Pedigree και κυνηγοσκυλα

Απάντηση
pavlos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 15:12
Τοποθεσία: Λευκωσια
Επικοινωνία:

Pedigree και κυνηγοσκυλα

Δημοσίευση από pavlos »

Σε πολλα ποστ εχουν παρεξηγηθει τα καθαροαιμα σκυλια με χαρτια και ακουγεται η γνωστη φραση ¨τα χαρτια δεν κυνηγανε¨ και συμφωνω απολυτα διοτι ο ρολος των χαρτιων ειναι αλλος και ειναι και παρα πολυ σημαντικος!!
Καποιος κυνηγος ο οποιος ενδιαφερεται να εχει σκυλο που να του γεμιζει τη βουρκα τοτε δεν τιθεται θεμα αυτος ο κυνηγος να ασχοληθει με χαρτια διοτι πολυ απλα θα του ειναι αχρηστα!!
Ο ρολος των χαρτιων δεν ειναι να γεμιζουν βουρκες αλλα να αναπτυσουν και να βελτιωνουν τις φυλες και γενικοτερα την κυνολογια!! Επομενως αυτα τα χαρτια ειναι χρησιμα οταν βρισκονται στα χερια καποιου που ειναι λατρεις καποιας φυλης και ενδιαφερεται για τη βελτιωση της. Χρειαζεται να εισαι αρκετα εμπειρος ετσι ωστε μελετωντας τα χαρτια και με γνωμονα την μορφολογια και το εργασιακο στιλ των υποψηφιων γεννητορων να καταφερεις καποια πετυχημενη γεννα, ως προς τη μορφολογια αλλα και την εργασια βοηθωντας την βελτιωση της φυλης!!
Οποταν καποιος που τον ενδιαφερει η βουρκα καλα και κανει και ασχολειται με ημιαιμα διοτι μονο αυτο μπορουν κανουν...ορισμενα απο αυτα!! Υπαρχουν φυσικα και οι κυνηγοι που αρεσκονται σε καποια εργασικα στυλ καποιων φυλων και γι αυτο κατεχουν σκυλια καθαροαιμα διοτι δεν τους ενδιαφερει ποσο θα γεμισουν τη βουρκα αλλα πως θα τη γεμισουν!!
Επομενως τα pedigree δεν γεμιζουν απαραιτητα τη βουρκα αλλα σιγουρα τη κανουν πιο ποιοτικη!!!!
sotiris NIKOLAOU

Re: Pedigree και κυνηγοσκυλα

Δημοσίευση από sotiris NIKOLAOU »

pavlos έγραψε:Σε πολλα ποστ εχουν παρεξηγηθει τα καθαροαιμα σκυλια με χαρτια και ακουγεται η γνωστη φραση ¨τα χαρτια δεν κυνηγανε¨ και συμφωνω απολυτα διοτι ο ρολος των χαρτιων ειναι αλλος και ειναι και παρα πολυ σημαντικος!!
Καποιος κυνηγος ο οποιος ενδιαφερεται να εχει σκυλο που να του γεμιζει τη βουρκα τοτε δεν τιθεται θεμα αυτος ο κυνηγος να ασχοληθει με χαρτια διοτι πολυ απλα θα του ειναι αχρηστα!!
Ο ρολος των χαρτιων δεν ειναι να γεμιζουν βουρκες αλλα να αναπτυσουν και να βελτιωνουν τις φυλες και γενικοτερα την κυνολογια!! Επομενως αυτα τα χαρτια ειναι χρησιμα οταν βρισκονται στα χερια καποιου που ειναι λατρεις καποιας φυλης και ενδιαφερεται για τη βελτιωση της. Χρειαζεται να εισαι αρκετα εμπειρος ετσι ωστε μελετωντας τα χαρτια και με γνωμονα την μορφολογια και το εργασιακο στιλ των υποψηφιων γεννητορων να καταφερεις καποια πετυχημενη γεννα, ως προς τη μορφολογια αλλα και την εργασια βοηθωντας την βελτιωση της φυλης!!
Οποταν καποιος που τον ενδιαφερει η βουρκα καλα και κανει και ασχολειται με ημιαιμα διοτι μονο αυτο μπορουν κανουν...ορισμενα απο αυτα!! Υπαρχουν φυσικα και οι κυνηγοι που αρεσκονται σε καποια εργασικα στυλ καποιων φυλων και γι αυτο κατεχουν σκυλια καθαροαιμα διοτι δεν τους ενδιαφερει ποσο θα γεμισουν τη βουρκα αλλα πως θα τη γεμισουν!!
Επομενως τα pedigree δεν γεμιζουν απαραιτητα τη βουρκα αλλα σιγουρα τη κανουν πιο ποιοτικη!!!!
φιλε "σιφονο" ότι τα χαρτιά δεν vgazou κυνηγόσκυλα αλλα εγώ κυνηγό μονο με καθαρόαιμα και μέχρι στιγμής μετράμε 5 λαγούς δυο όπλα και δυο που πήρα τα σκυλιά ζωντανούς 7 και ένα που βγάλαμε που την λαγουδίνα που βάρεσα την τεταρτη 8 πες μου άλλους δυο με ημίαιμα που πήρα τόσους νομίζω ελαχιστη τα σκυλιά θα σου κυνηγήσου αν τους δόσης την ανάλογη εκπαίδευση
και τίποτα παραπάνω και τον ανάλογο χρόνο στα βουνά και στην φύση
HUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010, 10:43

Re: Pedigree και κυνηγοσκυλα

Δημοσίευση από HUNTER »

sotiris NIKOLAOU έγραψε:
pavlos έγραψε:Σε πολλα ποστ εχουν παρεξηγηθει τα καθαροαιμα σκυλια με χαρτια και ακουγεται η γνωστη φραση ¨τα χαρτια δεν κυνηγανε¨ και συμφωνω απολυτα διοτι ο ρολος των χαρτιων ειναι αλλος και ειναι και παρα πολυ σημαντικος!!
Καποιος κυνηγος ο οποιος ενδιαφερεται να εχει σκυλο που να του γεμιζει τη βουρκα τοτε δεν τιθεται θεμα αυτος ο κυνηγος να ασχοληθει με χαρτια διοτι πολυ απλα θα του ειναι αχρηστα!!
Ο ρολος των χαρτιων δεν ειναι να γεμιζουν βουρκες αλλα να αναπτυσουν και να βελτιωνουν τις φυλες και γενικοτερα την κυνολογια!! Επομενως αυτα τα χαρτια ειναι χρησιμα οταν βρισκονται στα χερια καποιου που ειναι λατρεις καποιας φυλης και ενδιαφερεται για τη βελτιωση της. Χρειαζεται να εισαι αρκετα εμπειρος ετσι ωστε μελετωντας τα χαρτια και με γνωμονα την μορφολογια και το εργασιακο στιλ των υποψηφιων γεννητορων να καταφερεις καποια πετυχημενη γεννα, ως προς τη μορφολογια αλλα και την εργασια βοηθωντας την βελτιωση της φυλης!!
Οποταν καποιος που τον ενδιαφερει η βουρκα καλα και κανει και ασχολειται με ημιαιμα διοτι μονο αυτο μπορουν κανουν...ορισμενα απο αυτα!! Υπαρχουν φυσικα και οι κυνηγοι που αρεσκονται σε καποια εργασικα στυλ καποιων φυλων και γι αυτο κατεχουν σκυλια καθαροαιμα διοτι δεν τους ενδιαφερει ποσο θα γεμισουν τη βουρκα αλλα πως θα τη γεμισουν!!
Επομενως τα pedigree δεν γεμιζουν απαραιτητα τη βουρκα αλλα σιγουρα τη κανουν πιο ποιοτικη!!!!
φιλε "σιφονο" ότι τα χαρτιά δεν vgazou κυνηγόσκυλα αλλα εγώ κυνηγό μονο με καθαρόαιμα και μέχρι στιγμής μετράμε 5 λαγούς δυο όπλα και δυο που πήρα τα σκυλιά ζωντανούς 7 και ένα που βγάλαμε που την λαγουδίνα που βάρεσα την τεταρτη 8 πες μου άλλους δυο με ημίαιμα που πήρα τόσους νομίζω ελαχιστη τα σκυλιά θα σου κυνηγήσου αν τους δόσης την ανάλογη εκπαίδευση
και τίποτα παραπάνω και τον ανάλογο χρόνο στα βουνά και στην φύση
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος HUNTER την 12 Νοέμ 2012, 16:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Pedigree και κυνηγοσκυλα

Δημοσίευση από 'petros' »

Φιλε Σωτηρη ποσους βαρεσατε εσυ και ο αδελφος σου την Τεταρτη??
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
sotiris NIKOLAOU

Re: Pedigree και κυνηγοσκυλα

Δημοσίευση από sotiris NIKOLAOU »

'petros' έγραψε:Φιλε Σωτηρη ποσους βαρεσατε εσυ και ο αδελφος σου την Τεταρτη??
όχι φιλε τους δυο τους πήρα τα σκυλιά σε αναγνωριστικές
φέτος έχω βαρέσει εγώ δυο και ο αδελφός μου τρις μονο που στον ένα που βάρεσα την τεταρτη βγάλαμε το ένα λαγουδάκι ζωντανό
δυο όπλα τρις εξόρμησης δικαιούμαστε 12
είμαστε πιο κάτω που το κότα είμαστε στα πλαίσια σημαίνει φιλε
αν τα σκυλιά δηλαδή που τα έβγαλα με το κοπάδι "τζιλισανε" δυο λαγούς εγώ δεν φταίω ας πιάσου "τζινους" που τους πεζού νύχτα και κάθεται οι θήρα τζάι "γλεπι" τους τζάι μετά να ερτού σε μένα τα λαμόγια
γιατί τουύ το περιστατικό υδάτω με τα ματια μου σε περιοχή τις επαρχίας λευκωσίας
Άβαταρ μέλους
LOUIS SETTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 583
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 13:08

Re: Pedigree και κυνηγοσκυλα

Δημοσίευση από LOUIS SETTER »

sotiris NIKOLAOU έγραψε:
'petros' έγραψε:Φιλε Σωτηρη ποσους βαρεσατε εσυ και ο αδελφος σου την Τεταρτη??
όχι φιλε τους δυο τους πήρα τα σκυλιά σε αναγνωριστικές
φέτος έχω βαρέσει εγώ δυο και ο αδελφός μου τρις μονο που στον ένα που βάρεσα την τεταρτη βγάλαμε το ένα λαγουδάκι ζωντανό
δυο όπλα τρις εξόρμησης δικαιούμαστε 12
είμαστε πιο κάτω που το κότα είμαστε στα πλαίσια σημαίνει φιλε
αν τα σκυλιά δηλαδή που τα έβγαλα με το κοπάδι "τζιλισανε" δυο λαγούς εγώ δεν φταίω ας πιάσου "τζινους" που τους πεζού νύχτα και κάθεται οι θήρα τζάι "γλεπι" τους τζάι μετά να ερτού σε μένα τα λαμόγια
γιατί τουύ το περιστατικό υδάτω με τα ματια μου σε περιοχή τις επαρχίας λευκωσίας
ΠΕΝΤΕ ΤΖΙΑΙ ΠΕΝΤΕ ΕΝΤΕΚΑ
ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΗ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
HUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010, 10:43

Re: Pedigree και κυνηγοσκυλα

Δημοσίευση από HUNTER »

Σωτο εισαι σωστος. Χρωστω σου μιαν απολογια.
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: Pedigree και κυνηγοσκυλα

Δημοσίευση από Rai »

LOUIS SETTER έγραψε:
sotiris NIKOLAOU έγραψε:
'petros' έγραψε:Φιλε Σωτηρη ποσους βαρεσατε εσυ και ο αδελφος σου την Τεταρτη??
όχι φιλε τους δυο τους πήρα τα σκυλιά σε αναγνωριστικές
φέτος έχω βαρέσει εγώ δυο και ο αδελφός μου τρις μονο που στον ένα που βάρεσα την τεταρτη βγάλαμε το ένα λαγουδάκι ζωντανό
δυο όπλα τρις εξόρμησης δικαιούμαστε 12
είμαστε πιο κάτω που το κότα είμαστε στα πλαίσια σημαίνει φιλε
αν τα σκυλιά δηλαδή που τα έβγαλα με το κοπάδι "τζιλισανε" δυο λαγούς εγώ δεν φταίω ας πιάσου "τζινους" που τους πεζού νύχτα και κάθεται οι θήρα τζάι "γλεπι" τους τζάι μετά να ερτού σε μένα τα λαμόγια
γιατί τουύ το περιστατικό υδάτω με τα ματια μου σε περιοχή τις επαρχίας λευκωσίας
ΠΕΝΤΕ ΤΖΙΑΙ ΠΕΝΤΕ ΕΝΤΕΚΑ
ΑΧΧΑΑΑΑΧΧΧΧΑΑΑΑΑΑΑ :lol: :lol: :lol:
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
sotiris NIKOLAOU

Re: Pedigree και κυνηγοσκυλα

Δημοσίευση από sotiris NIKOLAOU »

HUNTER έγραψε:Σωτο εισαι σωστος. Χρωστω σου μιαν απολογια.
φιλε λάθη γίνονται μην μας κατηγορήσου όμως άδικα και για λαθροθήρες μην μας βγάλεις και το όνομα δεν έχει λάθος
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Pedigree και κυνηγοσκυλα

Δημοσίευση από virtualgreek »

sotiris NIKOLAOU έγραψε:όχι φιλε τους δυο τους πήρα τα σκυλιά σε αναγνωριστικές

Φίλε Sotiri Nikolaou

προφανώς δεν έχεις υπόψη σου την νομοθεσία. Η άγνοια δεν αποτελή δικαιολογία. Θεωρώ τον εαυτό μου σωστό κυνηγό, και πάνω από όλα δάσκαλο για την επόμενη γενεά των κυνηγών με τους οποίους συναναστρέφομαι. Και για να γίνουν σωστοί κυνηγοί, έχω καθήκον να τους δείξω και να τους διδάξω το σωστό από το λάθος.

Όταν ο σκύλος σου κατά την διάρκεια εκπαιδευτικού πιάσει λαγό, θεωρείται λαθροθηρία. Εσύ σαν ιδιοκτήτης και κυναγωγός έχεις πλήρη ευθύνη για τις πράξεις τους, και η τιμωρία επιφέρεται σε σένα και όχι στα σκυλιά σου. Οπόταν είτε κουμάνταρε τα σκυλιά σου στα εκπαιδευτικά και αναγνωριστικά, είτε κάποια μέρα θα πιαστείς στα πράσα και θα βρεις τον μπελά σου. Η δικαιολογία ότι τον έπιασαν τα σκυλιά και δεν πρόλαβα να τον σώσω δεν ευσταθεί σε κανένα δικαστήριο.

Και τέλος, στην θέση σου δεν θα είχα τόσο μεγάλο στόμα να διαλαλώ τα κατορθώματα μου, διότι δεν ξέρεις ποιός και τι διαβάζει την ιστοσελίδα. Ο νοών νοείτο.

Σ. Μακρής
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”