Αποριες απo ενα νεο λαγοκυνηγο..ξεκινημα beagle

Απάντηση
beaglemania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2012, 16:49

Αποριες απo ενα νεο λαγοκυνηγο..ξεκινημα beagle

Δημοσίευση από beaglemania »

Kαλησπερα παιδια νεος στο φορουμ ειμαι 18 χρονων και νεος λαγοκυνηγος. Προσφατα απεχτησα το πρωτο μου σκυλο ενα beagle καθαροαιμο ειναι τωρα 7 μηνων και μετα την εκπαιδευση υπακοης που του εκαμα μενει να το ξεκινησω στο λαγο. Του εβαλα ποδι του λαγου το ετριψα χαμε και αφησα το σκυλο εκπληκτικο δουλεμα το σκυλι και υπερμετρη επιθετικο προς το ποδι του λαγου κατι που μπορω να πω με ενθουσιασε αφανταστα :) Σημερα το πρωι πηρα το σκυλο σε τοπο που γνωριζω οτι βοσκουν 2-3 λαγοι καθε βραδυ εν τους επηραν χαπαρι ακομα ;) ειχεν φρεσκα κοτσιρολαουα το σκυλι εβαζε μυτη χαμε αλλα λιγο κανονικα εκει θα γινοταν χαμος απο μαλαες αλλα το σκυλι μονο εκει που ηταν τα κοτσιρα εβαζε μυτη χαμε δεν περιμενω και πολλα απο το σκυλο αλλα επεριμενα να δουλεψει μαλαη λιγο εκει για τελιασμενο εν υπαρχει δυνατοτητα γιατι δαμε που ειμαι εν βρισκεις :| κανενα τροπο να ξεκινησω το σκυλο μου στο λαγο? και κατι αλλο μπορω να κανω το σκυλο να μεν δουλεφκει μαλαη τους περτικους αμαν σταρταρει με το καλο στο λαγο πως μπορω να το καμω να μεν δουλεφκει μαλαη τους περτικους? η δεν γινετε τουτο?


φιλικα..
sotiris NIKOLAOU

Re: Αποριες απo ενα νεο λαγοκυνηγο..ξεκινημα beagle

Δημοσίευση από sotiris NIKOLAOU »

beaglemania έγραψε:Kαλησπερα παιδια νεος στο φορουμ ειμαι 18 χρονων και νεος λαγοκυνηγος. Προσφατα απεχτησα το πρωτο μου σκυλο ενα beagle καθαροαιμο ειναι τωρα 7 μηνων και μετα την εκπαιδευση υπακοης που του εκαμα μενει να το ξεκινησω στο λαγο. Του εβαλα ποδι του λαγου το ετριψα χαμε και αφησα το σκυλο εκπληκτικο δουλεμα το σκυλι και υπερμετρη επιθετικο προς το ποδι του λαγου κατι που μπορω να πω με ενθουσιασε αφανταστα :) Σημερα το πρωι πηρα το σκυλο σε τοπο που γνωριζω οτι βοσκουν 2-3 λαγοι καθε βραδυ εν τους επηραν χαπαρι ακομα ;) ειχεν φρεσκα κοτσιρολαουα το σκυλι εβαζε μυτη χαμε αλλα λιγο κανονικα εκει θα γινοταν χαμος απο μαλαες αλλα το σκυλι μονο εκει που ηταν τα κοτσιρα εβαζε μυτη χαμε δεν περιμενω και πολλα απο το σκυλο αλλα επεριμενα να δουλεψει μαλαη λιγο εκει για τελιασμενο εν υπαρχει δυνατοτητα γιατι δαμε που ειμαι εν βρισκεις :| κανενα τροπο να ξεκινησω το σκυλο μου στο λαγο? και κατι αλλο μπορω να κανω το σκυλο να μεν δουλεφκει μαλαη τους περτικους αμαν σταρταρει με το καλο στο λαγο πως μπορω να το καμω να μεν δουλεφκει μαλαη τους περτικους? η δεν γινετε τουτο?


φιλικα..
φιλε επειδή ασχολούμαι εδώ και πολλά χρονια με αυτοί την φιλί έλα μια μέρα να σε πάρο μαζί μου να dis πως δουλεύω στα μικρά σε ηλικία σκυλιά παρόλο που για μένα 7 μείνω άργησες να το ξεκινήσεις όμως είναι μια πολύ καλή ηλικία εκεί τα αρχίζου οι περισσότερη
dimitris savva

Re: Αποριες απo ενα νεο λαγοκυνηγο..ξεκινημα beagle

Δημοσίευση από dimitris savva »

beaglemania έγραψε:Kαλησπερα παιδια νεος στο φορουμ ειμαι 18 χρονων και νεος λαγοκυνηγος. Προσφατα απεχτησα το πρωτο μου σκυλο ενα beagle καθαροαιμο ειναι τωρα 7 μηνων και μετα την εκπαιδευση υπακοης που του εκαμα μενει να το ξεκινησω στο λαγο. Του εβαλα ποδι του λαγου το ετριψα χαμε και αφησα το σκυλο εκπληκτικο δουλεμα το σκυλι και υπερμετρη επιθετικο προς το ποδι του λαγου κατι που μπορω να πω με ενθουσιασε αφανταστα :) Σημερα το πρωι πηρα το σκυλο σε τοπο που γνωριζω οτι βοσκουν 2-3 λαγοι καθε βραδυ εν τους επηραν χαπαρι ακομα ;) ειχεν φρεσκα κοτσιρολαουα το σκυλι εβαζε μυτη χαμε αλλα λιγο κανονικα εκει θα γινοταν χαμος απο μαλαες αλλα το σκυλι μονο εκει που ηταν τα κοτσιρα εβαζε μυτη χαμε δεν περιμενω και πολλα απο το σκυλο αλλα επεριμενα να δουλεψει μαλαη λιγο εκει για τελιασμενο εν υπαρχει δυνατοτητα γιατι δαμε που ειμαι εν βρισκεις :| κανενα τροπο να ξεκινησω το σκυλο μου στο λαγο? και κατι αλλο μπορω να κανω το σκυλο να μεν δουλεφκει μαλαη τους περτικους αμαν σταρταρει με το καλο στο λαγο πως μπορω να το καμω να μεν δουλεφκει μαλαη τους περτικους? η δεν γινετε τουτο?


φιλικα..
γεια σου φίλε μου και καλοσωρισες.θα σου πω μια ευκολη εκπαιδευση που κανω και εγω στους δικους μου.Για να μαθει ο σκυλος σου να δουλευει εξω στο βουνο για αρχη να παρεις ενα κουνελλι να το βάλεις σε ενα κουτι χωρις να το δει ο σκυλος . Να πιασεις το κουνελλι να το βάλεις λιγο μακρια απο το αυτοκινητο και να περιμενεις λιγο να απομακρυνθει (το κουνελλι) , τοτε να κατεβασεις το σκυλο για να τον οδηγησεις λιγο προς το αυτο αλλα οχι την διαδρομη που εκανες εσυ για να επιστρεψεις στο αυτοκινητο γιατι μετα θα πιανει την δικη σου μυρωδια. Να τον ενθαρρυνεις μολις τον δεις και πιασει την μυρωδια του κουνελιου μεχρι να τον βγαλει και να τον καταδιωξει.
Αυτο το πραμα να το επαναλαβεις ακομα μια δυο φορες και φτάνει . Μετα οταν τον παρεις στο βουνο εκει που ξερεις οτι εχει ενα δυο λαγους θα δεις αποτελεσμα.
Οσο για την μυρωδια των περδικιων εγω τους εκπαιδευσα με κολλαρο αλλα ειναι δυσκολο και επικυνδυνο γιατι μπορει να κανεις λαθος και να τον αποτρεψεις να ιχνιλατα. Αυτο θα ερθει σιγα σιγα με την εμπειρια που θα αποκτησει ο σκυλος και με την ενθαρρηνση που θα του κανεις οταν πιανει μυρωδια των λαγων και την αποτροπη απο το να πιανει μυρωδια των περδικιων. (αποφευγε τις περιοχες που εχει πολλα περδικια μεχρι να τον εκπαιδευσεις και μην τον περνεις με σκυλια που δεν κυνηγουν λαγους)
beaglemania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2012, 16:49

Re: Αποριες απo ενα νεο λαγοκυνηγο..ξεκινημα beagle

Δημοσίευση από beaglemania »

ευχαριστω κοπελια για τις συμβουλες σας φιλε Σωτηρη εν λιο δυσκολο να ερτω παφο αμαν μπορεσω να επικοινωνησουμε. Φιλε Δημητρη θα το δοκιμασω και θα σου πω αποτελεσματα ;)
sotiris NIKOLAOU

Re: Αποριες απo ενα νεο λαγοκυνηγο..ξεκινημα beagle

Δημοσίευση από sotiris NIKOLAOU »

beaglemania έγραψε:ευχαριστω κοπελια για τις συμβουλες σας φιλε Σωτηρη εν λιο δυσκολο να ερτω παφο αμαν μπορεσω να επικοινωνησουμε. Φιλε Δημητρη θα το δοκιμασω και θα σου πω αποτελεσματα ;)
φιλε δεν μένω πάφο εγώ
beaglemania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2012, 16:49

Re: Αποριες απo ενα νεο λαγοκυνηγο..ξεκινημα beagle

Δημοσίευση από beaglemania »

sotiris NIKOLAOU έγραψε:
beaglemania έγραψε:ευχαριστω κοπελια για τις συμβουλες σας φιλε Σωτηρη εν λιο δυσκολο να ερτω παφο αμαν μπορεσω να επικοινωνησουμε. Φιλε Δημητρη θα το δοκιμασω και θα σου πω αποτελεσματα ;)
φιλε δεν μένω πάφο εγώ

λαθος φιλε μου ενομιζα ειπες ελα παφο μια μερα να σε παρω :lol:
sotiris NIKOLAOU

Re: Αποριες απo ενα νεο λαγοκυνηγο..ξεκινημα beagle

Δημοσίευση από sotiris NIKOLAOU »

από που είσαι φιλε?
beaglemania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2012, 16:49

Re: Αποριες απo ενα νεο λαγοκυνηγο..ξεκινημα beagle

Δημοσίευση από beaglemania »

Πυρκο ρε φιλε εν μπορω να απαντησω σε πμ γιατι ειμαι νεο μελος.
sotiris NIKOLAOU

Re: Αποριες απo ενα νεο λαγοκυνηγο..ξεκινημα beagle

Δημοσίευση από sotiris NIKOLAOU »

beaglemania έγραψε:Πυρκο ρε φιλε εν μπορω να απαντησω σε πμ γιατι ειμαι νεο μελος.
μιση ώρα δρόμο είμαι ρε φιλε από σένα
περιστερώνα μένω κατεβαίνεις ευρύχου και 10 λεπτά είσαι περιστερώνα
sotiris..
Full Member
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 23 Οκτ 2012, 20:56

Re: Αποριες απo ενα νεο λαγοκυνηγο..ξεκινημα beagle

Δημοσίευση από sotiris.. »

beaglemania έγραψε:Πυρκο ρε φιλε εν μπορω να απαντησω σε πμ γιατι ειμαι νεο μελος.
ατε να πολινισκουμε οι τυλλιροι :lol:
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”