Πόιντερ - Σέττερ για τα Κυπριακά δεδομένα

Απάντηση
vti-chris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 13:29

Πόιντερ - Σέττερ για τα Κυπριακά δεδομένα

Δημοσίευση από vti-chris »

Πόσοι από σας κυνηγούν με πόιντερ ή σέττερ?
Θεωρούνται και είναι ανοικτής έρευνας... πώς τα αποδέχεται ο Κύπριος κυνηγός??
Δέχεται αυτά του τα χαρακτηριστικά?
Αποδίδουν στα δεδομένα της Κύπρου?
-"Δύο πράγματα δεν έχουν όρια:το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος"
-"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις. Η περιέργεια έχει τον λόγο της που υπάρχει"
Alb. Einstein
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Πόιντερ - Σέττερ για τα Κυπριακά δεδομένα

Δημοσίευση από marinos.a »

Εμείς κυνηγούμε μόνο με δείκτες

Με τη δίκη μου μικρή εμπειρία και μιλώντας μόνο για το σκυλί μου που είναι σέτερ θα πω τα εξής.
Οποιοσδήποτε αποφασίσει να κυνηγήσει τέτοιου είδους σκυλιά πρέπει να συνειδητοποιήσει και να αποδεχτεί ότι πρόκειται για σκυλιά ανοικτής έρευνας και να μην αγχώνετε και να φωνάζει όταν το σκυλί ανοίγει.
Ναι, υπάρχουν περιπτώσεις που θα σου κάμει και χαλάστρα σε νευρικά περδίκια πίσω από το γυρμα αλλά στις πλείστες των περιπτώσεων –και δεδομένου ότι παίρνεις σωστά την παγανιά- το σκυλί θα αντιληφθεί την ύπαρξη θηράματος και με την ανοικτή λασε έρευνα θα το εντοπίσει και το μπλοκάρει.
Άμα έχεις μια ανεπτυγμένη μια καλή σχέση με το ζώο (το Α και το Ω) και ξέρει τι σε ευχαριστεί είναι πολλές φορές που θα το δεις να ανοίγει μεν αλλά θα κοιτάζει να δει που βρίσκεσαι για να σου κυνηγήσει.

Έμενα το σκυλί μου μπορεί να περπάτα σε χαλαρούς ρυθμούς σε ακτίνα και 20 μέτρων από κοντά μου και μόλις αρπάξει αναθυμίαση να πελλανει, να ανοίξει και να φερμάρει 50-60 μέτρα μακριά μου, όχι παραπάνω. Βουρος κανονικό εγώ…

Συνοψίζοντας, για να είναι αποδοτικό στα κυπριακά δεδομένα εξαρτάται από τους ποιο κάτω παράγοντες.
Καλό σκυλί κυνηγητικά
εκπαιδευμένο
Καλή σχέση με τον μαστρο του
ΣΩΣΤΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΤΟ ΤΕΡΕΝ
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Πόιντερ - Σέττερ για τα Κυπριακά δεδομένα

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Η γνωμη μου ειναι οτι μια χαρα ειναι και τα 2 σκυλια για την Κυπρο.

Οσον αφορα για την ανοικτη ερευνα ειναι γουστα. Εμενα πρωτα δεν μου αρεσκε η ανοικτη ερευνα...Τωρα αρεσκει μου και προτιμω ενα σκυλο ανοικτο παρα ενα κοντινο. Βασικα και ο σκυλος με την εμπειρια και τον τροπο εκπαιδευσης θα καταλαβει ποτε να ανοιγει και ποτε οχι. Μιλω παντα για κυνηγετικη εκπαιδευση και οχι σκυλους αγωνιστικους.

Δεν εχουν κανενα προβλημα στα κυπριακα δεδομενα. Μιλουμε για 2 φυλες που εχουν πολλα καλη μυτη και παθος για κυνηγι. Ειχα λιγες σκεψης για τα σεττερ και το τριχωμα, αλλα υπαρχουν πολλοι που τα εχουν και με φοβερες επιτυχιες.

Τωρα καποιος που θελει να κυνηγα και ο σκυλος να ειναι 20 μετρα μπροστα του ας μην πιασει ποιντερ και σεττερ υπαρχουν τοσες αλλες φυλες. Αλλα και παλι οταν πιασεις ενα σκυλο και τον μεγαλωσεις εσυ οπως θελεις, ακομα και οι γονιοι του να ειναι σκυλοι αγωνιστικοι μπορεις να τον καμεις να δουλευκει οπως εσυ θελεις ως ενα σημειο.

Προσωπικα εχω κουρτσχααρ καθαροαιμο και ποιντερ διασταυρωμενο. Αλλα απο τωρα εχω καταληξει οτι η επομενη φυλη που θα πιασω ειναι το αγγλικο ποιντερ, οχι πως δεν εχει απ ολες τις φυλες καλα σκυλια, αλλα συμπαθω πολλα τα αγγλικα ποιντερ και μου ταιριαζουν με τον τροπο που κυνηγω.


Υ.Γ.

Νομιζω αυτες οι φυλες και ειδικα το Αγγλικο Ποιντερ ειναι παρεξηγημενο και του κολλουν ελαττωματα λογω κακων ιδοκτητων.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
PRO755
Full Member
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010, 12:23

Re: Πόιντερ - Σέττερ για τα Κυπριακά δεδομένα

Δημοσίευση από PRO755 »

Συμφωνω μαζι σας στα περισσοτερα σημεια, αυτο που με βρισκει καπως αντιθετο ειναι η αποψη σας οτι τα σκυλια αυτα ειναι ανοικτης ερευνας.

Αυτα τα σκυλια εχουν το ενστικτο του ανακατωστρα, θελουν να καμουν ανω κατω ολο το βουνο για χατιρι του ιδιοκτητη τους. Καποιες φορες ισως αυτο να ξεφυγει απο τον ελεγχο και στο τελος να εχουμε ενα σκυλο που κανει ερευνα στο ενα βουνο και ο κυνηγος να ειναι σε αλλο βουνο.

Εκεινο που θα πρεπει να προσεξει ο ιδιοκτητης ειναι απο τον καιρο που το σκυλι ειναι σε φαση αναπτυξης, θα πρεπει ο κυνηγος να υπενθυμιζει και να καθοριζει συνεχως ποια ειναι τα ορια της ερευνας. Οταν γινει 4~5 χρονων τοτε οτι θελεις πες του, δεν θα καταλαβει θεο.

Απο την αλλη ο κυριοτερος παραγοντας στο μεγεθος της ερευνας αυτων των σκυλιων ειναι οι εδαφικες συνθηκες στις περιοχες που κυνηγα ο καθενας. Αν κυνηγας ορεινα και ημιορεινα με πυκνη βλαστιση ο σκυλος δεν μπορει να καλυψει αποστασεις σε συντομο χρονικο διαστημα εκτος εαν συγκοψει καμια γρηγορη μαλαη, απο την αλλη αν κυνηγας σε καμπους και ισιοματα χωρις πολλη βλαστηση ειναι φυσικο ο σκυλος να ανοιξει.

Εξαλλου οποιος θελει να θεωρει τον εαυτο του σοβαρο και υπευθυνο ιδιοκτητη σκυλου θα πρεπει παντα να εχει κατα νου οτι ῍ το παιδι σου τζαι το σιηλλι σου οπως τα καμεις ειναι῝.

Υ.Γ. Καλη σεζον σε ολους και προσοχη απο τους αμπαλατους, η οικογενεια αξιζει περισσοτερα απο ενα περτικο και 2 κιλα κρεας
Άβαταρ μέλους
Vasils-TOZ34E
Full Member
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 30 Μάιος 2012, 19:47

Re: Πόιντερ - Σέττερ για τα Κυπριακά δεδομένα

Δημοσίευση από Vasils-TOZ34E »

Pε φιλε δεν μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου. Έχεις απόλυτο δίκαιο και κύριος στο ότι πρόκειται για άθλημα και όχι για πάθος και αρρώστια.

Αυτό ισχύ και για το κυνήγι αλλα και για το σκυλί μας. Πρέπει πρώτα απόλα να περνάμε καλά, να απολαμβάνουμε το κυνήγι και τον σκύλο μας και όλα θα έρθουν στην ώρα τους.

Το πιο σημαντικό από όλα πιστεύω είναι να βγαίνετε συχνά για εκπαιδευτικά με τον σκύλο σας. Όσο περισσότερες ώρες περνάτε μαζί τόσο που πολύ θα σας ακούει και θα μάθετε και εσείς να συνεργάζεστε μαζί του. (αυτό το λέω γιατί πρόσεξα ότι τώρα που κοντεύει το κυνήγι φάνηκαν πολλοί που ρωτούν και ενδιαφέρονται για τα σκυλιά τους. Καλά κάνουν φυσικά αλλα πρέπει να ασχολούμαστε ολόχρονα και όχι μόνο 1-2 μήνες πριν το κυνήγι).
12345678
Full Member
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 29 Οκτ 2012, 16:02
Τοποθεσία: ελλαδα

Re: Πόιντερ - Σέττερ για τα Κυπριακά δεδομένα

Δημοσίευση από 12345678 »

Aνοικτης ερευνας να ειναι,ανεξελεκτης να μην ειναι.Πολλοι πεφτουν θυματα της Μ.Ε ,με αποτελεσμα αυτοι να κυνηγανε σε ενα βουνο και ο σκυλος στο αλλο.Ακομα και στην ελλαδα που τα κυνηγοτοπια ειναι μεγαλυτερα,παντα θα βρεις αρκετους κυνηγους στο ιδιο μερος,με αλλα σκυλια .Πολλα απο αυτα τα σκυλια χανονται αφου ειναι αδυνατον να ακουσεις και μπιπερ εμβελειας 400 μετρων,και ακους τους ιδιοκτητες να αρχιζουν να ντουφεκανε στον αερα ,η να τρεχουν στους χωματοδρομους με τα αυτοκινητα και να ρωτανε μην ειδες το σκυλι ΤΟΥς
Δε κατηγορω τα αγγλικα σκυλια ,αφου ειμαι κατοχος δυο αγγ.σεττερ,αλλα σαφως δεν κανουν για καποιο ,με περασμενα τα χρονια,η για καπιον με λιγα κιλα παραπανω.Στα ποιντερ ειναι ακομα πιο εντονο το φαινομενο. :P
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Πόιντερ - Σέττερ για τα Κυπριακά δεδομένα

Δημοσίευση από marinos.a »

12345678 έγραψε: σαφως δεν κανουν για καπιον με λιγα κιλα παραπανω.Στα ποιντερ ειναι ακομα πιο εντονο το φαινομενο. :P
Ένσταση συνάδελφε, ειναι δυο παιδιά με αγγλικά Σεττερ που κάνουν 100αρια πάνω στα βουνά σαν ιαγουάροι και το βάρος τους αν το προθέσεις προσεγγίζει το ένα τέταρτο του τόνου :lol: :lol: :lol:
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Πόιντερ - Σέττερ για τα Κυπριακά δεδομένα

Δημοσίευση από Anthimos »

marinos.a έγραψε:
12345678 έγραψε: σαφως δεν κανουν για καπιον με λιγα κιλα παραπανω.Στα ποιντερ ειναι ακομα πιο εντονο το φαινομενο. :P
Ένσταση συνάδελφε, ειναι δυο παιδιά με αγγλικά Σεττερ που κάνουν 100αρια πάνω στα βουνά σαν ιαγουάροι και το βάρος τους αν το προθέσεις προσεγγίζει το ένα τέταρτο του τόνου :lol: :lol: :lol:
τουτο το ιαγουροιαρεσε μου πολλα!!!! :D
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Πόιντερ - Σέττερ για τα Κυπριακά δεδομένα

Δημοσίευση από marinos.a »

τι ηθελες να πω ρε, ελεφαντες;

τζαι τζείνοι βουρουν πολλα
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Πόιντερ - Σέττερ για τα Κυπριακά δεδομένα

Δημοσίευση από Anthimos »

marinos.a έγραψε:τι ηθελες να πω ρε, ελεφαντες;

τζαι τζείνοι βουρουν πολλα

Αρκουδες των βουνων !!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”