ΚΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ

stakis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 13 Μαρ 2012, 08:47

Re: ΚΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ

Δημοσίευση από stakis »

stelios--- έγραψε:
stakis έγραψε:ΙΣΩΣ ΝΑ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΣΗΜΕΡΑ. ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ GROUP 7 ΔΗΛ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ, ΙΣΧΥΟΥΝ ΤΑ ΠΙΟ ΚΑΤΩ.

1. ΟΜΙΛΟΙ ΦΥΛΩΝ. (ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ, ΕΠΑΝΙΕΛ, ΑΓΓΛΙΚΑ, ΒΕΙΜΑΡΑΝΕΡ. ΕΔΩ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΜΙΛΟΙ ΦΥΛΩΝ ΕΝΑ ΖΩΟ ΕΙΤΕ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΕΙΤΕ ΘΗΛΥΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΕΠΙΣΗΜΟ ΑΓΩΝΑ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑΣ ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΕΦΥΠ (ΕΞΕΤΑΣΗ ΦΥΣΙΚΩΝ ΠΡΟΣΟΝΤΩΝ) ΔΗΛ ΕΝΑ ΖΩΟ ΕΞΕΤΑΖΕΤΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ, ΦΕΡΜΑ ΑΝΤΟΧΗ ΣΤΟΝ ΠΥΡΟΒΟΛΙΣΜΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΕΣ ΦΥΛΕΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ.
2. ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΜΙΛΟΣ ΦΥΛΗΣ ΕΝΑ ΖΩΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΜΕ ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΠΟ ΕΠΙΣΗΜΟ ΑΓΩΝΑ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑΣ ΜΕ ΚΡΙΣΗ "ΚΑΛΟΣ".


ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΟ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ!!!
Συμφωνω απολυτα μαζι σου, οτι το δευτερο δεν ειναι καθολου καλο. Μηπως αυτα που ακολουθουνται στις φυλες που υπαρχουν Ομιλοι, ειναι ικανοποιητικα? Δηλαδη εξεταση μορφολογιας απο "ΕΝΑ" κριτη και ενα απλο ΕΦΥΠ? Με τοσο απλα κριτηρια πως υλοποιουνται οι στοχοι των Ομιλων που μιλουν για βελτιωση αναπτυξη και προωθησης της φυλης? Απο την αλλη πως θα αντιμετωπιστει απο του απλους - κυνηγους κατοχους καθαροαιμων η θεσπιση πιο ψηλων κριτηριων? Εδω ειναι τα πραγματικα διλληματα που καποιος πρεπει να απαντησει. Θα σας αναφερω ενα απλο παραδειγμα. Στην Ελλαδα οποιος εχει πιστοποιητικο καθαροαιμιας ενος ζωου οποιασδηποτε φυλης χωρις καμια εξεταση, εστω και αν το ζωο εχει σοβαρα ελλατωματα (προγναθισμους , κροτοφοβιες π.χ) μπορει να ζευγαρωσει με αλλο ζωο που παλι κατεχει pedigree της ιδιας δυλης εννοειται. Τελευταια ο Ελληνικος Ομιλος Κουρτσχααρ βαζοντας καποια στανταρ για τα ζευγαρωματα βγαζει τα λεγομενα κοκκινα pedigree, για τα συγκεκριμενα σκυλια. Το τι πολεμος εγινε απο κατοχους κουρτσχααρ που δεν ηθελαν η δεν μπορουσαν να βγαλουν ΚΟΚΚΙΝΑ PEDIGREE δεν μπορειτε να τον φανταστειτε. Φωναζουν οτι το κανουν για να πουλουν μονο αυτοι κουταβια και παει λεγοντας. Για αυτο σας λεω το διλλημα δεν ειναι καθολου ευκολο. Απο την μια πρεπει να στοχευεις στην ολοενα και καλυτερη εκτροφη, με ζωα που εχουν αποδειξει τα μορφολογικα και κυνηγετικα τους προσοντα απο την αλλη να μην βαλεις τροχοπεδη στους κατοχους καθαροαιμων. ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΠΙΟ ΣΩΣΤΟ?
stakis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 13 Μαρ 2012, 08:47

Re: ΚΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ

Δημοσίευση από stakis »

stakis έγραψε:
stelios--- έγραψε:
stakis έγραψε:ΙΣΩΣ ΝΑ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΣΗΜΕΡΑ. ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ GROUP 7 ΔΗΛ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ, ΙΣΧΥΟΥΝ ΤΑ ΠΙΟ ΚΑΤΩ.

1. ΟΜΙΛΟΙ ΦΥΛΩΝ. (ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ, ΕΠΑΝΙΕΛ, ΑΓΓΛΙΚΑ, ΒΕΙΜΑΡΑΝΕΡ. ΕΔΩ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΜΙΛΟΙ ΦΥΛΩΝ ΕΝΑ ΖΩΟ ΕΙΤΕ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΕΙΤΕ ΘΗΛΥΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΕΠΙΣΗΜΟ ΑΓΩΝΑ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑΣ ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΕΦΥΠ (ΕΞΕΤΑΣΗ ΦΥΣΙΚΩΝ ΠΡΟΣΟΝΤΩΝ) ΔΗΛ ΕΝΑ ΖΩΟ ΕΞΕΤΑΖΕΤΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ, ΦΕΡΜΑ ΑΝΤΟΧΗ ΣΤΟΝ ΠΥΡΟΒΟΛΙΣΜΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΕΣ ΦΥΛΕΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ.
2. ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΜΙΛΟΣ ΦΥΛΗΣ ΕΝΑ ΖΩΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΜΕ ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΠΟ ΕΠΙΣΗΜΟ ΑΓΩΝΑ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑΣ ΜΕ ΚΡΙΣΗ "ΚΑΛΟΣ".


ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΟ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ!!!
Συμφωνω απολυτα μαζι σου, οτι το δευτερο δεν ειναι καθολου καλο. Μηπως αυτα που ακολουθουνται στις φυλες που υπαρχουν Ομιλοι, ειναι ικανοποιητικα? Δηλαδη εξεταση μορφολογιας απο "ΕΝΑ" κριτη και ενα απλο ΕΦΥΠ? Με τοσο απλα κριτηρια πως υλοποιουνται οι στοχοι των Ομιλων που μιλουν για βελτιωση αναπτυξη και προωθησης της φυλης? Απο την αλλη πως θα αντιμετωπιστει απο του απλους - κυνηγους κατοχους καθαροαιμων η θεσπιση πιο ψηλων κριτηριων? Εδω ειναι τα πραγματικα διλληματα που καποιος πρεπει να απαντησει. Θα σας αναφερω ενα απλο παραδειγμα. Στην Ελλαδα οποιος εχει πιστοποιητικο καθαροαιμιας ενος ζωου οποιασδηποτε φυλης χωρις καμια εξεταση, εστω και αν το ζωο εχει σοβαρα ελλατωματα (προγναθισμους , κροτοφοβιες π.χ) μπορει να ζευγαρωσει με αλλο ζωο που παλι κατεχει pedigree της ιδιας δυλης εννοειται. Τελευταια ο Ελληνικος Ομιλος Κουρτσχααρ βαζοντας καποια στανταρ για τα ζευγαρωματα βγαζει τα λεγομενα κοκκινα pedigree, για τα συγκεκριμενα σκυλια. Το τι πολεμος εγινε απο κατοχους κουρτσχααρ που δεν ηθελαν η δεν μπορουσαν να βγαλουν ΚΟΚΚΙΝΑ PEDIGREE δεν μπορειτε να τον φανταστειτε. Φωναζουν οτι το κανουν για να πουλουν μονο αυτοι κουταβια και παει λεγοντας. Σημειωστε οτι οι υπολοιποι μπορουν να συνεχισουν να βγαζουν τα "κανονικα" pedigree. Για αυτο σας λεω το διλλημα δεν ειναι καθολου ευκολο. Απο την μια πρεπει να στοχευεις στην ολοενα και καλυτερη εκτροφη, με ζωα που εχουν αποδειξει τα μορφολογικα και κυνηγετικα τους προσοντα απο την αλλη να μην βαλεις τροχοπεδη στους κατοχους καθαροαιμων. ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΠΙΟ ΣΩΣΤΟ?
stakis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 13 Μαρ 2012, 08:47

Re: ΚΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ

Δημοσίευση από stakis »

pai έγραψε:
stakis έγραψε:ΕΠΕΙΔΗ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΤΡΟΦΗ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ ΣΚΥΛΙΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ ΝΑ ΣΥΖΗΤΟΥΣΑΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΠΝΕΥΜΑ ΕΠΟΙΚΟΔΟΜΗΤΙΚΟ ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ ΑΦΟΡΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΠΟΙΕΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΟΥΝ 2 ΣΚΥΛΙΑ ΣΑΝ ΓΕΝΝΗΤΟΡΕΣ.
ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΑΡΚΕΤΟ ΤΟ ΕΦΥΠ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΦΥΛΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΜΙΛΟΙ?
ΕΙΝΑΙ ΜΗ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ? ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ? ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΕΙΑΣΤΟ ?
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΒΑΡΕΣ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΕΣ. ΑΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΘΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΑΠΟΨΕΙΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Γεια σας και απο μενα πολυ ωραιο το θεμα μας και πιστευω οτι μπορει να βοηθηση παρα πολυ κοσμο!Φυσικα δεν ειμαι και καποιος μεγας γνωστης αλλα θα πω και εγω την αποψη μου!Εγω θα μιλησω για ενα ζευγαρωμα δυο καθαροαιμον σκυλων!Το εχω κανει οπως και παρα πολυς κοσμος πιστευω,πηρα δυο σκυλια με καποια χαρακτηρηστηκα και εκανα ενα ζευγαρωμα με την λογικη του οτι εβαλα δυο καλους κυνηγετικα γενητορες και πολυ λογικα θα εχω και καλους απογονους!ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΕΤΣΙ?κατ"εμενα δεν ειναι κανονας!Για να πουμε με σιγουρια τα σκυλια που θα ειναι οι γενητορες πρεπει να κανουμε το ζευγαρωμα και να δουμε τι θα βγει (ενα ειδος πειραματος)δλδ 2 καλα κυνηγετικα και μορφολογικα σκυλια με καλους προγονους(βλεπουμε χαρτια) τα ζευγαρωνουμε και βλεπουμε πως θα εξεληχθουν τα κουταβια!
Φιλε ΡΑΙ για αυτο μιλησα να ανταλαξουμε αποψεις χωρις δογματισμους. Ναι, στην εκτροφη υπαρχουν καποια κριτηρια που πρεπει να ακολουθεις. Απολυτα ομως πραγματα δεν υπαρχουν. Απλα παιζεις με τον νομο των πιθανοτητων. Οσο δηλ πιο μελετημενο ζευγαρωμα κανεις, τοσο αυξανεις τις πιθανοτητες να βγει αυτο που ζητας, στον καλυτερο δυνατο βαθμο. Ποσες φορες ειδαμε Παγκοσμιους πρωταθλητες οι οποιοι δεν "περνουσαν" στους απογονους τους τα καλα τους γονιδια. Εγω παντα λεω -ετσι για να εμπλουτιζουμε την πραγματικα καλη και καλου επιπεδου συζητηση μας- λεω λοιπον οτι αν ειχα να επιλεξω να ζευγαρωσω με τον πρωταθλητη, η τον πατερα του, θα επελεγα τον πατερα που εδωσε τον πρωταθλητη. Αυξανω ετσι τις πιθανοτητες μου. Ο πρωταθλητης μπορει να ειναι ο ιδιος, αλλα να μην το περνα στα κουταβια του.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΚΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ

Δημοσίευση από Anthimos »

όπου και οποτε μπορεί να γίνει ζευγάρωμα με κριτηριο τα μορφολογικα χαρακτηριστικα και τις κυνηγετικές αποδόσεις θα πρέπει να επιδιώκεται.
Στη κυνηγετικη κυνοφιλια τουλάχιστο αυτα τα δυο θα έπρεπε να αποτελουν βασικα κριτηρια.
Η μορφολογια που καθορίζει τα χαρακτηριστικά της φυλης απο την μια που συνηθως θα δωσει ωραια εμφανισιακα σκυλια απο τη μια με τις προδιαγραφες της φυλής που αντιπροσωπευει και απο την αλλη οι κυνηγετικες αποδόσεις των γεννητόρων που αν και δεν αποτελουν εγγυηση ότι θα δωσουν εξισου καλα κυνηγοσκυλα τουλάχιστο διαιωνιζεις μια " κυνηγετική γραμμη" που σίγουρα στα χερια ενος μερακλη κυνηγου ή εκπαιδευτη θα εχει καλυτερα αποτελέσματα απο σκυλια μη κυνηγετικής γραμμης.
Σε καμια περιπτωση ομως απο μόνη της μια γεννα απο καλους κυνηγοσκυλους δεν θα βγαλει σκυλια που θα κυνηγουν μονα τους!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
ANTARTIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 18 Ιουν 2012, 09:05

Re: ΚΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ

Δημοσίευση από ANTARTIS »

ωραίο θέμα!! το ΕΦΥΠ και το πολύ καλός σε μορφολογία είναι το ελάχιστο που θα μπορούσαν να ζητούν για αναπαραγωγή. για μένα υπάρχουν και αλλα πιο αυστηρά κριτήρια που έπρεπε να υπάρχουν αν θέλουμε το καλο τον φυλων που εκπροσωπούμε. p.x. hyps and elbow, EBJ, DNA είναι μερικά που θα μπορούσαν να μπούν σαν κριτήρια. ποιος όμως έχει το θάρρος και την δύναμη να κάνει κάτι τέτοιο?? δεν θα ξεσηκωθούν ύστερα όλοι που 'θέλουν ένα σκύλο για το κυνήγι' να πυροβολούν εκείνους που τα έβαλαν?? είμαι σίγουρος ότι έτσι θα γίνει και θα κατηγορούνται ότι σκοπός είναι να εκτρέφουν και να πωλούν μονο αυτοί κουτάβια.

το άλλο θέμα είναι η επιλογή τον γεννητόρων, σίγουρα δεν σημαίνει ότι ο πρωταθλητής θα δόση πρωταθλητές, έχεις όμως "αuξιμενες" πιθανότητες να βγάλεις ποιοτικά κουτάβια. ένα μεγάλο λάθος που γίνετε συχνά στην κύπρο είναι η επαναλαμβανόμενες γέννες με τον ίδιο συνδυασμό γεννητόρων. κανένα κουτάβι δεν είναι το ίδιο με το άλλο και σίγουρα δεν σημαίνει ότι επειδή πέτυχε ένα ζευγάρωμα θα επιτυχή ξανά!! και τα παραδείγματα είναι πολλά.
όπως προαναφέρθηκε παίζουμε με τις πιθανότητες γιαυτο και η επιλογή πρέπει να γίνετε σωστά και όλοι να μαθαίνουμε από τα λάθη μας και να μην παρασυρόμαστε από τις τάσης τις εποχής

ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ ΦΙΛΕ STAKIS!!!!
Δύσκολον τον εαυτόν γνώναι, εύκολον τω άλλω υποτίθεσθαι.
stakis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 13 Μαρ 2012, 08:47

Re: ΚΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ

Δημοσίευση από stakis »

Πολυ μεγαλο θεμα, αλλα φαινεται αν δεν υπαρχει καυγας στην μεση, δεν τραβα το ενδιαφερον φιλε CHE...... συγνωμη Ανταρτη. Οσο για την επαναληψη μιας γεννας με ακριβως τους ιδιους γεννητορες, οι αποψεις ειναι διυσταμενες, καποιοι λενε οτι σιγουρα θα "ξαναβγουν" κουταβια κοντα στα προηγουμενα,- ιδια δεν γινεται και ολοι το ξερουμε- αλλα οπως υπαρχει το ενδεχομενο να βγουν "κατωτερα" κουταβια την ιδια στιγμη υπαρχει και το ενδεχομενο να βγουν και καλυτερα.
Άβαταρ μέλους
pai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 13 Φεβ 2011, 10:53

Re: ΚΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ

Δημοσίευση από pai »

stakis έγραψε:Πολυ μεγαλο θεμα, αλλα φαινεται αν δεν υπαρχει καυγας στην μεση, δεν τραβα το ενδιαφερον φιλε CHE...... συγνωμη Ανταρτη. Οσο για την επαναληψη μιας γεννας με ακριβως τους ιδιους γεννητορες, οι αποψεις ειναι διυσταμενες, καποιοι λενε οτι σιγουρα θα "ξαναβγουν" κουταβια κοντα στα προηγουμενα,- ιδια δεν γινεται και ολοι το ξερουμε- αλλα οπως υπαρχει το ενδεχομενο να βγουν "κατωτερα" κουταβια την ιδια στιγμη υπαρχει και το ενδεχομενο να βγουν και καλυτερα.
σωστος κυριε ακη!ομως προσωπικα πιστευω οτι με το να κανεις μια γεννα και να ξερεις απο προηγουμενες γεννες της δυνατοτητες της γεννας που εκανες ειναι πολυ σημαντικο!τουλαχιστων θα ξερεις οτι εχεις κουταβια με αυξημενες πιθανοτητες να γινουν αριστα κυνηγοσκυλα και δεν θα χασεις αδικα χρονο χρημα και ελπιδες πως θα γινουν αστερια!(φιλος ο οποιος κανει μια συγεκριμενη γεννα εδω και 5 χρονια βγαζει αν οχι αριστα σκυλια(που εχει βγαλει) τουλαχιστων παρα πολυ καλα!τυχαιο δεν νομιζω!
Άβαταρ μέλους
ANTARTIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 18 Ιουν 2012, 09:05

Re: ΚΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ

Δημοσίευση από ANTARTIS »

Kalimera filoi. Grafo apo kinito giqvto ke t greeklish.
Tha ime ligo kavstikos simera.....avtos pu mas les file den ine ektrofeas...emporos ine!!!!!!!!
Idallos pos ginete na ehi kani ti skilla tu kunella afu kani edo k pente xronia t idio zevgaroma kserontas i ipologizontas peripu t kutavia tha vgali?? Min mu pis oti se kathe genna afini k koutavi,giati skopos kathe ektrofea ine na anaptiksi k na veltiosi ti fili pu asholite k ean petihi ena zevgaroma o ektrofeas sigura afini kutavia gia na ktisi pano tus, o filos su pu les mallon gia emporikous skopous to kani!!!
Giati file an den ksodepsis hrima kopo hrono DEN mporis na onomazis ton eavto su ektrofea. Skopos.ine na veltiosume tis files pu asholoumaste tis opies klironomisame apo tus progonous s ke ofilume na tis afisume stus apogonous mas!!! Thello na pistevo oti o filos mu o stakis tha simfoni mazi mu!!!!
Δύσκολον τον εαυτόν γνώναι, εύκολον τω άλλω υποτίθεσθαι.
stakis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 13 Μαρ 2012, 08:47

Re: ΚΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ

Δημοσίευση από stakis »

Αντιγραψα απλως μια αναρτηση που εκανα σε μια αλλη συζητηση. Αρκετα απο οσα ειχα γραψει, απαντουν σε πολλα ερωτηματα της παρουσας συζητησης.
Λοιπον θα πρεπει για λιγο να μπεις και στην αντιπερα οχθη και να δεις απο την σκοπια του εκτροφεα για λιγο τα πραγματα.
Πριν να σου πω ομως καποια πραματα θα πρεπει να συμφωνησουμε σε κατι. Αλλο η εκτροφη και αλλο το εκκολαπτηριο κουταβιων.
Εκτροφη ειναι η μελετημενη, προσεγμενη, αναβαθμισμενη εκτροφη με συγκεκριμενο στοχο. Πρωτιστα αν ο εκτροφεας δεν κρατησει κουταβι η κουταβια απο την συγκεκριμενη γεννα, δεν πρεπει κανενας να αγορασει κουταβι απο την εν λογω γεννα. Αυτη ειναι τουλαχιστον η δικη μου αρχη.
Να σου δωσω συγκεκριμενο παραδειγμα. 20-01-2011 εκανα γεννα με την ASTA of katodris - ZEN. Η συγκεκριμενη γεννα εδωσε 4 αρσενικα και ενα θηλυκο. Το θυληκο το οποιο ειχα προθεσει να το κρατησω για σκοπους εκτροφης το εδωσα σε ενα φιλο-πελατη στον Λυθροδοντα γιατι του ειχαν δηλητηριαση προηγουμενο θυληκο που ειχε παρει απο εμενα - την Kara of Katodris. Στο τελος του δηλητηριασαν και την νεα του κουταβα με αποτελεσμα να μην υπαρχει θηλυκο κουταβι απο την πιο πανω γεννα. Εγω κρατησα ενα αρσενικο τον Sito of Katodris και εδωσα ενα αρσενικο τον Sammy of Katodris στον συμπεθερο μου και συνκυνηγο μου Γ. χΑΤΖΗΠΑΝΑΓΗ. Τα δυο αυτα συγκεκριμενα ζωα μεχρι σημερα ηλικιας σχεδον 17 μηνων το ενα εχει βγει Junior Champion (Sammy) και δυο RCAC & 2 RCACIB το αλλο ο Sito εχει κερδισει 2CAC 2 CACIB ενα BOB & RBOG. Κυνηγετικα εχουν περασει και τα δυο σκυλια την δοκιμασια VJP που διοργανωσε ο Ομιλος με αρκετα καλη βαθμολογια 63/75 & 64/75 σε ηλικια 14 μηνων. Στον τελευταιο αγωνα ντερπυ ο Sammy κερδισε στο τερεν που διαγωνιστηκε τον αγωνα με 1ος πολυ καλος ο δε Sito στο αλλο τερεν ηλθε 4ος με μια πολυ καλη διαδρομη- ερευνα και μια σταθεροτατη φερμα. Το δε 3 σκυλι ειναι στα χερια ενος πολυ καλου κυνηγου στη Ορμηδεια, ο οποιος ξερει καλα την φυλη και ειναι ευχαριστημενος. Χαρακτηρηστικα οταν επικοινωνησα πριν λιγες μερες για να δω πως παει το συγκεκριμενο κουταβι μου ειπα "ΚΕΝΤΑ"
Αυτη φιλε ειναι η ηθικη ικανοποιηση ενος εκτροφεα. Εδω ειναι το "κτιζω εκτροφη" Την συγκεκριμενη γεννα σκοπευω να την ξανακανω απλα και μονο γιατι "ΠΡΕΠΕΙ" να βγαλω θηλυκο απο τα συγκεκριμενα ζωα.
Αν νομιζεις οτι η εκτροφη ειναι κερδοφορος και αποδοτικη ενασχοληση, εχεις μεγαλο λαθος. Η εκτροφη ειναι αγαπη ειναι παθος ειναι αρρωστια. Αν ειναι να κανεις απλα γεννες πολλες φορες αγραφες τοτε κανεις εμποριο. Αν ομως, μελετας, δουλευεις και θελεις με πολυ κοστος, πολλα εξοδα, και πολυ κοπο να αφησεις πισω σου σκυλια αξιολογα τοτε ΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΚΤΡΟΦΗ. Καποτε καποιος ειπε "επιχορηγω το χομπυ μου" ειχε απολυτο δικηο.
Επειδη ενας αλλος φιλος πιο πανω με προκαλεσε να αναψω το φουρνι και να ελθουν "πανω" στο εκτροφειο να τους "γνωρισω" απο κοντα, ειναι κατι που σκοπευω να κανω. Θα το ανακοινωσω εδω μεσα και εισαι ευπροσδεκτος φιλε, για να σου δειξω την "ΜΑΥΡΗ ΒΙΒΛΟ" μου. Η 'ΜΑΥΡΗ ΒΙΒΛΟΣ" ειναι ενα μεγαλο βιβλιο - που κρυβω οταν ερχεται η συζηγος μου πανω στο εκτροφειο - που γραφω τα εξοδα και τα εσοδα??????????. Το κανω μονο για μενα για να ξερω τι μου στιχοιζει η αρρωστια μου με την εκτροφη. Οταν σου το δειξω φιλε, θα πεις, εισαι πελλος.
Παμε παρακατω. Σημερα ειμαι πολυ χαρουμενος και ξερεις γιατι. Μου απαντησε συγκεκριμενος εκτροφεας απο Γερμανια οτι τελικα θα μου δωσει συγκεκριμενο κουταβι - αρσενικο απο συγκεκριμενες γραμμες, που περιμενα εδω και ενα χρονο. Η τιμη του κουταβιου ειναι 900 ευρω και θα στιχισει για να μπει στα κλουβια μου γυρω στα 1500 ευρω. Αν ηθελα να κανω μονο γεννες, εχω 4 αρσενικους και αλλους 14 απο φιλους και μελη του Ομιλου. Επειδη ομως στοχος μου ειναι να βαλω και εγω το λιθαρακι μου μικρο η μεγαλο στην βελτιωση την συγκεκριμενης φυλης στην Κυπρο και πιστευω οτι ειμαι σε καλο δρομο. Εστω και αν τα οικονομικα μου ειναι χαλια - λογω εκτροφειου και μονο, εν τουτοις θα το φερω το κουταβι. Συζητωντας με τους φιλους μου στον Ομιλο, παιδια που ξερουν λεπτομερειες καταληξαμε σε ενα συμπερασμα. Κανουμε οτι κανουμε προς το παρων μονο για εμας. Δυσκολα θα βρεις κοσμο που θα εκτιμησει τις προσπαθειες τους κοπους τα εξοδα κλπ κλπ. Οταν σου τηλεφωνουν και το μοναδικο που τους ενδιαφερει ειναι η τιμη και τιποτε αλλο, ουτε ποιοι ειναι οι γονεις ουτε αν υπαρχουν αλλα κουταβια απο προηγουμενες γεννες, τιποτε τιποτε μονο τιμη, και κατι αλλο. Ολοι θελουν θηλυκο. Μονο θηλυκο. Τα αρσενικα μενουν ως επι το πλειστον απουλητα ανεβαζωντας η καλυτερα πολλαπλασιαζοντας το κοστος, γιατι οταν μενουν πρεπει να τα δουλεψεις και αν βρεις να τα δωσεις σαν ξεκινημεν δεν παιρνεις ουτε τα εξοδα της τροφης σου. Ειδικα αν εχεις τρελλα με την διατροφη των σκυλιων σου. Οσοι με ξερουν, ξερουν και τι τροφες "ταιζω" ολα τα σκυλια μου.
Άβαταρ μέλους
pai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 13 Φεβ 2011, 10:53

Re: ΚΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ

Δημοσίευση από pai »

ANTARTIS έγραψε:Kalimera filoi. Grafo apo kinito giqvto ke t greeklish.
Tha ime ligo kavstikos simera.....avtos pu mas les file den ine ektrofeas...emporos ine!!!!!!!!
Idallos pos ginete na ehi kani ti skilla tu kunella afu kani edo k pente xronia t idio zevgaroma kserontas i ipologizontas peripu t kutavia tha vgali?? Min mu pis oti se kathe genna afini k koutavi,giati skopos kathe ektrofea ine na anaptiksi k na veltiosi ti fili pu asholite k ean petihi ena zevgaroma o ektrofeas sigura afini kutavia gia na ktisi pano tus, o filos su pu les mallon gia emporikous skopous to kani!!!
Giati file an den ksodepsis hrima kopo hrono DEN mporis na onomazis ton eavto su ektrofea. Skopos.ine na veltiosume tis files pu asholoumaste tis opies klironomisame apo tus progonous s ke ofilume na tis afisume stus apogonous mas!!! Thello na pistevo oti o filos mu o stakis tha simfoni mazi mu!!!!
Σας χερετω!Φιλε το να εχει καποιος 5 σκυλια και να κανει 2 γεννες το χρονο δεν νομιζω να ειναι ουτε εκτροφεας αλλα ουτε σκυλεμπορος!!Αλλα και γεια να γινω και εγω καυστηκος φιλε(ωραια λεξει) ;) ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΟΥΤΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΚΥΛΕΜΠΟΡΟΣ ΟΥΤΕ ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ!Τουλαχιστων οταν θα παω να δωσω τα λεφτα μου θα πιασουν τοπο και δεν θα μου πουλησουν φυκια για μετεξωτες κορδελες!Κοιτα δεν μπορω να πω οτι δεν εχεις δικαιο στα πιο πανω (εκτος για τον κυριο που εχω μιληση)Ναι σκοπος της εκτροφης ειναι η η βελτιωση της φυλης που ασχολητε και κυνηγετικα και μορφολογικα ομως κυριοι αυτοι οι <εκτροφης>πρεπει να ειναι επαγγελματιες και οχι παω δουλεια ατε που εν να σκολασω να παω τζαι στη φαρμα να ταισω τα χτηνα! ε πετε μου ετσι πως μπορει να γινει εργο???
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”