Τροφες σκυλων

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Τροφες σκυλων

Δημοσίευση από Laurona »

Φιλοι μου σας χαιρετω

Ανοιγω το πιο πανω θεμα διοτι υπαρχει γενικα ως συζητηση στα κυνηγετικα στεκια και αυτη την στιγμη με απασχολει κια εμενα ιδιαιτερα.

Το θεμα μας ειναι τι ειδος-μαρκα τροφης ταιζεται, εαν βλεπετε την ποιοτητα γενικα και το τι προσφερει η σας ενδιαφερει μονο το κοστος.

Συνηθως πολυ φιλοι μου λενε βρηκα τη ταδε τροφη, τοσα ο σακκος, συμφερει ρε φιλε πιαστην.Πολυ ωραια .....αλλα ...το θεμα ειναι ο σκυλος περνει ολα οσα χρειαζετε μαζι της για να μπορω να περνω κια εγω την αποδοση που θελω.....η απλα ''πληρωνω'' την διαφορα σε απωλεια αποδοσης?

Προσωπικα ταιζα Eucanuba δεν ειχα ομως ολα οσα απαιτουσα, ειδικα με μια τοσο ακριβη τροφη..........καποιοι αλλοι ομως δεν την αλλαζουν με τιποτα.......ακολουθως βρηκα μια τροφη την cote can με πολυ καλα στοιχεια.

Μελετησα τις προδιαγραφες της εταιρειας , προσφερε παρα πολυ καλα στοιχεια, και ειχα μεινει απολυτα ευχαριστημενος απο αποδοση σε σχεση με την τιμη.

Τριχωμα γυαλιστο, κοπρανα αοσμα κια σφικτα , πραγματα που δεν ειχα με την Eucanuba.

Η τιμη της στα 30-35 Ευρω το σακκο , για μενα πιστευω πολυ καλη για τροφη με αυτα τα χαρακτηριστικα.( πρωτεινη, ω3 και ω6 κλπ)

Η τροφη αυτη μαλλον θα σταματησει να εισαγεται....και ετσι τωρα ειμαι στο ψαξιμο....για αλλη.

Σιγουρα οικονομικα δεν μπορω να ταιζω τροφη της ταξης των 65-70 Ευρω.....αλλα και με τιποτε δεν θα θυσιαζα την υγεια και την αποδοση των σκυλιων μου για το κοστος.........

Θα ηθελα λοιπον τις αποψεις και τις εμπειριες σας....οπως και ισως καποιες προτασεις για πιθανες τροφες που θα μπορουσα να ''μελετησω''

Ευχαριστω

Χρυσανθος
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
NIKOLAS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 14:47

Re: Τροφες σκυλων

Δημοσίευση από NIKOLAS »

δυστιχως ρε φιλε τωρα και με την οικονομικη κριση ταηζω champion αν και εν ψευτικη προσπαθω και με συμπηρομα ψωμιου και κοκκαλα να διατηρουναι τα σκιλια μου σε καλη κατασταση

επισεις πολλοι γνωστοι μου το ιδιο κανουν πλεον

φυσικα τα σκυλια μου οπως ξερεις εν σε περβολι και οχι σπιτι ετσι οσο και να μιριζουν εν ενοχλουν κανενα γιατι ο γειρτονας εχει γουρουνια :lol:

καπιοι φιλοι μου ταηζουν μιαν τροφη σε μπλε σακκο εξιασα το ονομα της ....εν πας τα 20ε τα 20 κιλα

παντος συνηθος οι φτηνες τροφες εν πολλα ασχιμης ποιοτητας οι πανακρηβες νομιζω εν αχρειαστες για εμας τους απλους κυνηγους και οχι κατηκους του holiwood αλλα μια μεσης τιμης τροφη αμαν την ψαξεις θα βρεις

τι γνωμη εχετε για τη TRACKER? και τη CIBAU?
editor
Full Member
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: 03 Μαρ 2010, 09:16

Re: Τροφες σκυλων

Δημοσίευση από editor »

Παιδιά το θέμα τροφή είναι πράγματι ένα τεράστιο κεφάλαιο που σηκώνει μεγάλο ψάξιμο και πειραματισμό. Προσωπικά δοκίμασα για τα σκυλιά μου 5 διαφορετικές μάρκες τροφής αναγνωρισμένης αξίας ώσπου και κατέληξα σε αυτή που εγώ νομίζω ότι είναι πιο κατάλληλη σε σχέση με την απόδοση, συμφέρουσα απο οικονομικής άποψης (αν και όταν παίρνεις κάτι καλό συνήθως το πληρώνεις) και σίγουρα να δίνει στα σκυλιά όλα τα απαραίτητα για καλή υγεία. Αυτό όμως που πρόσεξα ότι παίζει το πιο σημαντικό ρόλο είναι η ποσότητα τροφής που δίνουμε στα ζώα μας και πότε. Δεν πρέπει να ειμάστε υπερβολικοί με την ποσότητα που δίνουμε, αλλά να δίνουμε τροφή σύμφωνα με τα κιλά του ζώου μας και σύμφωνα με την κατασκευάστρια εταιρία της τροφής που πρέπει ετσι και αλλιώς να το αναγράφουν πάνω στο σάκκο. Το παν νομίζω είναι να διατηρούμε το βάρος των σκυλιών καθόλη την διάρκεια του χρόνου σε λογικά επίπεδα (διατροφή & άσκηση) γιατι όπως ξέρουμε καλά η απότομη αύξηση ή μείωση του βάρους εγκυμονεί σοβαρούς κινδύνους όπως και στον άνθρωπο.
Mr. F3
Full Member
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 22 Μαρ 2010, 18:38

Re: Τροφες σκυλων

Δημοσίευση από Mr. F3 »

Εχω χρησιοποιησει σχεδον ολες τις σκυλλοτροφες που κυκλοφορουν στο παζαρι.
Νομιζω ειναι αχρειαστη μια αναλυση για το τι πρεπει να προσφερει μια τροφη αφου λογικα ολοι θα γνωριζουμε.
Απο τα μεγαλα ονοματα βρηκα καλυτερη με μεγαλη διαφορα την Proplan Puppy η οποια μου προσφερε ολα οσα ζητουσα, μοναδικο σοβαρο μειονεκτημα ηταν η τιμη της αφου χρειαζομουν 130 ευρω το μηνα για τροφες 2,5 σκυλων.

Η τροφη η οποια χρησιμοποιω εδω και αρκετο καιρο ειναι αυτη που περιγραφει ο φιλος Laurona, μπορω να πω μαλιστα οτι τη θεωρω και καλυτερη απο την Proplan σε πολλους τομεις και το καλυτερο ειναι οτι με 35ευρω τωρα βγαζω το μηνα.

Αν υπηρχε τροπος θα αποθηκευα καμια 10αρια σακκους μπας και την αποσυρουν απο το εμποριο.
Τη συστινω ανεπιφυλακτα.
Ελαφρος αρνητικο σημειο ειναι οτι τα σκυλια καταναλωνουν λιγο περισσοτερο νερο μετα το γευμα του.
dangerous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 12 Μαρ 2010, 16:35

Re: Τροφες σκυλων

Δημοσίευση από dangerous »

Mr. F3 έγραψε:Εχω χρησιοποιησει σχεδον ολες τις σκυλλοτροφες που κυκλοφορουν στο παζαρι.
Νομιζω ειναι αχρειαστη μια αναλυση για το τι πρεπει να προσφερει μια τροφη αφου λογικα ολοι θα γνωριζουμε.
Απο τα μεγαλα ονοματα βρηκα καλυτερη με μεγαλη διαφορα την Proplan Puppy η οποια μου προσφερε ολα οσα ζητουσα, μοναδικο σοβαρο μειονεκτημα ηταν η τιμη της αφου χρειαζομουν 130 ευρω το μηνα για τροφες 2,5 σκυλων.

Η τροφη η οποια χρησιμοποιω εδω και αρκετο καιρο ειναι αυτη που περιγραφει ο φιλος Laurona, μπορω να πω μαλιστα οτι τη θεωρω και καλυτερη απο την Proplan σε πολλους τομεις και το καλυτερο ειναι οτι με 35ευρω τωρα βγαζω το μηνα.

Αν υπηρχε τροπος θα αποθηκευα καμια 10αρια σακκους μπας και την αποσυρουν απο το εμποριο.
Τη συστινω ανεπιφυλακτα.
Ελαφρος αρνητικο σημειο ειναι οτι τα σκυλια καταναλωνουν λιγο περισσοτερο νερο μετα το γευμα του.
φιλοι μου γνωριζει καποιος απο εσας τιν mera dog ειναι γερμανικη εχω ακουσει καλα σχολια
Άβαταρ μέλους
ΚΥΡΙΑΚΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 17 Αύγ 2010, 14:10

Re: Τροφες σκυλων

Δημοσίευση από ΚΥΡΙΑΚΟΣ »

Ειμαι κατοχος ενος σπανιελ τους τελευταιους 9 μηνες , δυσκολευομε αφανταστα με της τροφες.
Εχω δοκιμασει και φτηνες και ακριβες , αποτελεσμα τα κοπρανα να ειναι σαν ΠΟΥΡΕΣ και οχι σφιχτα και σχιματισμενα.
Υπαρχει καμια προταση για τροφη που κανει τα κοπρανα σφιχτα?
και αν υπαρχει που μπορω να την βρω στη λευκωσια?
makis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 11:56

Re: Τροφες σκυλων

Δημοσίευση από makis »

ΚΥΡΙΑΚΟΣ έγραψε:Ειμαι κατοχος ενος σπανιελ τους τελευταιους 9 μηνες , δυσκολευομε αφανταστα με της τροφες.
Εχω δοκιμασει και φτηνες και ακριβες , αποτελεσμα τα κοπρανα να ειναι σαν ΠΟΥΡΕΣ και οχι σφιχτα και σχιματισμενα.
Υπαρχει καμια προταση για τροφη που κανει τα κοπρανα σφιχτα?
και αν υπαρχει που μπορω να την βρω στη λευκωσια?

File to mistiko den ine mono stin trofi alla kai poses fores tin imera ton taizeis, egw twra pou kathonte tous dino sintirisis trofi pou ine 2+1 mono 20 euro
Άβαταρ μέλους
ΚΥΡΙΑΚΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 17 Αύγ 2010, 14:10

Re: Τροφες σκυλων

Δημοσίευση από ΚΥΡΙΑΚΟΣ »

makis έγραψε:
ΚΥΡΙΑΚΟΣ έγραψε:Ειμαι κατοχος ενος σπανιελ τους τελευταιους 9 μηνες , δυσκολευομε αφανταστα με της τροφες.
Εχω δοκιμασει και φτηνες και ακριβες , αποτελεσμα τα κοπρανα να ειναι σαν ΠΟΥΡΕΣ και οχι σφιχτα και σχιματισμενα.
Υπαρχει καμια προταση για τροφη που κανει τα κοπρανα σφιχτα?
και αν υπαρχει που μπορω να την βρω στη λευκωσια?

File to mistiko den ine mono stin trofi alla kai poses fores tin imera ton taizeis, egw twra pou kathonte tous dino sintirisis trofi pou ine 2+1 mono 20 euro
Φιλε ευχαριστω για τη συμβουλη . πηρα μιαν ARION με 26% πρωτεινη και του δινω 2 φορες την μερα , νομιζω οτι αρχισε να βρισκει το δρομο του. απο το πρωτο ταισμα μου εκανε κοπρανα σφιχτα , αν συνεχισει ετσι θα ειμαστε μια χαρα.
nicolas theocharous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 05 Αύγ 2010, 18:31

Re: Τροφες σκυλων

Δημοσίευση από nicolas theocharous »

παιδια γεια σας τουτη την τροφη που λαλει ο χρυσανθος την cote can που την βρισκω??? ειμαι απο λαρνακα αλλα αν δεν υπαρχει ερκουμε και λευκωσια και λεμεσο αμαν λαχει. βασικαγυρευκω και εγω καμια τροφη ετσι φτηνη και καλη σας παρακαλω μπορειτε να με βοηθησετε να μεν θελω να πειραματειζουμε??
Άβαταρ μέλους
ΚΥΡΙΑΚΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 17 Αύγ 2010, 14:10

Re: Τροφες σκυλων

Δημοσίευση από ΚΥΡΙΑΚΟΣ »

Eχει κανενα σας που εκτος απο τη τροφη δινει και βιταμινες στα σκυλια του ?
τιποτε για μεγαλυτερη αντοχη.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”