ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΑΠΟΚΟΠΗΣ ΟΥΡΑΣ

Απάντηση
and73
Full Member
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:48

ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΑΠΟΚΟΠΗΣ ΟΥΡΑΣ

Δημοσίευση από and73 »

χΑΙΡΕΤΩ,

Πληροφοριακα... την Πεμπτη για συζητηση στην Επιτροπη Γεωργιας της Βουλης ειναι καταθετημενο το νομοσχεδιο για την απαγορευση της αποκοπης της ουρας απο τα σκυλια. Οτι εγινε ουσιαστικα στην Ελλαδα θα γινει και εδω.

Φυσικα.... ολοι οι κυνοφιλικοι ομιλοι που επηρεαζονται ειναι "ενημεροι"!!! οπως και ο κυνολογικος!!!!

ΑΑ
Άβαταρ μέλους
christy2000
Full Member
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2012, 09:47
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΑΠΟΚΟΠΗΣ ΟΥΡΑΣ

Δημοσίευση από christy2000 »

Παντα ειχα το σαν απορεια αλλα ποτε δεν μου δωθηκε μια απαντηση που θα με ικανοποιειση.Γιατι υπαρχουν φυλες που κοβουμε την ουρα τους?Σε τι βοηθα?Οντος βοηθα η απλα επειδη κανη το σκυλλη να φενεται πιο ''σερτικο''?Η απλα ετσι τα υβρα μεν ετσι τα καμουμεν? Υπαρχη επιστημονικη εξηγηση για αυτο?Ποιος καθορισε σε ποιες φυλες να κοβετε η ουρα?Τα επανιελ μπρετον γεννιουνται χωρις ουρα?Υπαρχουν ρατσες που γεννιουνται χωρις ουρα?Ενα ντραατχαρ θα κυνηγα χειροτερα με την ουρα?Πολλες ερωτησεις :oops: αλλα νομιζω παρα πολλυ εχουμε την απορεια γιατι τα περι ισσοροποιας και περι τρεξιματος εγω δεν τα θεωρω σαν αιτιες γιατι πολλα σκυλλια που κανονικα επρεπε να μην εχουν και κθνηγουν μια χαρα αλλα και τρεχουν :!: :?: :?: :?:
ΔΡΑΣΕ 'Η ΣΚΑΣΕ...!!!
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΑΠΟΚΟΠΗΣ ΟΥΡΑΣ

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

christy2000 έγραψε:Παντα ειχα το σαν απορεια αλλα ποτε δεν μου δωθηκε μια απαντηση που θα με ικανοποιειση.Γιατι υπαρχουν φυλες που κοβουμε την ουρα τους?Σε τι βοηθα?Οντος βοηθα η απλα επειδη κανη το σκυλλη να φενεται πιο ''σερτικο''?Η απλα ετσι τα υβρα μεν ετσι τα καμουμεν? Υπαρχη επιστημονικη εξηγηση για αυτο?Ποιος καθορισε σε ποιες φυλες να κοβετε η ουρα?Τα επανιελ μπρετον γεννιουνται χωρις ουρα?Υπαρχουν ρατσες που γεννιουνται χωρις ουρα?Ενα ντραατχαρ θα κυνηγα χειροτερα με την ουρα?Πολλες ερωτησεις :oops: αλλα νομιζω παρα πολλυ εχουμε την απορεια γιατι τα περι ισσοροποιας και περι τρεξιματος εγω δεν τα θεωρω σαν αιτιες γιατι πολλα σκυλλια που κανονικα επρεπε να μην εχουν και κθνηγουν μια χαρα αλλα και τρεχουν :!: :?: :?: :?:
Ήμουν με τιν ιδέα ότι κόφκεις την για να μεν κορακά πάστα δεντρά τζιαι τες σπαλαθκιές.
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΑΠΟΚΟΠΗΣ ΟΥΡΑΣ

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

christy2000 έγραψε:Παντα ειχα το σαν απορεια αλλα ποτε δεν μου δωθηκε μια απαντηση που θα με ικανοποιειση.Γιατι υπαρχουν φυλες που κοβουμε την ουρα τους?Σε τι βοηθα?Οντος βοηθα η απλα επειδη κανη το σκυλλη να φενεται πιο ''σερτικο''?Η απλα ετσι τα υβρα μεν ετσι τα καμουμεν? Υπαρχη επιστημονικη εξηγηση για αυτο?Ποιος καθορισε σε ποιες φυλες να κοβετε η ουρα?Τα επανιελ μπρετον γεννιουνται χωρις ουρα?Υπαρχουν ρατσες που γεννιουνται χωρις ουρα?Ενα ντραατχαρ θα κυνηγα χειροτερα με την ουρα?Πολλες ερωτησεις :oops: αλλα νομιζω παρα πολλυ εχουμε την απορεια γιατι τα περι ισσοροποιας και περι τρεξιματος εγω δεν τα θεωρω σαν αιτιες γιατι πολλα σκυλλια που κανονικα επρεπε να μην εχουν και κθνηγουν μια χαρα αλλα και τρεχουν :!: :?: :?: :?:
υπάρχουν epaniel που γεννήθηκαν χωρίς ουρα τώρα για τες άλλες ράτσες δεν ξέρω να σου πω αλλα το epaniel σε διαφορες γέννες γεννήθηκαν μικρά τελείoς άνουρα
EPANIEL POWER
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΑΠΟΚΟΠΗΣ ΟΥΡΑΣ

Δημοσίευση από virtualgreek »

Κυνηγόσκυλα με μεγάλη ουρά, πχ. Αγγλικοί δείκτες, Κούρτζχααρ κλπ όταν εντοπίσουν κάποια αναθυμίαση κινούν την ουρά τους με μεγάλη ένταση και ρυθμός.

Πολλές φορές κτυπάνε και πληγώνουν την ουρά τους, η οποία στην καλύτερη περίπτωση θα ματώσει. Σε άλλες περιπτώσεις, η ουρά σπάζει, όπως ο σκύλος στην συνημμένη φωτογραφία.
Broken-tail.jpg
Η φωτογραφία είναι από την ιστοσελίδα http://medicalanimalsinneed.com/charlie ... oken-tail/

Για κατοικίδια ζώα δεν συνιστάται η κοπή της ουράς.

Σ. Μακρής
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΑΠΟΚΟΠΗΣ ΟΥΡΑΣ

Δημοσίευση από AndreasDr »

virtualgreek έγραψε:Κυνηγόσκυλα με μεγάλη ουρά, πχ. Αγγλικοί δείκτες, Κούρτζχααρ κλπ όταν εντοπίσουν κάποια αναθυμίαση κινούν την ουρά τους με μεγάλη ένταση και ρυθμός.

Πολλές φορές κτυπάνε και πληγώνουν την ουρά τους, η οποία στην καλύτερη περίπτωση θα ματώσει. Σε άλλες περιπτώσεις, η ουρά σπάζει, όπως ο σκύλος στην συνημμένη φωτογραφία.

Για κατοικίδια ζώα δεν συνιστάται η κοπή της ουράς.

Σ. Μακρής
Συμπληρώνοντας, τα αιματώματα και κατάγματα στην ουρά πολύ συχνά προκαλούν γάγκρενα και αναγκαστικά κόβεται μέχρι το σημείο που "νέκρωσε" , οι πόνοι και τα προβλήματα στην ουρά και κατ'επέκταση στη σπονδυλική στύλη είναι πολύ περισσότερα απο το να κοπεί όταν το σκυλί είναι μερικών ημερών.
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
Άβαταρ μέλους
Viszla
Full Member
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 04 Μαρ 2012, 12:57

Re: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΑΠΟΚΟΠΗΣ ΟΥΡΑΣ

Δημοσίευση από Viszla »

Έχει τόσα προβλήματα η κοινωνία μας και βρήκανε την ουρά του σκύλου να ασχοληθούν...
Είμαστε άξιοι της τύχης μας..
ΚΥΝΗΓΟΣ ΧΩΡΙΣ ΣΚΥΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΡΑΣ ΧΩΡΙΣ .....
Άβαταρ μέλους
christy2000
Full Member
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2012, 09:47
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΑΠΟΚΟΠΗΣ ΟΥΡΑΣ

Δημοσίευση από christy2000 »

virtualgreek έγραψε:Κυνηγόσκυλα με μεγάλη ουρά, πχ. Αγγλικοί δείκτες, Κούρτζχααρ κλπ όταν εντοπίσουν κάποια αναθυμίαση κινούν την ουρά τους με μεγάλη ένταση και ρυθμός.

Πολλές φορές κτυπάνε και πληγώνουν την ουρά τους, η οποία στην καλύτερη περίπτωση θα ματώσει. Σε άλλες περιπτώσεις, η ουρά σπάζει, όπως ο σκύλος στην συνημμένη φωτογραφία.
Broken-tail.jpg
Η φωτογραφία είναι από την ιστοσελίδα http://medicalanimalsinneed.com/charlie ... oken-tail/

Για κατοικίδια ζώα δεν συνιστάται η κοπή της ουράς.

Σ. Μακρής
Δηλαδη κοβεται η ουρα των σκυλλων φερμας που ενω φερμαρουν η ουρα τους δεν ''κοκαλωνη'' οπως το υπολοιπο σωμα.π.χ. ενας γερμανικος δεικτης δεν σταθεροποιει και την ουρα του οπως ενα αγγλικο δεικτη η ενα αγγλικο σεττερ?
ΔΡΑΣΕ 'Η ΣΚΑΣΕ...!!!
Άβαταρ μέλους
peanut5020
Full Member
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2011, 20:36
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΑΠΟΚΟΠΗΣ ΟΥΡΑΣ

Δημοσίευση από peanut5020 »

Viszla έγραψε:Έχει τόσα προβλήματα η κοινωνία μας και βρήκανε την ουρά του σκύλου να ασχοληθούν...
Είμαστε άξιοι της τύχης μας..
Ακριβώς φίλε! Δεν νομίζω να είναι τόσο κακό να επεμβαίνεις στη μορφολογία (όχι με γενετικό τρόπο βέβαια) του σκύλου από τη στιγμή που το κάνεις για το δικό του καλό. Γιατί δεν ασχολούνται και με τις πλαστικές στον άνθρωπο με παρόμοιο τρόπο.
Εφάαν μας οι περιβαλλοντισμοί σε τούντη χώρα και η ζωοοφιλιά παντές και εμείς που εκόψαμε το νούρο του σιυλλου μας εν αγαπούμε τα ζώα.
Ώτα έχει όνου, μύστακα γαλής, εριφίου νώτα, πόδας ασφαλείς.
Άβαταρ μέλους
christy2000
Full Member
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2012, 09:47
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΑΠΟΚΟΠΗΣ ΟΥΡΑΣ

Δημοσίευση από christy2000 »

peanut5020 έγραψε:
Viszla έγραψε:Έχει τόσα προβλήματα η κοινωνία μας και βρήκανε την ουρά του σκύλου να ασχοληθούν...
Είμαστε άξιοι της τύχης μας..
Ακριβώς φίλε! Δεν νομίζω να είναι τόσο κακό να επεμβαίνεις στη μορφολογία (όχι με γενετικό τρόπο βέβαια) του σκύλου από τη στιγμή που το κάνεις για το δικό του καλό. Γιατί δεν ασχολούνται και με τις πλαστικές στον άνθρωπο με παρόμοιο τρόπο.
Εφάαν μας οι περιβαλλοντισμοί σε τούντη χώρα και η ζωοοφιλιά παντές και εμείς που εκόψαμε το νούρο του σιυλλου μας εν αγαπούμε τα ζώα.[/quote
Δεν τους πειραζει που οι διθεν ζωοφιλοι περνουν τους στο κτηνιατρο τζε κοφκουν τα @ρχιδ@ τους, τζε επιραξεν τους το κοψιμο του νουρου τους!!!
ΔΡΑΣΕ 'Η ΣΚΑΣΕ...!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”