ΞΕΦΩΛΙΑΣΜΑ ΙΧΝΗΛΑΤΩΝ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
christy2000
Full Member
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2012, 09:47
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΞΕΦΩΛΙΑΣΜΑ ΙΧΝΗΛΑΤΩΝ

Δημοσίευση από christy2000 »

))Φιλε Αντρεα, ειμαι κ εγω στη διαδικασια επιλογης σκυλλου.Εχω μια σκυλλα εφτα χρονων ημιαιμη που κυνηγω μαζι τις απο τοτε που απαικτησα την αδεια μου την οποια εγω εκπαιδευσα. Απιρως κ εγω κ το σκυλλι τοτε κυνηγουσαμε τα παντα,μεχρι τη στιγμη που η σκυλλα σε μια αναθυμιαση που επιασε σηκωσε εναν περτικο που τα μουτρα της αλλα ουτε του εδοκε σημασια κ συνεχισε να ιχνηλατη,ακολουθησε ενα καλικωμα που μενα αλλα ουτε η σηπεθκια εκαμε τη σκυλλα να αφηκη τη μαλαι.Μετα που δεκα δεκαπεντε λεπτα εκουντησε μου το λαο(τουτην φορα δεν εκαλλυκοσα :lol: )Ηταν η πρωτη φορα που ιχνηλατουσε καθαρα μαλαι λαγου κ να ξερει ακριβως που να προχωρηση.Τωρα λογω εμπειριας κ εμενα κ του σκυλλου τα πραγματα ειναι πιο ξεκαθαρα αλλα ακομα κ τωρα δεν βκαλουμε το λαγο σε λιγοτερο απο τριαντα λεπτα μετα την πρωτη αναθυμιαση.Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ειναι παρα πολλοι οι παραγοντες που παιζουν λογο για ενα ξεφωλιασμα.Δεν σημενη επειδη ενα η δυο σκυλλια μιας συγκεκρημενης φυλης καποτε ξεπεταξαν ενα λαγο γρηγορα αυτο ειναι κ οκανονας. Νομιζω οτι ειναι καθαρα το ατομο που παιζει ρολο κ οχι η φυλη. Ακομα πιο μεγαλο ρολο νομιζω οτι των εχει το θηραμα κ η μορφολογια του εδαφους κατα ποσο βοηθουν η δυσκολευουν το θηραμα. Παντα η αποψη μου.
Υ.Γ. ΜΗΝ ΞΕΧΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΤΥΧΗ!!!
ΔΡΑΣΕ 'Η ΣΚΑΣΕ...!!!
Άβαταρ μέλους
pai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 13 Φεβ 2011, 10:53

Re: ΞΕΦΩΛΙΑΣΜΑ ΙΧΝΗΛΑΤΩΝ

Δημοσίευση από pai »

AU-79 έγραψε:
ANTREAS KURTSXAAR έγραψε:ΠΟΛΛΟΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΟΙ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΕΣ ΦΥΛΕΣ ΙΧΝΗΛΑΤΩΝ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΞΕΦΩΛΙΑΣΜΑ .ΑΣ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΦΙΛΟΙ ΜΕ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΕΣ ΦΙΛΕΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ.ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΤΑΔΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΞΕΦΩΛΙΑΣΜΑ
Φιλε για φυλη, απο βιβλια και dvd θα παρεις μια ιδεα αλλα μην τα θεωρησεις ως βαση γιατι θα απογοητευτεις. Στην Κυπρο δοξαση ο θεος δεν υπαρχει φυλη που να μην εφεραν για ολα τα γουστα. Παρε μια ιδεα απο αυτα που θα διαβασεις βιβλια διαδυχτιο ενημερωσου και οταν αποφασισεις τι σε ενδιαφερει να πας εξω στο βουνο να δεις τη φυλη με ενα επαγγελματια, που εαν ειναι οντως επαγγελματιας δεν πιστευω να στο αρνηθει να πας 2-3 φορες για να εχεις μια ολοκληρωμενη γνωμη για τη φυλη και συναμα να σε καθοδηγησει μεσα απο τις εμπηρειες του πως θα τη δουλεψεις.

Στο ξεφωλιασμα κανεις δεν σου το εγγυαται αλλα μην σε ανησυχει, αυτο που θα δεις (προσωπικη μου αποψη) ειναι το παθος του να μην τα παρετα να μην ειναι νωχελικος να πιανει την μαλαη και να το μεθα και να εχει πρωτοβουλια(μυαλο). Ενα σκυλλι με αυτα τα προσοντα ειναι αυτα που θα πιασει τη μαλαη της βοσκης που μες το καμπο και οπου θελει ας ενει, οσην ωρα και να καμει θα σε παρει στο λαγο και αν δεν εχει το ποιο γλιορο finish αλλα οντως εχει παθος και δεν τα παρετα ποση ωρα να τον πατα 5-10 λεπτα μιση ωρα θα τον μουνταρει.Με το παθος του σκυλλιου και την υπομονη τη δικη σου δεν γλιτωνει.

π.χ εαν εχεις δυο σκυλλια μπιγκλ το ενα επο την αρχη ειναι μπροστα ειναι αυτο που σε καθοδηγα και του εχεις εμπιστοσυνη και μετα απο δυο ωρες ιχνηλασιας και 1-2 χιλιομετρα περπατημα φτανεις στο σημειο και καταλαβεις οτι ειναι εκει και το σκυλλι επιμενει οπως το πελλο...ξαφνικα το 2ο σκυλλι που τοση ωρα εξυνε τ'αρχι.... του εδωκε πανω του και μουνταρει τον!! Και αυτο συμβαινει 4/5 περιπτωσεις ποιο ειναι το σκυλλι που αξιζει?? Το αφηνω στη κριση σου.
+1000
ANTREAS KURTSXAAR
Full Member
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 10 Μαρ 2012, 22:51

Re: ΞΕΦΩΛΙΑΣΜΑ ΙΧΝΗΛΑΤΩΝ

Δημοσίευση από ANTREAS KURTSXAAR »

ΚΟΠΕΛΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”