ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από virtualgreek »

dimitris savva έγραψε:οκ δεν θα ε πεισω. :D
Πείσε τον άνθρωπο που ρώτησε εξ'αρχής. :D
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από Laurona »

Φιλε μου τα σκυλια φερμας και ειδικα τα κουρτσχααρ και τα ντραντχααρ μπορουν να γινουν παρα πολυ καλα λαγοσκυλα.

Ειναι ομως πολυ δυσκολο να γινουν.

Μπορεις να δεις πιο παλιες δημοσιευσεις σχετικα.

Συνοπτικα ομως για να γινουν καλα λαγοσκυλα και να κυνηγας αποκλειστικα λαγο πρεπει.

1. Να εχεις στα χερια σου ενα σκυλι ταλεντο, απο καλους γονεις, που να κυνηγησαν λαγο.
2. Να ξερεις να το μαθεις να κυνηγα λαγο και για να το μαθεις πρεπει να απαραιτητα να εχεις το 3 πιο κατω δηλαδη
3. Να εισαι αριστος γνωστης του λαγου, στο που θα τον βρεις, που τον πιανει, ποτε τον πιανει αναλογως εποχης, περιοχης και συνθηκων.
4. Να εχεις εμπειρια απο πολλες περιοχες, να ξερεις περιοχες και λαγους καθως και κουτσες που θα σε βοηθησουν.


Με ενα τετοιο σκυλι κυνηγας με την μεθοδο της περιοχης.Δηλαδη ξερεις οτι εκεινο το κομματι εχει λαγο, πας το κανεις, και μετα αλλασεις τοπο.Κανεις δηλαδη μικρες παγανιες που ξερεις απο πριν οτι κρατουν τον λαγο, η οτι αναλογως την εποχης εκει ειναι που θα τον βρεις.

Μην ξεχνας δεν ειναι ιχνηλατης, η μυτη του δουλευει διαφορετικα και αν τον δουλεψεις σαν ιχνηλατη, απλα θα τον κουρασεις και θα τον απογοητευσεις.

Με ολα αυτα μπορεις να τον κανεις πολυ καλο λαγοσκυλο.

Μην πεσεις στην παγιδα να τον συγκρινεις με ιχνηλατες λαγοσκυλα γιατι δεν εχει καμια απολυτος σχεση.

Γιαυτο και το να κυνηγας λαγο με αξιωσεις πολλοι λενε οτι χρειαζεται ιχνηλατες.
Μια παρεα 3 ατομων, που λειτουργα σαν ενα ατομο και ενα καλο ιχνηλατη μπορει να τα παει παρα πολυ καλα στο λαγο με λαογ σε καθε εξορμηση.
Ενα ατομο μονο του με εναν ιχνηλατη, μετριο, που ανοιγεται πολυ, απλα δεν θα ειχε αποτελεσμα.
Ενα ατομο ομως μονο του με ενα κουρτσχααρ η ντραντχααρ οπως πιο πανω, μπορει να κτυπησει τον ιδιο η και περισσοτερο αριθμο λαγων απο μια μεγαλη παρεα με πολλους ιχνηλατες που βγαζουν λαγους αλλα δεν μπορουν να τους κτυπησουν.

Ειναι πολλοι οι παραγοντες.

Ομως ναι μπορεις να κτυπας 8-10 λαγους την σεζον με ενα καλο κουρτσχααρ, εαν πετυχεις τα πιο πανω, μονος σου η με ακομη ενα ατομο παρεα και μετα απο πολυ κοπο, γνωση περιοχων και φυσικα τυχη.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
HUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010, 10:43

Re: ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από HUNTER »

Laurona έγραψε:Φιλε μου τα σκυλια φερμας και ειδικα τα κουρτσχααρ και τα ντραντχααρ μπορουν να γινουν παρα πολυ καλα λαγοσκυλα.

Ειναι ομως πολυ δυσκολο να γινουν.

Μπορεις να δεις πιο παλιες δημοσιευσεις σχετικα.

Συνοπτικα ομως για να γινουν καλα λαγοσκυλα και να κυνηγας αποκλειστικα λαγο πρεπει.

1. Να εχεις στα χερια σου ενα σκυλι ταλεντο, απο καλους γονεις, που να κυνηγησαν λαγο.
2. Να ξερεις να το μαθεις να κυνηγα λαγο και για να το μαθεις πρεπει να απαραιτητα να εχεις το 3 πιο κατω δηλαδη
3. Να εισαι αριστος γνωστης του λαγου, στο που θα τον βρεις, που τον πιανει, ποτε τον πιανει αναλογως εποχης, περιοχης και συνθηκων.
4. Να εχεις εμπειρια απο πολλες περιοχες, να ξερεις περιοχες και λαγους καθως και κουτσες που θα σε βοηθησουν.


Με ενα τετοιο σκυλι κυνηγας με την μεθοδο της περιοχης.Δηλαδη ξερεις οτι εκεινο το κομματι εχει λαγο, πας το κανεις, και μετα αλλασεις τοπο.Κανεις δηλαδη μικρες παγανιες που ξερεις απο πριν οτι κρατουν τον λαγο, η οτι αναλογως την εποχης εκει ειναι που θα τον βρεις.

Μην ξεχνας δεν ειναι ιχνηλατης, η μυτη του δουλευει διαφορετικα και αν τον δουλεψεις σαν ιχνηλατη, απλα θα τον κουρασεις και θα τον απογοητευσεις.

Με ολα αυτα μπορεις να τον κανεις πολυ καλο λαγοσκυλο.

Μην πεσεις στην παγιδα να τον συγκρινεις με ιχνηλατες λαγοσκυλα γιατι δεν εχει καμια απολυτος σχεση.

Γιαυτο και το να κυνηγας λαγο με αξιωσεις πολλοι λενε οτι χρειαζεται ιχνηλατες.
Μια παρεα 3 ατομων, που λειτουργα σαν ενα ατομο και ενα καλο ιχνηλατη μπορει να τα παει παρα πολυ καλα στο λαγο με λαογ σε καθε εξορμηση.
Ενα ατομο μονο του με εναν ιχνηλατη, μετριο, που ανοιγεται πολυ, απλα δεν θα ειχε αποτελεσμα.
Ενα ατομο ομως μονο του με ενα κουρτσχααρ η ντραντχααρ οπως πιο πανω, μπορει να κτυπησει τον ιδιο η και περισσοτερο αριθμο λαγων απο μια μεγαλη παρεα με πολλους ιχνηλατες που βγαζουν λαγους αλλα δεν μπορουν να τους κτυπησουν.

Ειναι πολλοι οι παραγοντες.

Ομως ναι μπορεις να κτυπας 8-10 λαγους την σεζον με ενα καλο κουρτσχααρ, εαν πετυχεις τα πιο πανω, μονος σου η με ακομη ενα ατομο παρεα και μετα απο πολυ κοπο, γνωση περιοχων και φυσικα τυχη.

Αυτο ειναι. Μπραβο ρε φιλουι μου. 10000000000000+
dangerous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 12 Μαρ 2010, 16:35

Re: ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από dangerous »

apo mbl.xrisanthe m ola auta pou les theoritika einai para poli swsta.praktika omws gia na ftasume ston arithmo pou paratheses prepei na ertoun oles oi sigkiries panw katw.protwn.prepei na petixis auta ta koutavia opu oi progonoi tous kinigoun apoklistika lago ke ennoite oti ke o idioktitis twn skhliwn kiniga to idio meraklitika to lago me tin methodo pu les.aara kanena ektrofio en prosferei tetia koutavia para mono na petixis ton merakli kinigo..deuteron prepei na eisai se thesi na ksereis para a pola gia theseis se efarmogi tetio skili na mathei na kiniga to siggekrimeno thirama me tin sigkekrimeni methodo.ke trito ke pio simantiko esi san kinigos prepei na koubalas aperioristi pira ke na epekses ena plio lagous gia na kserehs ti kathe perioxi analogor kerou. Apo enan kalo ixnilati o kinigos mporei na mathei otan to diavazei swsta.se antithesi me tin periptwsi tou kourtsxar esi panta prepi na ise o kathodigitis.
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από Laurona »

Χριστο μου δεν νομιζω να λεμε κατι το διαφορετικο.

Γιαυτο τον λαγο το κυνηγας με ιχνηλατες.

Γιαυτο καποτε με τα σκυλια φερμας επεζες πολλους λαγους και τωρα λιγους, αλλα καλους και με πολυ περισσοτερη πιθανοτητα να τους παρεις.

Καποτε υπηρχε αυθονια λαγων, σημερα απαιτα εξειδικευση ο λαγος.

Ο ανθρωπος ρωτησε για τα κουρτσχααρ σαν λαγοσκυλα, αν του ελεα οτι απλα ναι γινεται, θα ηταν μιση απαντηση.
Του ειπα ακριβως τι χρειαζεται για να γινει.

Οσο για το θεμα εκτροφειο.....εγω τουλαχιστον ποτε δεν βασιστηκα σε εκτροφειο...παντα ψαχνω κουταβια απο ΚΥΝΗΓΟΥΣ.

Φετος , παραμονες της εναρξης βρεθηκα με ενα φιλο απο το φορουμ, απο αυτους που εκτιμω πολυ, νεαρος μεν, εμπειρος και πολυ μετριοφρων δε, με αρκετες επιτυχιες και μεγαλο μερακι κια γνωσεις.

με ρωτησε.....

Καλα ρε φιλε, ξερεις τοσα πραματα, κυνηγας λαγο, ξερεις να εκπαιδευκεις σκυλο, γιατι επιμενεις με σκυλια φερμας?

Του ειπα..........φιλε μου για μενα ουλλη η στιγμη ειναι εκεινη η φερμα.....ειναι η αποκορυφωση της εξορμησης μου.
Σκοτωνομαι για εκεινη την φερμα.Μπορει να εχω πιο λιγες ευκαιριες, μπορει να βλεπω τους πιο λιγους λαγους απο ολους οσους τον κυνηγουν με ιχνηλατες, αλλα αφου τουτον ειναι το μερακκιν μου.

Επεισης δεν μου αρεσει το κυνηγι με πολλα ατομα. Ο ιχνηλατης συνηθως χρειαζεται μεχρι 3 ατομα.
Ο σκυλος φερμας οχι......

Ειναι ολα μαζι. Ξεκινας απο ενα κουταβι, ελπιζεις να ειναι το καλυτερο, προσπαθεις εσυ να γινεις καλυτερος και αν σε βοηθησει και ελαχιστα η τυχη( βλεπε περιοχες, κοστα μεταφορων, αρρωστιες, ψατζιες, κουφαες κλπ) μια μερα εχεις εναν συντροφο στο κυνηγι και μπορεις να χαιρεσε μαζι του, το κυνηγι που θελεις.

Και για να μην γεμιζουμε ονειρα αδικα τον κοσμο.........ουτε οποιος βγει με ιχνηλατη πανω στο βουνο, βρισκει λαους.
θελει και κεινος την τεχνη του, αλλιως θα ειμασταν ολοι τελειοι λαγοκυνηγοι.

Ο ΛΑΓΟΣ ΘΕΛΕΙ ΚΟΠΟ, ΣΚΥΛΟ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟ ΝΑΧΕΙ ΤΟ ΜΕΡΑΚΚΙΝ ΤΟΥ.
( Ο περτικος να δεις κοπο και μερακκιν που θελει αλλα δεν ειναι το θεμα μας εδω)
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από marinos.a »

τζαι τόσο καιρό δεν έγραφες ρε κουμπάρε μου ΛΑΟΥΡΟΝΑ...
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από Laurona »

Σορρυ ρε Μαρινο μου μα τουτο που κολλα? :)

Σε παρακαλω να κρατας το θεμα και να μην γραφεις ασχετα με τα θεμα πραματα ,αλλιως θα ζητησω την διαγραφη τους απο την Διαχειρηση :lol:
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από marinos.a »

Laurona έγραψε:Σορρυ ρε Μαρινο μου μα τουτο που κολλα? :)
Καμνε το κινεζο
Si vis pacem, para bellum
Marios.S
Full Member
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2012, 16:39

Re: ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από Marios.S »

Μια φωτο για το θεμα απο το Fb........ ihunt.gr
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από miky55 »

ΠΕΣΤΕ ΜΟΥ ΝΑ ΧΑΡΗΤΕ ΑΝ ΤΟΥΤΗ Η ΦΕΡΜΑ ΔΕΝ ΑΞΙΖΗ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ.ΣΕ ΤΑΤΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΕ ΞΗΡΑΣΙΑ. :D
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”