ΦΕΡΜΑΣ Η ΙΧΝΗΛΑΣΙΑΣ

nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η ΙΧΝΗΛΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από nature »

MsgJack έγραψε:Παρακολουθω το θεμα και ειπα να εκφρασω μια απορία. Δεν υπάρχουν σκυλιά φέρμας που να κάνουν καταδίωξη ή και ιχνηλασία?
Αν θεωρήσουμε ως πρότυπο ιχνηλασίας και καταδίωξης την εργασία που κάνει η ομάδα 6, τότε όχι δεν υπάρχουν σκυλιά φέρμας που να κάνουν αυτούς του είδους την εργασία. Προσωπική μου άποψη.

Άνοιξε καινούριο θέμα μην τα μπλέκουμε με αυτό που ζήτησε να μάθει ο φίλος.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η ΙΧΝΗΛΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από Anthimos »

dimitris savva έγραψε:
marios10 έγραψε:Κοπελια καλησπερα σας εχω μια μεγαλη απορια...το καλοκαιρι τελιωνω τες σπουδες μ και ενα πιασω τον πρωτο μ κυνεγιτικο σκυλο...εχω μια μεγαλη απορια που θα ηθελα την γνωμη σας.....απο μικρος στο κυνηγι ο πατερας μ παντα κυνηγα με σκυλους ποιντερ και γερμαν ποιντερ παντα ειχεν καρπωση απο ολα θηραματα αλλα παραπανω σε φτεροτα αποτελεσματα...Οι σκυλοι τις ιχναλασιας ειναι για λαγο μονο οι δεν εχουν αποτελεσματα στο φτεροτο θηραμα....??? και οι σκυλοι τις φερμας και για τα 2 θηραμα.....???Μου αρεσουν 2 φυλες σκυλων που ειναι στην διαφορετικη κατηγορια το αγγλικο σεττερ (φερμας) και μπιγκολ (ιχνηλασιας).....

Ευχαριστω
Μαριος
Σου συστηνω να πιασεις ενα Springer Spaniel , για να κυνηγας ολα τα θηραματα, ειναι και ιχνηλατης ειναι και για φτεροτο. Σου μιλω εκ πειρας, ειχα και κυνηγουσα για χρονια με τετοιο σκυλο και μου εκανε μεγάλη εντυπωση. Ηταν το πρωτο μου σκυλι που επιασα καθαροαιμο, χωρις καμια εκπαιδευση στους σκυλους γιατι δεν ειχα καθολου πειρα. Αντιθέτος αυτό με εμαθε να κυνηγω. Αν ακολουθησεις την συμβουλη μου θα με θυμηθεις.

+1000
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
isimerinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 04 Απρ 2011, 10:05

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η ΙΧΝΗΛΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από isimerinos »

φιλε μου οταν με το καλο ερθεις κατω να παεις με εναν φιλο σου που εχει εναν καλο ιχνηλατη και με εναν που εχει σκυλο φερμας να τους δεις στο βουνο και να δεις τι σε ενθουσιαζει παραπανω. για το σπρινκερ μονο καλα λογια ακουεις οποτε αν θελεις να κυνηγας μικτο ειναι καλη επιλογη
Άβαταρ μέλους
marios10
Full Member
Δημοσιεύσεις: 451
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 00:10
Τοποθεσία: ΛΑΡΝΑΚΑ

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η ΙΧΝΗΛΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από marios10 »

Κοπελια μ καλησπερα σας ευχαριστω πολλα για τις αποψης σας και την μεγαλη σας βοηθεια στο ερωτημα μ που μ εδωσετε...να στε καλα.....Φιλε Διμιτρη ενομιζα οτι τα Springer Spaniel ειναι για ιχνηλασια τωρα το εμαθα τουτο οτι ειναι μεικτο εδιαβασα και ενα αρθο στο ιντερνετ ...ενα το εχω και τουτο στα λιστα των 2 φυλων που θελω να πιασω για το κυνηγι.....

ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ Κ ΣΤΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ ΕΓΩ Η ΚΑΡΠΩΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΟΤΑΡΧΙΚΩΣ ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ,ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΩ ΤΟΥΣ ΣΚΥΛΟΥΣ ΦΕΡΜΑΣ...ΓΙΑΤΙ Η ΕΝΤΑΣΗ Κ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΦΕΡΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΑ...
Τούτη τη λύτρωση ζει εκείνος που ζώνεται τα 'σιδερικά' και σέρνοντας πίσω του ένα σκύλο, ανηφορίζει για τα κυνηγοτόπια. Το κρέας τι το κάνει μπρος σε τούτη τη λύτρωση;
Λυτρώσου, λοιπόν και 'συ κι ακολούθησε το μονοπάτι που τόσοι πριν από σένα ακολουθησαν
istriano ®

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η ΙΧΝΗΛΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από istriano ® »

marios10 έγραψε:Κοπελια μ καλησπερα σας ευχαριστω πολλα για τις αποψης σας και την μεγαλη σας βοηθεια στο ερωτημα μ που μ εδωσετε...να στε καλα.....Φιλε Διμιτρη ενομιζα οτι τα Springer Spaniel ειναι για ιχνηλασια τωρα το εμαθα τουτο οτι ειναι μεικτο εδιαβασα και ενα αρθο στο ιντερνετ ...ενα το εχω και τουτο στα λιστα των 2 φυλων που θελω να πιασω για το κυνηγι.....

ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ Κ ΣΤΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ ΕΓΩ Η ΚΑΡΠΩΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΟΤΑΡΧΙΚΩΣ ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ,ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΩ ΤΟΥΣ ΣΚΥΛΟΥΣ ΦΕΡΜΑΣ...ΓΙΑΤΙ Η ΕΝΤΑΣΗ Κ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΦΕΡΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΑ...
,
Φιλε οταν ακουσεις τα κλαφουνισματα (λαξιες) του ιχνηλατη οταν πλησιαζει την κουτση του λαγου, εκει να δεις τι ενταση και συναισθημα σε πιανει !!!! ;) ;)
stelios---
Full Member
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 19 Φεβ 2011, 13:11

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η ΙΧΝΗΛΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από stelios--- »

ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΟΥ ΣΚΥΛΙ ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΣΚΥΛΙ ΦΕΡΜΑΣ ΚΟΥΡΤΣΧΑΡ-ΝΤΡΑΤΧΑΡ ΓΙΑ ΜΕΙΚΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟ ΑΠΟ ΣΟΒΑΡΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗ ΕΚΤΡΟΦΕΑ ΗΛΙΚΙΑΣ 2-3 ΧΡΟΝΩΝ!ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΝΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΕΙΣ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΒΙ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΟΥΤΑΒΙ ΑΠΟ ΚΑΛΕΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΑΝ ΟΧΙ ΤΟΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΝΑ ΕΤΟΙΜΟ ΣΚΥΛΙ ΝΑ ΣΕ ΜΑΘΕΙ ΠΩΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΤΑΙ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΒΙ!!!ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΟΥ ΣΚΥΛΙ ΕΓΩ ΘΑ ΣΕ ΑΠΟΤΡΕΨΩ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΙΧΝΗΛΑΤΗ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙΣ!!!
Ο ΛΑΘΡΟΘΗΡΑΣ ΕΙΝΑΙ
ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ…

Κλέβει το χόµπι και την πανίδα του τόπου, του
δικού σου τόπου και των παιδιών σου. Είσαι το
θύµα του στον ίδιο βαθµό όπως και να σου
έκλεβε το σπίτι........!!
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η ΙΧΝΗΛΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από admin »

Και εγώ τα πρώτα μου κυνηγετκά βήματα τα έκανα με σπρίγκερ και δέν το μετάνιωσα καθόλου, η άποψη μου κάνε όλα τα κυνήγια, μέχρι να βρείς αυτο που σε εξιτάρει περισσότερο. Εγώ για να είμαι ειλικρινής αν και μου αρεσει πολύ η ιχνηλασία και τα τελευταία 3 χρόνια ασχολούμε περισσότερο με αυτή η καρδιά μου πάντα διπλοχτυπά όταν ακούω ένα φρρρρρρρ
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η ΙΧΝΗΛΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από marinos.a »

τα ιδια που σου ειπε ο φίλος istriano ισχύουν τα αντίστοιχα σε μένα αλλα την στιγμή τις φερμας αρα αυτο έγκειται στο γούστο του καθενός. Και ως γνωστό, περί γούστου 'ουκ εστι φιλονικία'

Αρα αυτο που πρέπει να κάνεις ειναι να παεις και με τα δυο και να δεις τι του την σηκώνει (τη τρίχα ρε ξιμαρισμενε) και να αποφασίσεις

Όταν θέλεις να αξιολογήσεις για φερμας κόπιασε να πάμε ενα εκπαιδευτικό μαζι
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η ΙΧΝΗΛΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από Phinix »

MsgJack έγραψε:Παρακολουθω το θεμα και ειπα να εκφρασω μια απορία. Δεν υπάρχουν σκυλιά φέρμας που να κάνουν καταδίωξη ή και ιχνηλασία?
Bracco Italiano
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Άβαταρ μέλους
Vasilis-beagle
Full Member
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 12 Οκτ 2011, 10:40

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η ΙΧΝΗΛΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από Vasilis-beagle »

Φιλε phinix περιμενα να ακουσω καποιο να πει για την φυλη αυτη και ηθελα να ακουσω κατι παραπανω εχεις bracco ? Ξερεις κατι περισσοτερο για αυτη τη φυλη απο προσωπικη σου εμπειρια? Καποιος αλλος φιλος που εχει bracco ? η που ειδε στο βουνο να κυνηγουν?

Φιλικα παντα
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”