ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΠΕΡΙΟΧΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΩΝ ΣΚΥΛΩΝ

Απάντηση
stelios---
Full Member
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 19 Φεβ 2011, 13:11

ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΠΕΡΙΟΧΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΩΝ ΣΚΥΛΩΝ

Δημοσίευση από stelios--- »

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΘΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΚΟΝΤΑ ΣΤΙΣ ΕΠΑΡΧΙΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΟΥΜΕ ΤΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ...........
Ο ΛΑΘΡΟΘΗΡΑΣ ΕΙΝΑΙ
ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ…

Κλέβει το χόµπι και την πανίδα του τόπου, του
δικού σου τόπου και των παιδιών σου. Είσαι το
θύµα του στον ίδιο βαθµό όπως και να σου
έκλεβε το σπίτι........!!
Άβαταρ μέλους
pai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 13 Φεβ 2011, 10:53

Re: ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΠΕΡΙΟΧΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΩΝ ΣΚΥΛΩΝ

Δημοσίευση από pai »

stelios--- έγραψε:ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΘΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΚΟΝΤΑ ΣΤΙΣ ΕΠΑΡΧΙΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΟΥΜΕ ΤΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ...........
μπραβο φιλε στελιο ορθη η σκεψη σου!
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΠΕΡΙΟΧΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΩΝ ΣΚΥΛΩΝ

Δημοσίευση από Laurona »

Πιστευω οτι πρεπει να αναθεωρησουν πολλα πραγματα.

Το προστιμο των 300 ευρω. να συνεχισει αλλα να καθοριστουν κριτηρια.
Πιασε τους επαγγελματιες που βγαινουν καθημερινες. Πιασε αυτους που βγαινουν με περισσοτερα απο δυο σκυλια. κΑΘΟΡΙΣΕ ΜΟΝΟ 2 μερες της βδομαδας για εκπαιδευτικα οπως το κυνηγι - Κυριακη - Τεταρτη.

Χρειαζομαστε μια λυση σωστη και στα μετρα του απλου κοσμου.

Εχω να βγω με τα σκυλια 3 μηνες λογω του προστιμου και τις καταστασης.
Δεν μπορουμε να πηγαινουμε μακρυα λογο κοστους.
Δεν τολμουμε να βγουμε καπου κοντα, και ασφαλες που ξερουμε, λογω του προστιμου.

Οι καθορισμενες περιοχες ειναι λιγες, μακρυα - και το πετρελειο πλεον μετρουμεν το με την σταγονα, και εαν δεν ειναι γεματες ψατζιες, ειναι σαν το γηπεδο αμα εχει ντερπυ τα σαββατοκυριακα.

Ασε το κοσμο να βγει εξω ελευθερα, αλλα επιβαλε τα 300 ευρω με ελεγχους σε ατομα που βγαινουν εκτος καθοριμσενων ημερων και με περισσοτερα απο 2 σκυλια.

Προσωπικα ηταν η μονη μου ξεκουραση, 1 μιση ωρα την Κυριακη, εκαμνα τον περιπατο μου, δουλευα τον σκυλο μου, γεμιζα τες μπαταριες μου και επεστρεφα.

Δεν νομιζω οτι εχει ο κοσμος το περιθωριο περισσοτερο απο 1-2 το πολυ, κοντινες εξορμησεις εκπαιδευτικων πλεον. Ουτε και ο σκυλος τις χρειαζετε τις περισσοτερες , αμα εχεις μονον 1-2 σκυλια.

Μεχρι το κυνηγι αυτα τα 2 σκυλια θα βγουν απο τον Απριλη μεχρι τον Οκτωβρη 7*4*2 = 56 εκπαιδευτικα των 2 ωρων, Εγω λαλω σου τα μισα δηλαδη 28.

Απο τα 28 τα μισα να βρεις θηραμα, ειναι υπεραρκετα για να καταλαβει ενα κουταβι τη ζητα και ενα εμπειρο σκυλι να διατηρηθει.

Μην μας καταδικαζετε ομως , (πλην ολων οσων μας εχουν καταδικασει να ζουμε) και στο να μην μπορουμε να χαρουμε 2-4 ωρες την εβδομαδα με τα σκυλια μας.

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΘΕΩΡΗΘΕΙ Η ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ.

Υ.Σ Ξερω οτι καποιοι φιλοι μοθ υα βγουν να πουν για την ενοχληση του θηραματος.

Τι να σας πω......... εχω χιλια δυο επιχειρηματα........άλλα πιστευω οτι δεν ειναι τραγικο το ποιο πανω σεναριο, αντιθετα, ειναι στα μετρα ενος σωστου και πειθαρχημενου εκπαιδευτικου συστηματος.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΠΕΡΙΟΧΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΩΝ ΣΚΥΛΩΝ

Δημοσίευση από mikros »

Φιλε laurona δεν νομιζω να μπορει να γινει με μονο 2 μερες επιδη υπαρχουν ανθρωποι που δεν μπορουν τις συγκεκριμενες μερες...με 2 λυσεις ή να αφεικουν τα σκυλλια τους οσπου να αρκεψει η κυνηγετικη περιοδος ή να παρανομισουν γιατι δεν μπορουν αλλιως(μαλλον το δευτερο)
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
istriano ®

Re: ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΠΕΡΙΟΧΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΩΝ ΣΚΥΛΩΝ

Δημοσίευση από istriano ® »

Laurona έγραψε:Πιστευω οτι πρεπει να αναθεωρησουν πολλα πραγματα.

Το προστιμο των 300 ευρω. να συνεχισει αλλα να καθοριστουν κριτηρια.
Πιασε τους επαγγελματιες που βγαινουν καθημερινες. Πιασε αυτους που βγαινουν με περισσοτερα απο δυο σκυλια. κΑΘΟΡΙΣΕ ΜΟΝΟ 2 μερες της βδομαδας για εκπαιδευτικα οπως το κυνηγι - Κυριακη - Τεταρτη.

Χρειαζομαστε μια λυση σωστη και στα μετρα του απλου κοσμου.

Εχω να βγω με τα σκυλια 3 μηνες λογω του προστιμου και τις καταστασης.
Δεν μπορουμε να πηγαινουμε μακρυα λογο κοστους.
Δεν τολμουμε να βγουμε καπου κοντα, και ασφαλες που ξερουμε, λογω του προστιμου.

Οι καθορισμενες περιοχες ειναι λιγες, μακρυα - και το πετρελειο πλεον μετρουμεν το με την σταγονα, και εαν δεν ειναι γεματες ψατζιες, ειναι σαν το γηπεδο αμα εχει ντερπυ τα σαββατοκυριακα.

Ασε το κοσμο να βγει εξω ελευθερα, αλλα επιβαλε τα 300 ευρω με ελεγχους σε ατομα που βγαινουν εκτος καθοριμσενων ημερων και με περισσοτερα απο 2 σκυλια.

Προσωπικα ηταν η μονη μου ξεκουραση, 1 μιση ωρα την Κυριακη, εκαμνα τον περιπατο μου, δουλευα τον σκυλο μου, γεμιζα τες μπαταριες μου και επεστρεφα.

Δεν νομιζω οτι εχει ο κοσμος το περιθωριο περισσοτερο απο 1-2 το πολυ, κοντινες εξορμησεις εκπαιδευτικων πλεον. Ουτε και ο σκυλος τις χρειαζετε τις περισσοτερες , αμα εχεις μονον 1-2 σκυλια.

Μεχρι το κυνηγι αυτα τα 2 σκυλια θα βγουν απο τον Απριλη μεχρι τον Οκτωβρη 7*4*2 = 56 εκπαιδευτικα των 2 ωρων, Εγω λαλω σου τα μισα δηλαδη 28.

Απο τα 28 τα μισα να βρεις θηραμα, ειναι υπεραρκετα για να καταλαβει ενα κουταβι τη ζητα και ενα εμπειρο σκυλι να διατηρηθει.

Μην μας καταδικαζετε ομως , (πλην ολων οσων μας εχουν καταδικασει να ζουμε) και στο να μην μπορουμε να χαρουμε 2-4 ωρες την εβδομαδα με τα σκυλια μας.

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΘΕΩΡΗΘΕΙ Η ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ.

Υ.Σ Ξερω οτι καποιοι φιλοι μοθ υα βγουν να πουν για την ενοχληση του θηραματος.

Τι να σας πω......... εχω χιλια δυο επιχειρηματα........άλλα πιστευω οτι δεν ειναι τραγικο το ποιο πανω σεναριο, αντιθετα, ειναι στα μετρα ενος σωστου και πειθαρχημενου εκπαιδευτικου συστηματος.

Πολλα σωστα μιλας φιλε Χρυσανθε.
axerkwtis

Re: ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΠΕΡΙΟΧΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΩΝ ΣΚΥΛΩΝ

Δημοσίευση από axerkwtis »

συμφωνω με οσο λεχθηκαν..αναπροσαρμογες παντου..και φερνω ενα παραδειγμα..οι περισσοτεροι γονεις τοσο καιρο τα παιδια τους τα επαιρναν σε λουνα παρκ για να παιξουν προσφεροντας τους ψυχαγωγια..τωρα καποιοι μπορουν να τα περνουν στο παρκο της γειτονιας αν υπαρχει ή σε αυτοσχεδιο παρκο προσφεροντας τους ψυχαγωγια αλλα και ποιοτικο χρονο κατι που πολλα παιδια δεν ειχαν ισως ποτε λογω υποχρεωσεων των γονιων..

το ιδιο και τα σκυλια μας που για πολλους ειναι τα παιδια μας..μαραζωνουμε να τα κραταμε στα κλουβια λογω δυσκολιων στην μετακινηση για εκπαιδευση και την μερα που οι περισσοτεροι μπορουν δηλαδη σαβ/κα να μεν βρισκεις τοπο να παρκαρεις σαν πως και εχει γαμο ή καποια εκδηλωση..παμε καθημερινες πρωινα και βρισκεις τουλαχιστον 10-15 αυτοκινητα..

εγινε αν δεν κανω λαθος μια αρχη στην παφο που σκεφτοντε να ανοιξουν το δασος παφου για εκπαιδευση σκυλλων..δεν ξερω τι εγινε στες συζητησεις αν ξερει καποιος ας μας ενημερωσει..
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΠΕΡΙΟΧΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΩΝ ΣΚΥΛΩΝ

Δημοσίευση από admin »

Η Υπηρεσία Θήρας και Πανίδας επιθυμεί να υπενθυμίσει στους κυνηγούς ότι η άσκηση των κυνηγετικών σκύλων, στις επιτρεπόμενες περιοχές κυνηγίου, θα επιτρέπεται μέχρι και τις 20/10/2013.

Σημειώνεται ότι η άσκηση των κυνηγετικών σκύλων σε μη καθορισμένες περιοχές αποτελεί αδίκημα το οποίο ρυθμίζεται με εξώδικο πρόστιμο ύψους 300€.

Επιπρόσθετα σημειώνεται ότι για να δικαιούται ένας κυνηγός να ασκήσει τους κυνηγετικούς του σκύλους σε επιτρεπόμενες περιοχές θα πρέπει να είναι κάτοχος ανανεωμένης άδειας κυνηγίου. Στην περίπτωση που ένα πρόσωπο εντοπιστεί να εκπαιδεύει τους κυνηγετικού του σκύλους χωρίς να είναι κάτοχος ανανεωμένης άδειας κυνηγίου τότε διαπράττει αδίκημα το οποίο ρυθμίζεται με εξώδικο πρόστιμο ύψους 50€.

Τέλος επισημαίνεται ότι κάθε κυνηγός, κάτοχος ανανεωμένης άδειας κυνηγίου, δικαιούται να συνοδεύει, για εκπαίδευση, μέχρι τρεις (3) κυνηγετικούς σκύλους.


9 Οκτωβρίου 2013
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΠΕΡΙΟΧΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΩΝ ΣΚΥΛΩΝ

Δημοσίευση από giorgos80 »

μα δεν ειναι μεχρι μια βδομαδα πριν το κυνηγι?
Εκαμαμεν το μ@@τσι@ επιστημη
Άβαταρ μέλους
GRIGORIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 361
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 18:32

Εκπαιδευτικα

Δημοσίευση από GRIGORIS »

Γνωριζει κανεις με σιγουρια μεχρι ποτε δικαιουμαστε να βγαζουμε εξω τους σκυλους??
Λαγός χωρίς σκύλο, Αρσενικός χωρίς β@@ο!!!
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: Εκπαιδευτικα

Δημοσίευση από giorgos80 »

GRIGORIS έγραψε:Γνωριζει κανεις με σιγουρια μεχρι ποτε δικαιουμαστε να βγαζουμε εξω τους σκυλους??
http://www.moi.gov.cy/moi/Wildlife/wild ... 202013.pdf
Εκαμαμεν το μ@@τσι@ επιστημη
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”