Άγρια Vs θηράματα εκτροφής σε αγώνες σκύλων

andreas78

Re: Ανακοινώσεις Ομίλου Κούρτσχααρ Κύπρου

Δημοσίευση από andreas78 »

Όντως κύριε Άκη, δεν με γνωρίζετε,
Η προσφώνηση με το όνομα σας δεν καθορίζει πως σας γνωρίζω ή με γνωρίζετε, αλλα δείχνει απο μέρους μου σεβασμό αφού γνωρίζω απο τα post σας εντός του φόρουμ και τις εκτός φορουμ διαφημίσεις σας, για το ποιος είστε.
Εάν εξ´ αρχής διευκρινιζατε ή απαντούσατε στο post μου δεν θα είχα θιχθεί απο το σχόλιο σας το οποίο έγινε μετά απο δικό μου σχόλιο και θεώρησα πως έθιγε εμένα.
Το ότι παραδεχεστε πως ήταν ένα υπονοούμενο αυτο αμέσος θίγει όλα τα μέλη που έχουν γράψει μέχρι τώρα άρα δεν θα έπρεπε να διερωταστε γιατί απάντησα στο σχόλιο σας.
Όταν μέσα σε ένα φόρουμ το οποίο δίνει την ευκαιρία σε πολλούς να μάθουν κάτι ή να μάθουν περισσότερα ή και να πουν την γνώμη τους πρέπει υποχρεωτικά να δώσουν αναφορά για το ποιοι ειναι, ώστε να πάρουν απαντήσεις ή και να πουν τη γνώμη τους, παύει να ειναι φόρουμ. Οι διαχειριστές υπάρχουν για να αποβαλλουν αυτούς που καλύπτονται πίσω απο ένα ψευδώνυμο με σκοπο να δημιουργούν προβλήματα η/και να εκμεταλλεύονται το φορουμ προς δικό τους όφελος, είτε επώνυμα, είτε ανώνυμα χωρίς να προσφέρουν κάτι σε αυτο και στα υπόλοιπα μέλη.
Το ότι διευκρινισατε τώρα πως το σχόλιο σας αφορά τον ANTARTIS, απο εμένα δεν θα υπάρξει συνέχεια.
stakis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 13 Μαρ 2012, 08:47

Re: Ανακοινώσεις Ομίλου Κούρτσχααρ Κύπρου

Δημοσίευση από stakis »

Ειναι απιστευτο. Αλλα δυο φορες εκανα αναρτηση και τις δυο φορες επεσε η συνδεση μου, πραγμα το οποιο δεν μου εχει ξανασυμβει, και χαθηκε η αναρτηση. Ειλικρινα θελω πολυ να παρουσιασω τις αποψεις μου για το θεμα. Αγωνες εργασιας και θηραμα εκτροφης, αλλα μετα απο δυο 20λεπτα που εγραφα και δεν καταφερα να ανεβασω τις αποψεις μου, θα το αφησω για αλλη ωρα.
stakis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 13 Μαρ 2012, 08:47

Re: Ανακοινώσεις Ομίλου Κούρτσχααρ Κύπρου

Δημοσίευση από stakis »

Κατα αρχη να ξεκαθαρισω οτι δεν ειμαι θιασωτης του θηραματος εκτροφης. Το θεωρω ομως απαραιτητο, τοσο για την εκπαιδευση κουταβιων, οσο και για την διοργανωση καποιων αγωνων εργασιας. Τοσο ο Ανδρεας78 οσο και ο Ανταρτης, που εχουν εκφρασει αποψη για το θεμα, δειχνουν απο τα γραφομενα τους να κατεχουν το αντικειμενο των αγωνων εργασιας.
Τα τελευταια χρονια που συμμετεχω σε αγωνες εργασιας με τον Ομιλο Κουρτσχααρ Κυπρου καθως και σε ενα -δυο αγωνες Ηπειρωτικων που εγιναν υπο την αιγιδα του Κυνολογικου, εχω βγαλει καποια συμπερασματα. Σιγουρα οι αγωνιστικη κυνοφιλια, στην Κυπρο και ειδικα στις Ηπειρωτικες φυλες δεν βρισκεται σε ψηλα επιπεδα, και θα ελεγα και σε χαμηλο ποσοστο, ενδιαφεροντος. Δεν ξερω πολλα, για τις αγγλικες φυλες, ισως οι 2 φιλοι αν ξερουν να μας ενημερωσουν. Ξερω για καποιες συμμετοχες στο εξωτερικο σε επιπεδο Εθνικης, καποια καλα αποτελεσματα απο συγκεκριμενους ανθρωπους, αλλα μεχρι εκει.
Πισω στα Ηπειρωτικα τωρα. Διεξαγωνται λοιπον δυο αγωνες στην Κυπρο. Ερευνα Κυνηγιου, τον Φεβραρη, σε αγριο θηραμα και Πρακτικου κυνηγιου τον Σεπτεμβρη σε θηραμα εκτροφης.
Οπως ειμαι σιγουρος οτι γνωριζεται η υπηρεσια θηρας δεν παραχωρει τις απαιτουμενες αδειες διεξαγωγης των αγωνων πρακτικου κυνηγιου οπου επιβαλεται πυροβολισμος και επαναφορα θηραματος εκτος περιοχης επιτρεπομενης την συγκεκριμενη περιοδο. Για τον λογο τουτο ο εν λογω αγωνας διεξαγεται σε περιοχη που επιτρεπεται το κυνηγι ορτυκιου με την συνοδεια σκυλου. Συνεπακολουθο το γεγονοτος αυτου ειναι πολλες φορες στην συγκεκριμενη περιοχη να υπαρχουν κυνηγοι, αλλα το κυριωτερο προβλημα ειναι η ανυπαρξια αγριου θηραματος, ορτυκιου ουσιαστικα. Σε περδικα ουτε καν σκεψη να γινεται, γιατι και παλι εκτος του οτι ειναι ανυπαρκτη στις περιοχες που γινονται οι αγωνες δεν επιτρεπεται το κυνηγι της στην συγκεκριμενη περιοδο. Αρα το διλλημα ειναι ξεκαθαρο. Ειτε βαζεις θηραμα εκτροφης με ολα τα αρνητικα, ειτε δεν κανεις διεξαγωγη αγωνα πρακτικου. Μια λυση θα ηταν να διεξαγεται αγωνας στην κανονικη περιοδο κυνηγιου, αλλα ειμαι σιγουρος οτι οι συμμετοχες θα ηταν ανυπαρκτες. Μεχρι να γινει κατορθωτο, αν γινει καμια φορα, ο εκσυχρονισμος της νομοθεσιας, οι ομιλοι που θελουν να διοργανωνουν αγωνα πρακτικου κυνηγιου, ειναι υποχρεωμενοι να χρησιμοποιουν θηραμα εκτροφης. Το αντικειμενο στην προκειμενη περιπτωση ειναι το θηραμα εκτροφης να ειναι καλης ποιοτητας και να αποφευγεται οσο αυτο ειναι δυνατο η ανθρωπινη επαφη, τα ανθρωπινα ιχνη, και γενικα οτι κανει το θηραμα εκτροφης πιο ευκολο για τα σκυλια. Αυτη την στιγμη επειδη το θεμα απασχολει πιστευω τον καθε ενα που ασχολειται με εκπαιδευση και αγωνες εργασιας, δοκιμαζω κατι που στο εξωτερικο εχει χρησιμοποιηθει με μεγαλη επιτυχια να δω ποσο δουλευει.
Οσο αφορα τωρα τον αγωνα ερευνας κυνηγιου, που διαξαγεται καθε Φεβραρη, εκει τα πραγματα ειναι καλυτερα χωρις να σημαινει οτι και εκει δεν υπαρχουν προβληματα. Πολλες φορες , να ερθουμε στα χερια ελειψε, με τους ανθρωπους που ειναι επιφορτισμενοι να ελεγχουν την περιοχη που διεξαγεται ο αγωνας γιατι δεν ειναι στον ελεγχο της υπηρεσιας θηρας. Αυτο ειναι ισως μικρο προβλημα, αλλα απο την αλλη δεν επιτρεπει τοσο σε θεατες άλλα πολες φορες ακομα και σε συνδιαγωνιζομενους να παρακολουθησουν τον αγωνα. Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οτι ενω ειναι η μονη περιοδος που τα πουλια κρατουν σε φερμα σχετικα πιο ευκολα απο αλλους μηνες, το γεγονος οτι ολοι οι ομιλοι φυλων διεξαγουν την ιδια περιοδο και στην ιδια περιοχη τους αγωνες ακομα και οτι καποιοι προπονουν στην συγκεκριμενη περιοχη δημιουργει ενα προβλημα στο θεμα φερμας. Παρ' ολα αυτα σιγουρα ο εν λογω αγωνας προσφερει καλυτερο θεαμα, αλλα και την ευκαιρεια σε πραγματικα καλα ζωα να δειξουν την αξια τους.
Το θηραμα εκτροφης ειναι δεδομενο οτι παρουσιαζει μεγαλυτερη ευκολια στα σκυλια, για αυτο και στην Εαρινη δοκιμασια που εγινε τον Μαρτη απο το Ομιλο Ντραχτχααρ Κυπρου, τα σκυλια βαθμολογηθηκαν με πιο χαμηλη βαθμολογια απο αυτη που προβλεπει η συγκεκριμενη δοκιμασια. Αποτελεσμα τουτου ειναι τα σκυλια να ξεκινουν βαθμολογια με πλην βαθμους. Ειναι ομως ενα αντικειμενικο προβλημα που προς το παρων δεν εχει αλλη λυση. Φανταστειτε οτι σε 30 συμμετοχες, μονο 2 σκυλια ειχαν την ευκαιρεια κατα την εξεταση της ερευνας - φερμας να εχουν συναντηση με αγριο θηραμα και την εκμεταλευτηκαν κερδιζοντας ετσι πιο ψηλη βαθμολογια. Πως θα μπορεσει μια δοκιμασια με 30 σκυλια να γινει σε ιχνηλασια φρεσκου ιχνους λαγου. Αν καποιος ξερει περιοχη με 30 λαγους ας μας το πει. Το θεμα ειναι απλο και δεν πιστευω οτι ειναι απλα για να γινονται σκυλια πρωταθλητες. Υπαρχουν πραγματικες και αντικειμενικες δυσκολιες στην διεξαγωγη αγωνων συνεχως σε αγριο θηραμα. Καποτε πρεπει να πιστωνουμε και καποιους ανθρωπους με καλη προθεση και χωρις σκοπιμοτητες.
arthouros

Re: Ανακοινώσεις Ομίλου Κούρτσχααρ Κύπρου

Δημοσίευση από arthouros »

Κυριε Ακη
Πηγες δεξια ,ηρθες απο αριστερα ,ξαναπηγες δεξια .μπηκες στο αντιθετο ρευμα για να μας πεις για τον υσιστατον (ομιλο ντρανχααρ)για να γινει παλι μια αυτοπροβολη και διαφημιση.
Γιατι συγκρινεις τους αγωνες vjp με αγωνες CACT και CACIT?
Σον αγωνα vjp δυο αγωνισματα εχει ,ιχνιαλασια και ερευνα και ειναι για σκυλια ως 15 μηνων (αν κανω λαθος διωρθοσεμε )
Αλιμονο ενα σκυλι 15 μηνων να μην κανει ερευνα και ιχνιλασια που ειναι το πωρτο πραγμα που κανουμε σε σκυλια 6,7 μηνων για να δουμε πιο σταδιο βρισκεται .Ο αγωνας αλλοστε δεν ειχε ουτε φερμα ,επαναφορα και ακινισια .
Πιο σκυλι δικι σας εκτροφης παρουσιασκηκε σε αγωνες CACT CACIT τοσα χρονια εκτροφη δεν προβλιματηζεστε
Εφοσον τα πηγενετε καλα γιατι δεν κανετε αγωνες που να θεορουνται οτι ειναι εργασιακον προσον για τα σκυλια παρα μονον κανετε φιλικους αγωνες μεταξι σας.
Εισηγουμαι να γινει αγωνας υπειρωτικων φυλων πρακτικου κηνυγιου για να συγκρινουμε και να δουμε την διαφορα επιπεδου.
Δεν θελω να ξαναεπανελθω σε αυτο το θεμα για να μην ερθω σε συγκρουση με κανεναν!!!!
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Ανακοινώσεις Ομίλου Κούρτσχααρ Κύπρου

Δημοσίευση από 'petros' »

Απο τα γραφωμενα σας εγω που δεν ασχολουμε με αγωνες κτλ εχω μια ερωτηση που μπορει και αλλοι πολλοι να εχουν την ιδια.
Ερωτηση:
Αφου οπως εχετε πει με την χρηση ητε αγριου ητε εκτροφης θηραματος στους αγωνες ,
υπαρχουν σκυλια (αξιολογα) που δεν ερχονται σε επαφη με θηραμα κατα την διαρκεια των αγωνων με αποτελεσμα να περνουν χαμηλη βαθμολογια ενω απο τα 30 πχ που λαμβανουν μερος μονο 3-4 ηρθαν σε επαφη με το θηραμα και πηραν ψηλη βαθμολογια και βγηκαν οι ''πρωταθλητες'' Τοτε ποιος ο λογος να γινονται τετοιου ιδους αγωνες αφου σε λιγο διαστημα καποια αλλα σκυλια οταν υπαρχουν παλι τετοιου ειδους αγωνες θα παρουν ψηλη βαθμολογια και τον επομενο χρονο αλλα.Δηλ σε 3 χρονια ολοι θα εχουν πχ σκυλι που ηρθε πρωτος σε καποιο αγωνα.Γιατι να γινονται αυτοι οι αγωνες για να πουλουν ολοι ακριβοπληρωμενα τις γεννες που κανουν επειδη τα σκυλια εχουν 1 χαρτι που λεει οτι βγηκε 1ος στον ταδε αγωνα 2ος στον αλλο κτλ?
Με Λιγα λογια αφου αδικουνται σκυλια γιατι να γινονται τετοιου ειδους αγωνες???
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
stakis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 13 Μαρ 2012, 08:47

Re: Ανακοινώσεις Ομίλου Κούρτσχααρ Κύπρου

Δημοσίευση από stakis »

Φιλε Αρθουρο, κατα αρχη, και βεβαιως να επανελθεις, και δεν ειναι καθολου λογος συγκρουσης. Εχω διατυπωσει τις αποψεις μου μετα απο 4-5 χρονια εμπλοκης μου με αγωνες εργασιας σχετικα με το ερωτημα, θηραμα εκτροφης ή αγριο θηραμα, προσπαθωντας να εξηγησω γιατι κατα την αποψη μου παντα ειναι αναγκαιο στην Κυπρο το θηραμα εκτροφης. Ουτε δεξια πηγα, ουτε αριστερα, γιατι δεν χρειαζομαι ουτε εγω ουτε ο νεοσυστατος ομιλος Ντραχτχααρ Κυπρου καμια προβολη η διαφημιση. Απλα το εφερα σαν παραδειγμα, ποσο, οχι δυσκολο αλλα ακατορθωτο ειναι να βρεθουν τοσα πολλα θηραματα για να διεξαχθει ενας αγωνας η μια δοκιμασια. Καμια συγκριση δεν εχω κανει με την δοκιμασια VJP και τους αγωνες πρακτικου η ερευνας κυνηγιου. Αν ειχες καταλαβει καλυτερα, ισως ομως να φταιει η δικη μου διατυπωση, εφερα σαν παραδειγμα για να καταδειξω την αναγκαιοτητα χρησιμοποιησης θηραματος εκτροφης. Τοσο απλα. Οσο αφορα την δοκιμασια vjp, δεν υπαρχει ακινησια, αλλα υπαρχει βαθμολογια στην φερμα με συντελεστη 1. Επαναφορα δεν υπαρχει, αλλα ολα τα σκυλια εκαναν επαναφορα το τριχωτο θηραμα.
Οσο αφορα το ερωτημα σου, πιο σκυλι δικης μου εκτροφης παρουσιαστηκε σε αγωνες ερευνας κυνηγιου, ναι, δεν ειχα το καταλληλο μεχρι σημερα σκυλι, στα 4-5 χρονια που ασχοληθηκα με τον συγκεκριμενο αγωνα. Πιστεψε οτι για να βγαλεις ενα τετοιο σκυλι δεν μπορει να γινει σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα που ασχολουμαι εγω με τους αγωνες ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ, αλλα θα ηθελα να σε πληροφορησω, οτι σχεδον κανενα, σκυλι που συμμετεχει στον εν λογω αγωνα δεν ειναι κυπριακης εκτροφης. Ειχα ομως συμμετοχες με αρκετα δικα μου σκυλια, εννοω δικης μου εκτροφης σε αγωνες πρακτικου κυνηγιου, με αρκετες μαλιστα διακρισεις. Τοσο σε κουρτσχααρ οσο περισσοτερο σε Ντραχτχααρ. Ριξε αν θελεις μια ματια σε αποτελεσματα. Απλα επειδη δεν θελω να χρησιμοποιησω ποτε το φορουμ για προβολη της δουλειας μου δεν εχω αναρτηση ποτε και ουτε προκειται να το κανω, αποτελεσματα. Αν θελεις περισσοτερες λεπτομερειες να στις στειλω σε ΠΜ. Τωρα αυτο το φιλικους αγωνες μεταξυ μας, δεν το εχω καταλαβει. Αλλα ολοι οι αγωνες ειναι φιλικοι, δεν παμε για να τσακωθουμε. Αστειο. Οσο αφορα την εισηγηση σου για αγωνα πρακτικου κυνηγιου, Ηπειρωτικων Φυλων, ειμαι μαζι σου. Εγω το απεδειξα εμπρακτα, πρωτοστατοντας φετος τον Ιουνη για διεξαγωγη τετοιου αγωνα, σε νεαρα σκυλια. Η λογικη μαλιστα ηταν να δωσει την ευκαιρεια, σε νεα παιδια που δεν ειχαν, ξανασυμμετεχει σε τετοιου ειδος αγωνα, να εχουν ενα βαπτισμα πυρος, σε συνθηκες πιο χαλαρες, οχι για να μπουν βαθμολογια, οπως καποιος μπορει να σκεφτει, αλλα για να εχουν μια πρωτη επαφη, με νεαρα σκυλια. Ο αγωνας ειχε σημειωσει αρκετη επιτυχια και πολλα απο τα παιδια που ελαβαν μερος, εχουν την προθεση, να ξανασυμμετεχουν, Αυτο ειναι το πραγματικο κερδος, γιατι για αυτο τον λογο εγινε ο αγωνας. Εγω αν χρειαστει θα επανελθω, γιατι δεν το θεωρω λογο συγκρουσης, αλλα ανταλαγης αποψεων. Δεν ειναι απαραιτητο καθε συζητηση να καταληγει σε συγκρουση.
stakis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 13 Μαρ 2012, 08:47

Re: Ανακοινώσεις Ομίλου Κούρτσχααρ Κύπρου

Δημοσίευση από stakis »

Φιλε Πετρο, σε λιγη ωρα θα απαντησω στο ερωτημα σου, Απλα πρεπει να βγω για λιγο, γιατι βλεπεις πρεπει να δουλευουμε και καποιες ωρες.
stakis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 13 Μαρ 2012, 08:47

Re: Ανακοινώσεις Ομίλου Κούρτσχααρ Κύπρου

Δημοσίευση από stakis »

Φιλε Πετρο, ισως δεν εγινα κατανοητος σε αυτα που εγραψα, ισως το γεγονος, οπως λες δεν εχεις ασχοληθει με αγωνες, για αυτο θα προσπαθησω να εξηγησω καποια πραγματα οσο πιο απλα μπορω. Θα πρεπει ολοι να εχουμε κατα νου οτι η καθε δοκιμασια η ο καθε αγωνας αποσκοπει σε κατι. Επειδη το ερωτημα σου επικεντρωνεται στην δοκιμασια VJP θα πρεπει να πω οτι ειναι μια δοκιμασια που ακολουθουν οι Γερμανοι εδω και καμια 100ρια χρονια, και τα τελευταια χρονια και αλλες χωρες, για να διαφανουν τα ενστικτα των σκυλιων, πριν δεκτουν εκπαιδευση. Για τον λογο τουτο το ανωτατο ηλικιακο οριο, ειναι αυτο των 15 μηνων. Μαλιστα τα σκυλια απο 12 μηνων μεχρι 15 δοκιμαζονται ξεχωριστα. Ο λογος που υπαρχει μεχρι 15 ειναι γιατι η εν λογω δοκιμασια γινεται καθε ανοιξη ΜΟΝΟ και ετσι διδεται ευκαιρεια σε σκυλια που δεν μπορουσαν να συμμετεχουν λογω ηλικιας τον προηγουμενο χρονο (2-5 μηνων ) να δοκιμαστουν την επομενη χρονια. Ολα τα σκυλια συμμετεχουν ΜΟΝΟ για μια φορα αρα αυτο που λες οτι ολα τα σκυλια μεσα σε 3 χρονια, θα εχουν την ευκαιρεια να ελθουν πρωτα δεν στεκει. Επισης η εν λογω δοκιμασια αξιολογειται με βαθμους σε καθε αγωνισμα, αρα μπορει περισσοτερα του ενος σκυλιου να εχουν την ιδια βαθμολογια.
Οσο αφορα αυτο που λες οτι δηλαδη ολοι θα κανουν ακριβωπληρωμενες γεννες, ειλικρινα απαντησε μου εσυ, ποσους ξερεις στην Κυπρο, που ζητουν να δουν τα πιστοποιητικα των γονιων μιας γεννας, και για ποσους ξερεις, που μετρουν αυτα τα "χαρτια" οπως πολυ συχνα αποκαλουνται. Θα θεσω ομως και εγω ενα ερωτημα. Τι ειναι καλυτερο, να παρει καποιος ενα σκυλι απο μια γεννα που θα βασιστει μονο στα λογια του εκτροφεα, η σε μια γεννα που οι γονεις εχουν περασει απο καποιες δοκιμασιες, ερευνας, ιχνηλασιας, φερμας, κροτοφοβιας κλπ. Στην Κυπρο η τιμη δεν καθοριζεται, απο τα χαρτια, αλλα απο την μοδα που επικρατει την δεδομενη στιγμη και τον νομο της προσφορας και της ζητησης.
Επι ευκαιρειας ομως αυτου που λες, θα πω κατι, που δεν αφορα εσενα. Εχω προσεξει, στους λιγους μηνες που ειμαι στο φορουμ να υπαρχει μια προκαταληψη απεναντι στους εκτροφεις. Εκτροφεας λοιπον δεν ειναι μονο αυτος που εχει εγγεγραμενο εκτροφειο, αλλα ο καθενας που κανει μια γεννα καθαροαιμων κουταβιων, την ιδια στιγμη γινεται εκτροφεας. Η εκτροφη ειναι ενα πολυ, μα πολυ δαπανηρο βιτσιο, και το μονο που δεν αφηνει ειναι οικονομικο κερδος. Πιστεψτε με. Αντιθετα, αφηνει μεγαλη οικονομικη ζημια. Γιατι το κανει καποιος. Ειπα πιο πανω, Ειναι βιτσιο, ειναι αρωστια, ειναι παθος. Αν καποιος μπορει να το καταλαβει, καλως, αν οχι παλι καλως. Εγω το καταλαβαινω γιατι και η γυναικα μου εχει την ιδια απορια. Γιατι να ασχολουμαι και να ξοδευω τοσες ωρες για κατι που μονο ζημια αποφερει. Δεν μπορω να της το εξηγησω, γιατι δεν μπορει να καταλαβει τι σημαινει αρωστια με τα σκυλια. Δεν μπορω να της εξηγησω τι ειναι φερμα, ανεβασμα, πονταρισμα. Εσεις ισως το κατανοησετε. Οσο αφορα το αλλο που λες, γιατι εγω δεν ειπα κατι τετοιο, οτι αδικουνται καποια σκυλια. Δεν αδικουνται γιατι σε μια σωστη κυνοφιλικα χωρα, το σκυλι θα εχει την ευκαιρεια να δοκιμαστει σε αλλες εξετασεις οπως ειναι το HZP το VGP και τελος την ανωτερη δοκιμασια, το Hegewald. Οι δοκιμασιες φιλε Πετρο δεν ειναι απαραιτητο να γινονται για να αποκτηση ο ιδιοκτητης, οικονομικο ωφελος. Σου δινει ομως την ευαιρεια να ασχοληθεις και να εκπαιδευσεις τον σκυλο σου σε βαθμο που δε το κανουμε στην Κυπρο.
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Ανακοινώσεις Ομίλου Κούρτσχααρ Κύπρου

Δημοσίευση από 'petros' »

Φιλε σε ενα προηγουμενο ποστ εγραψες:
Το θηραμα εκτροφης ειναι δεδομενο οτι παρουσιαζει μεγαλυτερη ευκολια στα σκυλια, για αυτο και στην Εαρινη δοκιμασια που εγινε τον Μαρτη απο το Ομιλο Ντραχτχααρ Κυπρου, τα σκυλια βαθμολογηθηκαν με πιο χαμηλη βαθμολογια απο αυτη που προβλεπει η συγκεκριμενη δοκιμασια. Αποτελεσμα τουτου ειναι τα σκυλια να ξεκινουν βαθμολογια με πλην βαθμους. Ειναι ομως ενα αντικειμενικο προβλημα που προς το παρων δεν εχει αλλη λυση. Φανταστειτε οτι σε 30 συμμετοχες, μονο 2 σκυλια ειχαν την ευκαιρεια κατα την εξεταση της ερευνας - φερμας να εχουν συναντηση με αγριο θηραμα και την εκμεταλευτηκαν κερδιζοντας ετσι πιο ψηλη βαθμολογια.
Σε αυτο το κομματι εκανα την ερωτηση μου και ρωτησα εαν ειναι αδικο για τα αλλα σκυλια που συμετειχαν μπορει να ηταν και ποιο δυνατα σε ερευνα-φερμα απο αυτα που πηραν ψηλη βαθμολογια???
φιλικα,
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
stakis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 13 Μαρ 2012, 08:47

Re: Ανακοινώσεις Ομίλου Κούρτσχααρ Κύπρου

Δημοσίευση από stakis »

Πετρο πιθανον να εχεις δικηο οπως διαβαζεται απο οποιονδηποτε δεν ξερει τον τροπο που βαθμολογουνται τα σκυλια στην συγκεκριμενη δοκιμασια. Το μαξιμουμ της βαθμολογιας σε καθε αγωνισμα ειναι 12 βαθμοι. Τα αγωνισματα ειναι βασικα 2. Η ιχνηλασια και η ερευνα. Τα σκυλια ομως βαθμολογουνται σε φερμα σε μυτη καθως και σε οδηγιτικοτητα απο τον κυναγωγο. Η ιχνηλασια και η μυτη σαν γενετικα (κληρονομικα) προσοντα εχουν συντελεστη 2. Δηλαδη ενα ζωο που θα βαθμολογηθει με 12αρι ειτε στην ιχνηλασια ειτε στην μυτη πολλαπλασιαζεται χ 2.Αρα ενα σκυλι εδω μπορει να πιασει το μαξιμουμ των 24 βαθμων. Η ιχνηλασια λογω ελειψεως λαγων για ιχνηλασια σε φρεκο ιχνος, γινεται με τραβημενο τριχωτο. Για τον λογο τουτο, το μαξιμουμ που διδεται απο τους κριτες ειναι το 10 αντι 12. Αυτο εννοουσα οταν ελεγα οτι τα σκυλια μας στην Κυπρο λογω αντικειμενικης δυσκολιας αδικουνται. Το ιδιο συμβαινει και στην φερμα, και παλι λογω θηραματος εκτροφης. Οταν λοιπον, καποια σκυλια, εχουν την τυχη, να προσηκωθει ενας λαγος κατα την διαρκεια της δικης τους εξετασης, η κατα την διαρκεια της εξετασης της ερευνας πιασει φερμα σε αγριο θηραμα, τοτε ο κριτης μπορει να δωσει το 12αρι. Αυτο μπορει να συμβει σε οποιοδηποτε σκυλι. Στην δικη μας δοκιμασια, εγινε σε δυο περιπτωσεις, σε αγρια περδικα, και τα σκυλια ανταποκριθηκαν σωστα κερδιζοντας πιο ψηλη βαθμολογια, τοσο στην ερευνα, οσο και στην μυτη. Ετυχε, και σιγουρα θα ξανατυχει, ειναι μερος του παιχνιδιου. Στην Βουλγαρια των πολλων θηραματων, εψαχναν απο το πρωι μεχρι τις 3.00 να βρουν λαγο, για ιχνηλασια. Το συγκεκριμενο σκυλι, μετα απο τοση ταλαιπωρια, και βλεποντας τοσα αλλα σκυλια να αμολουνται μπροστα του δεν πηγε καλα στην ιχνηλασια. Δεν ηταν στημενο, δεν παραπονεθηκε κανεις. Δεν υπαρχει η καχυποψια. Ειναι μερος του παιχνιδιου. Αυτοι ειναι και οι λογοι αλλωστε που στηριξα, οτι χωρις στημενο θηραμα δεν μπορει να γινουν αγωνες σε καποιες περιπτωσεις, και δοκιμασιες. Μακαρι να ηταν διαφορετικα τα δεδομενα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”