ΚΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ANTARTIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 18 Ιουν 2012, 09:05

Re: ΚΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ

Δημοσίευση από ANTARTIS »

από ότι φαίνεται δεν έχεις γνωρίσει ποτε στη ζωή σου εκτροφέα, γιατί αν γνώριζες θα ήξερες ότι οι πeρισσοτεροι από αυτούς κάνουν δυο το πολλή τρις γέννες τον χρόνο giavto και είναι δύσκολο να paris κουτάβι, παράδειγμα του "στακι" πιο πάνω!!!! επίσης οι περισσότεροι είναι άνθρωποι δικηγόροι, γιατροί, επιχειρηματίες, τραπεζικοί , δημόσιοι υπάλληλοι που σκοπό δεν έχουν την οικονομική ανέλιξη μέσο τον skillion τους αλλα απεναντίας συντηρούν το ακριβό τους hobby από το επάγγελμα τους!!!!!!!!! και δεν μιλώ μονο για την κύπρο, πιάσε όλες τις χώρες τις ευρώπης όλες τις ράτσες και "ελεξε" το φιλε!!!
άσε που οι πιο πολλή περνάνε περισσότερο χρόνο με τα σκυλιά τους παρα στη δουλειά τους η με την οικογένεια τους. μην βάζετε όλους και όλα στο ίδιο καζάνι φιλε :!: :!: :!:

όσο για να ξέρεις τι παίρνεις .....στο χέρι σου είναι να dis να ακούσεις να μελετήσεις να ρωτήσεις για να μην την πάθεις. και που ξέρεις μπορεί να γνωρίσεις και καλύτερα σκυλιά!! ;) ;)
Δύσκολον τον εαυτόν γνώναι, εύκολον τω άλλω υποτίθεσθαι.
Άβαταρ μέλους
pai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 13 Φεβ 2011, 10:53

Re: ΚΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ

Δημοσίευση από pai »

[quote="ANTARTIS"]από ότι φαίνεται δεν έχεις γνωρίσει ποτε στη ζωή σου εκτροφέα, γιατί αν γνώριζες θα ήξερες ότι οι πeρισσοτεροι από αυτούς κάνουν δυο το πολλή τρις γέννες τον χρόνο giavto και είναι δύσκολο να paris κουτάβι, παράδειγμα του "στακι" πιο πάνω!!!! επίσης οι περισσότεροι είναι άνθρωποι δικηγόροι, γιατροί, επιχειρηματίες, τραπεζικοί , δημόσιοι υπάλληλοι που σκοπό δεν έχουν την οικονομική ανέλιξη μέσο τον skillion τους αλλα απεναντίας συντηρούν το ακριβό τους hobby από το επάγγελμα τους!!!!!!!!! και δεν μιλώ μονο για την κύπρο, πιάσε όλες τις χώρες τις ευρώπης όλες τις ράτσες και "ελεξε" το φιλε!!!
άσε που οι πιο πολλή περνάνε περισσότερο χρόνο με τα σκυλιά τους παρα στη δουλειά τους η με την οικογένεια τους. μην βάζετε όλους και όλα στο ίδιο καζάνι φιλε :!: :!: :!:

όσο για να ξέρεις τι παίρνεις .....στο χέρι σου είναι να dis να ακούσεις να μελετήσεις να ρωτήσεις για να μην την πάθεις. και που ξέρεις μπορεί να γνωρίσεις και καλύτερα σκυλιά!! ;) ;)[/quo

μπορει να μην εχω γνωρισει εκτροφεα ποτε στη ζωη μου!εσυ που ξερεις δηλαδη μου λες οτι αυτοι που εκτρεφουν μια φυλη κανουν 2 γεννες το χρονο???(δεν μιλω για κανενα και ουτε κατηγορο κανεναν ετσι!)δηλαδη φιλος ποσους γεννητορες εχουν 3 ??μα αν ειναι ετσι εν εισαι εκτροφεας εισαι ο κωστης με τα γιουρα!!(παραδηγμα)και αν ειναι δυσκολο να παρεις κουταβι(απο ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑΤΑ και μιλω για κυπριους< εκτροφης>) τοτε πως θα συνησφερεις στην εξελιξη της φυλης που σου αρεσει να κυνηγας???τωρα για τες αλλες χωρες δεν θα βαλω μετρο συγκρισεις γιατι ειμαστε ετη φωτος πισω(τζαι ας εν τραπεζικη η οτι αλλο νανε)!Και τελος εχω δει και εχω μελετηση και ακομα θα μελετω γιατι θελω το καλητερο απλος ειχα αναφερθει σε ενα ζευγαρομα που ξερω και εδωσα παραδειγμα! Μακαρι να μπορουσαν και αλλοι να μου πουν ετο φιλε μου το ταδε σκυλι εν που τους ιδιουσ σκυλους το αλλο παλε που τουσ ιδιουσ τουτο το ιδιο ΜΠΟΡΟΥΝ????
stakis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 13 Μαρ 2012, 08:47

Re: ΚΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ

Δημοσίευση από stakis »

Φιλε Pai καλημερα. Θα διαφωνησω μαζι σου στο σημειο που λες οτι οποιος κανει 1-2 γεννες τον χρονο, δεν ειναι εκτροφεας. Αντιθετως, πιο πανω η σε αλλη συζητηση ειχα πει, οτι απο γεννα που δεν προκειται να κρατησει ο εκτροφεας (χωρις εισαγωγικα) κουταβι, τουλαχιστον, εγω προσωπικα δεν αγοραζω. Ειναι φανερο οτι η συγκεκριμενη γεννα εγινε για να "πουληθουν". Παντα σαν κανονας μιλουμε, γιατι καθε κανονας εχει και τις εξαιρεσεις. Οσο αφορα το θεμα που θιγεις, πως δηλαδη, θα συνεισφερει στην φυλη που εκτρέφει. Εδω ειναι το μεγαλο θεμα. Δεν συνεισφερεις σε μια φυλη με την ποσοτητα, αλλα με την ποιοτητα. Εδω ειναι που υπαρχει εξαλλου και η μεγαλη διαφορα. Να σου πω ενα παραδειγμα. Εχει φτασει στα αυτια μου για καποιον ο οποιος πριν λιγα χρονια, ειχε φερει απο το εξωτερικο καποια αξιολογα κουρτσχααρ. Τα παρουσιασε σε 1-2 αγωνες μορφολογιας, περασε και ενα ΕΦΥΠ και στην συνεχεια αρχισε γεννες. Μετα την πρωτη γεννα αρχισε καθε φορα που ζητουν οι θυληκιες του να τις βαζει σε γεννα αγραφα με τιμη απο 150 - 200 ευρω. Οι σκυλλες εχουν γινει εκκολαπτικες μηχανες. Ειναι αυτος τροπος να βοηθησεις μια εκτροφη. Η ζημια ομω γινεται, γιατι θα συμφωνησω μαζι σου, οτι ειμαστε ετη φωτος πισω ειδικα στην νοοτροπια. Πολλες φορες με εχουν ρωτησει, εχεις αγραφα? Η απαντηση μου ειναι παντα η ιδια, δεν κανω αγραφα. Ας υποθεσουμε οτι κανω μια γεννα χωρις να την δηλωσω, για να "γλυτωσω" 250 -300 ευρω. Πες απο την συγκεκριμενη γεννα βγει το υπερλαμπρο αστερι που ειναι το ονειρο και ο στοχος καθε σοβαρου εκτροφεα, τι γινεται τοτε? Οσο αφορα την εκτροφη, ναι ειμαστε πισω, αλλα για λογους διαφορετικους λογω αντικειμενικων δυσκολιων. 1. Πρωτιστα ειμαστε σε νησι, αρα πολυ δυσκολο και πολυ ψηλο κοστος να ζευγαρωσεις με σκυλια στο εξωτερικο. Αν μπεις στον κοπο και στα εξοδα να το κανεις, ειλικρινα πες μου ποσους ξερεις που θα το εκτιμησουν. Εκτιμω σημαινει , οχι λεκτικα αλλα πληρωνοντας μια αυξημενη τιμη στο κουταβι. 2. Περιορισμενη δεξαμενη γενετικου υλικου(χρησιμοποιω λεξεις αλλου "που δεν ειναι στο φορουμ", αρα αναγκαζεσαι αν θελεις να βελτιωνεσαι συνεχως να εμπλουτιζεις τους γεννητορες σου με ενα πολυ ψηλο κοστος, 3. Αν πρεπει να ζητησεις αρσενικο ξενο, το μονο που μπορεις να δεις ειναι τα αποτελεσματα τα μορφολογικα. Εργασιακα πρεπει να πιστεψεις τι θα σου πει ο ιδιοκτητης. Τελος παντων ειναι πολλα φιλε, Ατελειωτο κεφαλαιο. Εγω μια συμβουλη εχω να δωσω. Ο καθε ενας που ενδιαφερεται να αγορασει ενα καθαροαιμο κουταβι, πρεπει πρωτιστα να ενημερωθει για το εργασιακο προτυπο της φυλης, να βεβαιωθει οτι οντως ειναι η συγκεκριμενη φυλη που του κανει και στην συνεχεια να ψαξει καλα. Να δει αλλα κουταβια του ιδιου εκτροφεα, να δει τα αποτελεσματα του, να δει την κατασταση των σκυλιων του, να μιλησει μαζι του και πολλα πολλα αλλα.
stakis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 13 Μαρ 2012, 08:47

Re: ΚΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ

Δημοσίευση από stakis »

κατι επισης πολυ σημαντικο. Στο εξωτερικο απο την στιγμη που θα ανακοινωθει ενα ζευγαρωμα, γινονται κρατησεις με σειρα προταιρεοτητας και πολλες φορες δινεις και προκαταβολη. Το εχω κανει 3 φορες μεχρι σημερα. Η τελευταια φορα περιμενα ενα χρονο την συγκεκριμενη γεννα, γιατι εχω δει τα εργασιακα αποτελεσματα οχι μονο των γεννητορων αλλα και των αδελφιων τους, εχω μελετησει τα pedigree και των δυο για να δω αν ειναι αυτο που ζητω για την εκτοφη μου. Φυσικα πρεπει να ξερεις διαβαζοντας τα pedigree το ιστορικο του καθε σκυλου που ειναι πισω. Σημερα με το internet ολα μπορεις να τα βρεις. Ολα μπορεις να τα ρωτησεις μαθαινοντας λεπτομερειες που δεν μπορεις να φανταστεις.
Στην Κυπρο κανεις μια γεννα, και το μονο που εχεις σιγουρο ειναι το κουταβι η τα κουταβια που θα κρατησεις εσυ, το πιο πολυ να ξερεις οτι θα δωσεις και τα θυληκα. Αρσενικα, αργουν να κυνηγησουν, κανουν φασαρια, κατουρουν παντου, η αληθεια........... δεν κανουν γεννες.
Αυτα.
Άβαταρ μέλους
ANTARTIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 18 Ιουν 2012, 09:05

Re: ΚΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ

Δημοσίευση από ANTARTIS »

Ehis apolito dikio file oti imaste eti fotos piso........sti nootropia ke st kinologiki ke kinigetiki koultoura!!!!
Pes mou alli hora ston kosmo pou kinigoun me mpastarda giati 'san tous mbastasdous en eshi' i alli hora pou epilegis koutavi giati ' i shilla en tou koumparou tou kosti en eshi harkia alla en tzen ta harkia pou vkaloun tous laous''' . Sosta??
ta kinotrofia min ta sihizis me ta koniklotrofia, an katalava ennois oti gia na kanis mono 2 gennes t hrono prepi na ehis 2 thilika ke ena arseniko???
Ma den ine kunelia pou ektrefo ke vazo oles tis kounelles gia ektrofi file!!!
o sostos ektrofeas theli na ine sigouros oti ta koutavia tou tha pane ola se sosta heria ke ohi na gemisi to pazari me skilia ke as minoun ke sta azitita.
Ke ne iparhoun ke skilia sti kipro pu dinoun apogonous me ar.......ia file ke ohi mono gia kinigi alla gnostus se oli tin europi !!! Apla kane ton kopo na kitaksis giro sou ke tha vRis orismenous file.

Kata ta alla me kalipse apolita o filos mou o stakis

ta greeklish logo kinitou!!
Δύσκολον τον εαυτόν γνώναι, εύκολον τω άλλω υποτίθεσθαι.
Άβαταρ μέλους
pai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 13 Φεβ 2011, 10:53

Re: ΚΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ

Δημοσίευση από pai »

ANTARTIS έγραψε:Ehis apolito dikio file oti imaste eti fotos piso........sti nootropia ke st kinologiki ke kinigetiki koultoura!!!!
Pes mou alli hora ston kosmo pou kinigoun me mpastarda giati 'san tous mbastasdous en eshi' i alli hora pou epilegis koutavi giati ' i shilla en tou koumparou tou kosti en eshi harkia alla en tzen ta harkia pou vkaloun tous laous''' . Sosta??
ta kinotrofia min ta sihizis me ta koniklotrofia, an katalava ennois oti gia na kanis mono 2 gennes t hrono prepi na ehis 2 thilika ke ena arseniko???
Ma den ine kunelia pou ektrefo ke vazo oles tis kounelles gia ektrofi file!!!
o sostos ektrofeas theli na ine sigouros oti ta koutavia tou tha pane ola se sosta heria ke ohi na gemisi to pazari me skilia ke as minoun ke sta azitita.
Ke ne iparhoun ke skilia sti kipro pu dinoun apogonous me ar.......ia file ke ohi mono gia kinigi alla gnostus se oli tin europi !!! Apla kane ton kopo na kitaksis giro sou ke tha vRis orismenous file.

Kata ta alla me kalipse apolita o filos mou o stakis

ta greeklish logo kinitou!!
φιλε ανταρτη εγω δεν τα συγχηζω καθολου με τα κουνελοτροφια αυτοι που τα κανουν δεν ξερω τη γινεται!!νταξη στα σκυλια δεικτες τα πραγματα ειναι πολυ καλητερα τι γινετε με τους ιχνηλατες ομως?(με αυτους ασχολουμε)και με αυτους τα πραγματα δυστυχος ειναι δραματικα και δεν μιλω μονο για της γεννες αλλα και σε θεματα μορφολογιας αλλα και υπακοης τους!Και αν και εφοσων θα θελω να ξαναπαρω κουταβι νασε σιγουρος οτι θα το κοιταξω πολυ καλα αλλα αν θες το βλεπουμε και μαζι!!(το κυνηγι ειναι για να κανεις φιλουσ και να μοιραζεσε εμπειριες και γνωσεις οχι μεσο για να δειχνουμε το νου μας!)
Άβαταρ μέλους
ANTARTIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 18 Ιουν 2012, 09:05

Re: ΚΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ

Δημοσίευση από ANTARTIS »

οποτε θες πάμε!!! :D :D :D αν και εγώ δεν έχω ιδέα από ιχνηλάτες!!!!!!!!!!!!!!! :!: :!: :!:

(το κυνηγι ειναι για να κανεις φιλουσ και να μοιραζεσε εμπειριες και γνωσεις οχι μεσο για να δειχνουμε το νου μας!)

+100000000000000000000
Δύσκολον τον εαυτόν γνώναι, εύκολον τω άλλω υποτίθεσθαι.
Άβαταρ μέλους
pai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 13 Φεβ 2011, 10:53

Re: ΚΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ

Δημοσίευση από pai »

stelios--- έγραψε:
pai έγραψε:
ANTARTIS έγραψε:Ehis apolito dikio file oti imaste eti fotos piso........sti nootropia ke st kinologiki ke kinigetiki koultoura!!!!
Pes mou alli hora ston kosmo pou kinigoun me mpastarda giati 'san tous mbastasdous en eshi' i alli hora pou epilegis koutavi giati ' i shilla en tou koumparou tou kosti en eshi harkia alla en tzen ta harkia pou vkaloun tous laous''' . Sosta??
ta kinotrofia min ta sihizis me ta koniklotrofia, an katalava ennois oti gia na kanis mono 2 gennes t hrono prepi na ehis 2 thilika ke ena arseniko???
Ma den ine kunelia pou ektrefo ke vazo oles tis kounelles gia ektrofi file!!!
o sostos ektrofeas theli na ine sigouros oti ta koutavia tou tha pane ola se sosta heria ke ohi na gemisi to pazari me skilia ke as minoun ke sta azitita.
Ke ne iparhoun ke skilia sti kipro pu dinoun apogonous me ar.......ia file ke ohi mono gia kinigi alla gnostus se oli tin europi !!! Apla kane ton kopo na kitaksis giro sou ke tha vRis orismenous file.

Kata ta alla me kalipse apolita o filos mou o stakis

ta greeklish logo kinitou!!
φιλε ανταρτη εγω δεν τα συγχηζω καθολου με τα κουνελοτροφια αυτοι που τα κανουν δεν ξερω τη γινεται!!νταξη στα σκυλια δεικτες τα πραγματα ειναι πολυ καλητερα τι γινετε με τους ιχνηλατες ομως?(με αυτους ασχολουμε)και με αυτους τα πραγματα δυστυχος ειναι δραματικα και δεν μιλω μονο για της γεννες αλλα και σε θεματα μορφολογιας αλλα και υπακοης τους!Και αν και εφοσων θα θελω να ξαναπαρω κουταβι νασε σιγουρος οτι θα το κοιταξω πολυ καλα αλλα αν θες το βλεπουμε και μαζι!!(το κυνηγι ειναι για να κανεις φιλουσ και να μοιραζεσε εμπειριες και γνωσεις οχι μεσο για να δειχνουμε το νου μας!)
φιλε με ποιους ιχνηλατες ασχολεισε??το κυνηγι ειναι για να κανεις φιλουσ και να μοιραζεσε εμπειριες και γνωσεις οχι μεσο για να δειχνουμε το νου μας!)
[/quote]
Με τα beagle φιλε!
istriano ®

Re: ΚΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ

Δημοσίευση από istriano ® »

Παιδια χερετω, προσπαθησα να διαβασω ολα οσα εχεται προαναφερει και κατεληξα στο εξης συμπερασμα , για τους ιχνηλατες στην κυπρο τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα. Δεν υπαρχουν οι απαιτουμενες βασης για να μπει το θεμα εκτροφης αλλα παραλληλα και εξελιξης της εκαστοτε φυλης. Πρεπει καταρχας να σχηματιστουν ομαδες φιλων καθε φυλης (οπως το group 7), και να ξεκινησουν σε συντομο χρονικο διαστημα αγωνες ιχνηλασιας καθε φυλης ξεχωριστα. Τοτε αφου πρωτιστα μαζευτουν ολα τα σκυλια, μεσα απο τους αγωνες θα διαφανει πια πραγματικα πρεπει να αναπαρχθουν για να εξεληξουν την φυλη στην κυπρο. Η εξελιξη αν προκυψη θα φανει σε βαθος χρονου. Ολα αυτα για να γινουν εννοειται οτι ολα τα σκυλια πρεπει να ειναι καταρχας εξερετα μορφολογικα. Τα λεω καπως απλα αλλα γνωριζω οτι στην ουσια η εκτροφη και αναπαραγωγη που θα οδηγησει στην Εξελιξη, ειναι μακροχρονια, επιπονη και πολυπλοκη. Στην ιταλια και αγγλια η μεγαλη εκτροφης εχουν την βοηθεια μεχρι και γενετιστων!!!!!!!! Στην κυπρο ας καμουμε μολις το πρωτο βημα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”