Διαφορες αγωνιστικων και κυνηγετικων σκυλων

Απάντηση
RESPECT

Διαφορες αγωνιστικων και κυνηγετικων σκυλων

Δημοσίευση από RESPECT »

Οι αγώνες των κυνηγετικών σκύλων μόνο καλά προσφέρουν στη βελτίωση των προτύπων και κατ' επέκταση στην ποιότητα και αποτελεσματικότητα του κυνηγιού. Ας δούμε με ποιον τρόπο μπορεί να γίνει αυτό, τόσο για τα πουλόσκυλα όσο και για τους
ιχνηλάτες, και πώς θα αποφύγουμε τον εκφυλισμό της κάθε ράτσας, γεγονός που παρατηρείται πολύ συχνά πλέον.

ΠΟΥΛΟΣΚΥΛΑ
Θα ξεκινήσουμε με τα πουλόσκυλα, μια και σε μας πλέον, εδώ και πολλά χρόνια, γίνονται αγώνες κατάταξης σε εθνικό επίπεδο και έχουμε συμμετοχές σε διεθνείς αγώνες με πολλές διακρίσεις.
Οι ράτσες που κινούνται περισσότερο αγωνιστικά είναι τα Πόιντερ και Σέττερ και τα Κούρτσχααρ και Επανιέλ Μπρετόν στο επίπεδο των ηπειρωτικών φυλών.

Ο αγώνας, όπως είναι γνωστό, διαρκεί 15 λεπτά, μέσα στα οποία ο σκύλος πρέπει να καλύψει όσο το δυνατόν περισσότερη έκταση του τερέν και να κάνει τουλάχιστον μία φέρμα σε θήραμα. Βέβαια, όλη αυτή η διαδικασία πρέπει να εκτελεστεί σύμφωνα με τα πρότυπα εργασίας της ράτσας και με κριτήρια αυστηρά σ' όλες τις λεπτομέρειες, που δεν χρειάζεται να αναλύσουμε.
Όπως είναι φανερό, τα αγωνιστικά σκυλιά, από τη μέρα που θα γεννηθούν, είναι επιλεγμένα σύμφωνα με τις προδιαγραφές που καθορίζονται απ' τους κανόνες του αγώνα των 15 λεπτών. Σίγουρα είναι άριστης ποιότητας από σωματική και σκελετική δομή, καθώς επίσης και με άριστα κυνηγετικά στοιχεία, όπως μύτη, πάθος, αίσθηση θηράματος κ.λπ. Δηλαδή, με λίγα λόγια, τα αγωνιστικά σκυλιά είναι εξαιρετικά δείγματα της κάθε ράτσας και επιβάλλεται να είναι.
Η εκπαίδευση των αγωνιστικών γίνεται σε πεδιάδες, δίνοντας έμφαση στην ταχύτητα περισσότερο και όχι στην αντοχή, που δεν χρειάζεται άλλωστε για έναν αγώνα 15 λεπτών, με αποτέλεσμα να έχουμε αναγκαστικές διαφοροποιήσεις σε σχέση με τα κυνηγετικά.

Αντίθετα, ο κυνηγετικός σκύλος της ίδιας ράτσας, εκπαιδεύεται για το πρακτικό κυνήγι. Πρέπει να κυνηγήσει ολόκληρη μέρα και μέρες συνεχόμενες, άρα πρέπει να έχει μεγάλες αντοχές, επίσης πρέπει να κυνηγήσει στον κάμπο, αλλά και την πέρδικα στα βράχια και την μπεκάτσα στα κλειστά ρουμάνια, οπότε πρέπει να έχει μεγάλα αποθέματα δύναμης για να τα βγάλει πέρα.


Η σημασία και οι κίνδυνοι των αγώνων

Οι διαφορές, όπως είναι φανερό, σε πρακτικό κυνηγετικό επίπεδο είναι πολύ μεγάλες και μη συγκρίσιμες, γιατί έχουμε να κάνουμε με διαφορετικό έργο και αποτέλεσμα. Τη δεδομένη στιγμή, ούτε ο αγωνιστικός μπορεί να γίνει «κυνηγός» απ' τη μια μέρα στην άλλη, αλλά ούτε και ο «κυνηγετικός» αγωνιστικός.
Οι αγώνες είναι ουσιώδους σημασίας και επιβάλλεται να γίνονται σε όλες τις κυνηγετικές ράτσες, είτε πουλόσκυλα είτε ιχνηλάτες, γιατί μ' αυτόν τον τρόπο διατηρούνται οι ράτσες στα μορφολογικά και κυνηγετικά τους πρότυπα, αναπτύσσονται και βελτιώνονται με αυστηρές προδιαγραφές, με αποτέλεσμα να ικανοποιούν τους κυνηγούς στο παρόν και το μέλλον σε μέγιστο βαθμό.
Όμως, πρέπει να επισημάνουμε τους κινδύνους που ελλοχεύουν μέσα στη διεργασία των αγώνων και των αγωνιστικών σκύλων σε ευρωπαϊκό επίπεδο.


Ο εκφυλισμός της ράτσας

Είναι γεγονός ότι οι αγωνιστικοί σκύλοι στοιχίζουν πολύ ακριβά αλλά φέρνουν και πολλά χρήματα στους ιδιοκτήτες τους και στους κυναγωγούς-εκπαιδευτές, οπότε ο οικονομικός παράγοντας παίζει σημαντικό ρόλο δεδομένου ότι οι περισσότεροι είναι επαγγελματίες του είδους και σπάνια χομπίστες.
Στο βωμό των αγώνων, προκειμένου να ελαφρύνουν τα σκυλιά και να αυξήσουν τις ταχύτητες, έχουν παρατηρηθεί «βελτιώσεις» των φυλών, με χτυπητές μορφολογικές διαφορές, που δεν ανταποκρίνονται στα πρότυπα της ράτσας, ούτε και στα πρότυπα εργασίας και είναι απορίας άξιο πώς οι κριτές δεν τα απορρίπτουν. Τα τελευταία χρόνια έχουν εμφανιστεί Σέττερ τύπου «Αλεπούς», πολύ κοντά, με μυτερή μουσούδα και τριγωνικό κεφαλάκι, θα τρίζουν τα κόκαλα του Λάβερακ. Επίσης, Πόιντερ τύπου «Λαγωνικού» για να σπάει το φράγμα του ήχου, Κούρτσχααρ «ποϊντερίζοντα» ως προς τις ταχύτητες και τις ανοιχτές έρευνες και Επανιέλ «σεττερίζοντα».

Αυτό το φαινόμενο προκαλεί εκφυλισμό της ράτσας στην ουσία, δημιουργώντας μέσα στην ίδια φυλή σκυλιά με «πολλές ποικιλίες». Να προσθέσουμε και το γεγονός ότι τα «καλά» κουτάβια των αγωνιστικών σκύλων δεν πάνε ποτέ στα χέρια των κυνηγών, παρά μόνο τα «υπόλοιπα» και ακριβά, οπότε δημιουργούνται καταστάσεις σύγχυσης σε όλα τα επίπεδα και ιδιαίτερα στους αφελείς κυνηγούς που νομίζουν ότι έχουν πρωταθλητές στα χέρια τους.
Αν συνεχιστεί αυτός ο ρυθμός στις αγωνιστικές ράτσες στο άμεσο μέλλον αυτές οι ράτσες θα καταλήξουν να είναι μόνο για αγώνες και όχι για πρακτικό κυνήγι. Ήδη τα πρώτα δυσοίωνα μηνύματα έρχονται από την Ιταλία, όπου επώνυμοι και ειδικοί στα αγωνιστικά σκυλιά διαπιστώνουν ότι τα Πόιντερ στην Ιταλία είναι μόνο για αγώνες.


Μέτρα αντιμετώπισης

Τι πρέπει να γίνει τελικά για να αποφευχθούν τα παραπάνω προβλήματα:
1. Οι ιδιοκτήτες των αγωνιστικών σκύλων να δώσουν και τα «καλά» κουτάβια τους στους κυνηγούς, έτσι ώστε η κάθε ράτσα να μη χάσει τα κυνηγετικά ένστικτα του πρακτικού κυνηγιού. Κι αφού γίνει αυτό, να παίρνουν πλέον απ' τους κυνηγούς τα «καλά κυνηγετικά κουτάβια» για να τα κάνουν αγωνομάχους. Μόνο έτσι οι ράτσες θα δικαιώσουν την ύπαρξή τους στους αγώνες και στο κυνήγι συγχρόνως.
2. Να καθιερωθεί μία νέα επιπλέον κατηγορία αγώνων που να διαρκεί ώρες. Έτσι θα υπάρχουν εναλλακτικοί αγώνες και συμμετοχές, οπότε σκυλιά της ίδιας ράτσας θα αγωνίζονται και στα 15 λεπτά, αλλά όμως και στις τρεις-πέντε ώρες, για παράδειγμα.
3. Οι κυνηγοί όμως είναι σε θέση ισχύος, άσχετα με τις αποφάσεις που θα πάρουν οι διαπλεκόμενοι με τους αγώνες και τα αγωνιστικά σκυλιά. Μπορούν να στραφούν στις υπόλοιπες ράτσες των πουλόσκυλων, οι οποίες είναι εξίσου άριστες και μπορούν να ικανοποιήσουν τον πρακτικό κυνηγό στο έπακρο.
Παράδειγμα: Βίζλα, Ισπανικό Μπρακ, Ιταλικό Μπρακ, Σπινόνε, Βεϊμαράνεν, Μυστερλάντερ, Ντράτχααρ, Κόρθαλς, Μπρακ Γαλλικό, Μπρακ Ωβέρνης, Μπρακ Σαιν Ζερμαίν, Μπρακ Μπουρμπονέ, Επανιέλ Γαλλικό, Επανιέλ Πικαρδίας, και πολλές άλλες ράτσες.
Άβαταρ μέλους
ANTARTIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 18 Ιουν 2012, 09:05

Re: Διαφορες αγωνιστικων και κυνηγετικων σκυλων

Δημοσίευση από ANTARTIS »

ο πιο κομπλεξικος λαος ειμαστε εμεις οι κυπριοι :!: :!: αλιως δεν εξηγητε το γεγονος οτι οποιοδιποτε αλλο θεμα και εαν διαβασεις ορισμενοι αναφερουν η συγγρινουν τα αγωνοσκυλλα με τα κυνηγοσκυλλα και εδω ΚΑΝΕΙΣ :!: :!: για το φεγγαρι να ανοιξεις συζητηση ορισμενοι θα σου πουν "εγω θελω το σκυλλο να πιεννει 50μ τζε οι 250 οπως τα αγων." "εγω θελω τζινιοσιιλλο τζε οι αγων." " εγω εν θελω αμα κατσι τιν μουτη του χαμε να με βκαλουν εκσω" "εν θελω να πελλοβουρα οπως τα αγων." κτλ κτλ κτλ :o :o :o :o :o :o :o
ασε που πολλοι χωρις να εχουν καμια απολυτος σχεση η γνωση για το αντικειμενο κρινουν τα ζωα αυτα και τους αγωνες αυτους με φρασεις οπως "ετυχε να ειμουν εκει και ειδα και ολα τα σκυλια ηταν κατω του μετριου" " μα ηνταλλος ενα βκαλουν λαους τουτοι" :!: :!:
καλα εισαι κριτης κυριε??? ξερεις τι προσοντα και ποσες ωρες χρειαζεται καπιος για να κριθει ικανος να κρινει ετσι επιπεδα αγωνων?? βαση πιου εκρινες ολα τα σκυλια κατω του μετριου??

ο λογος που εγω θαυμαζω τα αγωνοσκυλλα ?? γιατι ειναι σκυλλια που δεχονται σκληρη και πολλες φορες επιπονη εκπαιδευση (ενω με την ιδια εκπαιδευση πολλα κυνηγοσκυλλα απλα θα κατερεαν) διχνοντας την ψηλη εκπαιδευσιμοτητα τους. ειναι σκυλλια που εχουν παθος ενεργεια δυναμη ρυθμο μυτη και πανω απο ολα μυαλλο :!: :!:
ειναι σκυλλια που μεσα σε 15λεπτα δειχνουν ολα τα προσοντα τους δειχνουν γιατι ειναι φτιαγμενα. δεν υπαρχουν δυο κατηγοριες σκυλλιων σε καθε ρατσα .....υπαρχει μια κατηγορια με σκυλλια που κανουν και που δεν κανουν :!: :!:
σιγουρα ομως ενα αγωνοσκυλλο μπορει να γινει κυνηγοσκυλλο ενα κυνηγοσκυλλο ομως ποτε δεν θα γινει αγωνοσκυλλο!!
Δύσκολον τον εαυτόν γνώναι, εύκολον τω άλλω υποτίθεσθαι.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Διαφορες αγωνιστικων και κυνηγετικων σκυλων

Δημοσίευση από Anthimos »

ANTARTIS έγραψε:ο πιο κομπλεξικος λαος ειμαστε εμεις οι κυπριοι :!: :!: αλιως δεν εξηγητε το γεγονος οτι οποιοδιποτε αλλο θεμα και εαν διαβασεις ορισμενοι αναφερουν η συγγρινουν τα αγωνοσκυλλα με τα κυνηγοσκυλλα και εδω ΚΑΝΕΙΣ :!: :!: για το φεγγαρι να ανοιξεις συζητηση ορισμενοι θα σου πουν "εγω θελω το σκυλλο να πιεννει 50μ τζε οι 250 οπως τα αγων." "εγω θελω τζινιοσιιλλο τζε οι αγων." " εγω εν θελω αμα κατσι τιν μουτη του χαμε να με βκαλουν εκσω" "εν θελω να πελλοβουρα οπως τα αγων." κτλ κτλ κτλ :o :o :o :o :o :o :o
ασε που πολλοι χωρις να εχουν καμια απολυτος σχεση η γνωση για το αντικειμενο κρινουν τα ζωα αυτα και τους αγωνες αυτους με φρασεις οπως "ετυχε να ειμουν εκει και ειδα και ολα τα σκυλια ηταν κατω του μετριου" " μα ηνταλλος ενα βκαλουν λαους τουτοι" :!: :!:
καλα εισαι κριτης κυριε??? ξερεις τι προσοντα και ποσες ωρες χρειαζεται καπιος για να κριθει ικανος να κρινει ετσι επιπεδα αγωνων?? βαση πιου εκρινες ολα τα σκυλια κατω του μετριου??

ο λογος που εγω θαυμαζω τα αγωνοσκυλλα ?? γιατι ειναι σκυλλια που δεχονται σκληρη και πολλες φορες επιπονη εκπαιδευση (ενω με την ιδια εκπαιδευση πολλα κυνηγοσκυλλα απλα θα κατερεαν) διχνοντας την ψηλη εκπαιδευσιμοτητα τους. ειναι σκυλλια που εχουν παθος ενεργεια δυναμη ρυθμο μυτη και πανω απο ολα μυαλλο :!: :!:
ειναι σκυλλια που μεσα σε 15λεπτα δειχνουν ολα τα προσοντα τους δειχνουν γιατι ειναι φτιαγμενα. δεν υπαρχουν δυο κατηγοριες σκυλλιων σε καθε ρατσα .....υπαρχει μια κατηγορια με σκυλλια που κανουν και που δεν κανουν :!: :!:
σιγουρα ομως ενα αγωνοσκυλλο μπορει να γινει κυνηγοσκυλλο ενα κυνηγοσκυλλο ομως ποτε δεν θα γινει αγωνοσκυλλο!!

Σωστός!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
RESPECT

Re: Διαφορες αγωνιστικων και κυνηγετικων σκυλων

Δημοσίευση από RESPECT »

Με την εμπειρία μου φαίνεται περιττό το ερώτημα κοντινή ή μακρινή έρευνα.Το καλό κυνηγόσκυλο για μένα θα πρέπει να ξέρει καταρχας ότι κυνηγά μαζί σου και να καταλαβαίνει να ανοίγεται κάθε φορά ανάλογα με το έδαφος. Ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω τη φράση "σκυλί για αγώνες ή για κυνήγι";Τι διαχωρισμός είναι αυτός;Δηλαδή άλλα τα σκυλιά για αγώνες και άλλα για κυνήγι;Από ότι φαίνεται έχει γίνει ένας τέτοιος διαχωρισμός.Εγώ λοιπόν δεν θα πάρω ποτέ κουτάβι που θα έχει γονείς πρωταθλητές.Για ποιο λόγο;Μα γιατί απλά οι γονείς του έχουν δοκιμαστεί και είναι καλοί σε κάτι που δεν είναι κυνήγι.Και εδώ θα διαφωνήσω με τον ANTARTIS που λέει ότι ένας σκύλος μεγάλης έρευνας θα μπορεί να γίνει σίγουρα καλό κυνηγόσκυλο.Είναι σαν να λέμε ότι αφού αυτός ο αθλητής είναι καλός στα 100 μέτρα,ε αν γυμναστεί κατάλληλα θα κάνει και για τον Μαραθώνιο.Δεν γίνονται αυτά παιδιά.Δεν ξέρω πως ένα σκυλί που είναι καλό να τρέχει 15 λεπτά με πολύ μεγάλη ταχύτητα θα αντέξει 7-8 ώρες κυνήγι(αναφέρω το πιο απλό για να μην μπω στο θέμα της εξυπνάδας, του πάθους για κυνήγι που θα κρατά όλη μέρα κ.λ.π).Για παράδειγμα αν ήθελα να πουλήσω τα σκυλιά μου και ερχόταν κάποιος να διαλέξει και κυνηγούσαμε μια ώρα θα έπαιρνε σίγουρα τη δεύτερη σκύλα μου η οποία είναι εκρηκτική στην αρχή και μετά από κανα 2 ώρες πέφτει απότομα ειδικά αν δεν έχει πουλιά.Αντίθετα η ροζα με τον ρυθμό που θα ξεκινούσε το πρωί θα τελείωνε το βράδυ.
Για μένα οι αγώνες είναι ένας τρόπος να διαφημίσει κάποιος τα σκυλιά του για να πουλήσει κουτάβια ή για επιβάσεις.Και βέβαια δεν το κατηγορώ αυτό.Αυτό που με χαλάει είναι ότι κάνουμε αγώνες 15λεπτου και προσπαθούμε να αποδείξουμε ότι αυτά είναι τα καλύτερα κυνηγόσκυλα που υπάρχουν-άσχετα αν δεν έχουν κυνηγήσει ποτέ.Εγώ είμαι της άποψης ο σκύλος να μου κάνει πρώτα στο κυνήγι , πάντα όσο είναι δυνατόν στα πρότυπα της φυλής κυνηγετικά και μορφολογικά. Κατόπιν αφού αξιολογηθεί , αν κάνει για μία ευπρεπή παρουσία θα κατεβεί και στους αγώνες πρακτικού κυνηγίου. Το τι θα κάνει είναι θέμα εμπειρίας πάνω στα θηράματα , δηλαδή πόσο κυνήγι πάει και αν το λέει η καρδιά του.
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Διαφορες αγωνιστικων και κυνηγετικων σκυλων

Δημοσίευση από 'petros' »

english setter έγραψε:παιδιά έχω 2 απορίες σχετικά με την εκπαίδευση των Αγωνόσκυλων γενικά σε όλο το κόσμο

1 . έστω και αν δεν το παραδέχεται κανεις , αληθεύει ότι η πισινή των Αγωνόσκυλων είναι γεμάτη σκάγια για σκοπούς εκπαίδευσης στην ακινησία ?
( τουφεκια με φλοπέρ στα πισινα του σκυλου οταν ξεκινήσει καταδιώξει μετα απο φέρμα )

2 . και πάλι έστω και αν δεν το παραδέχεται κανεις , αληθεύει ότι συγκεκριμένα τα Κούρτσχααρ εκπαιδεύονται να μην δίνουν σημασία στο λαγό βάζοντας τα σε μια σακούλα μαζί με ένα δυο ψόφιους λαγούς και μετα τα κτυπάνε με σκουπόξυλο ?


λοιπόν φίλοι μου αληθεύουν αυτά η είναι κουβέντες του καφενέ ?
:o :o :shock: :shock: :?: :?: :?:
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
ANTARTIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 18 Ιουν 2012, 09:05

Re: Διαφορες αγωνιστικων και κυνηγετικων σκυλων

Δημοσίευση από ANTARTIS »

άuτο με τι ντουφεκια στα πισινα ne είναι ένας τρόπος για να δουλέψεις την ακινησία, το έχω δει να γίνεται μέχρι και πρόσφατα και από ιταλούς και έλληνες. δεν είναι τόσο άσχημο όσο ακούγεται είναι ένας τρόπος όπως είναι και το λουρί ,το ηλεκτρ. κολάρο , το κορδόνι και το μαστίγιο. απλά θέλει προσοχή όπως όλες οι μέθοδοι άλλωστε.

αυτό με τι σακούλα το έχω ακούσει αλλα δεν ξέρω. ξέρω όμως ότι πολλή εκπαιδευτές πιο paλλια έβαζαν τα κουτάβια με ένα "γεροκουνελλο" διπλάσιο τους και όταν τα μικρά έτρεχαν να τον πιάσουν φαντάζεστε τι κλοτσιές έτρωγαν :!: :!: :!:
Δύσκολον τον εαυτόν γνώναι, εύκολον τω άλλω υποτίθεσθαι.
Άβαταρ μέλους
ANTARTIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 18 Ιουν 2012, 09:05

Re: Διαφορες αγωνιστικων και κυνηγετικων σκυλων

Δημοσίευση από ANTARTIS »

φιλε respect......εύχομαι μονο να μην εννοείς να κυνηγά όλη μέρα τα σκυλιά τα οποια σέρνονται διπλα που τον ιδιοκτητη τους η ψάχνουν σκιά να ψοφήσουν αλλα περπατούν που το πρωί ως το βραδυ!!!!! γιατί και οι βαρέλες κυλούν πας τα κατηφόρα :D :D

ne όλα τα σκυλιά πρέπει να είναι κυνηγοί!!!! και ευτυχώς που ακόμα στην κύπρο τα περισσότερα "αγονοσκιλλα" είναι κυνηγοί μέχρι τον δεκέβρη και "αγονομαχοι" τους υπολοιπους μήνες. ο λόγος γιατί δεν έχουν όλοι την πολυτέλεια να έχουν δυο και τρις σκύλους.
σωστά olla άωτα που λες και "σιμφοnουμε" κατά 90%
έναs σκύλοs για άγονες εκπαιδεύεται και συντηρείται για να απόδοση το maximum σε 15 λεπτά. δεν σημαίνει αυτό ότι δεν έχει αντοχές!!
πολλά "αγονοσkιλλα" όταν αποσιρthουν συνήθως γύρο στα 7-8 χρονια μετά γίνονται εξαίρετοι κυνηγοί.

το ιδανικό πιο είναι?? όλα τα σκυλιά να ξεκινούν στο κυνήγι για 1-2 χρονια και ακόλουθος όσα έχουν τα προσόντα να προωθούνται στους άγονες. έτσι δεν θα έχει κανεις αμφιβολίες :!: :!: :!: :!:
Δύσκολον τον εαυτόν γνώναι, εύκολον τω άλλω υποτίθεσθαι.
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Διαφορες αγωνιστικων και κυνηγετικων σκυλων

Δημοσίευση από 'petros' »

φιλοι μου εγω ειμαι της αποψης οτι ενα αγωνοσκυλο δεν μπορει να προσφερει το ιδιο σε ενα κυνηγο οπως ενα κυνηγοσκυλο στο βουνο(κρεμους,πυκνερι με λατζιες πευκα και οτιδηποτε αλλο παρομοιο) στην πεδιαδα αλλαζουν τα πραγματα καιοι ρολοι αντιστρεφονται.
Τωρα με την αναλογη εκπαιδευση και συχνη εξοδο στο βουνο θα παρει λιγο χρονο σε 1 σκυλι αγωνων να φτασει 1 κυνηγοσκυλο πρωτα απο ολα σε αντοχη πανω στο βουνο (λογο των διαφορων στο εδαφος)
1 κυνηγοσκυλο ειναι στο βουνο απο 5-6 μηνων και γυμναστικε αναλογα και σε ηλικια 3 χρονων πιστευω περνει και τις αναλογες εμπειριες ενω 1 αγωνοσκυλο εαν το παρεις σε ηλικια 3 χρονων για πρωτη φορα στο βουνο θα φτασει το κυνηγοσκυλο σε αντοχη σε 1 χρονο και σε εμπειρια του θηραματος(δηλ πονηρια) ακομα 1 χρονο λογο του οτι τα θηραματα στην πεδιαδα εχουν διαφορετικη συμπεριφορα απο οτι στο βουνο ητε αυτο ειναι λαγος ητε αυτο ειναι περδικα (ετσι πιστευω)
Ακομα εαν καμνετε και αυτα με το φλοπερ και τα σκουποξυλα για να τους στρωσετε βαλτε ακομα 2-3 χρονια. Σε ηλικια 7 χρονων θα πιασετε κουταβακι για να το στρωσετε για να εχετε σκυλο σε ηλικια 3 χρονων να κυνηγησετε μετα τον θανατο του πρωτου και εαν νωσει και κανενα λαο θα τον πογυριζει για να μεν φαει σηπεθκια στα κολωμερκα η κανενα σκουποξυλο στη ραχη
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”