Άγρια Vs θηράματα εκτροφής σε αγώνες σκύλων

Άβαταρ μέλους
ANTARTIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 18 Ιουν 2012, 09:05

Re: Ανακοινώσεις Ομίλου Κούρτσχααρ Κύπρου

Δημοσίευση από ANTARTIS »

Lykoshillos έγραψε:Το Hunt & Shoot μετά την επιτυχημένη παράσταση "Της Τσιπούρας το κάγκελο..." σας παρουσιάζει την πολυβραβευμένη ταινία "Κουρτσχααρ αγάπη μου" με πρωταγωνιστές του ανεπανάλειπτους ANTARTIS και ARTHOUROS.

Για ακόμα μια φορά οι παρέες των Κουρτσχααρ θα σας εξεπλείξουν με την αγάπη τους για την """""χρηματο(κυνο)φιλία"""".

Ωστόσο ένα μεγάλο μπράβο στον AndreasDr. για την πολλά καλή ιδέα του για προσωπικό φόρουμ. Εγώ το δικό μου θέλω το με πίκλα.

Αυτοί είναι κυρίες και κύριοι, χαρείται τους. Κρίμας τα κοντότριχα.

p.s : Φίλε Άριστε άμπα και κλειδώσεις το θέμα και θα έχει πολλή τηλεθέαση.

Φιλε μου εν ειδες ολη τη σειρα. ο ανταρτις ενα επισοδιο εφανιστικε.....!!!!! :)
Δύσκολον τον εαυτόν γνώναι, εύκολον τω άλλω υποτίθεσθαι.
stakis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 13 Μαρ 2012, 08:47

Re: Ανακοινώσεις Ομίλου Κούρτσχααρ Κύπρου

Δημοσίευση από stakis »

Μαρινο απο πλευρας μου καμια αντιπαραθεση δεν υπαρχει. Εχω αποψεις, τις οποιες τολμω να παρουσιασω και να τεκμηριωσω για ενα συγκεκριμενο θεμα, θηραμα εκτροφης η αγριο θηραμα? Οπως συνηθως η συζητηση οδηγηθηκε σε προσωπικο επιπεδο. Δεν με χαλα γιατι καθαρος ουρανος αστραπες δεν φοβαται. Οσοι με ξερουν προσωπικα ξερουν και τις προθεσεις μου και τις θυσιες που κανω. Δεν περιμενω απο κανενα να αποδεχθει τις αποψεις μου, ειμαι ομως σιγουρος οτι κατι θα μεινει θετικο απο ολη την συζητηση.

Πετρο, πολυ καλη η δουλεια που παρουσιασες,του Παντελη Τερζη, που αφου ησουν στην νεκρη ζωνη οταν γινοταν η 1η Δοκιμασια VJP θα πρεπει να ξερεις οτι ηταν και ενας εκ των δυο κριτων της εν λογω δοκιμασιας. Σαν νεοσυστατος ομιλος, στοχος και σκοπος μας ειναι να ακολουθησουμε τις Δοκιμασιες που αναφερονται στο εγχειριδιο που παρουσιασες, αλλα οι αντικειμενικιες δυσκολιες ειναι τεραστιες. Αυτο εν μερει ηταν και το αντικειμενο της συζητησης ασχετως αν οδηγηθηκε αλλου. Εμεις ομως θα το παλεψουμε. Δεν πρεπει ομως να ξεχνας οτι ο Ομιλος εχει μονο 1 1/2 χρονο ζωης και την επισημη εγγραφη την περιμενουμε ακομα, ελπιζω αυτη την εβδομαδα. Λογικο ειναι να ξεκινουσε με τα πρωτα και τα πιο απλα οπως ειναι η εαρινη δοκιμασια και αφου αποκτηθει μια σχετικη εμπειρια να ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ να προχωρησουμε και στα πιο δυσκολα οπου αυτο ειναι εφικτο. Παραδειγμα ειναι η δοκιμασια σε πυροβολισμο. Πολυ σωστα ειπες, εγινε σε καψουλι. Πως αλλοιως μπορουσε να γινει? Με κυνηγετικο? Με ποια αδεια? Απο ποιον?
Οσο αφορα το οτι ολοι περνουν τα σκυλια τους απο εξεταση μορφολογιας, για να κανουν γεννες. Ναι ετσι ειναι οι κανονισμοι σε οσες φυλες δεν υπαρχει ομιλος φυλης.Εκει οπου υπαρχει ομιλος φυλης με εωτερικους κανονισμους, καθοριζει επισης τις εργασιακες εξετασεις που πρεπει να περασει ενα ζωο για να μπορει να γινει αναπαραγωγος. Σε μια αλλη συζητηση το ειχα ανοιξει σαν θεμα, το ποια δηλαδη, θα πρεπει να ειναι τα κριτηρια, αλλα δεν ειδα ανταποκριση. Θα πω ομως κατι που αποτελει και προβληματισμο. Αν βαλεις ψηλα κριτηρια σαν Ομιλος, θα κατηγορηθεις απο καποιους οτι βαζεις ψηλα εργασιακα στανταρ, για "να κανουν αυτοι μονο γεννες" εαν βαλεις πιο χαμηλα στανταρ θα βρεθουν καποιοι αλλοι, ισως και οι ιδιοι, να πουν πως θα βελτιωσης την φυλη, με τοσο χαμηλα εργασιακα προτυπα? Το παραδειγμα με τα κοκκινα πετιγκρι στον Ελληνικο Ομιλο Κουρτσχααρ, το εχω αναφερει στην αλλη συζητηση που αναφερθηκα, οποιος ενδιαφερεται ας το διαβαση, ειναι αρκετα χαρακτηρηστικο. Φιλοι οσο και αν καποιοι το παιρνουν σε προσωπικο επιπεδο, προθεση ειναι μια και μοναδικη. Να φτασουμε τις δοκιμασιες εκει που πρεπει. Υπαρχουν αντικειμενικες δυσκολιες που ειναι δυσκολο να ξεπεραστουν, χωρις να μπαινω σε λεπτομερειες, θα αναφερω μια μονο. Πυροβολισμο σε λιμνη, μπροστα απο τον σκυλο. Ποιος θα σου δωσει αδεια για μια τετοια εξεταση? Τα σκαγια θα μολυνουν το νερο, δεν υπαρχει αδεια κυνηγιου αρα δεν μπορειτε να πυροβολησετε κλπ κλπ. Αυτες ειναι οι απαντησεις των φορεων που θα πρεπει να σου χορηγησουν την απαιτουμενη αδεια. Οποιος μπορει να μας εξασφαλισει τετοια αδεια, να του βγαλω το καπελλο.
Φιλε Αρθουρο σε αφησα τελευταιο οχι ομως εσχατο, και το εννοω, οσο και αν εχεις καποια προκαταληψη η οποια δεν ξερω απο που πηγαζει απο την στιγμη που δεν σε ξερω.
Το να καταπιανεσαι αν ειναι 4 η 5 χρονια, ε λοιπον δεν καθησα να τα μετρησω. Το εκανα μονο οταν χρειαστηκε να απαντησω στις "ερωτησεις" που υποβαλεις. Το αν ενας αγωνας Ντερπυ ειναι εφυπ το αφηνω στην κριση οσων μας διαβαζουν.
Επειδη οταν το εγραφα, ημουν 1000% σιγουρος οτι θα ασχολησουν με το θεμα εισαγωγης ετοιμου σκυλιου για αγωνα ερευνας κυνηγιου θα σου απαντησω με λεπτομερεια.
Για να ετοιμασεις ενα σκυλι, για τετοιου επιπεδου αγωνα, που να κατεβει με αξιωσεις να διεκδικησει βαθμολογια χρειαζοναται τα πιο κατω.
1ον. Να κανεις γεννα στοχευμενη, με γεννητορες που εχουν αποδειξει οτι εχουν τα προσοντα για τετοιο αγωνα χωρις να εισαι σιγουρος αν θα βγαλεις τετοιο κουταβι και ποιο η ποια θα ειναι απο την γεννα.
2ον. Πολυ χρημα. Για να φερεις εις περας μια τετοια εκπαιδευση πρεπει να θυσιασεις πολυ χρημα πρωτιστα σε καυσιμα, για να προπονεις σε τερεν οπου το σκυλι μπορει να εχει τετοιες συναντησεις η να το στειλεις στο εξωτερικο οπου προσφερονται τετοια τερεν.
3ον. Πολυ χρονο και κοπο. Βασικη υπακοη, εκπαιδευση ερευνας σε επιπεδο αγωνα ερευνας κυνηγιου, σταθεροποιηση φερμας ισως, ακινησια κλπ κλπ.
Ολα αυτα φιλε Αρθουρο να συντηρας ενα τετοιο σκυλι για να "παιζεις" σε 3-4 αγωνες τον χρονο. Αξιζει τον κοπο?
Το κυριωτερο το αφησα τελευταιο. Θα πρεπει να θυσιασεις, αλλα σκυλια σου, που εκπαιδευεις την ιδια χρονικη περιοδο, αφιερωνοντας τοσο χρονο. Τα εχω μετρησει, τα εχω υπολογισει και τα εχω συζητησει αρκετες φορες με φιλους που γνωριζουν απο κοντα την προσπαθεια που κανω. Για αυτο φιλε Αρθουρο, αφησε κατα μερος την καχυποψια και δες λιγο τα πραγματα και απο την σκοπια ενος εκτροφεα. Οταν καποιος τολμα να πει την αποψη του μαλιστα με κινδυνο να δημιουργησει αντιπαλοτητες , το τελευταιο πραγμα που κανει ειναι διαφημιση. Δεν ειναι τοσο ροδινα τα πραγματα οπως νομιζεις, αντιθετως ειναι πολυ - πολυ δυσκολα.
arthouros

Re: Ανακοινώσεις Ομίλου Κούρτσχααρ Κύπρου

Δημοσίευση από arthouros »

Περιμενα να εφανηστη ο λυκοσκιλος .Εφανιζετε παντα οταν καποις συνγκεριμενος βρισκεται σε αδιεξοδο σε αυτο το φορουμ.Ο ΝΟΩΝ ΝΟΗΤΟ!!!!
Την συζητηση την βρεισκω επικοδομητηκη εφοσον υπαρχει αντιλογος με επιχηρηματα και οχι μονολογος αυτοπροβολη και διαφημηση που κανουν εδω μεσα.
Αντρεα ηταν αναμενομενο να υποστιριξης τον τον φιλο σου.Μπορεις να μου πεις τι εκτρεφης κουρτσχααρ η ντραχααρ? Γιατι εχω μπερδευτη λιγο .θες να μας πεις πια φυλη ειναι η καλητερη για κυνιγι στην Κυπρο ή μηπως ειναι και δυο φυλες ισάξιες?
Το ερωτημα παραμενη στον κυριο Ακη
arthouros

Re: Ανακοινώσεις Ομίλου Κούρτσχααρ Κύπρου

Δημοσίευση από arthouros »

Κυριε Ακη
Πια ειναι η σωστη εκτροφη ?Πολλοι σκυλοι στο κενελ ή μια εκτροφη επιλεκτικη που θα εχει χρονο και το χρημα !!!
stakis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 13 Μαρ 2012, 08:47

Re: Ανακοινώσεις Ομίλου Κούρτσχααρ Κύπρου

Δημοσίευση από stakis »

Επειδη στοχος σου, δεν ειναι η υγιεις συζητηση αλλα να θιξεις χωρις τεκμηριωση, δεν θα σου απαντησω, αν και το συγκεκριμενο θεμα το συζητησαμε ξανα. Αν θυμασαι για δεξαμενες γονιδιων κλπ. Οταν θα παιξεις επι ισοις οροις, να συζητησουμε οτι θελεις.

Χαιρετισμους.
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: Ανακοινώσεις Ομίλου Κούρτσχααρ Κύπρου

Δημοσίευση από AndreasDr »

arthouros έγραψε:Περιμενα να εφανηστη ο λυκοσκιλος .Εφανιζετε παντα οταν καποις συνγκεριμενος βρισκεται σε αδιεξοδο σε αυτο το φορουμ.Ο ΝΟΩΝ ΝΟΗΤΟ!!!!
Την συζητηση την βρεισκω επικοδομητηκη εφοσον υπαρχει αντιλογος με επιχηρηματα και οχι μονολογος αυτοπροβολη και διαφημηση που κανουν εδω μεσα.
Αντρεα ηταν αναμενομενο να υποστιριξης τον τον φιλο σου.Μπορεις να μου πεις τι εκτρεφης κουρτσχααρ η ντραχααρ? Γιατι εχω μπερδευτη λιγο .θες να μας πεις πια φυλη ειναι η καλητερη για κυνιγι στην Κυπρο ή μηπως ειναι και δυο φυλες ισάξιες?
Το ερωτημα παραμενη στον κυριο Ακη
Τελικά δεν είσαι καθόλου ενημερωμένος, απλά το παίζεις για να φανείς κάπως. Για ρώτα στον κυνολογικό εάν έχω στην κατοχή μου οτιδήποτε εχτός απο ντράχτχααρ, α και ένα γαλλικό μπουλτόκ που έχω σπίτι. Όσοι μου έστειλαν μύνημα για τα κουτάβια τους ενημέρωσα για το σε πιόν ανήκει η σκύλλα και τα στοιχεία του. Όσο για το αν είναι φίλος μου ο Ακης, ούτε εκτροφικά παρε δώσε έχω ούτε πιλόττα στον καφενέ, απλά ούτε και εχθρός του. Το τί κάμνει στην εκτροφή και στην πούγκα του εν δική του δουλειά. Αν δέν σου αρέσκει η εκτροφή κάποιου ή η γραμμή που ακολουθά τότε πολύ απλά δεν αγοράζεις απο κοντά του. Συμπέρασμα, μεν φκάλλεις την γλώσσα σου περίπατο στα τυφλά διότι αποτι φαίνετε βλέπεις οτι σε βολεύει και πυροβολείς οτι κινήτε.
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Άγρια Vs θηράματα εκτροφής σε αγώνες σκύλων

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

ρε παιδεια για ονομα του θεου νομιζω οτι καπου επαρατραβιξαν οι κοντρες δεν ειναι ωραιο πραμα αυτο εν καιρος νομιζω να σταματησουν ολα αυτα διοτι βλεπει πολις κοσμος εδωμεσα και καποτε διεροτατε αν αξιζει να ασχολιτε
EPANIEL POWER
stakis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 13 Μαρ 2012, 08:47

Re: Άγρια Vs θηράματα εκτροφής σε αγώνες σκύλων

Δημοσίευση από stakis »

Φιλε Απολλων, εχεις απολυτο δικηο. Διαβασε αν θελεις ολους του διαλογους και κρινε. Δεν ειναι σωστο, να μπαινουν ολα τα μηλα, στο ιδιο καλαθι. Εγω παραθετω αποψεις σε συγκεκριμενο θεμα, αν καπου επρεπε να δωσω καποιες απαντησεις σε προσωπικο επιπεδο, το ωφειλω πρωτιστα στον εαυτο μου. Για αυτο και ανεφερα πιο πανω οτι δεν θα ξαναπαντησω σε προσωπικες "ερωτησεις" οχι γιατι δεν εχω απαντησεις, αλλα ακριβως για να μην βρεθω στην αναγκη να απαντω σε προσωπικο επιπεδο. Εξ αλλου ειναι αντιδεοντολογικο, να γνωριζει μονο η μια πλευρα ποια ειναι η αλλη.
and73
Full Member
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:48

Re: Άγρια Vs θηράματα εκτροφής σε αγώνες σκύλων

Δημοσίευση από and73 »

Η απαντηση ειναι αρκετα απλη. Αγριο θηραμα με 1000. Οσο και αν υπαρχουν επιχειρηματα για τα θηραματα εκτροφης για σοβαρους αγωνες δεν υπαρχει περιπτωση θηραματων εκτροφης.
Αντικειμενικες δυσκολιες θα υπαρξουν και υπαρχουν αλλα θεωρω οτι απο την στιγμη που τα σκυλια που συνηθως κατεβαινουν σε αγωνες δεν ξεπερνουν τα 10. Ε τοτε δεν γινεται να βαζουμε θηραμα εκτροφης. Για εμενα τερραιν υπαρχουν στα οποια μπορουν απο τα 10 σκυλια τα 4-5 να εχουν συναντησεις. Αλλωστε τοσα χρονια που γινονται οι αγωνες σε καθε παρουσιαση, ιδιαιτερα για την ερευνα κυνηγιου τα σκυλια που βρισκονται στο επιπεδο του αγωνα ειναι 3-4 το πολυ, για να μην πω και πιο λιγα. Αυτα τα σκυλια, εαν τρεξουν καλα και καλυψουν ικανοποιητικα τα τερραιν που θα τους δωθουν τοτε εχουν πολυ καλες πιθανοτητες να συναντησουν και θηραμα. Τα υπολοιπα σκυλια εαν δεν ειναι στο επιπεδο του αγωνα τοτε πρεπει να ειναι αρκετα τυχερα για να μπουν σε βαθμολογια.
Οσον αφορα την εαρινη, τοτε τα πραγματα αλλαζουν παρα πολυ. Ο ομιλος ντραχτχααρ ειχε 30 συμμετοχες και 1.5 μερες κατα τις οποιες επρεπε να γινουν παρα πολλα. Και ολα γινονταν για πρωτη φορα, με λιγες εμπειριες απο την οργανωτικη επιτροπη του Ομιλου και καθολου εμπειριες απο τους συμμετεχοντες. Αλλωστε, οπως ειδα αρκετα παιδια εχουν μαθει και τις δοκιμασιες και τις διαδικασιες, εκεινο που εξεταζετε ειναι τα ενστικτα. Απλα τα σκυλι πρεπει να δειξει εαν εχει αναπτυγμενο το ενστικτο της φερμας. Αυτο μπορει να γινει μονο μετα απο συναντηση με θηραμα. Εγιναν τα τερραιν, εγιναν οι ερευνες, και τα σκυλια που δεν συναντησαν αναγκαστικα οδηγηθηκαν στα θηραματα εκτροφης, για να μπορεσουν και οι κριτες να κανουν την δουλεια τους. Στα 30 ζωα 2 ειχαν την τυχη ή αν θελετε ικανοτητα να το πραξουν. Αυτο βεβαια μπορει να ερμηνευτει ποικιλοτρόπως. Ακομα και εδω ομως, επειδη γνωριζω προσωπικα και τα δυο ζωα που ειχαν επαφη με αγριο τουλαχιστον για το ενα το περιμενα, το ιδιο και οι κριτες απο τα πρωτα 2 λεπτα που ειδαν το σκυλι. Δοκιμασιες ειπαμε........ οχι αγωνες.
Το συρσιμο ειναι/ηταν αναγκαιο, δεν υπαρχουν αλλες επιλογες.
Τωρα για το ποσους σκυλους μπορει καποιος εκτροφεας να δειξει σε αγωνες, αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο. Ποσοι συμμετεχουν για να δινουν την ευκαιρια σε εκτροφεις για να δειχνουν τα σκυλια τους. Επισης πολλα παιδια οπως εμενα και εσας μπορει να εχουμε σκυλια τα οποια να ειναι ικανα για αρκετα καλες πασουσιες ιδιαιτερα σε αγωνες πρακτικου. Για αυτο ειμαι σιγουρος, πολλοι εχουμε στην κατοχη μας σκυλια τα οποια εχουν ολα τα φοντα να διαπρεψουν σε αγωνες αλλα δυστυχως μια η αγνοια μας για τους αγωνες, μια η απαξιωση μας για αυτους αλλα και ο φοβος της αποτυχιας κρατουν αρκετο κοσμο μακρια. Στο Ντερπυ εγινε μια αρκετα καλη δουλεια και καλο ειναι να δουμε τα παιδια αυτα να συνεχιζουν. Ελπιζω ο ΟΚΚ να προχωρησει φετος σε ενα κυπελλο πρακτικου κυνηγιου με τουλαχιστον 3-4 Σα-κυριακα για να μπορεσουμε να δουμε αρκετα σκυλια και να βγαλουμε συμπερασματα, και για κυπριους εκτροφεις και συμμετεχοντας.
Αυτο ομως που πρεπει ολοι να εχετε υποψη, ειναι οτι το σκυλι σας, ασχετος της βαθμολογιας που μπορει να παρει σε ενα αγωνα ειναι το ιδιο σκυλι το οποιο ειχατε και πριν απο τον αγωνα. Το ιδιο – μπορει να ηταν τυχερο και να πηγε καλα, μπορει να ηταν και ατυχο και να μην πηγε καθολου καλα. Αλλα δεν παυει να ειναι το ιδιο. Εαν κανει την δουλεια του, καλα-μετρια-εξαιρετικα μονο ο ιδιοκτητης του μπορει να το κρινει και οχι ο κριτης ο οποιος κρινει την παρουσια του σκυλου τα 15 λεπτα που το βλεπει στον αγωνα. Ειδα σκυλο 5 φορες να κανει την καλυτερη διαδρομη, και τις 5 να εχει ευκαιρια για φερμα αλλα καπουτ!! Αυτον μπορω να τον κρινω πλεον, αλλα μπορει να πει καποιος στον ιδιοκτητη του οτι δεν κανει?? Ξεφυγα...
Τα λεμε ΑΑ
stakis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 13 Μαρ 2012, 08:47

Re: Άγρια Vs θηράματα εκτροφής σε αγώνες σκύλων

Δημοσίευση από stakis »

Ετσι για να επιβαιβεωνονται καποιες θεσεις, θα αναφερω το εξης. Σημερα κατα την διαρκεια του αγωνα πρακτικου κυνηγιου, επιβαιβεωθηκαν οσα ελεγα πιο πανω. Ο αγωνας πρακτικου στις Ηπειρωτικες φυλες οταν ειναι cacit ισχυουν ΜΟΝΟ οι κανονισμοι του FCI. Οι εν λογω κανονισμοι προνοουν περδικα, η φασιανο εκτροφης. Κανενα αλλο θηραμα. Επιβαλεται πυροβολισμος κατα το ξεπεταγμα και οχι κρυα επαναφορα.
Ολα αυτα συζητηθηκαν σημερα, γιατι ειχε προκυψει συγκεκριμενο προβλημα που καποιοι φροντισαν να δημιουργησουν. Δυστυχως δεν μπορω να αναφερω το προβλημα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”