Επιλεκτική Εκτροφή

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Επιλεκτική Εκτροφή

Δημοσίευση από 'petros' »

Τι εννοουμε με τον ορο οταν λεμε Επιλεκτικη εκτροφη???
Ο λογος που ρωτω ειναι οτι στα σχετικα βιντεο :
http://youtu.be/NXfTxLKW_98
http://youtu.be/tYpaHtgVMa4
αναφερει αρκετα τα οποια προβληματιζουν αρκετους απο εμας
και ενα απο τα πολλα ερωτηματα μου ειναι για την επιλεκτικη εκτροφη που προαναφερα.
Στο βιντεο λεει οτι περαν των 20% των καθαροαιμων σκυλων εχει γενετικες αρρωστιες στο DNA και οτι μεσω της επιλεκτικης εκτροφης τα προβληματα απο γενετικες αρωστιες μεγαλωνουν
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
stelios---
Full Member
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 19 Φεβ 2011, 13:11

Re: Επιλεκτικη εκτροφη

Δημοσίευση από stelios--- »

Ωραιο θεμα φιλε Πετρο για αυτο το σκοπο εβαλα και εγω το πρωτο βιντεο!!Εμενα στο μυαλο μου επιλεκτικη εκτροφη ειναι να ζευγαρωνουν τα καλυτερα κυνηγετικα σκυλια και μορφολογικα!!Κατα καιρους εχω συζητησει με καποιους εκτροφεες πως καταφερνουν να φθανουν σε τοσο καλα επιπεδα κυνηγετικα και μορφολογικα!!Ειχα σοκαριστει οταν καποιος απο αυτους μου ειχε πει οτι χρησιμοποιουν πατερα-κορη μανα-γιο για να κρατανε τα ιδια αιματα σταθερα!!Μου ειχε αναφερει ομως τους κινδυνους που κρυβει αυτο το πραγμα δηλαδη διαφορες σωματικες ανωμαλιες-προβληματα υγειας!Μου ειπε οτι οσο πιο συγγενικα ειναι δυο σκυλια μπορεις να παρεις τα καλυτερα στοιχεια απο την γεννα αλλα ακομα μπορει να παρεις και τα χειροτερα!!
Ο ΛΑΘΡΟΘΗΡΑΣ ΕΙΝΑΙ
ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ…

Κλέβει το χόµπι και την πανίδα του τόπου, του
δικού σου τόπου και των παιδιών σου. Είσαι το
θύµα του στον ίδιο βαθµό όπως και να σου
έκλεβε το σπίτι........!!
Άβαταρ μέλους
pai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 13 Φεβ 2011, 10:53

Re: Επιλεκτικη εκτροφη

Δημοσίευση από pai »

stelios--- έγραψε:Ωραιο θεμα φιλε Πετρο για αυτο το σκοπο εβαλα και εγω το πρωτο βιντεο!!Εμενα στο μυαλο μου επιλεκτικη εκτροφη ειναι να ζευγαρωνουν τα καλυτερα κυνηγετικα σκυλια και μορφολογικα!!Κατα καιρους εχω συζητησει με καποιους εκτροφεες πως καταφερνουν να φθανουν σε τοσο καλα επιπεδα κυνηγετικα και μορφολογικα!!Ειχα σοκαριστει οταν καποιος απο αυτους μου ειχε πει οτι χρησιμοποιουν πατερα-κορη μανα-γιο για να κρατανε τα ιδια αιματα σταθερα!!Μου ειχε αναφερει ομως τους κινδυνους που κρυβει αυτο το πραγμα δηλαδη διαφορες σωματικες ανωμαλιες-προβληματα υγειας!Μου ειπε οτι οσο πιο συγγενικα ειναι δυο σκυλια μπορεις να παρεις τα καλυτερα στοιχεια απο την γεννα αλλα ακομα μπορει να παρεις και τα χειροτερα!!
επιλεκτικη εκτροφη κατ εμενα ονομαζεται το αποτελεσμα ενος ζευγαρωματος!ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΞΕΡΩ ΖΕΥΓΑΡΟΝΩΝΤΑΣ 2 ΣΚΥΛΙΑ ΤΙ ΑΠΟΓΩΝΟΥΣ ΘΑ ΕΧΩ(γινετε με την βοηθεια της γενετικης η και με τυχαια ζευγαρωματα που εχουν μια σταθεροτητα στους απογωνους)!Το να βαλω 2 αριστα σκυλια και μορφολογικα αλλα και κηνηγετικα δεν ειναι σιγουρο αποτελεσμα οτι θα βγουν καλα σκυλια!αυτο που λες φιλε στελιο ειναι η κειστη αναπαραγωγη γινεται σε πολυ μεγαλο βαθμο στην αμερικη που δυστηχος εγγυμονη πολλους κυνδυνους πολυ περισσοτερους απο τους πιο πανω που αναφερες!(το πιο σημαντικο για μενα ειναι οτι εχουμε πιο λιγα χρονια να χαρουμε το σκυλι μας αφου μικρενη η διαρκεια της ζωης τους)
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Επιλεκτικη εκτροφη

Δημοσίευση από 'petros' »

Ας μας δωσουν τα φωτα οι διαφοροι εκτροφεις μας στο θεμα αυτο θα σας ημασταν ευγνωμων.
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
pai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 13 Φεβ 2011, 10:53

Re: Επιλεκτικη εκτροφη

Δημοσίευση από pai »

'petros' έγραψε:Ας μας δωσουν τα φωτα οι διαφοροι εκτροφεις μας στο θεμα αυτο θα σας ημασταν ευγνωμων.
Εδω σε θελω καβουρα... ;)
Άβαταρ μέλους
MsgJack
Full Member
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 22 Φεβ 2012, 01:12

Re: Επιλεκτικη εκτροφη

Δημοσίευση από MsgJack »

Δηλαδη αν κατάλαβα είστε εναντίων στην παραγωγή καθαρόαιμων σκύλων... Εγώ είμαι εναντιών στην κλειστή αναπαραγωγή και ΝΑΙ την κατακρίνω, αλλά είμαι υπέρ στην επιλεκτική αναπαραγωγή ιδιαίτερα στα κυνηγετικά σκυλιά. Αν δεν υπήρχαν αφθαίρετες αναπαραγωγές σίγουρα θα ήταν μειωμένος ο αριθμός των αδέσποτων και σίγουρα θα υπήρχε μητρώο καταγραφής σκύλων ώστε να ελέγχονται σε κάποιο βαθμό όλοι αυτοί οι ανεγκέφαλοι που εγκαταλείπουν τα σκυλιά τους στα βουνά.
Τώρα στο θέμα της επιλεκτικής αναπαραγωγής υπάρχουν φυλές που έχουν πολύ αυστηρά κριτήρια για να εκδόσουν πιστοποιητικό αναπαραγωγής. Αναγκάζουν τους ιδιοκτήτες να υποβάλουν τους σκύλους από οστεολογικές εξετάσεις, μορφολογικές εξετάσεις (όπου σκυλιά με προγναθισμό, υπογναθισμό κ.ά αποκλείονται), δοκιμασίες καταληλότητας (όπως επαναφοράς, ιχνηλασίας, φέρμας κ.ά) Έτσι επιλέγοντας σκυλιά με καλό προϊστορικό για ζευγάρωμα μπορούμε να έχουμε ως αποτέλεσμα ένα καλό, καλύτερο ή μέτριο σκυλί (όπου το μέτριο δεν θα καταφέρει να αποκτήσει ποτέ δικαίωμα αναπαραγωγής).
Στον κανόνα υπάρχει και η εξέρεση. Βλέπουμε ράτσες σκυλιών όπου αντί να επιλέγονται τα υγειή σκυλιά προτιμόνται αυτά που χαρακτηρίζονται από κάποια δισπλασία οσχέως, ανωμαλία στο θώρακα και άλλα τέτοια απίστευτα. Σε αυτό το θέμα οφείλει ο κάθε κυνολογικός όμιλος της κάθε χώρας να αλάξει τα standard της φυλής και να αποποιειθεί τα χρηματικά οφέλη του κάθε εκτροφέα! Μια δεύτερη εξέρεση του κανόνα είναι και οι παρατυπίες, παρανομίες, παραβλέψεις από τους αρμόδιους σε κάποιο γνωστό τους, φίλο, κουμπάρο κτλ όπου κάνουν τα στραβά μάτια και εκδίδουν πιστοποιητικά αναπαραγωγής!!!
(ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ)
Hunt, Search, Track, Avast, Retrieve?
Get a D. Drahthaar...
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: Επιλεκτικη εκτροφη

Δημοσίευση από AndreasDr »

MsgJack έγραψε:Δηλαδη αν κατάλαβα είστε εναντίων στην παραγωγή καθαρόαιμων σκύλων... Εγώ είμαι εναντιών στην κλειστή αναπαραγωγή και ΝΑΙ την κατακρίνω, αλλά είμαι υπέρ στην επιλεκτική αναπαραγωγή ιδιαίτερα στα κυνηγετικά σκυλιά. Αν δεν υπήρχαν αφθαίρετες αναπαραγωγές σίγουρα θα ήταν μειωμένος ο αριθμός των αδέσποτων και σίγουρα θα υπήρχε μητρώο καταγραφής σκύλων ώστε να ελέγχονται σε κάποιο βαθμό όλοι αυτοί οι ανεγκέφαλοι που εγκαταλείπουν τα σκυλιά τους στα βουνά.
Τώρα στο θέμα της επιλεκτικής αναπαραγωγής υπάρχουν φυλές που έχουν πολύ αυστηρά κριτήρια για να εκδόσουν πιστοποιητικό αναπαραγωγής. Αναγκάζουν τους ιδιοκτήτες να υποβάλουν τους σκύλους από οστεολογικές εξετάσεις, μορφολογικές εξετάσεις (όπου σκυλιά με προγναθισμό, υπογναθισμό κ.ά αποκλείονται), δοκιμασίες καταληλότητας (όπως επαναφοράς, ιχνηλασίας, φέρμας κ.ά) Έτσι επιλέγοντας σκυλιά με καλό προϊστορικό για ζευγάρωμα μπορούμε να έχουμε ως αποτέλεσμα ένα καλό, καλύτερο ή μέτριο σκυλί (όπου το μέτριο δεν θα καταφέρει να αποκτήσει ποτέ δικαίωμα αναπαραγωγής).
Στον κανόνα υπάρχει και η εξέρεση. Βλέπουμε ράτσες σκυλιών όπου αντί να επιλέγονται τα υγειή σκυλιά προτιμόνται αυτά που χαρακτηρίζονται από κάποια δισπλασία οσχέως, ανωμαλία στο θώρακα και άλλα τέτοια απίστευτα. Σε αυτό το θέμα οφείλει ο κάθε κυνολογικός όμιλος της κάθε χώρας να αλάξει τα standard της φυλής και να αποποιειθεί τα χρηματικά οφέλη του κάθε εκτροφέα! Μια δεύτερη εξέρεση του κανόνα είναι και οι παρατυπίες, παρανομίες, παραβλέψεις από τους αρμόδιους σε κάποιο γνωστό τους, φίλο, κουμπάρο κτλ όπου κάνουν τα στραβά μάτια και εκδίδουν πιστοποιητικά αναπαραγωγής!!!
(ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ)
Φίλε συμφωνώ σε όλα εχτός αυτού για την κλειστή εκτροφή-αναπαραγωγή. Πιστεύω ότι κάπου ίσως χρειαστέι να γίνει κλειστή εκτροφή, όταν ο εκτροφέας το κρίνει αναγκαίο βλεποντας τα δεδομένα του. Σίγουρα διαφωνώ στο να επαναλαμβάνεται συνέχεια το ίδιο πράμα διότι μετά ξεφεύγεις πολύ και ενισχύονται πολλά γονίδια είτε θετικά είτε αρνητικά, πράγμα που στην επαναλαμβανόμενη κλειστή εκτροφή δέν μπορείς να υπολογίσεις ή να ελένξεις.
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Επιλεκτικη εκτροφη

Δημοσίευση από 'petros' »

Σεβαστα τα οσα λετε αλλα δεν εχει καμια σχεση τα αδεσποτα=ημιαιμα με τα καθαροαιμα.Ποσα καθαροαιμα βλεπεις αδεσποτα στο βουνο πριν/μετα και κατα την διαρκεια του κυνηγιου.Σημασια ειναι οτι βλεπουμε και απο τις δυο ομαδες αδεσποτα και οχι ποσα ημιαιμα και ποσα καθαροαιμα.
Ειμαι κατοχος και ημιαιμου σκυλου και καθαροαιμου και αυτο που λες οτι ειμαι εναντίων στην παραγωγή καθαρόαιμων σκύλων αυτο τουλαχιστο δεν ισχει για εμενα το καθε σκυλι το βλεπω το ιδιο.
Το ερωτημα μου ομως δεν απαντηθηκε σε βαθμο για να καταλαβω τι εστι Επιλεκτικη εκτροφη???
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
MsgJack
Full Member
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 22 Φεβ 2012, 01:12

Re: Επιλεκτικη εκτροφη

Δημοσίευση από MsgJack »

'petros' έγραψε:Σεβαστα τα οσα λετε αλλα δεν εχει καμια σχεση τα αδεσποτα=ημιαιμα με τα καθαροαιμα.Ποσα καθαροαιμα βλεπεις αδεσποτα στο βουνο πριν/μετα και κατα την διαρκεια του κυνηγιου.Σημασια ειναι οτι βλεπουμε και απο τις δυο ομαδες αδεσποτα και οχι ποσα ημιαιμα και ποσα καθαροαιμα.
Ειμαι κατοχος και ημιαιμου σκυλου και καθαροαιμου και αυτο που λες οτι ειμαι εναντίων στην παραγωγή καθαρόαιμων σκύλων αυτο τουλαχιστο δεν ισχει για εμενα το καθε σκυλι το βλεπω το ιδιο.
Το ερωτημα μου ομως δεν απαντηθηκε σε βαθμο για να καταλαβω τι εστι Επιλεκτικη εκτροφη???
Είναι η διασταυρωση καθαρόαιμων σκύλων με κοινά καλά χαρακτηριστικά (ως προς το προτυπο φυλης)
Hunt, Search, Track, Avast, Retrieve?
Get a D. Drahthaar...
Άβαταρ μέλους
pai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 13 Φεβ 2011, 10:53

Re: Επιλεκτικη εκτροφη

Δημοσίευση από pai »

[quote="MsgJack"]Δηλαδη αν κατάλαβα είστε εναντίων στην παραγωγή καθαρόαιμων σκύλων...
Οχι φιλε ειμαστε υποστηριχτες τον καθαροαιμων σκυλων εξου και εχουμε μονο καθαροαιμα στην κατοχη μας!επιλεκτικη εκτροφη φιλε για να γινει θελει χρονο χρημα και απειρες γνωσεις στην φυλη που ασχολειτε ο καθε εκτροφεας!Δλδ εγω αν ζευγαρωσω την σκυλα μου (ενοειτε τελεια τοσο μορφολογικα οσο και κυνηγετικα)με ενα ισαξιο αρσενικο τοτε κανω επιλεκτικη εκτροφη? :)
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”