.
beaglesRhunters
Full Member
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 16 Οκτ 2012, 11:36

Re: Τροφες σκυλων

Δημοσίευση από beaglesRhunters »

Αγωραζα τροφες απο πολυ γνωστο μαχαζι περιοχη λευκωσιας μια πρασινη 20kg και ηταν μια χαρα χωρις να ειμαι ειδικος απο την ενοια κοπρανα κανονικα λιγο σφιχτα, δεν εχανε βαρος ο σκυλος κτλ
Προσφατα πριν 1-2 μηνες αγωρασα 3 σακους τους ιδους και ηταν σαν πουπουλο, λεο του πωλητη εν οφκεροι αλοπος πας το αστειο και λαλει μου λογο ευρωπαικης ενοσης απαγωρευεται να πουλουντα 20κιλοι και εν ουλλοι 15 κιλοι τωρα και να παει γιαυτο και εφτινεισαν 3 ευρω..
παω σπιτι ανοιξα τον 1 νυχτα και εβαλα τον στο βαρελι το πρωι που τον βλεπω ενω οι παλιες 20κιλες που επιανα ηταν μια χαρα τουτοι ηταν κοκκοι ασπροι πολλα ελαφρυοι και καπου καπου εβρισκες τζε κανενα μαυρο, πιανω τους με τα χερια μου και ελουβουσαν σαν το παξυμαδι και εχανουνταν εγινουνταν σκονη σαν τα λουβιθκια που τα κουλουρουθκια και ντομεταξυ 5 σκυλοι ο ενας εφαε λιο οι αλλοι τιποτε.
περνω τους αλλους 2 πισο ανοιο τον 1 μπροστα τους ο ιδιος και ερκετε με ενα απαισιο τροπο ο υπαλληλος τζε λαλει μου "ρε κουμπαρε μα περιπεζεις μας εν οι καλυτερες τροφες στην αγορα τουτες εν ισπανικες εν οπος το κρυσταλλο γιαυτο εν ετσι, εν καλιτερες που τα κοφλεχ να τες φαει αδροπος. λαλω του εχεις σκυλους εσυ να ξερεις? απαντα οι αλλα επειδει επιατε σημερα ενα σιλο εγινετε εμπειρογνωμονες τζε ειπα του χαλαλη σου εν τες θελω πιαστες να τες καμνεις κοφλεχ μετα που συζητηση εντονη και ενω οι αλλοι υπαλληλοι εν ειπαν τιποτε παρα ενας μιλα με τον μαστρο εχεις δικαιο να σου δοκει λευτα σου πισω. ο γερος που εχει το μαχαζι εκρυψε μες τα πετσια του τζε εκαμνε πως εν ασχολειται..
μετα που 2 εφτομαες επιαμε ενας παρεας τυχεα παλε το ιδιο και ειπε μου ενευριασα πολλα με τον ....... υλαλληλο του Α εγωρασα 3 τροφες χαλασμενες τζε εν μου τες αλλασει, ντομεταξυ αποτι μου ειπε επιασε τον Α που ηταν στο αλλο μαχαζι πολλα λογικος ειπε του αφιστες να τες δουμε με τον καλυτερο του τροπο να μιλησουμε με το εργωστασιο μπορει να εχεις δικαιο. Αλλα τα λεφτα μας επετασαν τζε ακουσα αλλο 2 που επαθαν το ιδιο..
ετυχε σε κανενα αλλο συναδερφο?
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”