Κλαψιμο μαλαης και επιπτωσεις στα προσηκωματα.

Απάντηση
beaglemania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2012, 16:49

Κλαψιμο μαλαης και επιπτωσεις στα προσηκωματα.

Δημοσίευση από beaglemania »

Πριν μια βδομάδα έπεσσε στα χέρια μου ένα μπλέ της γασκώνης καθαρόαιμο από φίλο φίλου κτλ το σκυλί είναι 18 μηνών θυληκό ο άνθρωπος έδωσεν το λόγο του ότι κυνηγά με ιμίαια μπιγκλ και δεν λάσουν μαλαή και είχε το γασκώνης και έλασεν και επαράσυρνε τους σκύλους του και προσπαθούσε να το πουλήσει αλλα δεν τα κατάφερε και έδωσεν το του φίλου μου και τελικά έπιασα το εγώ. Επήρα το σήμερα μαζί με τον μπιγκλ μου ήβρα μια μαλαή έλαξεν καμια 30αρκα φορές ο γασκώνης πρωινή πρωίνη μαλαή και είδα στα 100 μέτρα τα λαγό αντιπυρηνική και έφκενε πανω και μετά όταν έφτασεν στην κούτση του έφιεν κανονικά καταδίωξη ο σκύλος που εκεί που έφιεν ο λαγός άρα ήταν ο λαγός που ιχνηλατούσε. Η ερώτηση μου είναι οι λαξίες επηρεάζουν τα προσηκώματα? είπαμεν είμαι νέος λαγοκυνηγός. Πραγματικά βουίζουν τα βουνά άμαν λάσει δούλεμα αργό και σταθερό επήρε την μαλαή σήμερα καμία 300 μέτρα νομίζω έχω στα χέρια μου ένα υπέροχο λαγόσκυλο αλλά προβληματίζει με λιο το λάξιμο του.

οι έμπειροι ας δώσουν τα φώτα τους.
sotiris!129

Re: Κλαψιμο μαλαης και επιπτωσεις στα προσηκωματα.

Δημοσίευση από sotiris!129 »

ενα εχω να σου πω, στην Ελλαδα λαλουν οτι εχουν προβλημα γιατι οι μπεκατσες προσηκονουνται στον ηχο του μπιπερ και δεν δεχονται πλεον φερμες !!! ετσι αναγκαστικαν να φκαλουν τα μπιπερ για να μεν προσηκονουνται ! τουλαχιστο ετσι λαλουν!
ομως κανενας δεν μπορει να σου πει 100% αν παιζει ρολο ο ηχος η οχι!
sotiris NIKOLAOU

Re: Κλαψιμο μαλαης και επιπτωσεις στα προσηκωματα.

Δημοσίευση από sotiris NIKOLAOU »

άκου και για τα κουδούνια άκουσα ότι "προσικονουτε" λόγω κουδουνιών άρα οι λαγοί θα "σικονουντα" από το κοπάδι που έχει 150 η 200 "καμπανελια" αλλα πολλές φορες πατούν τον να σηκωθεί και έτσι ο βοσκός με λίγη εξυπνάδα τον παίρνει ζωντανό τώρα ρε φιλε παίζει ρολο και ποσο πολύ τις λάσι και για το "προσικομα" πεζού πολύ λόγοι
μην ακούς κούλα ένας που προσηκώνεται θα τον σηκώσεις και χωρίς σκύλο στα 50 μετρα έχει το έφτασε μια φορα και προσηκωθεί τζάι εγλίτωσε τζάι έμεινε του κουσούρι
Demetri5
Full Member
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 31 Οκτ 2012, 09:21

Κλαψιμο μαλαης και επιπτωσεις στα προσηκωματα.

Δημοσίευση από Demetri5 »

sotiris!129 έγραψε:ενα εχω να σου πω, στην Ελλαδα λαλουν οτι εχουν προβλημα γιατι οι μπεκατσες προσηκονουνται στον ηχο του μπιπερ και δεν δεχονται πλεον φερμες !!! ετσι αναγκαστικαν να φκαλουν τα μπιπερ για να μεν προσηκονουνται ! τουλαχιστο ετσι λαλουν!
ομως κανενας δεν μπορει να σου πει 100% αν παιζει ρολο ο ηχος η οχι!
φιλε τουτο που λαλεις ισχυει για αυτο τζαι λαλουν οτι αμαν εννα καμεις σκυλλο για μπεκατσες πρεπει να ειναι ελαφροπατης! Εγω τες καθε χρονο τες τελευταιες 3-5 εξορμησεις κυνηγο αποκλειστηκα μπεκατσες εν πολλα απροβλεπτα πουλια τζαι τες παραπανω που επισαμε ως τωρα ηταν μια μερα 11 πουλια 2 οπλα χωρις σκυλο εντελως αθορυβα!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Κλαψιμο μαλαης και επιπτωσεις στα προσηκωματα.

Δημοσίευση από Anthimos »

Demetri5 έγραψε:
sotiris!129 έγραψε:ενα εχω να σου πω, στην Ελλαδα λαλουν οτι εχουν προβλημα γιατι οι μπεκατσες προσηκονουνται στον ηχο του μπιπερ και δεν δεχονται πλεον φερμες !!! ετσι αναγκαστικαν να φκαλουν τα μπιπερ για να μεν προσηκονουνται ! τουλαχιστο ετσι λαλουν!
ομως κανενας δεν μπορει να σου πει 100% αν παιζει ρολο ο ηχος η οχι!
φιλε τουτο που λαλεις ισχυει για αυτο τζαι λαλουν οτι αμαν εννα καμεις σκυλλο για μπεκατσες πρεπει να ειναι ελαφροπατης! Εγω τες καθε χρονο τες τελευταιες 3-5 εξορμησεις κυνηγο αποκλειστηκα μπεκατσες εν πολλα απροβλεπτα πουλια τζαι τες παραπανω που επισαμε ως τωρα ηταν μια μερα 11 πουλια 2 οπλα χωρις σκυλο εντελως αθορυβα!


Sent from my iPhone using Tapatalk
E κοπελια εν να μας καμετε να ξεχασουμεν οτι ξερουμε ... :?
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Demetri5
Full Member
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 31 Οκτ 2012, 09:21

Κλαψιμο μαλαης και επιπτωσεις στα προσηκωματα.

Δημοσίευση από Demetri5 »

Anthimos έγραψε:
Demetri5 έγραψε:
sotiris!129 έγραψε:ενα εχω να σου πω, στην Ελλαδα λαλουν οτι εχουν προβλημα γιατι οι μπεκατσες προσηκονουνται στον ηχο του μπιπερ και δεν δεχονται πλεον φερμες !!! ετσι αναγκαστικαν να φκαλουν τα μπιπερ για να μεν προσηκονουνται ! τουλαχιστο ετσι λαλουν!
ομως κανενας δεν μπορει να σου πει 100% αν παιζει ρολο ο ηχος η οχι!
φιλε τουτο που λαλεις ισχυει για αυτο τζαι λαλουν οτι αμαν εννα καμεις σκυλλο για μπεκατσες πρεπει να ειναι ελαφροπατης! Εγω τες καθε χρονο τες τελευταιες 3-5 εξορμησεις κυνηγο αποκλειστηκα μπεκατσες εν πολλα απροβλεπτα πουλια τζαι τες παραπανω που επισαμε ως τωρα ηταν μια μερα 11 πουλια 2 οπλα χωρις σκυλο εντελως αθορυβα!


Sent from my iPhone using Tapatalk
E κοπελια εν να μας καμετε να ξεχασουμεν οτι ξερουμε ... :?
φιλε μου τιποτε να μεν ξεχασεις δαμε εν τες αποψεις μας που λαλουμε δικαιουσε να εχεις δικη σου αποψη και να την εκφρασεις!


Sent from my iPhone using Tapatalk
sotiris NIKOLAOU

Re: Κλαψιμο μαλαης και επιπτωσεις στα προσηκωματα.

Δημοσίευση από sotiris NIKOLAOU »

μιλούμε για σκυλιά ιχνηλάτες και μου λέτε για μπεκάτσες ok εσύ ότι θες φιλε δες τέτοια εποχή οι λαγοί ξερού γράμματα δεν έχου σταθερές κουτσές
και "διανιου" μεγάλες απόστασης
αλλα το κλάψιμο δεν σημαίνει και "προσικομα" αν ρε φιλε ήταν έτσι αυτοί που βάρεσα εγώ φέτος που ήταν "μουταριστι" malo "θελου" ωρυλά
και πίστεψε με μιλούμε για πολύ καλο αριθμό τρελό αριθμό
Demetri5
Full Member
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 31 Οκτ 2012, 09:21

Κλαψιμο μαλαης και επιπτωσεις στα προσηκωματα.

Δημοσίευση από Demetri5 »

Παιδεια εγω εμιλισα για πρωσοπικες εμπειριες στο κυνηγι της μπεκατσας! Για το κυνηγι του λαγου συμφωνω μαζι σας σε τρεις εξορμησεις φετος με σκυλλο beagle που δεν φκαλει κιχ ειχαμε ισαριθμα προβουρηματα γι αυτο τζαι γω νομιζω εν παιζει ρολο στο λαγο!


Sent from my iPhone using Tapatalk
sotiris NIKOLAOU

Re: Κλαψιμο μαλαης και επιπτωσεις στα προσηκωματα.

Δημοσίευση από sotiris NIKOLAOU »

δεν παίζει ρε φιλε ένας lagos που "επροσικοστι" μια φορα τζάι εγλίτωσε θα το κάνει μέχρι που να παίχτη που κανένα τυχαία η που κάποια παρέα που έχει όρεξη για μεγάλη καταδίωξη
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”