Τελικά σπάζουν οι λαοί με την δίωξη;

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
FRANCHI
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 12 Δεκ 2011, 18:53

Re: Τελικά σπάζουν οι λαοί με την δίωξη;

Δημοσίευση από FRANCHI »

Δεν ξεχάσω πριν χρόνια εστέκουμουν στην μούττη ενός βουνού και καμιά 300μ στο απέναντι βουνό έφκαλε που το πλευρό του βουνό ένας σκύλλος ένα λαό και εξεκίνησε η καταδίωξη. Ο λαγός στην αρχή εκράτησε αρκετή απόσταση αλλά μετά από αρκετή ώρα ο σκύλλος του εκόντεψε περίπου στα 5-10μ. Σε ορισμένες φάσεις ενόμιζα ότι θα τον έπιανε αλλά ο λαγός έκαμνε απότομο ελιγμό ανηφορικά προς το βουνό και μετά επέστρεφε στην ίδια ευθεία. Φαινόταν ξεκάθαρα ότι ο λαγός εκουράστηκε και η ταχύτητα του μειώθηκε και έγινε σχεδόν η ίδια με του σκύλλου. Τελικά έδωκε πάνω σε κάποιον... Η καταδίωξη κράτησε κανένα 15 λεπτο και το βουνό δεν είχε ιδιαίτερη πυκνή βλάστηση. Έχει τίποτε ζωντανό που εν σπάζει;
I believe half of what I see and nothing of what I hear
dimitris savva

Re: Τελικά σπάζουν οι λαοί με την δίωξη;

Δημοσίευση από dimitris savva »

καλα ρε εσεις οι δυο που συζητατε εχετε ιχνιλάτες και μαλλωνετε :lol: :lol: :lol: εν μας αφησετε να γραψουμε τιποτε εμεις οσπου να παμε να γραψουμε βαλετε αλλα :lol: :lol: :lol: προχτες που επιαμε ρε Μιχαλη ειδες τους να εχουν πουζα ? :lol: :lol: :lol:
μιλατε για τις ταινιιες του Χριστογιαννη που τις εχω ολες απο την πρωτη μεχρι την τελευταια. Μεσα που τις ταινιες βλεπεις την καθε φυλη πως ειναι και πως πρεπει να δουλευει αλλα ενα να ξερεται ο καθε εκπαιδευτης δουλευει με διαφορετικο τροπο και ειναι φυσικο τα σκυλια να μαθουν με τον τροπο που του εμαθε το αφεντικο του. Ενα παραδειγμα αν ηθελα τον σκυλο μου να τον μαθω να κανει διωξη θα τον επερνα μεχρι ως οτου να βγαλει τον λαγο και θα καθομουν εκει που βγηκε ο λαγος και θα αφηνα το σκυλι στην ιδια μαλαη μεχρι να τον επιστρεψει πισω ( μιλω παντα για τους ιχνηλατες που εχω) αν δεν θελω να κανει μεγαλη διωξη θα τον σταματουσα με τον τροπο που ξερω και τοτε το σκυλι θα επιανε αλλη μαλαη .
εγω εμαθα τα σκυλια μου να κυνηγουν και με τους δυο τροπους , αναλογα με την περιοχη που ειμαι και με τους κυνηγους που υπαρχουν. ενα κανονα που εχω εγω δεν φευγω ποτε απο μια μαλαη που θα βρουν τα σκυλια μου αν δεν τον βγαλουν οση ωρα και αν χρειαστει . αν ειναι προσηκωμενος εχω τον σκυλο που θα μου το δειξει αυτο με τον τροπο του , αυτο σημαινει οτι πρεπει πρωτα να μαθεις τον τροπο που δουλευουν και τον χαρακτηρα του σκυλου σου γιατι απο μια γεννα μπορει να βγαλεις 5 σκυλους και οι 5 να ειναι διαφορετικοι χαρακτηρες. καποτε που βλεπετε DVD με ιχνηλατες ο ενας ο σκυλος ειναι για να βρει τα ιχνη ο αλλος για να τον ξεφωλιασει και αλλος για καταδιωξη και πολλα αλλα.
axerkwtis

Re: Τελικά σπάζουν οι λαοί με την δίωξη;

Δημοσίευση από axerkwtis »

Mε πουζαν ειχαν με τπτ..ουτε ο 1ος ουτε ο 2ος ουτε ο 3ος ουτε ο 4ος!!!ειδικα ο πρωτος τοση διωξη που δεχτηκε ηταν να κρεπαρει:))))
Ολα εξαρτωντε που το χαρακτηρα των σκυλλων που την τοπογραφια της καθε περιοχης την εκπαιδευση αλλα κ γνωση των σκυλλων σου..οταν εβγαλε τον 2ο ο δημητρης λεει μου εχει κ αλλη μαλαη δαμε και τουτο επειδη ξερει ακριβως τα σκυλια του..σε αποσταση 300 μετρων δικαιωθηκε σηκωσαν κ τον αλλο
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: Τελικά σπάζουν οι λαοί με την δίωξη;

Δημοσίευση από nature »

4 λαούς και δεν καταφέραν να πιάσουν ούτε ένα :o :o :o , δώστους μέσα κύριε Δημήτρη εν κάμνουν εν κρίμα τα λεφτά για τις τροφές ;) .
dimitris savva

Re: Τελικά σπάζουν οι λαοί με την δίωξη;

Δημοσίευση από dimitris savva »

μα εν και τροφες που τους ταϊζω εν κρεας καθαρο , καθε μερα ψηνω τους φρεσκο :D
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: Τελικά σπάζουν οι λαοί με την δίωξη;

Δημοσίευση από sotiris!129 »

ε κοπελια εχει κολπο η κουβεντα για να πιασει ενας σκυλος τον λαγο...
εθκιοξεται το Σωτηρουη γαμωτα ηταν να σας ξεστραβοση :lol: :lol: :lol: :lol:
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: Τελικά σπάζουν οι λαοί με την δίωξη;

Δημοσίευση από nature »

sotiris!129 έγραψε:ε κοπελια εχει κολπο η κουβεντα για να πιασει ενας σκυλος τον λαγο...
εθκιοξεται το Σωτηρουη γαμωτα ηταν να σας ξεστραβοση :lol: :lol: :lol: :lol:
Μπα, μεν το λες.....η συζήτηση έχει στοιχεία "Dejavu" μέσα IF YOU GET ME MY FRIEND ;)
Άβαταρ μέλους
pai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 13 Φεβ 2011, 10:53

Re: Τελικά σπάζουν οι λαοί με την δίωξη;

Δημοσίευση από pai »

ρε παιδες να τα παρουμε που την αρχη! Υπαρχουν 2 λογιων διωξης!η αργη διωξη και η γρηγορη διωξη οκ? :lol: οι διαφορες τους= η αργη διωξη μετα το ξεφωλιασμα τα σκυλια ακολουθουν το λαγο με αργους ρυθμους(σαν να περνουν μαλαη ομως με γρηγοροτερο τεμπο!)που εχει ως αποτελεσμα ο λαγος να μην φκαινει που την περιοχη του που την ξερει παθκια παθκια ετσι γυρνα πιο ευκολα στην κουτσα του και ειναι μικρης διαρκειας διωξη!ΑΑΑΑ το 99% τον ιχνηλατων στην κυπρο τουτον καμνουν!γρηγορη διωξη=τα σκυλια μετα το ξεφωλιασμα περνουν μαλαη του αερα που λεμεν και εχουν ενα τρελλο ρυθμο!αφου εχουν το λαγο απο κοντα τον αναγγαζουν να βγει απο την περιοχη που ζει γεννηθηκε μεγαλωσε ετσι αναγγαζεται να κανει λαθη αφου το μερος του ειναι αγνωστο απο φοβο η και κουραση ξανακαθεται ξανασυκονουν τον και παει λεγοντας!ποτουτα τα σκυλια εν εχουμε! :lol:
istriano ®

Re: Τελικά σπάζουν οι λαοί με την δίωξη;

Δημοσίευση από istriano ® »

Ποιος το λεει οτι δεν εχουμε :D :D
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Τελικά σπάζουν οι λαοί με την δίωξη;

Δημοσίευση από admin »

nature έγραψε:
VALENTINOS έγραψε: ............ οι λαγοι απο την πολλη διωξη και συχνες φορες/ημερες δημιουργει μεγαλη συγκεντρωση γαλακτικου οξεος στους μυες του λαγου και επειδη δυσκολευεται να αποβληθει απο τον οργανισμο υπαρχει πιθανοτητα ο λαγος να αποβαλει τους νεφρους του και να πεθανει.
Για αποφυγή παραπληροφόρησης, το γαλακτικό οξύ καμία μα καμία βλαβερή συνέπεια δεν έχει για τον οργανισμό πόσο δε για τα νεφρά. Φίλε, κάτι θα κατάλαβες εντελώς λάθος.

Φιλικά
Για να το αναφέρει κάποιος εκπρόσωπος του Ταμείου Θήρας, ειδικά αν μιλάμε για λειτουργό, κάτι θα ξέρει.....
απότι φαίνεται στις πιο κάτω δημοσιεύσεις έχει κάποια βάση. Μάλιστα η μια αναφέρει ότι το εκμεταλεύονται και οι κυνηγετοί σκύλοι σε ορισμένες περιπτώσεις.....

http://www.fourthcrossingwildlife.com/C ... Fowler.pdf

http://www.banbloodsports.com/ln-0501d.htm

http://www.wildcarebayarea.org/site/Pag ... andingpage

http://www.merckvetmanual.com/mvm/index ... /91011.htm
Προσέχουμε...για να έχουμε
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”