ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Απάντηση
ANTREAS KURTSXAAR
Full Member
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 10 Μαρ 2012, 22:51

ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από ANTREAS KURTSXAAR »

ΚΟΠΕΛΙΑ ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑ ΜΟΝΟ ΛΑΓΟ?
Άβαταρ μέλους
peanut5020
Full Member
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2011, 20:36
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από peanut5020 »

ANTREAS KURTSXAAR έγραψε:ΚΟΠΕΛΙΑ ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑ ΜΟΝΟ ΛΑΓΟ?
Φίλε κυνηγώ με kurzhaar δέκα χρόνια. Οι σκύλοι αυτοί έχουν τάση να κυνηγούν πουλιά αφού για αυτό κατασκευάστηκαν. Αν στο πεδίο έρευνας τους βρεθεί και λαγός θα τον φερμάρουν με επιτυχία. Το να κυνηγάς λαγό αποκλειστικά με Kurzhaar είναι σαν να προσπαθείς να βιδώσεις ππουλόβιδα με σταυρωτό κατσαβίδι. Θα κτυπάς λαγούς, αλλά πολύ αραιά και δύσκολα. Εξάλλου είναι κρίμα και οι σκύλοι. Οι λαγοί είναι ελάχιστοι για να μην πω μηδαμινοί.

Δική μου απόψη. Φιλικά Ανδρέας.
Ώτα έχει όνου, μύστακα γαλής, εριφίου νώτα, πόδας ασφαλείς.
stelios---
Full Member
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 19 Φεβ 2011, 13:11

Re: ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από stelios--- »

ANTREAS KURTSXAAR έγραψε:ΚΟΠΕΛΙΑ ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑ ΜΟΝΟ ΛΑΓΟ?
ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΛΑΓΟΥΣ ΝΑ ΚΑΜΝΕΙΣ ΠΑΤΣΙΕΣ ΔΗΛΑΔΗ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΤΡΑΤΧΑΡ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΠΟΛΥΤΟΙ ΣΚΥΛΟΙ!!!ΠΑΝΤΑ ΟΜΩΣ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ Η ΣΩΣΤΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΟΙ ΣΩΣΤΕΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ!!!!
Ο ΛΑΘΡΟΘΗΡΑΣ ΕΙΝΑΙ
ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ…

Κλέβει το χόµπι και την πανίδα του τόπου, του
δικού σου τόπου και των παιδιών σου. Είσαι το
θύµα του στον ίδιο βαθµό όπως και να σου
έκλεβε το σπίτι........!!
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από miky55 »

peanut5020 έγραψε:
ANTREAS KURTSXAAR έγραψε:ΚΟΠΕΛΙΑ ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑ ΜΟΝΟ ΛΑΓΟ?
Φίλε κυνηγώ με kurzhaar δέκα χρόνια. Οι σκύλοι αυτοί έχουν τάση να κυνηγούν πουλιά αφού για αυτό κατασκευάστηκαν. Αν στο πεδίο έρευνας τους βρεθεί και λαγός θα τον φερμάρουν με επιτυχία. Το να κυνηγάς λαγό αποκλειστικά με Kurzhaar είναι σαν να προσπαθείς να βιδώσεις ππουλόβιδα με σταυρωτό κατσαβίδι. Θα κτυπάς λαγούς, αλλά πολύ αραιά και δύσκολα. Εξάλλου είναι κρίμα και οι σκύλοι. Οι λαγοί είναι ελάχιστοι για να μην πω μηδαμινοί.

Δική μου απόψη. Φιλικά Ανδρέας.
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΝΤΡΕΑ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΥ ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗ ΘΕΣΗ ΣΟΥ ΟΤΙ ΤΑ ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡΤ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΚΑΝ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΦΤΕΡΩΤΟ.
ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΤΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΡΙΟΓΟΥΡΟΥΝΟ .ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΟΛΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΦΥΛΑΚΕΣ.ΕΞΑΡΤΑΤΕ ΤΙ ΕΚΠΕΥΔΕΥΣΗ ΘΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΗΣ.
ΣΕ ΜΙΑ ΠΙΟ ΠΑΛΙΑ ΜΟΥ ΓΕΝΝΑ ΚΡΑΤΗΣΑ 2 ΣΚΥΛΑΚΙΑ .ΤΟ ΘΗΛΥΚΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΡΟ ΠΑΝΤΩΣ ΦΡΑΓΓΟΛΙΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ.ΤΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΤΟ ΠΗΡΕ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΠΕΔΕΥΣΕ ΜΟΝΟ ΣΕ ΛΑΓΟ.ΕΙΛΗΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΠΙΟ ΚΑΛΗ ΙΧΝΗΛΑΣΙΑ ΚΑΙ ΦΕΡΜΑ ΣΕ ΛΑΓΟ.10 ΜΗΝΩΝ ΤΟ ΠΗΡΕ ΣΕ ΤΕΛΕΙΑΣΜΕΝΟ ΣΤΟ ΜΑΡΩΝΙ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΙΔΑΝ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΕΒΓΑΖΕ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ ΑΠΟ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ.
ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΚΟΥΡΤΣΧΑΡΤ ΟΠΟΥ ΤΑ ΕΚΠΕΔΕΥΣΗΣ ΣΩΣΤΑ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΣΩΣΤΟ. ;)
Άβαταρ μέλους
682 GOLD E
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 18 Ιαν 2012, 22:59

Re: ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από 682 GOLD E »

Ξερω και εγω ατομο που κυνηγα μονο λαγο με kurtzhaar και εχει πολυ καλα αποτελεσματα, ειναι θεμα εκπαιδευσης και πως θα βγει το ζωω, ομως δεν μπορουμε να εχουμε αυξημενες απαιτησεις! προσωπικη μου αποψη, το καθε θηραμα εχει τις φιλες του που ειναι κατασκευασμενες ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για το κυνηγι του λαγου και στη προκειμενη περιπτωση ειναι οι ιχνηλατες. Ειναι λαθος να προσπαθουμε να αλλαξουμε τα στανταρ της φιλης του σκυλλου μας.
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από Laurona »

Αν θες να κυνηγας ΜΟΝΟ λαγο μεενα κουρτσχααρ, και εχεις ενα σκυλι που εχει ολα τα προσοντα, τοτοε για να το καταφερεις, πρεπει, ΕΣΥ που το εχεις να ξερεις λαγους, δηλαδη ολο το χρονο να ψαχνεις, να παρατηρας, και να σημειωνεις, περιοχες, εποχες, συνθηκες, ωστε να μπορεις να βαλεις τον σκυλο κοντα, να παρει εμπειριες και στο κυνηγι να μπορεσεις να εχεις αποτελεσματα.

Δεν το ανατπυσω τωρα, ειμαι δουλεια, αλλα πεστε την γνωμη σας και το αναπτυσουμε πιο μετα.

Επισης πρεπει να μπορεις να του κτυπας του λαγους και να μην τους καλλικωνεις :lol:
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
isimerinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 04 Απρ 2011, 10:05

Re: ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από isimerinos »

κυριε μιχαλη μες το τελιασμενο σιγουρα εννα φκαλει πιο γρηγορα διοτι εχει παραπανω λαγους και δουλευκει ανεμιστα. πριν 15 με 20 χρονια μπορει να ηταν και η ιδανικη επιλογη για κυνηγι λαγου στην κυπρο. τωρα τα πραματα αλλαξαν. για μενα μαζι με το επανιελ ειναι οι καλυτερες επιλογες για αυτους που κυνηγουν μεικτο θηραμα
HUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010, 10:43

Re: ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από HUNTER »

miky55 έγραψε:
peanut5020 έγραψε:
ANTREAS KURTSXAAR έγραψε:ΚΟΠΕΛΙΑ ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑ ΜΟΝΟ ΛΑΓΟ?
Φίλε κυνηγώ με kurzhaar δέκα χρόνια. Οι σκύλοι αυτοί έχουν τάση να κυνηγούν πουλιά αφού για αυτό κατασκευάστηκαν. Αν στο πεδίο έρευνας τους βρεθεί και λαγός θα τον φερμάρουν με επιτυχία. Το να κυνηγάς λαγό αποκλειστικά με Kurzhaar είναι σαν να προσπαθείς να βιδώσεις ππουλόβιδα με σταυρωτό κατσαβίδι. Θα κτυπάς λαγούς, αλλά πολύ αραιά και δύσκολα. Εξάλλου είναι κρίμα και οι σκύλοι. Οι λαγοί είναι ελάχιστοι για να μην πω μηδαμινοί.

Δική μου απόψη. Φιλικά Ανδρέας.
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΝΤΡΕΑ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΥ ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗ ΘΕΣΗ ΣΟΥ ΟΤΙ ΤΑ ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡΤ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΚΑΝ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΦΤΕΡΩΤΟ.
ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΤΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΡΙΟΓΟΥΡΟΥΝΟ .ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΟΛΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΦΥΛΑΚΕΣ.ΕΞΑΡΤΑΤΕ ΤΙ ΕΚΠΕΥΔΕΥΣΗ ΘΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΗΣ.
ΣΕ ΜΙΑ ΠΙΟ ΠΑΛΙΑ ΜΟΥ ΓΕΝΝΑ ΚΡΑΤΗΣΑ 2 ΣΚΥΛΑΚΙΑ .ΤΟ ΘΗΛΥΚΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΡΟ ΠΑΝΤΩΣ ΦΡΑΓΓΟΛΙΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ.ΤΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΤΟ ΠΗΡΕ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΠΕΔΕΥΣΕ ΜΟΝΟ ΣΕ ΛΑΓΟ.ΕΙΛΗΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΠΙΟ ΚΑΛΗ ΙΧΝΗΛΑΣΙΑ ΚΑΙ ΦΕΡΜΑ ΣΕ ΛΑΓΟ.10 ΜΗΝΩΝ ΤΟ ΠΗΡΕ ΣΕ ΤΕΛΕΙΑΣΜΕΝΟ ΣΤΟ ΜΑΡΩΝΙ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΙΔΑΝ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΕΒΓΑΖΕ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ ΑΠΟ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ.
ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΚΟΥΡΤΣΧΑΡΤ ΟΠΟΥ ΤΑ ΕΚΠΕΔΕΥΣΗΣ ΣΩΣΤΑ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΣΩΣΤΟ. ;)
Καλημερα Κ. Μικυ,

Επετρεψτε να διαφωνησω μαζι σας σε ορισμενα σημεια. Ενα σκυλλι της φερμας ειναι πολυ πιο λογικο μεσα σε ττελιασμεν να ετοπιση το λαγο πιο εφκολα. Και θα συμφωνησω μαζι σας οτι οι ιχνηλατες εφοσον ακολουθουν ιχνη πιο λεπτομερος θα τους παρει περισσοτερο χρονο να ξεδιαλινουν το νημα. οταν ομως ειναι στο βουνο τα πραγματα αλλαζουν. Βασικα οι οροι αντιστρεφονται τησ πλειστες φορες.

Ολα τα σκυλια της φερμας εχουν μιαν Α αδυναμια στο φτερωτο.

Προσωπικα για μενα το ττελιασμενο δεν μου λει τιποτα εστω και αν ενας σκυλλος ((βγαλει) το βαζω σε εισαγωγικα γιατι ειναι σφαλμα να χρησημοπειηται για ττελιασμενο) 1000 λαγους. Το ττελιασμενο ειναι για να ξυπνιση το ενστικτο του ζωου και σαν πρωτη επαφη με το θηραμα και οχι σαν εκπευδευση.

Φιλικα,
Andreas chivas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 10 Δεκ 2012, 16:05
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από Andreas chivas »

Παιδιά εγώ είχα κουρτχααρ και δυστυχώς τον έχασα ένα μήνα πριν το κυνήγι από δηλητηρίαση. Αν και μικρός σε ηλικία (3χρόνων) ήταν το καλύτερο σκύλος που είχα από όλες τις απόψεις. Τον είχα εκπαιδεύσει μόνο σε λαγό και ανταποκρίνοτα πλήρως. δεν άφηνε ποτέ την μαλαή του λαγού για περδίκια γιατί πολύ απλά όταν έβρισκε πέρδικiα δεν του έδινα καθόλου σημασία και πάντα ακολουθούσε το λαγό. έκανε γρήγορή ιχνηλασία και με την βοήθεια και του αέρα έβρισκε το θήραμα πολύ πιο γρήγορα από του ιχνηλάτες που είχαμε στην παρέα και κατά 90% έμενε σε φέρμα. Για μένα το σημαντικό είναι να μάθει από μικρός τι θα κυνηγήσει και να φανεί και λίγο τυχερό στις πρώτες του εξορμήσεις να παίξεις λαγό ώστε να μπει γρήγορα στο νόημα του τι κυνηγά και φυσικά να έχει και καλές κυνηγετικές γραμμές.

Δυστηχώς φέτος φάνηκε πολύ η απουσία του όχι μόνο στο κυνήγι αλλά και στην καθημερηνή μου ζωή.
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ

Δημοσίευση από Laurona »

Μεχρι να μπορεσω να αναπτυξω και γω τις αποψεις μου θελω να μας πειτε και απο τις εμπειριες σας σχετικα με το χαρακτηρα των σκυλων σας στο κυνηγι.

Πιστευω οτι το παθος ενος σκυλου για ενα θηραμα σε σχεση με το χαρακτηρα του, κανει τον σκυλο που θα αναδεικτει σε καλο λαγοσκυλο, ενω ειναι σκυλι φερμας.

Ειδα σκυλο κουρτσχααρ, καθαροαιμο παντα, που στα 5 του χρονια,ενω κυνηγουσε αποκλειστικα περδικια με εξαιρετικα αποτελεσματα, μια μερα, τσιλισε στην μονη , τον λαγο που φερμαρε στο αφεντικο του.

Απο εκιενη την στιγμη, το πουλοσκυλο αυτο μεταμορφωθηκε.Κυνηγουσε τον λαγο μανιακα, αφηνε πισω τα περδικια και ο μαστρος του κτυπουσε 15-20 λαγους το χρονο, σταθερα.

Πραγματικα εβγαινε στο βουνο και γυρευε μανιακα τον λαγο

Για πειτε και γιαυτο την αποψη σας
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”