ΑΡΣΕΝΙΚΟ VS ΘΗΛΥΚΟ

Άβαταρ μέλους
LOUIS SETTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 583
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 13:08

Re: ΑΡΣΕΝΙΚΟ VS ΘΗΛΥΚΟ

Δημοσίευση από LOUIS SETTER »

682 GOLD E έγραψε:παιρνεις τον μονο του στα εκπαιδευτικα?
NAI
ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΗ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΑΡΣΕΝΙΚΟ VS ΘΗΛΥΚΟ

Δημοσίευση από Laurona »

Φιλοι μου περνω την ευκαιρια απο τον φιλο LOUIS SETTER για να ρωτησω και εγω κατι.

Εχω βοηθησει στην εκπαιδευση πολλων φιλων με τα σκυλια τους και εχω δει αρκετες φυλες και σκυλια κατω απο το ματι της εκπαιδευσης.

Προσωπικα παντα ειχα και εχω ταση προς τα θυληκα, γιατι παντα επιδιωκα να εχω προσωπικη επαφη με τα σκυλια και να περνω απο αυτα και εκτος κυνηγιου.( προσωπικη σχεση με την οικογενεια, παιγνιδι με φιλουθς και παιδια, εκπαιδευση σε ασκησεις εκτος κυνηγιου)

Με το θυληκο πιστευω οτι ερχεσε πολυ πιο κοντα, και οι εμπειριες μου με αρσενικα φιλων, μου εδειξαν οτι με το αρσενικο υπαρχει περισσοτερος ''ανταγωνισμος'' ιεραρχιας, ως μια ηλικια.

Απο την αλλη, παντα μου αρεσε η αλλαγη, και για πολλες νυκτες με βασανιζει η σκεψη, το σκυλακι που λογαριαζω να αποκτησω φετος να ειναι αρσενικο.

Με προβληματιζει ομως ο συνδιασμος με τα θυληκα που εχουμε.Εαν δεν θα μπορω να τα κυνηγω μαζι, τοτε δεν μπορω να παρω αρσενικο.Εαν θα ειναι ολη μερα πισω απ τα θυληκα, να εχει το νου του μονο εκει, κλπ, τοτε θα εχω προβλημα, οπως και στο οτι οταν τα θυληκα εινα ισε οιστρο, θα πρεπει να μενει καποιο απο τα σκυλια στο κλουβι.

Εχω την αποψη οτι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ενα σκυλι να χανει κυνηγετικη εξοδο.
Εαν λογαριασουμε οτι κυνηγω μονο Κυριακες, και αυτες ειναι 8-9 καθε χρονο, τοτε φανταστειτε τι θα γινει εαν καποιο σκυλι πρεπει να χασει τις μισες εξοδους λογω οιστρου, η προβληματος συμβιωσης στο κυνηγι, λογο διαφορετικου φιλου.

Το εχω μιλησει και με εμπειρο φιλο του φορουμ, αλλα θα ηθελα να δω και εσεις τι λετε.

Αξιζει το ρισκο, η αλλαγη και να βαλω νεο αιμα στην παρεα με αρσενικο σκυλι?

Το θεμα εκπαιδευσης δεν με απασχολει, με απασχολει, το ποτε θα εχω αποτελεσματα, και η συμβιωση με τα θυληκα.

Ειδα αρσενικο σκυλι να ειναι ταλεντο και να το δειχνει απο τους 4 μηνες!!
Εισα και αρσενικο που εμιενε για παντα μετριο.
Ειδα και αρσενικο που μετα τα τρια χρονια, ξαφνικα απογειωθηκε.
Ειδα και θυληκο που για εναμιση χρονο , ηταν χωρις καμια προτοβουλια και ξαφνικα, μπαμ, μεταμορφωθηκε.
Ειδα αρσενικο φιλου που ειτε ηταν σε οιστρο η σκυλα ειτες οχι, αυτο ηθελε να.......... γα.....με το ζορι

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΙς ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ

Ευχαριστω
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΑΡΣΕΝΙΚΟ VS ΘΗΛΥΚΟ

Δημοσίευση από Laurona »

Φιλε Louis setter ΕΧΕΙς ΜΥΝΗΜΑ
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
sotiris!129

Re: ΑΡΣΕΝΙΚΟ VS ΘΗΛΥΚΟ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

την περασμενη εβδομαδα ειπα σου εν να τον παρω 5-6 φορες εκπαιδευτικο να δουμεν τι εν να γινει, ζε εν κουρκαρεις!
ως τωρα επειεν 1ν χωρις ιδιετερα αποτελεσματα
τα Θετικα
εφερμαρεν 1 φραφκολινα στα 1-2 μετρα απο το προσωπο του σκυλου για 30-40 δευτερολεπτα.
Υπολογιζα να μεν μου ακουει και ιδιετερα αλλα τελικα εκαμα λαθος εφοναζα του ερκετουν οκ με λιες εξοδους ακομα νομιζω εν να μου ακουει ακομα καλιτερα!
εχουμε ακομα 1-2 μηνες οσπου να γεννησουν οι φραγκολινες αρα αρκετος χρονος για να γινουν τα απαρετητα εκπαιδευτικα
τα Αρνητικα
επειρα τον μεσα στο "γουμα" δηλαδη 1-1:30ωρα περιπατο επρεπε να φκαλει τουλαχιστο 6-7 φραγκολινες
επαιζεν συνεχεια, εβλεπε τους κοραζινους 2 χωραφκια ποιο κατω που επετουσαν και εβουραν τους! η εβουραν σκαρνους/πεταλουδες η 1 φαση εφερμαρεν μας τραχιλα :? πραματα που δειχνουν πως εν μιτσις ακομα!
την ωρα που επειαμε στο αυτοκινητο ειχε ενα ανθρωπο επερνε τους σκυλους του βολτα με το κολανι και εβουραν τον πουπισω και δεν ερκετουν που του εφοναζα... στα πολλα εκοντεψα του εκατσα του την παουρκα και ηρτεν!

Αποριες
Σε ετσι φαση τι εν καλο να καμουμεν:
να ακρεψουμε ξανα που αρχη με το σκυλο (διμενες γαλατες /ορτικια ) ?
να του παρω τον Λακη να του φκαλει 5-6 φραγκολινες να δει ?
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΑΡΣΕΝΙΚΟ VS ΘΗΛΥΚΟ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

LOUIS SETTER έγραψε:ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΑΝΘΙΜΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΟΣΟ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΟΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ. ΕΝ ΠΟΛΛΑ ΥΠΑΚΟΥΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΦΡΟΝΙΜΟΣ ΑΠΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΕΣ ΤΟ ΣΚΥΛΙ Η ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ. ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΚΥΛΙ ΚΑΙ ΘΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΣΚΥΛΟ. ΑΓΑΠΩ ΤΟΝ ΚΑΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΞΕΛΙΣΣΕΤΑΙ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΤΙ.
ΟΙ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΕΣ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΜΗΔΑΜΙΝΕΣ ΠΛΗΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΩΝ.ΑΛΛΑ ΕΙΠΑΜΕ. ΘΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΩ.
Εγω πιστευω δεν ειναι θεμα αρσενικου - θυληκου. Ειναι θεμα ατομου.

Σιγουρα μετρανε και οι ωρες της εκπαιδευσης και αν αυτη γινεται σωστα. ΑΛΛΑ εαν ενα σκυλι εχει τα φοντα να παει ως το μετριο, ως τζιαμε θα παει. Εχει σκυλια με πολλες ωρες εκπαιδευσης και πανε ως το 5 ατε 6. Εχει αλλα με πολυ πιο λιγες ωρες και πανε στο 8. Πρεπει να το εχει και ο σκυλος.

Τωρα στην περιπτωση σου LOUI μπορει να ειναι το να αργησει να δειξει τα προσοντα του και μακαρι να ειναι αυτο.
Που την αλλη ετσι ειναι οπως σωστα ειπες που τη στιγμη που περνεις την ευθυνη και περνεις ενα σκυλο δεν θα το πεταξεις αλλα θα προσαρμοστεις μαζι του και να προσπαθησεις το καλυτερο γιατι ειναι και μελος της οικογενειας...

Υ.Γ.
Και τα 2 αρσενικα και θυληκα εχουν τα πλεονεκτηματα τους και τα μειονεκτηματα τους.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΑΡΣΕΝΙΚΟ VS ΘΗΛΥΚΟ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Επισης εσιει τζιαι πολλα θεματα εκπαιδευσης που εν πολλα "λεπτα" και αν δεν τα καμεις σωστα μπορει να να κανεις ζημιες που δυσκολα διορθωνονται.

LOUI φετος επαιξες του θηραματα? μαλλον ναι... πως αντεδρασε?

Αν δεν ειχε πολλες επαφες με θηραμα, θελει λια οχι πολλα ομως ορτυκια ΒΟΒ (οχι να μαθει στα ευκολα) για να ξυπνησει. Και μετα συνεχεια σε αγριο θηραμα. Στην αρχη σε περιοχη με αρκετο θηραμα να πελλανει και εναλλαξ σε περιοχες με πιο λιγο θηραμα.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
DIMITRISF
Full Member
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2012, 16:52

Re: ΑΡΣΕΝΙΚΟ VS ΘΗΛΥΚΟ

Δημοσίευση από DIMITRISF »

Laurona έγραψε:Φιλοι μου περνω την ευκαιρια απο τον φιλο LOUIS SETTER για να ρωτησω και εγω κατι.

Εχω βοηθησει στην εκπαιδευση πολλων φιλων με τα σκυλια τους και εχω δει αρκετες φυλες και σκυλια κατω απο το ματι της εκπαιδευσης.

Προσωπικα παντα ειχα και εχω ταση προς τα θυληκα, γιατι παντα επιδιωκα να εχω προσωπικη επαφη με τα σκυλια και να περνω απο αυτα και εκτος κυνηγιου.( προσωπικη σχεση με την οικογενεια, παιγνιδι με φιλουθς και παιδια, εκπαιδευση σε ασκησεις εκτος κυνηγιου)

Με το θυληκο πιστευω οτι ερχεσε πολυ πιο κοντα, και οι εμπειριες μου με αρσενικα φιλων, μου εδειξαν οτι με το αρσενικο υπαρχει περισσοτερος ''ανταγωνισμος'' ιεραρχιας, ως μια ηλικια.

Απο την αλλη, παντα μου αρεσε η αλλαγη, και για πολλες νυκτες με βασανιζει η σκεψη, το σκυλακι που λογαριαζω να αποκτησω φετος να ειναι αρσενικο.

Με προβληματιζει ομως ο συνδιασμος με τα θυληκα που εχουμε.Εαν δεν θα μπορω να τα κυνηγω μαζι, τοτε δεν μπορω να παρω αρσενικο.Εαν θα ειναι ολη μερα πισω απ τα θυληκα, να εχει το νου του μονο εκει, κλπ, τοτε θα εχω προβλημα, οπως και στο οτι οταν τα θυληκα εινα ισε οιστρο, θα πρεπει να μενει καποιο απο τα σκυλια στο κλουβι.

Εχω την αποψη οτι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ενα σκυλι να χανει κυνηγετικη εξοδο.
Εαν λογαριασουμε οτι κυνηγω μονο Κυριακες, και αυτες ειναι 8-9 καθε χρονο, τοτε φανταστειτε τι θα γινει εαν καποιο σκυλι πρεπει να χασει τις μισες εξοδους λογω οιστρου, η προβληματος συμβιωσης στο κυνηγι, λογο διαφορετικου φιλου.

Το εχω μιλησει και με εμπειρο φιλο του φορουμ, αλλα θα ηθελα να δω και εσεις τι λετε.

Αξιζει το ρισκο, η αλλαγη και να βαλω νεο αιμα στην παρεα με αρσενικο σκυλι?

Το θεμα εκπαιδευσης δεν με απασχολει, με απασχολει, το ποτε θα εχω αποτελεσματα, και η συμβιωση με τα θυληκα.

Ειδα αρσενικο σκυλι να ειναι ταλεντο και να το δειχνει απο τους 4 μηνες!!
Εισα και αρσενικο που εμιενε για παντα μετριο.
Ειδα και αρσενικο που μετα τα τρια χρονια, ξαφνικα απογειωθηκε.
Ειδα και θυληκο που για εναμιση χρονο , ηταν χωρις καμια προτοβουλια και ξαφνικα, μπαμ, μεταμορφωθηκε.
Ειδα αρσενικο φιλου που ειτε ηταν σε οιστρο η σκυλα ειτες οχι, αυτο ηθελε να.......... γα.....με το ζορι

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΙς ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ

Ευχαριστω
File Laurona tha sou pw tin dikia mou empeiria pou zw edw kai 2 hronia. Ekana tin megali allagi kai emeina me ena arseniko koutavi.meta apo ateleiwtes wres sta ekpedaiftika irthe se epafi me to vouno stous 7 mines kai emeina ekpliktos pou xefoliase ton proto lago. Meta omws eiha polli provlima sto oti itan monos tou kai opou akouge skilia etrehe.I moni lisi itan na ton terepsw me allo skili kai etsi evala mazi tou mia thilikia stin idia ilikia kai kateftheian eida diafora.meta evala kai tin daskala tous stin parea giati oti kai na poume I empeiria enos skilou tous voitha poli.to skili apo tote iremise kai ohi mono den tis trehei apo pisw afti tin stigmi einai mprosta tous. Den pavei vevaia I xerokefalia kai na apomakrinete merikes fores otan miristi skilitses se oistro alla den ftaiei.to mono sigouro einai oti mazi tou den tha haseis exormisi logo oistrou giati I thilikia ston oistro den ehei tin iddia apodosi kai pali tha haseis exormiseis.emena fetos prosopika mou girisan kai oi dio mesa sto kinigi kai pigainan enalax.den mou aresei na pernw sto vouno skilitses se oistro kai na talepwrw alles 15 parees pou ehoun arsenika.kai mporw na sou pw oti epeidi ton afisa kai ekane tin douleia stin mia twra einai pio iremos.prosopiki apopsi einai na valeis arseniko stin omada. Sorry milw apo tablet.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΑΡΣΕΝΙΚΟ VS ΘΗΛΥΚΟ

Δημοσίευση από Anthimos »

sotiris!129 έγραψε:την περασμενη εβδομαδα ειπα σου εν να τον παρω 5-6 φορες εκπαιδευτικο να δουμεν τι εν να γινει, ζε εν κουρκαρεις!
ως τωρα επειεν 1ν χωρις ιδιετερα αποτελεσματα
τα Θετικα
εφερμαρεν 1 φραφκολινα στα 1-2 μετρα απο το προσωπο του σκυλου για 30-40 δευτερολεπτα.
Υπολογιζα να μεν μου ακουει και ιδιετερα αλλα τελικα εκαμα λαθος εφοναζα του ερκετουν οκ με λιες εξοδους ακομα νομιζω εν να μου ακουει ακομα καλιτερα!
εχουμε ακομα 1-2 μηνες οσπου να γεννησουν οι φραγκολινες αρα αρκετος χρονος για να γινουν τα απαρετητα εκπαιδευτικα
τα Αρνητικα
επειρα τον μεσα στο "γουμα" δηλαδη 1-1:30ωρα περιπατο επρεπε να φκαλει τουλαχιστο 6-7 φραγκολινες
επαιζεν συνεχεια, εβλεπε τους κοραζινους 2 χωραφκια ποιο κατω που επετουσαν και εβουραν τους! η εβουραν σκαρνους/πεταλουδες η 1 φαση εφερμαρεν μας τραχιλα :? πραματα που δειχνουν πως εν μιτσις ακομα!
την ωρα που επειαμε στο αυτοκινητο ειχε ενα ανθρωπο επερνε τους σκυλους του βολτα με το κολανι και εβουραν τον πουπισω και δεν ερκετουν που του εφοναζα... στα πολλα εκοντεψα του εκατσα του την παουρκα και ηρτεν!

Αποριες
Σε ετσι φαση τι εν καλο να καμουμεν:
να ακρεψουμε ξανα που αρχη με το σκυλο (διμενες γαλατες /ορτικια ) ?
να του παρω τον Λακη να του φκαλει 5-6 φραγκολινες να δει ?

Φιλε ο Λακης επειδη εν φερμαρει εν να καμει ζημια σε καθαροαιμο φέρμας

Εν καλα να βγει με εμπειρο σκυλο φερμας

το οτι φερμαρει τρασχιηλες ειναι ενδειξη αισθησης θηραματος και δεν ειναι κακο ( ασε που μπορει να φερμαρε σε προβουρημα φραγκολινας και ετυχε να καθετε τρασχιηλα εκει)

Προφανως ξερει τι ειναι η φραγκολινα , αφου ηδη φερμαρε μια , αλλα ειναι ωφελημο να γινει εκπαιδευτικο σε ορτυκι , κατι σαν αρχη για να μπουν βασεις να καταλαβει το ζωο τι καμνει

Το ότι βουρα , κορωνους, σκαρνους και σκιες εν ενδειξη κυνηγετικου πάθους απλα πρεπει να διοχετευτει στο καταλληλο θηραμα
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
kanaris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 21:56

Re: ΑΡΣΕΝΙΚΟ VS ΘΗΛΥΚΟ

Δημοσίευση από kanaris »

κοπελια μου θα ρωτησω το εξης: γιατι δηλαδη μια θυλικια σκυλιτσα σε ιστρο δεν μπορει να παει κυνηγι? δεν αποδιδει? δεν μπορει? ή απλα μπλεκουμε με τα αρσενικα σκυλια συναδερφων? ετσι για να καταλαβω το προβλημα.
ΣΩΒΑΡΩΤΕΙΣ ΜΙΔΑΙhttp://imageshack.us/a/img69/5504/extremecop21.gifΝ!
DIMITRISF
Full Member
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2012, 16:52

Re: ΑΡΣΕΝΙΚΟ VS ΘΗΛΥΚΟ

Δημοσίευση από DIMITRISF »

kanaris έγραψε:κοπελια μου θα ρωτησω το εξης: γιατι δηλαδη μια θυλικια σκυλιτσα σε ιστρο δεν μπορει να παει κυνηγι? δεν αποδιδει? δεν μπορει? ή απλα μπλεκουμε με τα αρσενικα σκυλια συναδερφων? ετσι για να καταλαβω το προβλημα.
Kai fisika mporei na paei.den ehei omws tin idia apodosi opote giati na mplekseis tous allous sinadelfous afou den apodidei opws prepei.einai krima gia tous ipoloipous.prosopiki apopsi hwris parexigisi :)
Tablet.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”