ΞΕΦΩΛΙΑΣΜΑ ΙΧΝΗΛΑΤΩΝ

Απάντηση
ANTREAS KURTSXAAR
Full Member
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 10 Μαρ 2012, 22:51

ΞΕΦΩΛΙΑΣΜΑ ΙΧΝΗΛΑΤΩΝ

Δημοσίευση από ANTREAS KURTSXAAR »

ΠΟΛΛΟΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΟΙ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΕΣ ΦΥΛΕΣ ΙΧΝΗΛΑΤΩΝ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΞΕΦΩΛΙΑΣΜΑ .ΑΣ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΦΙΛΟΙ ΜΕ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΕΣ ΦΙΛΕΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ.ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΤΑΔΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΞΕΦΩΛΙΑΣΜΑ
Άβαταρ μέλους
Warrior
Full Member
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 23:14

Re: ΞΕΦΩΛΙΑΣΜΑ ΙΧΝΗΛΑΤΩΝ

Δημοσίευση από Warrior »

Φιλε με ιχνηλατες δεν ασχοληθηκα ποτε λογω του οτι κυνηγω αποκλειστικα με καθαροαιμους δεικτες, ομως απο καλους φιλους που γνωριζω και κυνηγουν με ιχνηλατες πολυ καλοι στο ξεφωλιασμα η στο finish οπως το αποκαλουν ειναι οι σεργκουτσι. Για να μην παρεξηγηθω λεω οτι ακουσα απο φιλους που κατεχουν το θεμα αφου κυνηγουν λαγο με καλα αποτελεσματα και εχουν ασχοληθει με διαφορες ρατσες ιχνηλατων.
istriano ®

Re: ΞΕΦΩΛΙΑΣΜΑ ΙΧΝΗΛΑΤΩΝ

Δημοσίευση από istriano ® »

ANTREAS KURTSXAAR έγραψε:ΠΟΛΛΟΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΟΙ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΕΣ ΦΥΛΕΣ ΙΧΝΗΛΑΤΩΝ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΞΕΦΩΛΙΑΣΜΑ .ΑΣ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΦΙΛΟΙ ΜΕ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΕΣ ΦΙΛΕΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ.ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΤΑΔΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΞΕΦΩΛΙΑΣΜΑ
Φιλε Αντρεα, σου συστηνω ενα βιβλιο του Μανουσου Χαλκιαδακη που κανει αναφορα σε αρκετες φυλες ιχνηλατων, τον τροπο εργασιας τους, τα μειονεκτηματα και πλεονεκτηματα τους. Αποψη μου οτι αυτα που γραφει ειναι πολυ κοντα στην πραγματικοτητα (60%-70%). Οποταν καλο θα ηταν πιστευω να το διαβασεις και να σου ληθουν πολλες αποριες.
HUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010, 10:43

Re: ΞΕΦΩΛΙΑΣΜΑ ΙΧΝΗΛΑΤΩΝ

Δημοσίευση από HUNTER »

ANTREAS KURTSXAAR έγραψε:ΠΟΛΛΟΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΟΙ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΕΣ ΦΥΛΕΣ ΙΧΝΗΛΑΤΩΝ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΞΕΦΩΛΙΑΣΜΑ .ΑΣ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΦΙΛΟΙ ΜΕ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΕΣ ΦΙΛΕΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ.ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΤΑΔΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΞΕΦΩΛΙΑΣΜΑ
Φιλε αντρεα,

Και παλι εξαρταται απο τις γραμμες της καθε φυλης και το ατομο του καθε σκυλλου. Οπως σου εχουν αναφερει πολλοι εδω μεσα και σε πιο παλια σου ποστ κατελιξε σε μια φυλη και μετα ψαξε καλα τις γραμμες και τις ιδιετεροτητες που εχει η καθε γραμμη.

Π.Σ Το τελιο δεν θα το βρεις, και αν το βρεις θα ειναι καθαρα τυχη.
ANTREAS KURTSXAAR
Full Member
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 10 Μαρ 2012, 22:51

Re: ΞΕΦΩΛΙΑΣΜΑ ΙΧΝΗΛΑΤΩΝ

Δημοσίευση από ANTREAS KURTSXAAR »

ΦΙΛΕ HUNTER ΕΧΩ ΙΜΙΑΙΜΑ ΟΜΩΣ ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΣΕ ΜΙΑ ΦΥΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΚΑΛΟΥΣ ΑΠΟΓΟΝΟΥΣ
stelios---
Full Member
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 19 Φεβ 2011, 13:11

Re: ΞΕΦΩΛΙΑΣΜΑ ΙΧΝΗΛΑΤΩΝ

Δημοσίευση από stelios--- »

ANTREAS KURTSXAAR έγραψε:ΦΙΛΕ HUNTER ΕΧΩ ΙΜΙΑΙΜΑ ΟΜΩΣ ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΣΕ ΜΙΑ ΦΥΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΚΑΛΟΥΣ ΑΠΟΓΟΝΟΥΣ
ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΥΛΕΣ ΕΣΤΩ :?: :?:
Ο ΛΑΘΡΟΘΗΡΑΣ ΕΙΝΑΙ
ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ…

Κλέβει το χόµπι και την πανίδα του τόπου, του
δικού σου τόπου και των παιδιών σου. Είσαι το
θύµα του στον ίδιο βαθµό όπως και να σου
έκλεβε το σπίτι........!!
ANTREAS KURTSXAAR
Full Member
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 10 Μαρ 2012, 22:51

Re: ΞΕΦΩΛΙΑΣΜΑ ΙΧΝΗΛΑΤΩΝ

Δημοσίευση από ANTREAS KURTSXAAR »

φιλε istriano το εχω παρει καιτο διαβαζει το βιβλιο .και τωρα ειμαι μεταξυ 2-3 φιλων και απομενει να δω και στο βουνο τισ καθαροαιμεσ φυλεσ που με ενδιαφερουν για να καταληξω
stelios---
Full Member
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 19 Φεβ 2011, 13:11

Re: ΞΕΦΩΛΙΑΣΜΑ ΙΧΝΗΛΑΤΩΝ

Δημοσίευση από stelios--- »

ANTREAS KURTSXAAR έγραψε:φιλε istriano το εχω παρει καιτο διαβαζει το βιβλιο .και τωρα ειμαι μεταξυ 2-3 φιλων και απομενει να δω και στο βουνο τισ καθαροαιμεσ φυλεσ που με ενδιαφερουν για να καταληξω
ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΣΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΟΧΙ ΕΝΑ ΚΑΙ ΔΥΟ ΣΚΥΛΙΑ ΑΛΛΑ ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΙΑ ΣΩΣΤΗ ΙΔΕΑ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΦΥΛΗΣ!!
Ο ΛΑΘΡΟΘΗΡΑΣ ΕΙΝΑΙ
ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ…

Κλέβει το χόµπι και την πανίδα του τόπου, του
δικού σου τόπου και των παιδιών σου. Είσαι το
θύµα του στον ίδιο βαθµό όπως και να σου
έκλεβε το σπίτι........!!
AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2010, 11:13

Re: ΞΕΦΩΛΙΑΣΜΑ ΙΧΝΗΛΑΤΩΝ

Δημοσίευση από AU-79 »

ANTREAS KURTSXAAR έγραψε:ΠΟΛΛΟΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΟΙ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΕΣ ΦΥΛΕΣ ΙΧΝΗΛΑΤΩΝ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΞΕΦΩΛΙΑΣΜΑ .ΑΣ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΦΙΛΟΙ ΜΕ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΕΣ ΦΙΛΕΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ.ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΤΑΔΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΞΕΦΩΛΙΑΣΜΑ
Φιλε για φυλη, απο βιβλια και dvd θα παρεις μια ιδεα αλλα μην τα θεωρησεις ως βαση γιατι θα απογοητευτεις. Στην Κυπρο δοξαση ο θεος δεν υπαρχει φυλη που να μην εφεραν για ολα τα γουστα. Παρε μια ιδεα απο αυτα που θα διαβασεις βιβλια διαδυχτιο ενημερωσου και οταν αποφασισεις τι σε ενδιαφερει να πας εξω στο βουνο να δεις τη φυλη με ενα επαγγελματια, που εαν ειναι οντως επαγγελματιας δεν πιστευω να στο αρνηθει να πας 2-3 φορες για να εχεις μια ολοκληρωμενη γνωμη για τη φυλη και συναμα να σε καθοδηγησει μεσα απο τις εμπηρειες του πως θα τη δουλεψεις.

Στο ξεφωλιασμα κανεις δεν σου το εγγυαται αλλα μην σε ανησυχει, αυτο που θα δεις (προσωπικη μου αποψη) ειναι το παθος του να μην τα παρετα να μην ειναι νωχελικος να πιανει την μαλαη και να το μεθα και να εχει πρωτοβουλια(μυαλο). Ενα σκυλλι με αυτα τα προσοντα ειναι αυτα που θα πιασει τη μαλαη της βοσκης που μες το καμπο και οπου θελει ας ενει, οσην ωρα και να καμει θα σε παρει στο λαγο και αν δεν εχει το ποιο γλιορο finish αλλα οντως εχει παθος και δεν τα παρετα ποση ωρα να τον πατα 5-10 λεπτα μιση ωρα θα τον μουνταρει.Με το παθος του σκυλλιου και την υπομονη τη δικη σου δεν γλιτωνει.

π.χ εαν εχεις δυο σκυλλια μπιγκλ το ενα επο την αρχη ειναι μπροστα ειναι αυτο που σε καθοδηγα και του εχεις εμπιστοσυνη και μετα απο δυο ωρες ιχνηλασιας και 1-2 χιλιομετρα περπατημα φτανεις στο σημειο και καταλαβεις οτι ειναι εκει και το σκυλλι επιμενει οπως το πελλο...ξαφνικα το 2ο σκυλλι που τοση ωρα εξυνε τ'αρχι.... του εδωκε πανω του και μουνταρει τον!! Και αυτο συμβαινει 4/5 περιπτωσεις ποιο ειναι το σκυλλι που αξιζει?? Το αφηνω στη κριση σου.
beaglemania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2012, 16:49

Re: ΞΕΦΩΛΙΑΣΜΑ ΙΧΝΗΛΑΤΩΝ

Δημοσίευση από beaglemania »

φιλε οταν ο σκυλος εχει τον απαιτουμενο χρονο που χρειαζεται στο βουνο για να παρει εμπειριες οταν εχει το παθος και την επιμονη δεν θα του γελα λαγος οταν παρουν εμπειριες οι σκυλοι τα διπλοπατηματα θα τα αφηνουν η τα πισογυρισματα και θα ξεωλιαζουν πιο ευκολα το λαγο χρειαζεται ωρα στο βουνο για να παρει τις απαιτουμενες εμπειριες ο σκυλος
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”