ΙΜΙΑΙΜΟΙ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ

Απάντηση
ANTREAS KURTSXAAR
Full Member
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 10 Μαρ 2012, 22:51

ΙΜΙΑΙΜΟΙ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ

Δημοσίευση από ANTREAS KURTSXAAR »

ΠΑΙΔΙΑ ΑΣ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΙΜΙΑΙΜΟΥΣ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ ΟΣΟΙ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ
sotiris!129

Re: ΙΜΙΑΙΜΟΙ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

καθε περιπτωση ειναι εντελως διαφορετικη αναλογα με το τι φυλες εχει μεσα του ο σκυλος!
και επειδη δεν εχουν στανταρ πρεπει να προσεχεις πως τον εκπαιδευεις, να δεις την κλιση του και να πας βαση αυτην στην εκπαιδευση!
κανενας δεν θα σου πει πως ειναι σωστο να κανεις ημιαιμα, παρολα αυτα κατ εμενα αν και λαθος η διασταυρωση οποιας διποτε φυλης ο καθε σκυλος εχει μυτη ο καθε σκυλος εχει το κυνηγετικο ενστικτο και ο καθε σκυλος ημιαιμος η οχι οταν τυχει της καταλληλης εκπαιδευσης γινεται το αναλογο κυνηγοσκυλο!
οπως και τα καθαροαιμα ετσι και τα ημιαιμα το καθε σκυλι εχει διαφορετικο χαρακτηρα αλλα θα ειναι ξεροκεφαλα αλλα θα ειναι καθηστεριμενα αλλα θα ειναι εθισμενα στο κυνηγι αλλα θα ειναι μονο σκυλια του σαλονιου!
στοχος του κυνηγου δεν ειναι να προσαρμοστει αυτος αναλογα με το πως κυνηγα ο σκυλος, αλλα ο σκυλος να προσαρμοστει αναλογα με τις αναγκες του κυνηγου!
εχω την τυχη να παρακολουθω απο κοντα την εκπαιδευση 2 ημιαιμον σκυλιον στο λαγοκυνηγι, δεν θα αναφερθω σε ρατσες γιατι οπως ειπα ειμαι κατα την διασταυρωση οποιας διποτε φυλης και η αναφορα μου στες ρατσες μπορει να φερει εξαρση στο φαινομενο... παρολα αυτα τα 2/2 σκυλια που γεννηθηκαν ετυχαν της καταληλης εκπαιδευσης ειναι εξαιρετικα υπακουα και καταπληκτικα στο κυνηγι λαγου που δεν εχουν τιποτα να ζηλεψουν απο οποιο διποτε αλλο καθαρομαιμο ιχνηλατη ... αυτο δεν εγινε κατ εμενα βαση τον φυλων διασταυρωσης αλλα βαση της εκπαιδευσης που ετυχαν τα 2 σκυλια! γιατι κατ εμενα τα χαρτια ειναι το τελευταιο πραγμα που βγαζει θηραμα...
sotiris NIKOLAOU

Re: ΙΜΙΑΙΜΟΙ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ

Δημοσίευση από sotiris NIKOLAOU »

φιλε παράλλο που εγώ ασχολούμαι μονο με συκεκριμένη φιλί ιχνηλατών
έτυχε να δουλέψω και να εκπαιδεύσω ημίαιμα συχωριανόν και φίλων θα σου πω ότι έχου πολύ καλά στοιχεια και πολλές φορες είναι αυτό που ψαχνού πολύ κυνήγι
τα χαρτιά είναι σχετικά και δεν μετράνε για μένα παρόλο που έχω χαρτιά στα δικά μου σκυλιά όμως έχω τώρα ένα ημίαιμο που μας βγήκε από λάθος όμως δείχνει πολύ καλά στοιχεια φιλε μονο η σωστή δουλειά μετρα
istriano ®

Re: ΙΜΙΑΙΜΟΙ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ

Δημοσίευση από istriano ® »

Τα χαρτια φιλε δεν βγαζουν θηραμα, αλλα σου δινουν παρελθον, παρον και μελλον !!!!!!!!!
sotiris NIKOLAOU

Re: ΙΜΙΑΙΜΟΙ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ

Δημοσίευση από sotiris NIKOLAOU »

istriano έγραψε:Τα χαρτια φιλε δεν βγαζουν θηραμα, αλλα σου δινουν παρελθον, παρον και μελλον !!!!!!!!!
φιλε δες έχω εγώ σκυλιά μάνα με χαρτιά πατέρα με χαρτιά και γίνετε ένα ημίαιμο δεν έχει παρόν δεν έχει μέλλον ?
μην λέμε ότι θέλουμε γιατί δεν μπορώ να τα ακούω
sotiris!129

Re: ΙΜΙΑΙΜΟΙ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

istriano έγραψε:Τα χαρτια φιλε δεν βγαζουν θηραμα, αλλα σου δινουν παρελθον, παρον και μελλον !!!!!!!!!
φιλε ιστριανο συνφονω απολητα για το παρελθον, το παρον εσυ το καθοριζεις οσο για το μελλον ομως μονο ο θεος το ξερει!
ενα σκυλι δεν θα κυνηγισει ποτε μα ποτε απο μονο του , μονο και μονο γιατι οι γονεις του ετυχαν της καταλληλης εκπαιδευσης αν δεν τυχει και αυτο παρομιας μορφης εκπαιδευση τα χαρτια θα ειναι μονο για τον τυχο του σπιτιου ενα πραμα οπως τα πτυχια μας την σημερων ημερα !
Άβαταρ μέλους
Artemis G.
Full Member
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2012, 23:11

Re: ΙΜΙΑΙΜΟΙ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ

Δημοσίευση από Artemis G. »

εγω θα συμφωνησω με τους φιλους πιο πανω.... εμενα προσωπικη μου αποψη ειναι οτι τα χαρτια καθοριζουν την τιμη ενος σκυλου... τωρα για καποιον που ασχολειται με διαγωνισμους και γεννες κτλ σιγουρα ειναι καλο να υπαρχουν αυτα τα χαρτια... για καποιον που θελει απλα να κυνηγα με ενα σκυλο δεν χρειαζεται...
Εξορία ονομάζεται η απομάκρυνση, εν είδει ποινής, κάποιου από την περιοχή ή το κράτος στο οποίο μένει, χωρίς να επιτρέπεται να επιστρέψει... Εξορισμός στους ΤΑΛΙΜΠΑΝ
istriano ®

Re: ΙΜΙΑΙΜΟΙ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ

Δημοσίευση από istriano ® »

Φιλοι δεν διαφωνω καθολου με οσα ειπατε. Σιγουρα μονο τα χαρτια απο μονα τους δεν κυνηγανε. Απλα εννοω το εξης με αυτο που εγραψα, παρελθον: ιστορικο προγονων, παρον: καταποσον στους σκυλλους μας εχουν μεταδοθει τα θετικα χαρακτηριστικα των προγονων και ακομα εαν εχουν βελτιωθει, μελλον: εαν το ιστορικο των γεννων ειναι επιτυχημενο δηλαδη κατα ενα μεγαλο ποσοστο μεταφερονται τα κυνηγετικα χαρακτηριστικα και ενστικτα απο γενια σε γενια τοτε οι πιθανοτητες, ενα σκυλλι να σου βγει ειναι πολλες. Αν ολα αυτα δεν ισχυσουν τοτε βαλτου ριγανη :D :D
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΙΜΙΑΙΜΟΙ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ

Δημοσίευση από 'petros' »

Το μωρο μου
το μωρο μου3.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: ΙΜΙΑΙΜΟΙ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ

Δημοσίευση από πανικος »

πετρο μου τι ειναι τουτο το μωρο ? :lol:
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”