ΑΡΣΕΝΙΚΟ VS ΘΗΛΥΚΟ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
LOUIS SETTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 583
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 13:08

ΑΡΣΕΝΙΚΟ VS ΘΗΛΥΚΟ

Δημοσίευση από LOUIS SETTER »

ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΩ ΣΚΥΛΙ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟ ΣΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΡΑ ΚΟΥΤΑΒΙ. ΕΝΑ ΑΓΓΛΙΚΟ ΣΕΤΤΕΡ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟ .
ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ Η ΦΙΛΟΙ ΠΟΥ ΕΚΤΡΕΦΟΥΝ Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΟΥΝ ΣΚΥΛΙΑ., ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ. ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ. ΑΡΣΕΝΙΚΟ Η ΘΗΛΥΚΟ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΗ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
kanaris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 21:56

Re: ΑΡΣΕΝΙΚΟ VS ΘΗΛΥΚΟ

Δημοσίευση από kanaris »

LOUIS SETTER έγραψε:ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΩ ΣΚΥΛΙ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟ ΣΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΡΑ ΚΟΥΤΑΒΙ. ΕΝΑ ΑΓΓΛΙΚΟ ΣΕΤΤΕΡ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟ .
ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ Η ΦΙΛΟΙ ΠΟΥ ΕΚΤΡΕΦΟΥΝ Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΟΥΝ ΣΚΥΛΙΑ., ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ. ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ. ΑΡΣΕΝΙΚΟ Η ΘΗΛΥΚΟ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
αν και εχει συζητηθει επανελημενα νομιζω το θεμα που θετεις θα ακουστουν παλι πολλα! εγω θα σε ρωτησω φιλε το εξης: πως και γιατι κατεληξες σε αυτη τη ρατσα? μπορω να υπολογισω διαφορες απαντησεις αλλα αν θελεις πες μας το σκεπτικο σου
ΣΩΒΑΡΩΤΕΙΣ ΜΙΔΑΙhttp://imageshack.us/a/img69/5504/extremecop21.gifΝ!
dimitris savva

Re: ΑΡΣΕΝΙΚΟ VS ΘΗΛΥΚΟ

Δημοσίευση από dimitris savva »

LOUIS SETTER έγραψε:ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΩ ΣΚΥΛΙ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟ ΣΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΡΑ ΚΟΥΤΑΒΙ. ΕΝΑ ΑΓΓΛΙΚΟ ΣΕΤΤΕΡ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟ .
ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ Η ΦΙΛΟΙ ΠΟΥ ΕΚΤΡΕΦΟΥΝ Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΟΥΝ ΣΚΥΛΙΑ., ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ. ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ. ΑΡΣΕΝΙΚΟ Η ΘΗΛΥΚΟ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Αν ειναι για ενα σκυλο μονο να προτημησεις αρσενικο . Με τον θηλυκο θα χασεις εξορμησεις λογο ιστρου.
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: ΑΡΣΕΝΙΚΟ VS ΘΗΛΥΚΟ

Δημοσίευση από AndreasDr »

LOUIS SETTER έγραψε:ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΩ ΣΚΥΛΙ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟ ΣΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΡΑ ΚΟΥΤΑΒΙ. ΕΝΑ ΑΓΓΛΙΚΟ ΣΕΤΤΕΡ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟ .
ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ Η ΦΙΛΟΙ ΠΟΥ ΕΚΤΡΕΦΟΥΝ Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΟΥΝ ΣΚΥΛΙΑ., ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ. ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ. ΑΡΣΕΝΙΚΟ Η ΘΗΛΥΚΟ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Φίλε μου καλησπέρα, το θέμα τούτο είναι καθαρά γούστα. Νομίζω συζητήθηκε και πιό παλια στο φόρουμ χωρίς ιδιαίτερη κατάληξη. Δέν πιστέυω στις φήμες ότι τάχα το θυληκό κυνηγά πιό γρήγορα, πιστέυω ότι είναι καθαρά θέμα DNA, εκπαίδευσης και κοινωνικοποίησης. Κοινωνικοποίηση διότι απο αυτό εξαρτάτε πόσο γρήγορα θα ωριμάσει το σκυλί μας είτε αρσενικό είτε θυληκό. Τα αρνητικά του θυληκού γνωστά-σκέφτου να γυρίσει την περίοδο κυνηγίου, του αρσενικού οι εφηβικές κα...λες που βουρά το κάθε θυληκό στο βουνό. Προσωπικά το στύλ που κυνηγούν τα αρσενικά αρέσκει μου παραπάνω...κυνηγούν πιό "αδρωπινά"... Αυτή η αποψή μου.
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
Άβαταρ μέλους
LOUIS SETTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 583
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 13:08

Re: ΑΡΣΕΝΙΚΟ VS ΘΗΛΥΚΟ

Δημοσίευση από LOUIS SETTER »

ΕΠΕΛΕΞΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΦΥΛΗ ΑΠΟ ΠΡΟΘΕΣΗ ΚΑΙ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ.
ΗΘΕΛΑ ΕΝΑ ΟΜΟΡΦΟ ΣΚΥΛΟ ΚΑΛΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΟΧΙ ΙΧΝΗΛΑΤΗ, ΦΕΡΜΑΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΠΕΡΔΙΚΑ-ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΑ.
ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΡΦΟΣ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΤΟΥ ΜΑΡΙΝΟΥ. Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΟΥ ΜΑΡΙΝΟΥ ΕΙΝΑΙ ΘΗΛΥΚΟΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΚΑΛΙΑ ΑΝΩΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ(ΒΕΒΑΙΑ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΚΑΙ ΟΙ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΑΦΙΕΡΩΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ).
ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ
ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΗ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
682 GOLD E
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 18 Ιαν 2012, 22:59

Re: ΑΡΣΕΝΙΚΟ VS ΘΗΛΥΚΟ

Δημοσίευση από 682 GOLD E »

LOUIS SETTER έγραψε:ΕΠΕΛΕΞΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΦΥΛΗ ΑΠΟ ΠΡΟΘΕΣΗ ΚΑΙ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ.
ΗΘΕΛΑ ΕΝΑ ΟΜΟΡΦΟ ΣΚΥΛΟ ΚΑΛΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΟΧΙ ΙΧΝΗΛΑΤΗ, ΦΕΡΜΑΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΠΕΡΔΙΚΑ-ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΑ.
ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΡΦΟΣ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΤΟΥ ΜΑΡΙΝΟΥ. Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΟΥ ΜΑΡΙΝΟΥ ΕΙΝΑΙ ΘΗΛΥΚΟΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΚΑΛΙΑ ΑΝΩΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ(ΒΕΒΑΙΑ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΚΑΙ ΟΙ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΑΦΙΕΡΩΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ).
ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ
φιλε εχει και αρσενικα και θηλυκα ζωα εξισου καλα, απλα ειναι τουτο που εγραψες για τες ωρες που αφιερωνει ο καθενας πανω του και οσο πιο λιγοτερα λαθοι κανουμε στη εκπαιδευση του τοσο το καλυτερο. φυσικα σε καθε γεννα εχει και τα σκυλλια που διακρίνονται παραπανω...
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: ΑΡΣΕΝΙΚΟ VS ΘΗΛΥΚΟ

Δημοσίευση από miky55 »

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΛΕ.ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΕΛΕΓΑΝ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΤΑ ΘΗΛΥΚΑ ΞΕΚΙΝΟΥΝ ΝΑ ΚΥΝΗΓΟΥΝ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΠΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟΥΣ.
Ο ΑΡΣΕΝΙΚΟΣ ΜΕΤΑ ΤΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΑΛΛΑ ΕΞΕΛΙΣΣΕΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΒΕΒΑΙΑ ΠΑΙΖΗ ΡΟΛΟ ΚΑΙ Η ΕΚΠΕΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΧΝΕΣ ΕΞΟΔΟΥΣ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ Η ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΑΓΡΙΟ ΘΗΡΑΜΑ.
ΤΖΑΜΕ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΠΗΡΕΣ ΤΩΡΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΗ ΓΙΑΤΙ ΕΝ ΜΕΡΑΚΛΗΣ Ο ΜΙΤΣΗΣ. ;)
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΑΡΣΕΝΙΚΟ VS ΘΗΛΥΚΟ

Δημοσίευση από Anthimos »

LOUIS SETTER έγραψε:ΕΠΕΛΕΞΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΦΥΛΗ ΑΠΟ ΠΡΟΘΕΣΗ ΚΑΙ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ.
ΗΘΕΛΑ ΕΝΑ ΟΜΟΡΦΟ ΣΚΥΛΟ ΚΑΛΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΟΧΙ ΙΧΝΗΛΑΤΗ, ΦΕΡΜΑΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΠΕΡΔΙΚΑ-ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΑ.
ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΡΦΟΣ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΤΟΥ ΜΑΡΙΝΟΥ. Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΟΥ ΜΑΡΙΝΟΥ ΕΙΝΑΙ ΘΗΛΥΚΟΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΚΑΛΙΑ ΑΝΩΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ(ΒΕΒΑΙΑ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΚΑΙ ΟΙ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΑΦΙΕΡΩΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ).
ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ

Φίλε να μιλήσω εμπειρικά, μιας και μεγαλωσα κι εκπαιδευσα θυληκό σκυλο, εχω παρει προσφατα αρσενικο Σεττερ και βοηθησα λίγο στην εκπαιδευση της σκύλας του φίλου Μαρίνου..
Τα θυληκα συνηθως ( οχι πάντα) ξεκινουν το κυνηγι πιο νωρις και εκπαιδευονται πιο νωρις απο τ αρσενικα
Τα αρσενικα θα καμνουν αυτα που μια σκυλιτσα κανει στους 5 μηνες στους 11 και 12 ( φυσικα υπαρχουν και εξαιρεσεις)
Τα θυληκα θα φτασουν σ ενα οριο , όπου με πειθαρχεια και ομορφα θα σου κυνηγουν απο το 1 ως το 8 απο τα 10 με τις σκυλιτσες φαινομενα να ειναι στο 8
Ο αρσενικος που θα εκπαιδευτει σωστα ομως μπορει να φτασει το 10 και να σου καμει ακομα και κατι παραπανω. Θα ειναι πιο ακουραστος , παθιασμενος, απλα πρεπει να αποδεκτεις την ξεροκεφαλια του και τις συχνες αποπειρες απειθαρχειας και να τις χρησιμοποιησεις υπέρ σου ( αν εχεις χρόνο)
Το θυληκο θα ειναι πιο αγαπησιαρικο , πιο εκπαιδευσιμο...συχνα αν ειναι δυνατο ζωο θα βαλλει κατω μετριους αρσενικους στο κυνηγι και εκτος απο τις μέρες που ειναι αδιαθετη (σχεδον 60 μερες τον χρονο) θα εχει μια φυσιολογικη συμπεριφορα
Ο σκυλος σου νομιζω χρειαζεται ακόμα λιγο χρόνο και συναντησεις με θηραμα να γινει δηλαδη 3 χρονων να ηρεμησει και ν αντιληφθει για ποιον κυνηγα και γιατι κυνηγα!!!
Το σεττερ με την ορμη του φυσικα θα σου σηκωσει θηραμα μακρια , θ ανοιξει πάρα πολυ , μπορει να ειναι πεισματαρης και να μην επαναφερει , αλλα αν τον δουλεψεις συστηματικα , κοντρα στον αέρα θα ζησεις φοβερες στιγμες μαζι του!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
LOUIS SETTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 583
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 13:08

Re: ΑΡΣΕΝΙΚΟ VS ΘΗΛΥΚΟ

Δημοσίευση από LOUIS SETTER »

ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΑΝΘΙΜΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΟΣΟ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΟΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ. ΕΝ ΠΟΛΛΑ ΥΠΑΚΟΥΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΦΡΟΝΙΜΟΣ ΑΠΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΕΣ ΤΟ ΣΚΥΛΙ Η ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ. ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΚΥΛΙ ΚΑΙ ΘΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΣΚΥΛΟ. ΑΓΑΠΩ ΤΟΝ ΚΑΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΞΕΛΙΣΣΕΤΑΙ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΤΙ.
ΟΙ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΕΣ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΜΗΔΑΜΙΝΕΣ ΠΛΗΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΩΝ.ΑΛΛΑ ΕΙΠΑΜΕ. ΘΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΩ.
ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΗ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
682 GOLD E
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 18 Ιαν 2012, 22:59

Re: ΑΡΣΕΝΙΚΟ VS ΘΗΛΥΚΟ

Δημοσίευση από 682 GOLD E »

παιρνεις τον μονο του στα εκπαιδευτικα?
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”