ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ ΣΚΥΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ ΣΚΥΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ

Δημοσίευση από Dimitris »

Anthimos έγραψε:Εν να με καμετε να πιασω αλλο κανενα επανιελ

Βιντεακι με την γιαγια Επανιελ μου Μπαλου (γεννημα 2002) και τον νεαρο τοτε σεττερακο μου...Εβαλε του γυαλια η κοτζιακαρουδα
Ηττήθηκε κατά κράτος ο Ρήγας :)
Ήταν καθαρά θέμα εμπειρίας. "Έτην δαμέ ρε μιτσικουρτή" λαλεί του :lol:
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ ΣΚΥΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ

Δημοσίευση από Anthimos »

Dimitris έγραψε:
Anthimos έγραψε:Εν να με καμετε να πιασω αλλο κανενα επανιελ

Βιντεακι με την γιαγια Επανιελ μου Μπαλου (γεννημα 2002) και τον νεαρο τοτε σεττερακο μου...Εβαλε του γυαλια η κοτζιακαρουδα
Ηττήθηκε κατά κράτος ο Ρήγας :)
Ήταν καθαρά θέμα εμπειρίας. "Έτην δαμέ ρε μιτσικουρτή" λαλεί του :lol:

Εχει πολλα ψουμια να φαει ο Ρηγας φιλε ωσπου να φτασει την Μπαλού!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ ΣΚΥΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ

Δημοσίευση από admin »

Η αλήθεια είναι ότι παντοτε ο πρώτος σου καλός σκύλος μένει μέσα στην καρδιά σου , σαν τον πρώτο έρωτα. Πρέπει να πιάσω άλλο σκυλί καθώς του χρόνου τα γεροντάκια μου δέν το βλέπω να αντέχουν στο βουνό , ήδη φέτος 2 ώρες και φύρνουνται. Απο εκεί το πάω απο εδώ το φέρνω πάλι σε επανιέλ καταλήγω. Η πρώτη μου σκύλα ήταν ένα επανιέλ με σπρίγκερ η οποια δούλευε περισσότερο ως επανιέλ. Το πρόβλημα είναι να βρώ καλά αιματα και αξιόπιστα ζώα .Φυσικά για να μην αδικούμε και τα σκυλιά του σήμερα το 1997 η πρώτη μου επανιέλ την έπαιρνα για περδίκια πάνω απο το σπίτι μου και μου έβγαζε λαούς. Κάθε χρόνο πήγαινα για περδίκια και είχμαε συναντήσεις με 8-10 φραγκολίνες 5-6 λαούς και αρκετές μπεκάτσες. Η μέση μου κάρπωση μέχρι το 2006-7 που πήγαινα μόνο για περδίκια ήταν 35-40 περδίκια . Κάποτε κρατούσα και ημερολόγιο συγκεκριμένα το 2002 που ήταν στα φόρτε της η σκύλα χτύπησα 3 λαγούς 45 περδίκια 5 φραγκολίνες και 2 μπεκάτσες. Πώς να μην μάθουν τα σκυλιά όταν ερχόντουσαν αντιμέτωπα με τόσες εμπειρίες. Εκπαιδευτηκά πήγαινα το πολύ 10-15 το χρόνο εκτός περιόδου κυνηγίου. Σήμερα για να δώσεις εμπειρίες στο σκύλο σου πρέπει να πηγαίνεις 30-40 εκπαιδευτικά για να βρείς το 1/3 των θηραμάτων που βρίσκαμε πρίν απο 15 χρόνια.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Προσέχουμε...για να έχουμε
andreas78

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ ΣΚΥΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ

Δημοσίευση από andreas78 »

Τυπικότατη η Μπαλού, όπως θα έπρεπε.!!!
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ ΣΚΥΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ

Δημοσίευση από Anthimos »

admin έγραψε:Η αλήθεια είναι ότι παντοτε ο πρώτος σου καλός σκύλος μένει μέσα στην καρδιά σου , σαν τον πρώτο έρωτα. Πρέπει να πιάσω άλλο σκυλί καθώς του χρόνου τα γεροντάκια μου δέν το βλέπω να αντέχουν στο βουνό , ήδη φέτος 2 ώρες και φύρνουνται. Απο εκεί το πάω απο εδώ το φέρνω πάλι σε επανιέλ καταλήγω. Η πρώτη μου σκύλα ήταν ένα επανιέλ με σπρίγκερ η οποια δούλευε περισσότερο ως επανιέλ. Το πρόβλημα είναι να βρώ καλά αιματα και αξιόπιστα ζώα .Φυσικά για να μην αδικούμε και τα σκυλιά του σήμερα το 1997 η πρώτη μου επανιέλ την έπαιρνα για περδίκια πάνω απο το σπίτι μου και μου έβγαζε λαούς. Κάθε χρόνο πήγαινα για περδίκια και είχμαε συναντήσεις με 8-10 φραγκολίνες 5-6 λαούς και αρκετές μπεκάτσες. Η μέση μου κάρπωση μέχρι το 2006-7 που πήγαινα μόνο για περδίκια ήταν 35-40 περδίκια . Κάποτε κρατούσα και ημερολόγιο συγκεκριμένα το 2002 που ήταν στα φόρτε της η σκύλα χτύπησα 3 λαγούς 45 περδίκια 5 φραγκολίνες και 2 μπεκάτσες. Πώς να μην μάθουν τα σκυλιά όταν ερχόντουσαν αντιμέτωπα με τόσες εμπειρίες. Εκπαιδευτηκά πήγαινα το πολύ 10-15 το χρόνο εκτός περιόδου κυνηγίου. Σήμερα για να δώσεις εμπειρίες στο σκύλο σου πρέπει να πηγαίνεις 30-40 εκπαιδευτικά για να βρείς το 1/3 των θηραμάτων που βρίσκαμε πρίν απο 15 χρόνια.

Συμφωνω απόλυτα φιλε ..Κι εμενα αυτη η σκυλα με εμαθε κυνηγι ...Απο το 2003 μεχρι περσι εχει 58 λαγους στο ενεργητικο της, παρα πολλα περδικια και Φραγκολινες και 15-20 μπεκατσες τον χρονο . Για εμενα ηταν η απολυτη δασκαλα και το απολυτο σκυλι της βουρκας. Μετανιωνω που δεν την ζευγαρωσα !!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ ΣΚΥΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ

Δημοσίευση από Anthimos »

Πανικος Setter έγραψε:
Anthimos έγραψε:Εν να με καμετε να πιασω αλλο κανενα επανιελ

Βιντεακι με την γιαγια Επανιελ μου Μπαλου (γεννημα 2002) και τον νεαρο τοτε σεττερακο μου...Εβαλε του γυαλια η κοτζιακαρουδα





Respect
Σταθερότητα στη φερμα μέχρι ο κυναγωγός να πιάσει θέση :!: :!:
το ζητούμενο για να κυνηγά ο σκύλος για το όπλο και όχι το όπλο για τον σκύλο ( ως συνήθως )
Φιλε αν δεν εχεις σταθεροτητα στην φερμα δεν κυνηγας μ αυτα τα σκυλια και ειδικα περδικα που ποδαρωνει οπως τον σατανα η ακομα και μπεκατσες νευρικες . Ενας απο τους λογους που η Μπαλου ηταν αποτελεσματικη ειναι οτι δεν πιππιλουσε παρα μονο για μερικα μετρα ( οπως προνοει η φυλή) και μετα ανεβαζε κεφαλι και το εψαχνε στον αερα. Αυτο δεν εδινε περιθωρια στο πουλι να ποδαρωσει και να μας ταλαιπωρησει με παρατεταμενες ιχνηλασιες και της επετρεπε να μπλοκαρει και να κρατησει το πουλι οταν ηταν "κοντα στο κρέας" που λεμε. Σπανια εβλεπες λευκες φερμες . Ειτε ειχε πουλια και πετασαν ειτε ηταν προβουρημενα πουλια που αργα η γρηγορα θα τα εδειχνε!. Φυσικα παντα προνοουμε να εχουμε τον αερα συμμαχο!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ ΣΚΥΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Καλημερα σας.

Ετσι ειναι παιδια. Οι περισσοτεροι ετσι ξεκινησαμε. Επιαναμε ενα σκυλακι φερμας και μετριο να ηταν με τα περισσοτερα θηραματαπου ειχε εγινετουν πολυ καλο.

Σημερα εχουμε "καλυτερα" σκυλια και εχουν δυσκολεψει και λιγοστεψει τα θηραματα.

Εμενα εκεινο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι με ετσι σκυλια πριν 10-15 χρονια εβγαζες και αρκετους λαγους και επεζες και τα φτερωτα σου! Τωρα βρισκεις πιο δυσκολα τους λαγους η δεν τους βρισκεις καθολου. Ηταν και οι λαγοι παραπανω.

Μπορουσα να κυνηγησω το πρωι περδικα και να βγαζει και λαγους και το απογευμα να μου καμνει επαναφορα στο τζιηταστρο της τζιηκλας χωρις προβλημα και χωρις να χαλα η φερμα της.

Οπως και να εχει το κυνηγι με σκυλια φερμας που κυνηγουν για το κυνηγο ειναι το αγαπημενο μου και μου αρεσουν εξορμησεις που μπορει να κτυπησεις ποικιλια θηραματων (απο λαγο μεχρι ορτυκι)

Εικόνα
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
andreas78

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ ΣΚΥΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ

Δημοσίευση από andreas78 »

Ωραίος ο Στέφανος, έτσι είναι φίλε μου και παρά την μείωση των θηραμάτων αυτά τα σκυλιά μας προσφέρουν ακόμα απολαυστικές στιγμές.!!!!
Αχερκωτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2015, 13:20

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ ΣΚΥΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ

Δημοσίευση από Αχερκωτης »

Εικόνα

Ωραιο το θεμα σας μια φωτογραφια και απο μενα


Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ ΣΚΥΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ

Δημοσίευση από Dimitris »

Welcome back λεβέντη μου!
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”