ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ ΣΚΥΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ

Απάντηση
Αχερκωτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2015, 13:20

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ ΣΚΥΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ

Δημοσίευση από Αχερκωτης »

http://youtu.be/5gxGOlBRpDE

Ενα υπεροχο και συγκινητικο βιντεο με ενα τυφλο σκυλλι φερμας πώς ο κυναγωγος μιλα γιαυτο κ πως του συμπεριφερεται..
Αξιζει να το δειτε κ ειναι καλο παραδειγμα για οσους αφησαν ή σκεφτονται να αφησουν ενα σκυλλι που δεν ανταποκρινεται στις προσδοκιες τις απαιτησεις τους..


Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ ΣΚΥΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ

Δημοσίευση από Anthimos »

Αχερκωτης έγραψε:http://youtu.be/5gxGOlBRpDE

Ενα υπεροχο και συγκινητικο βιντεο με ενα τυφλο σκυλλι φερμας πώς ο κυναγωγος μιλα γιαυτο κ πως του συμπεριφερεται..
Αξιζει να το δειτε κ ειναι καλο παραδειγμα για οσους αφησαν ή σκεφτονται να αφησουν ενα σκυλλι που δεν ανταποκρινεται στις προσδοκιες τις απαιτησεις τους..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτο ακριβως εννουμε οταν λεμε οτι ο σκυλος "βλεπει" με την μυτη του οπως εμεις με τα ματια ( παρολο που η οραση στον σκυλο ειναι αρκετα καλή)!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
andreas78

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ ΣΚΥΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ

Δημοσίευση από andreas78 »

Καλημέρα και καλό μήνα.
Ρε Πανίκο, σχεδόν να γυρίσει ανάποδα η μπεκάτσα σου ή εν η ιδέα μου... :shock: :D :P


Εικόνα
Αχερκωτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2015, 13:20

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ ΣΚΥΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ

Δημοσίευση από Αχερκωτης »

Εικόνα


Εικόνα


Sent from my iPhone using Tapatalk
12345678
Full Member
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 29 Οκτ 2012, 16:02
Τοποθεσία: ελλαδα

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ ΣΚΥΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ

Δημοσίευση από 12345678 »

Δυσκολες ειναι και εδω παιδια .η καλοκαιρια καταστρεψε μια καλη χρονια απο οτι φαινοταν .
ΛΙγα νευρικα πουλια μεσα σε πραγματικες ζουγκλες ,ποδαρωμα απιστευτο .
S@v-v@s
Full Member
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 21 Ιαν 2014, 18:40

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ ΣΚΥΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ

Δημοσίευση από S@v-v@s »

Κοπέλια καλησπέρα,

Θα εκτιμούσα τη γνώμη κάποιου συνκυνηγού που είναι κάτοχος σκυλιού Epaniel ή τελοσπάντων κάποιον που να μπορεί να με βοηθήσει. Ψάχνω για σκυλάκι σε μικρή ηλικία για να το εκπαιδεύσω και να το έχω σύντροφο μου με τη νέα σεζόν αφού η σκυλίτσα μου πλέον λόγω ηλικιάς δεν μπορεί να κυνηγήσει (15 χρονών german pointer) Μετά από πολλή καιρό και σκέψη για τις δικές μου ανάγκες πιστεύω ένας σκύλος epagneul breton θα ήταν η ιδανική επιλογή. Θα προτιμούσα να είναι κουτάβι για να μπορέσω να το μάθω πιο εύκολα.

Τελικά βρήκα μια περίπτωση "κουταβιού" 5 μηνών και σκέφτομαι κατά πόσο να το αποκτούσα. Είναι καθαρόαιμο και θα ήθελα να ξέρω αν η ηλικία του είναι κατάλληλη να το εκπαιδεύσω αλλιώς θα ήταν καλύτερα να πάρω κουτάβι. Ένα απλό παράδειγμα. Αν και δεν θα μένει πολύ κοντά σε άλλα σπίτια δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να γαυγίζει ανεξέλεκτα λόγω του ότι θα γίνεται ενοχλητικό.Ποια πιστεύεται ότι είναι τα θετικά και τα πιθανά αρνητικά σε σχέση με αυτή τη φυλή και την ηλικία του?

Ευχαριστώ
S@v-v@s
Full Member
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 21 Ιαν 2014, 18:40

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ ΣΚΥΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ

Δημοσίευση από S@v-v@s »

Πανικος Setter έγραψε:Φιλε ότι εκπαίδευση γίνει στην ηλικία κάτω τον 8 μηνών πρέπει να είναι σε στιλ παιχνιδιού . Η σοβαρή εκπαίδευση από 8 μηνών και πάνω γίνετε στην ουσία . Μην μοιάσουνε του αλλου που παρέδωσε σκύλο "έτοιμο" 6 μηνών . Αν αυτό που βρήκες έχει καλους προγόνους πάρτω και μην σκέφτεσαι ότι είναι 5 μηνών και έκοψε πίσω από εκπαίδευση
Ευχαριστώ φίλε Πανίκο,
χρήσιμες οι συμβουλές σου. Έτυχε να έχεις μέχρι σήμερα κάποιο σκυλί από αυτή τη φυλή? Δεν ξέρω αν μπορεί να δοθεί απάντηση όμως ως φυλή θα μπορούσες να πεις ότι είναι ήσυχη ή θορυβώδες από θέμα γαυγίσματος? Μιλάμε για αρσενικό αν κάνει διαφορά. Μέχρι τώρα τόσα χρόνια όσα pointerakia είχαμε ήταν πολύ καλά σε αυτό το κομμάτι όπως επίσης και με μικρά παιδιά της οικογένειας. Αν και καθαρά κηνυγετικός ο ρόλος που το προωρίζω θα είχε κάποια σημασία για μένα η συμπεριφορά τους προς αυτά. Δεν μιλάω να κάνουν παρέα φυσικά όμως να μην ζηλεύει από αυτά για παράδειγμα. Μου αρκεί να επιβεβαιώσω ότι και αυτή η φυλή είναι όπως την εκπαιδεύσεις αφού τα περισσότερα σκυλιά με όση εμπειρία διαθέτω εκδηλώνουν τα χαρακτηριστικά που τους έχει ενεργοποιήσει ο ιδιοκτήτης τους και το περιβάλλον που ζουν σωστά?
S@v-v@s
Full Member
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 21 Ιαν 2014, 18:40

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ ΣΚΥΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ

Δημοσίευση από S@v-v@s »

Πανικος Setter έγραψε:Φιλε όχι δεν είχα επανιελ αλλα υπάρχουν εδώ άλλοι φίλοι που είναι κάτοχοι αυτής τις φυλης και θα σε βοηθήσουν για ότι θέλεις
Εγινε! Ευχαριστώ.
MONO AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 31 Οκτ 2011, 20:10

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ ΣΚΥΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ

Δημοσίευση από MONO AU-79 »

φιλε έχω ένα epaniel καθαρόαιμο 2 χρόνον. Το σκυλί δεν έχει βγάλει ποτε επιθετικότητα και ειναι φιλικο γενικά τα epaniel είναι ήσυχα σκυλιά. Στο θέμα αν θα γαβγίζει και θα είναι ενοχλητικός δεν νομειζω κανένα σκυλί που θα είναι στο κλουβί και θα κοντέψει κοντά ένας γάτος να μην αρχίσει να γαβγίζει.Ιποπσειν τα epaniel έχουν πολλή ενέργεια. Στο θέμα εκπαίδευσης μην σε απασχολεί ότι το σκυλί είναι 5 μηνών.
S@v-v@s
Full Member
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 21 Ιαν 2014, 18:40

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ ΣΚΥΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ

Δημοσίευση από S@v-v@s »

MONO AU-79 έγραψε:φιλε έχω ένα epaniel καθαρόαιμο 2 χρόνον. Το σκυλί δεν έχει βγάλει ποτε επιθετικότητα και ειναι φιλικο γενικά τα epaniel είναι ήσυχα σκυλιά. Στο θέμα αν θα γαβγίζει και θα είναι ενοχλητικός δεν νομειζω κανένα σκυλί που θα είναι στο κλουβί και θα κοντέψει κοντά ένας γάτος να μην αρχίσει να γαβγίζει.Ιποπσειν τα epaniel έχουν πολλή ενέργεια. Στο θέμα εκπαίδευσης μην σε απασχολεί ότι το σκυλί είναι 5 μηνών.
Ωραία.Ευχαριστώ φίλε για τη βοήθεια!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”