ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΣΚΥΛΙΑ - ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΙΝΗΜΕΝΟ ΣΚΥΛΙ?

Απάντηση
stakis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 13 Μαρ 2012, 08:47

ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΣΚΥΛΙΑ - ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΙΝΗΜΕΝΟ ΣΚΥΛΙ?

Δημοσίευση από stakis »

ΤΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΣΑΝ ΞΕΚΙΝΗΜΕΝΟ ΣΚΥΛΙ ? ΠΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ? ΣΕ ΠΟΙΟ ΒΑΘΜΟ ΒΑΣΙΚΗΣ ΥΠΑΚΟΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟ ? ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑΤΕ ΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΞΕΚΙΝΗΜΕΝΟ Η ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΒΑΚΙ 3-4 ΜΗΝΩΝ ΝΑ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΕΤΕ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ ? ΤΙ ΖΗΤΑΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΣΕ ΕΝΑ ΞΕΚΙΝΗΜΕΝΟ ΣΚΥΛΙ ?

ΕΧΩ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΤΙΣ ΑΝΑΡΤΗΣΩ ΠΡΩΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ ΕΓΩ ΤΟ ΘΕΜΑ.
ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΦΑΣΗ ΑΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΘΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙς ΜΟΥ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΑ.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΣΚΥΛΙΑ - ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΙΝΗΜΕΝΟ ΣΚΥΛΙ?

Δημοσίευση από Anthimos »

Προσωπικα θα προτιμούσα κουταβάκι 3-4 μηνων . Πιστευω πολυ στη 'επαφη' με το ζωο πριν αρχισει εκπαιδευση

Εγω θα χωριζα τα ξεκινημένα σκυλια σε 2 κατηγορίες
Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:
Να εχει ολοκληρωσει βασική υπακοη ( κατσε- μεινε κτλ0
Να έχει περασει τεστ κροτοφοβιας
Να φερμάρει σταθερα απελευθερωμένο θηραμα
Να επαναφέρει Dummy

B ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Όλα όσα ισχύουν στην Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Να έχει ολοκληρωσει " ανιχνευση -ευρεση-φερμα- ντουφεκια-επαναφορα , τουλαχιστο σε απελευθερωμένο θήραμα

Για ιχνηλάτες δεν ξερω επειδη δεν πολυ ασχολουμε με το αντικειμενο
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
DT11
Full Member
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 05 Μαρ 2012, 20:33
Τοποθεσία: Δερύνεια,Αμμόχωστος

Re: ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΣΚΥΛΙΑ - ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΙΝΗΜΕΝΟ ΣΚΥΛΙ?

Δημοσίευση από DT11 »

Anthimos έγραψε:Προσωπικα θα προτιμούσα κουταβάκι 3-4 μηνων . Πιστευω πολυ στη 'επαφη' με το ζωο πριν αρχισει εκπαιδευση

Εγω θα χωριζα τα ξεκινημένα σκυλια σε 2 κατηγορίες
Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:
Να εχει ολοκληρωσει βασική υπακοη ( κατσε- μεινε κτλ0
Να έχει περασει τεστ κροτοφοβιας
Να φερμάρει σταθερα απελευθερωμένο θηραμα
Να επαναφέρει Dummy

B ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Όλα όσα ισχύουν στην Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Να έχει ολοκληρωσει " ανιχνευση -ευρεση-φερμα- ντουφεκια-επαναφορα , τουλαχιστο σε απελευθερωμένο θήραμα

Για ιχνηλάτες δεν ξερω επειδη δεν πολυ ασχολουμε με το αντικειμενο
+1000
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΣΚΥΛΙΑ - ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΙΝΗΜΕΝΟ ΣΚΥΛΙ?

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Ξεκινημενο εγω θεωρω οτι ειναι το σκυλι που ξερει οσα ειπε ο Ανθιμος και δεν εχει παει κανονικο κυνηγι η εχει παει καποιες εξορμησεις.

Επισης ξεκινημενο Ειναι εκεινο που μαθαινει μονο του. Μετα που θα μπει στο νοημα αν μπει και με κανενα πιο μεγαλο σκυλο ειναι καλα. ΟΧΙ ομως απο 5-6 μηνων να το βαλλουμε με ενα μεγαλο σκυλο και να τον βουρα που πισω.

Τωρα για το τι θα προτιμουσα κουταβι 3-4 μηνων ή 10-12 μηνων. Σιγουρα αν εχεις τη δυνατοτητα να το παρεις απο μικρο ειναι πιο καλο και δενεσαι και δενεται περισσοτερο μαζι σου. Ομως και παλι αν το πιασεις ξεκινημενο σε ηλικια ενος χρονου δεδομενου οτι εχει ολα αυτα που αναφεραμε και βασικη υπακοη δεν θα υπαρχει προβλημα. Πεζει ρολο και ο χαρακτηρας του κουταβιου.

Για καποιο που ειναι αρχαριος ή δεν ξερει να ξεκινα σωστα τα κουταβια με υπακοη-φερμα κλπ. πιστευω προτιμοτερο θα ηταν να πιασει ενα ξεκινημενο 10-12 μηνων απο ενα καλο επαγγελματια εκτροφεα που αγαπα τα σκυλια πανω απ ολα. Ετσι θα αποφυγει πολλα λαθη που ειναι κρισημα για την εξελιξη και το χαρακτηρα του κουταβιου. Το σωστο ξεκινημα ειναι πολυ σημαντικο.

Και γω αναφερομαι περισσοτερο στα σκυλια φερμας.

Ενα κακο παραδειγμα ειναι καποιοι που βαλουν τα σκυλια 5-6 μηνων σε ενα τελιασμενο με ακομα 6-7 σκυλους της ιδιας ηλικιας μεσα σε ενα τελιασμενο, βαλουν και κανενα πιο μεγαλο σκυλο, βουρουν ολοι μαζι και τα ονομαζουν ξεκινημενα και ανεβαινει και η τιμη τους!!!
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”