Φέρμας, Ιχνηλασίας ή και τα δύο

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
MsgJack
Full Member
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 22 Φεβ 2012, 01:12

Φέρμας, Ιχνηλασίας ή και τα δύο

Δημοσίευση από MsgJack »

Υπάρχει περίπτωση να συνδιαστούν στο κυνήγι και τα δύο είδη σκύλων? και φέρμας και ιχνηλασίας?
Hunt, Search, Track, Avast, Retrieve?
Get a D. Drahthaar...
Άβαταρ μέλους
peanut5020
Full Member
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2011, 20:36
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Φέρμας, Ιχνηλασίας ή και τα δύο

Δημοσίευση από peanut5020 »

MsgJack έγραψε:Υπάρχει περίπτωση να συνδιαστούν στο κυνήγι και τα δύο είδη σκύλων? και φέρμας και ιχνηλασίας?
Κομματάκι δύσκολο... Τι θήραμα θες να κυνηγάς
Ώτα έχει όνου, μύστακα γαλής, εριφίου νώτα, πόδας ασφαλείς.
Άβαταρ μέλους
MsgJack
Full Member
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 22 Φεβ 2012, 01:12

Re: Φέρμας, Ιχνηλασίας ή και τα δύο

Δημοσίευση από MsgJack »

peanut5020 έγραψε:
MsgJack έγραψε:Υπάρχει περίπτωση να συνδιαστούν στο κυνήγι και τα δύο είδη σκύλων? και φέρμας και ιχνηλασίας?
Κομματάκι δύσκολο... Τι θήραμα θες να κυνηγάς
Προτιμω κατα κόρων λαγο. Αλλα αν βρεθει και κανενα περδικι δεν θα πω οχι. Αυτο που δεν μου αρέσει είναι να κυνηγα μακρια μου ο σκυλος μου. Φετος κυνηγησαμε με δυο Jura και ενα Drahthaar. Απο του χρονου ομως ειναι καιρος να αρχισω να κυνηγω με την δικη μου παρεα και οχι με του πατερα μου οποτε πρεπει να κανω καποιες επιλογες...
Hunt, Search, Track, Avast, Retrieve?
Get a D. Drahthaar...
Άβαταρ μέλους
peanut5020
Full Member
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2011, 20:36
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Φέρμας, Ιχνηλασίας ή και τα δύο

Δημοσίευση από peanut5020 »

MsgJack έγραψε:
peanut5020 έγραψε:
MsgJack έγραψε:Υπάρχει περίπτωση να συνδιαστούν στο κυνήγι και τα δύο είδη σκύλων? και φέρμας και ιχνηλασίας?
Κομματάκι δύσκολο... Τι θήραμα θες να κυνηγάς
Προτιμω κατα κόρων λαγο. Αλλα αν βρεθει και κανενα περδικι δεν θα πω οχι. Αυτο που δεν μου αρέσει είναι να κυνηγα μακρια μου ο σκυλος μου. Φετος κυνηγησαμε με δυο Jura και ενα Drahthaar. Απο του χρονου ομως ειναι καιρος να αρχισω να κυνηγω με την δικη μου παρεα και οχι με του πατερα μου οποτε πρεπει να κανω καποιες επιλογες...
Φίλε αφού θέλεις να κυνηγάς μεικτό θήραμα δεν μπορείς με ιχνηλάτες. Υπαρχει πλουσια γκάμα σκυλιών φέρμας να επιλέξεις που κυνηγούν όλα τα θηράματα. Κουρτσχααρ, ντραατχατ, βιζλα, επανιελ μπρετον, βαιραμαρεμ. Μπόρεις να ασχοληθείς και με ξεφωλιαστές όπως τα σπρινκερ και κοκερ.
Ώτα έχει όνου, μύστακα γαλής, εριφίου νώτα, πόδας ασφαλείς.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Φέρμας, Ιχνηλασίας ή και τα δύο

Δημοσίευση από Anthimos »

MsgJack έγραψε:
peanut5020 έγραψε:
MsgJack έγραψε:Υπάρχει περίπτωση να συνδιαστούν στο κυνήγι και τα δύο είδη σκύλων? και φέρμας και ιχνηλασίας?
Κομματάκι δύσκολο... Τι θήραμα θες να κυνηγάς
Προτιμω κατα κόρων λαγο. Αλλα αν βρεθει και κανενα περδικι δεν θα πω οχι. Αυτο που δεν μου αρέσει είναι να κυνηγα μακρια μου ο σκυλος μου. Φετος κυνηγησαμε με δυο Jura και ενα Drahthaar. Απο του χρονου ομως ειναι καιρος να αρχισω να κυνηγω με την δικη μου παρεα και οχι με του πατερα μου οποτε πρεπει να κανω καποιες επιλογες...

Φίλε " κοντα " μονο τα κοκερ σπάνιελ κυνηγουν!!! Μια μικρη αποσταση ως μερος του εργασιακου τους προφιλ έχουν όλα τα σκυλιά φέρμας.....ανεξαρτητως φυλης!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
MsgJack
Full Member
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 22 Φεβ 2012, 01:12

Re: Φέρμας, Ιχνηλασίας ή και τα δύο

Δημοσίευση από MsgJack »

Το θέμα είναι αν μπορώ να κυνηγώ και με τα δύο είδη ταυτόχρονα?
Hunt, Search, Track, Avast, Retrieve?
Get a D. Drahthaar...
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Φέρμας, Ιχνηλασίας ή και τα δύο

Δημοσίευση από Anthimos »

MsgJack έγραψε:Το θέμα είναι αν μπορώ να κυνηγώ και με τα δύο είδη ταυτόχρονα?
Με τα σπανιελ αν αφιερωσεις χρονο και τα εκπαιδευσεις μπορεις να κυνηγας αψογα τα πάντα, οπως φυσικα και με πολλες φυλές φέρμας
Αλλα αυτα που πληρουν τις προδιαγραφες , μικτου - κοντινου κυνηγιου με αψογες επαναφορες ειναι τα κοκερακια και τα σπρινκερ!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”