ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΛΟΥΒΙΩΝ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΛΟΥΒΙΩΝ

Δημοσίευση από LAGOS »

Παιδιά σας χαιρετώ,

Θέλω να φτιάξω 2 κλουβιά στην αυλή μου και θα ήθελα αν έχει κάποιος εμπειρία, τι πρέπει να προσέξω, ενδεικτικές διαστάσεις κτλ κτλ .. Η κατασκευή θα γίνει με πασαμάνα, τσίγκους και ττελιές. Οι διαστάσεις που έχω στο μιαλό μου είνε 4*2*2 μέτρα και να το μοιράσω στη μέση δλδ κάθε κλουβί να είνε 2*2. .
Άν κάποιος φίλος έχει κάνει κάτι παρόμοιο και έχει καμιά φώτο ή κανένα σχέδιο θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα..
Σας ευχαριστώ...
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΛΟΥΒΙΩΝ

Δημοσίευση από Γιατρός »

LAGOS έγραψε:Παιδιά σας χαιρετώ,

Θέλω να φτιάξω 2 κλουβιά στην αυλή μου και θα ήθελα αν έχει κάποιος εμπειρία, τι πρέπει να προσέξω, ενδεικτικές διαστάσεις κτλ κτλ .. Η κατασκευή θα γίνει με πασαμάνα, τσίγκους και ττελιές. Οι διαστάσεις που έχω στο μιαλό μου είνε 4*2*2 μέτρα και να το μοιράσω στη μέση δλδ κάθε κλουβί να είνε 2*2. .
Άν κάποιος φίλος έχει κάνει κάτι παρόμοιο και έχει καμιά φώτο ή κανένα σχέδιο θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα..
Σας ευχαριστώ...
Δες τα κλουβιά του Priest++ πρώτα
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΛΟΥΒΙΩΝ

Δημοσίευση από LAGOS »

Γιατρός έγραψε:
LAGOS έγραψε:Παιδιά σας χαιρετώ,

Θέλω να φτιάξω 2 κλουβιά στην αυλή μου και θα ήθελα αν έχει κάποιος εμπειρία, τι πρέπει να προσέξω, ενδεικτικές διαστάσεις κτλ κτλ .. Η κατασκευή θα γίνει με πασαμάνα, τσίγκους και ττελιές. Οι διαστάσεις που έχω στο μιαλό μου είνε 4*2*2 μέτρα και να το μοιράσω στη μέση δλδ κάθε κλουβί να είνε 2*2. .
Άν κάποιος φίλος έχει κάνει κάτι παρόμοιο και έχει καμιά φώτο ή κανένα σχέδιο θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα..
Σας ευχαριστώ...
Δες τα κλουβιά του Priest++ πρώτα
Ευχαριστώ πολύ..

Priest++ τα φώτα σου παρακαλώ.
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΛΟΥΒΙΩΝ

Δημοσίευση από πανικος »

φιλε λαγε οι ττελιεσ ειναι 2.9χ2.10 νομιζω να κανεις ενα μεγεθος το κλουβι ωστε να με μενουν κομματια αχρηστα.εχω κανει παρα πολλα κλουβια με πασαμανα 2,5χ2,5 η 3χ3 και τσιγκους.ειναι απλα τα σχεδια αν θελεις και χωρισμα στην μεση απλα βαζεις 1 στυλλο στην μεση καθετα και ενα οριζοντια για την ττελια.
συνηθως στα 4 χ2.,7 εκανα τα κλουβια για 2 σκυλια με 3 στυλλους στα 4 μετρα μπροστα πισω,πανω παλι 3 οριζοντια πασαμανα για τους τσιγκους και 3 στο πλατος πανω κατω μεση.πρωτα εκανα το τσιμαντο και βιδωνα με λαμες κατω το κλοθβι για να μετακινειται ευκολα.δωσε κλιση για αποχετευσεις.υπαρχουν και πιο μικρες ττελιες ρωτα τα μεγεθοι και μετα να αποφασισεις διαστασεις για το κλουβι.τα πασαμανα ειναι παντα 6 μετρα.
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΛΟΥΒΙΩΝ

Δημοσίευση από LAGOS »

Ευχαριστώ πολύ φίλε Πανίκο. Θα πάω να ρωτήσω διαστάσεις για τελίες και να κάνω την βάση πρώτα και βλέπουμε..
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
Άβαταρ μέλους
Priest+++
Full Member
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 15 Αύγ 2014, 21:08

Re: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΛΟΥΒΙΩΝ

Δημοσίευση από Priest+++ »

Φιλέ κάποτε έβαλα κάποιες φωτογραφίες από την τελευταία μου ανακαίνιση. Αλλά δεν τις βρίσκω. Δεν θυμάμαι αν τις ποσταρα ως Priest ή ως istriano.
Istriano® reloaded
Άβαταρ μέλους
kanaris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 21:56

Re: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΛΟΥΒΙΩΝ

Δημοσίευση από kanaris »

Κοπελια έχουμε κανένα νέο στο θέμα ?
ΣΩΒΑΡΩΤΕΙΣ ΜΙΔΑΙhttp://imageshack.us/a/img69/5504/extremecop21.gifΝ!
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΛΟΥΒΙΩΝ

Δημοσίευση από admin »

Φιλε τι ακριβώς ψάχνεις να μάθεις
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
kanaris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 21:56

Re: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΛΟΥΒΙΩΝ

Δημοσίευση από kanaris »

admin έγραψε:Φιλε τι ακριβώς ψάχνεις να μάθεις
Υλικά κατασκευής γενικά : πάτωμα τοίχους στέγη
Διαστάσεις για 1-2 σκύλους (σεττερ -ποιντερ )
Για το φαΐ και το νερό τι υπάρχει?
Ποιος τύπος αποχέτευσης δουλεύει καλύτερα?
Μόνο τούτα :D
ΣΩΒΑΡΩΤΕΙΣ ΜΙΔΑΙhttp://imageshack.us/a/img69/5504/extremecop21.gifΝ!
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΛΟΥΒΙΩΝ

Δημοσίευση από admin »

kanaris έγραψε:
admin έγραψε:Φιλε τι ακριβώς ψάχνεις να μάθεις
Υλικά κατασκευής γενικά : πάτωμα τοίχους στέγη
Διαστάσεις για 1-2 σκύλους (σεττερ -ποιντερ )
Για το φαΐ και το νερό τι υπάρχει?
Ποιος τύπος αποχέτευσης δουλεύει καλύτερα?
Μόνο τούτα :D

Προσωπικά εγώ έβαλα μάρμαρο αντιολισθιτικό κάτω με υποξική γόμα και τοίχο με τούβλα σουβατισμένο περίπου ένα μέτρο. Απο εκεί και πάνω σχάρα με πασαμάνα και απο πάνω ξύλο marine wood με κεραμμύδι με κατάτροχο. Το εσωτερικό του κλουβιού με το μάρμαρο να έχει κατάτροχο πρός την τρύπα που θα είναι ενωμένο με την αποχέτευση και s για να μην βγάζει μυρωδια και απο πάνω καπάκι με τρύπες για να μην γεμίζει τρίχες. Διαστάσεις να είναι ανάλογα με τον χώρο σου και με τα ζώα σου. Εμένα για 1 beagle είναι 1.5 Χ 2 Χ 1,5 ύψος

Για φαεί και νερό έχω ανοξείδωτα σκεύη . Μια σύκλα τσίγκενι κάνει επίσης την δουλειά της .
Προσέχουμε...για να έχουμε
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”